Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

ps, am uitat, Ktanutz, eu l-am pus in paturica d-aia, ca n-am scutec de finet atat de mare, cu un body subtire si o pereche de pantaloni. La noi sunt 21 de grade, nu cred ca se va incalzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor.
Olivia, am citit articolul despre banii pt educatie, dar n-am inteles unde tb ceruti. Tu ai inteles ce acte tb si unde sa le depunem?
Stela, poti sa ne dai si noua titlul cartii sau sa o pui pe cont, daca o ai in format electronic?
Si eu o infas pe Ilinca in mod frecvent, dar lejer. Peste hainute o infas cu o pelincuta subtire, fara sa o leg. Ea se misca si se mai desfasa daca insista, dar nu-i problema.
Mirabela, am vazut si eu sistemul SNS, am cumparat si o parte din componente sa-l fac acasa. De cumparat am vazut ca e f scump.
Va pup, am uitat la ce vroiam sa mai raspund si pe tel nu pot deschide mai multe pagini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anaomaria din ce am inteles eu, unul din parinti merge cu certificatul de nastere la trezorerie si deschide acest cont. Statul depune banii in el si acestia se vor ridica de catre copil la 16 ani pentru diverse ce tin de educatia lui. Nu se dau bani acum. Stiu, e mult peste 16 ani, dar pe noi nu ne costa nimic si in 16 ani se mai adauga si dobanda, si daca sunt degeaba, de ce sa nu incercam? Din cate inteleg eu putem vira si acei 2% din impozit pe care oricum ii viram in diverse locuri. Macar asa poate peste 16 ani ca beneficia copilul meu de ei.
Eu o sa deschid acest cont cand mai are sotul o zi libera sa mearga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Tot la ore dintr-astea am timp sa va scriu doua vorbe. Am citit din urma inca putin, dar tot mai am. Vreau sa o incurajez pe Kytana, legat de rautatile socrilor. Nu te amari, e bine sa va indepartati de ei, nu sa taci si sa inghiti, sa le spui ca esti mandra ca va descurcati singuri si ca Dumnezeu va va fi alaturi. Imi vine sa iti spun ca e cazul sa le zici vreo doua, dar stiu ca nu e crestineste, ca ei vor plati pentru pacatele lor, voi pentru ale voastre si de ce sa faci pacate? Se spune sa iti cinstesti mama si tatal, faceti asa si Dumnezeu va va ocroti. Mai poti vorbi cu nasul vostru si vezi ce va sfatuieste...

Azi am avut o zi minunata, prima in care am ramas singura toata ziua cu fetele si s-au aranjat lucrurile excelent: a mancat cea mare toate mesele, am mancat si eu la pranz, cea mica a dormit perfect, cea mare a dormit si ea la pranz, ma minunez si eu de cum s-au ordonat toate, ca imi faceam tare multe griji. Maine e ziua mea si sotul si-a luat concediu, sa nu ma lase si maine singurica, iar daca e frumos afara iesim in parc cu toata familia. Abia astept, sper sa nu fie ca azi!

M-as duce maine cu micutza la pediatra, ca azi a implinit doua saptamani si as vrea sa vad cum a evoluat. Ea pare bine, dar mie mi se pare ca suge prea putin in comparatie cu primul copil sau cu ce aud la voi. Suge 5 sau 10 minute si apoi doarme de la 30 minute la 3 ore, dupa baita de seara chiar 5, cred. Oricum, eu sunt cam zombie si nu tin minte bine orele, incerc sa inregistrez de cate ori aud ca face kk, cat suge, cat doarme, dar uit de oboseala. Am doar o idee si mi se pare ca suge prea putin. In spital imi spuneau ca mananca prea mult, mereu cauta sanul, dar acum parca doarme prea mult. Mi s-a spus si ca am canalele desfundate si ca ea suge foarte mult intr-un timp scurt, o fi asa. Vreau sa ma conving, sa fiu sigura ca e ok, sa vedem. Mi-e ca daca o rog pe pediatra sa vina acasa nu mi-o masoara si mi-o cantareste, ceea ce eu gasesc a fi esential in momentul de fata, asa ca poate mergem la cabinet.

In rest, toate se rezolva de la sine, sper sa fie mai toate zilele ca cea de azi, ca tare multe griji mi-am facut ca nu ma voi putea descurca cu amandoua, ca cea mare va avea de suferit, ca nu stie sa manance singura si ca eu nu voi putea sa o hranesc din cauza micutei, dar Dumnezeu mi-a aratat ca se poate. Cu somnul de pranz imi faceam iar griji, ca nu puteam sa le adorm pe amandoua simultan, dar ieri am descoperit o pozitie cand le "mufez" pe amandoua si a mers, azi la fel, asa ca e de bine. Ba, mai mult, m-am culcat si eu putin dupa ce am terminat de mancat! Of, ce bine, ma bucur atat de tare ca incepe sa se ordoneze treburile!

Va pup pe toate si ne mai auzim! Noapte frumoasa si odihnitoare!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

40 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

La multi ani, Elfica!!! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de minunata ta familie!

A mea a batut recordul in seara asta: dupa atata somn pe capul ei ieri, a adormit la 2 . La 3 s-a trezit, zici ca e setata pe ora 3, nu conteaza la cat se culca. A supt, am pus-o in pat si a inceput sa faca kk. Am schimbat-o si acum iar suge. Si uite asa ne-a prins or 4... sper sa adoarma repede.

Am auzit ca azi vor fi 21 de grade. Sa vedem cum se prezinta, poate o scot si eu putin la aer, cu toate ca la ce scandal face in carut, cred ca mai bine o scot in brate si stau in fata blocului, ca altfel din parc pana acasa cu ea in brate si impingand carutul cu burta o iau razna
Vad ca sunt cam betiva la ora asta, la cate semne am folosit, ar fi cazul sa trag pe dreapta

Sa avem o zi minunata! Pup fetele si boboceii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana uite aici scrie de ce plange bblushul http://www.desprecopii.com/info-id-56-nm-De-ce-plange-bebelusul.htm. Eu cel mai bine il infasam intr-o paturica subtire putin elastica pt ca statea bine si nu se desfacea, in finet nu statea mult.

La multi ani Elfica, sa fii sanatoasa si sa te bucuri din plin de familie. Eu te admir cum te descurci si cum reusesti sa ai grija de ambele fete, plus ca le mai alaptezi! Bravo tie! Insa ma gandesc la tine, cat te va tine fizicul, iei niste vitamine, ceva? Reusesti sa mananci bine? Ma gandesc ca iti trebuie calorii nu gluma sa alaptezi 2 copii.

Calin si-a gasit ocupatie, in afara de studiu intens al lucrurilor de prin casa si-a propus sa-si bage pumnii cu totul in gura, e asa haios cum se chinuie si 20 min sa si-i bage in gura, se baleste tot dar nu se lasa. Si inca ceva, el rade la mine toata ziua cand vb cu el, mai nou, noaptea cand il schimb, nu vb cu el dar cand imi vede fata incepe o distractie pe capul lui de numa... ma chinui sa-l evit ca sa nu se energizeze si sa creada ca-i ziua, dupa ce se mufeaza il apuca somnul repede. Azi noapte s-a trezit la 12 si la 5, culcat de la 8 seara.

Acum m-am apucat sa fac o ciorba radauteana ca nu mai am mancare gatita, apoi iesim afara, azi s-au anuntat 20 gr.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata mamicute,

Stelutz, saru'mana de incurajari. Faza e ca micutul meu doarme cat de cat noaptea. Azi-noapte dupa chinuieli cu shhh ca in video pus de Lulutza, mangaiat pe caput, tzitzi in gurita, a reusit sa adoarma baiatul pe la 22.30, s-a mai trezit la 01.00, l-am schimbat, hranit si ragait si a adormit pe la 2.30 si s-a trezit la 5.00. Apoi a fornait sarmanul in somn, nu cred ca s-a mai odihnit de la 05.00 la 07.45. Apoi spalat, aspirat mucisori si am reusit sa il adorm iarasi dupa ce a papat.

Oli, offf cat va mai chinuiti si voi!

Elfica, ce fete cuminti ai! Doamne ajuta sa ramana asa si sa va bucurati de ele in liniste si pace! Multumesc de vorbele bune, nu ii mai bag in seama, dar ma doare, chiar ma dor vorbele lor. Ei, asta e, cu Dumnezeu inainte!

Astazi facem si noi 3 saptamani, deci dam o feliuta de placinta de mere facuta in casa si un pahar de lapte

Pup toate fetele si galustile!

Anaomaria, parca tu ziceai ca ai vb cu Dna Musat. Eu la inceput cand aveam rani la sani i-am dat cu seringa, aveam seringa de 20 ml si degetelul. La el a functionat si nu a uitat cum sa apuce tzitzi. Bine, eu il puneam la san cate 5 min si plangeam, numai numai sa traga si el ceva. Ma rog sa fie bine si pentru voi!

(Sper ca nu te-am confundat, daca da, imi cer scuze! )



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Cred ca ieri a fost si cam mult pentru dragul de el. Dupa pasaport, pe dupa-amiaza a venit o prietena cu sotul si cu puradelul lor de 5 luni. Copilasul lor cuminte. Cred ca l-au cam obosit atatea voci straine.

De colici nu a mai plans azi noapte. Eu de 2 zile mananc cate o jumatate de banana si un mar, sa testez terenul. Daca nici astazi nu se plange rau de burtica, mai bag un morcov sau cateva boabe de struguri sa vedem cum reactioneaza.

Mirabela, saru'mana, cred ca le-am citit de 1000 de ori. Treaba cu infasatul, credeti la cat de energic este ca va sta sa il infas? Uite astazi ii pun un body mai subtirel si incerc si pe asta daca nu are de gand sa doarma si plange de oboseala.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana eu nu as manca struguri, nici acum nu am incercat inca, pediatrul mi-a zis ce-i cu multe seminte fermenteaza in burtik lor si nu e bine. Acuma cum crezi si tu, daca ai mancat si e ok nu-i nimic. Eu spre 2 luni am inceput cu altele cu seminte si vad ca e ok. Eu mancam morcov crud, pastarnac, telina, in salata sau asa, tare bune mi se pareau.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, eu mananc de sparg, la 2-3 ore mananc bine, incepand de la 6 dim pana pe la 10 seara si am si pofte. Nu am crescut in greutate dar nici nu am mai scazut de la iesirea din spital. Dar imi e o foame de lup, mai ales ca stau mult in casa, am maxim o iesire pe zi, cand era cald ieseam de 2 ori, chiar de 3. Of, ce nu suport frigul si iarna... ce-i drept nici caldurile mari nu erau bune...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput