Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lulutza, foarte interesante filmuletele. Acum se explica de ce a mea se linisteste cand ii fac shuuuu, shuuuu
Cu infasatul a functionat si la noi la inceput. Acum n-as mai incerca, la ea e mult pana adoarme seara, dar apoi se trezeste la 3 ore.

Kytana, vremea de azi a tras-o la somn. O imbracasem pe la 1 sa o scot putin prin fata blocului si cand m-am uitat afara incepuse ploaia
A tot supt si dormit in reprize (cea mai lunga de o ora jumate), in rest cam de o ora. Suge si doarme. Nici nu am apucat sa-i dau bibe de la ora 4-5 (al doilea) ca a supt san si a adormit la loc. Acum doarme de la 5.30.
Bine ca functioneaza ceva pt colici in sfarsit!
nici Maya n-a mai fost atat de agitata azi, a si facut kk de 2 ori, poate asta a ajutat-o.

Andreea, deci i-au iesit peri albi lui tati, nu? Mie mi-e frica sa plec si sa o las ca stiu ca daca o apuca plansul rau nu o mai impaca nimic decat tzitzi. Chiar ma gandeam ca vreau sa merg la coafor sa ma mai tund si eu si sa ma aranjez pt botez, si o sa o iau cu mine. Sta tati cu ea pe-acolo si in caz de urgenta extrema mi-o aduce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Vai Olivia,nimic nu e mai buna decat tzatzuca mamei.Am vazut azi cu ochii mei.Cand am intrat in casa,de la usa am inceput sa ma dezbrac de rochie :)) si l-am luat in brate,i-am vorbit putin,plangea mai alintat,nu mai urla si cand i-am bagat tzatza in gura a tras 3 gaturi si si-a luat somn si doarme si acum :)))))
Bine cu inca 2 treziri pt alintat la tzatza :D

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Uitati aici ce am aflat de la mamicile de piersicute: http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/500-euro-pentru-bebelusul-tau.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna seara dragi burtici,

Acus am reusit si eu sa termin de citit. Pe masura ce citeam tot voiam sa raspund, iar acu ca am terminat am uitat tot :))

Sa vedem ce-mi amintesc

Olivia, iti urez si eu cu intarziere La multi anisori fericiti alaturi de printesa ta! Te cred ca aceasta a fost o zi de nastere speciala, alaturi de ea.

Eu abia astept sarbatorile alaturi de brotacel.

Andreea, am observat ca ne asemanam la unele chestii inclusiv cum ne alintam baieteii :))) Iar sotul cand ti-a zarit avatarul a zis ca ne seamana bebeii.

Si eu sunt de acord cu infasatul, am incercat-o doar o data cand p;langea isteric si l-a calmat. Acu chiar vreau sa incerc pt ca doarme asa putin. S-a treezit. Acu ma pun sa-i fac baita ca vad ca s-a trezit si dupa il infas.

Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Dada Stela,seamana bolfosii Am observat si eu treaba asta.Eu stiu ca se simt bine infasati ca stau stransi ca in burtica.Cu toate ca noua ne place sa ii imbracam,sa ii vedem costumati care mai de care mai frumosi.

Apropo de asta...am fost la cumatria nepoatei,nascuta si ea in august.L-am imbracat gagiu pe bebelinul meu...na...sa fie si el un barbatel printre barbati...toata ziua s-a frecat,mofturos,plangacios...cand am ajuns la cumnata mea acasa l-am dezbracat si l-am lasat doar in body pentru o ora...nu vreau sa va explic ce fatzuca fericita avea.Am ajuns la concluzia ca hainele ideale pentru bebelusi sunt body si salopeta sau body si pantalon ... fara camasi,veste,pantaloni nu-s de ce fitza...
Bumbacul prietenul bebelusilor

Olivia azi nu prea ai fost activa.
Lulutza,de ce nu te intalnesti cu Simonix?
Patricia?Daniela?Haideti si voi mai des

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Ca tot a fost o discutie despre asa ceva ... RECLAMA ILEGALA -/video/mame-de-afaceri/babywearingdiana-mateescu

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Andreea, eu doar in body si pantalon simplu sau salopeta il tin pe bebe si n-am avut pb de disconfort pana acum de la hainute. Avem cam acelasi program si la baita, cu exceptii, ca azi cans s-a trezit la 7 si trebuia sa-i fac baie inainte de masa.

:))) Am o gogoasa umflata in pat acuma :))) tati l-a infasat, sa vedem cat doarme. Vaz ca deja da din picioare si scoate sunetele alea guturale. Si al meu scoate sunete de bosorog, nu mai stiu cine intreba Pe mine m-a convins de infasat si autorul cartii de care va ziceam. Cica inhiba reflexul Moro pe care-l au bebelusii in timpul somnului. Da, e perfect normal reflexul asta. Cica el e un reflex mostenit din stramosi. Pe vremuri bebeii se agatau de mamele lor care erau mereu pe fuga si se catarau prin copaci. Bebeii se apucau cu teroare de mamele lor ca sa nu cada. Cam asa am supravietuit ca specie. Iar in prezent bebeii au frica aceasta sa nu cada in gol. De aceea isi misca brusc mainile in sus si apuca tot ce prind in pumnulet. Am observat ca da brusc din maini cand il ridic din pat, dar o face si in timpul somnului. Cand face asta in somn se sperie si de asta se trezeste. Al meu nu doarme in patul lui ca tresare si se trezeste Pana acu vaz ca s-a tot miscat infasat, dar nu asa rau cum o face cand are mainile libere si ma mir ca inca nu s-a trezit, ca si scoate sunete ciudate.

Lulutza, te asteptam mai des pe forum Foarte tare linkul cu limbajul bebeiilor. Am recunoscut si eu toate sunetele la al meu Mi-am facut pe o foaie lista cu sunete si semnificatia lor. Asta seara de exemplu, l-am pus la san dupa baita si a inceput sa planga cu eh-ul ala ca si cum voia sa ragaie. L-am pus pe umar, a ragait, a zambit, l-am pus la san, a papat calm si a adormit. Deci, functioneaza

Corinuk, te inteleg perfect, si eu am doar cateva minute pe zi pt forum, de multe ori citesc si nu apuc sa raspund. Faza e ca bebe e mereu lipit de mine si n-am net pe tel. La calc imi bag de obicei un serial ca sa am la ce ma uita cat alaptez.

Carmen, la fel, si eu incerc tot felul de trucuri ca sa nu mai planga, dar n-au efect decat odata. Mereu tre sa inventez ceva

Kytanutz, am incercat cu fheonul si merge sa-i atrag atentia sa nu mai planga, dar daca plange isteric tace un pic si o ia de capat Am incercat si eu cu grey noise, dar nu pare sa-l intereseze. A adormit imediat al tau?

Ufff, nu mai stiu ce voiam sa zic. Ahh da, ieri chiar a dormit aproape tot timpul in masina. Am fost plecati 8 ore cu totul si l-am alaptat de trei ori. Pe drumul de intoarcere a facut insa nazuri la san si l-am pus pe umar si asa a adormit. Mi-a fost cam teama sa nu-l tin in scaun, dar mi-era mila ca plangea neconsolat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, azi am fost si eu somnoroasa langa pitica mea. Am incercat sa dorm si eu cand dormea ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Fetelor, nu stiu ce sa ii fac de somn. Efectiv nu doarme! Astazi de cand amvenit de la pasaport unde a motait in taxi,adica la 10.30, nu a dormit decat 3h. E normalsa nu doarma asa de mult?? Practic e treaz de la 7 dimineata Deci din 14h a dormit doar 3h Asta chiar nu cred ca e normal... Orice i-as face nu doarme: muzica linistitoare nu, foen nu,tzitzi nu, doar suge si dupa ce scoatem aerul plange, baita nu. Voi incerca si eu cu infasatul, dar am doar paturici din fleece,nu s-o incinge in ele?

Sunt capie iarasi... Siunde mai puneti ca desi am mancat fix ca ieri - plange si isi freaca piciorusele si strange pumnisorii... Ma rog sa fie o noapte linistita...



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ufff, Kytanutz, aceeeasi intrebare mi-o pun de cand a implinit brotacul 3 sapt Si eu adunam si-mi iese ca doarme 8-10 ore din 24, cand la carte zice ca tre sa doarma 14-18 ore. Eu nu suport ca ziua doarme f putin si nu pot face nimic, totusi dupa baita doarme 2, 3 ore (cel mai mult din zi), dupa 2 ore, si dupa o ora juma si dupa o ora... se tot imputineaza pana la 7 cand se trezeste de tot. Noptea macar papa mai repede si adoarme mai repede, dar mai sunt si exceptii. Am intrebat si medicul. Mi-a zis ca atata vreme cat papa, ia in greutate, totul e bine cu lipsa somnului. Cica poate fi mostenire de la parinti, daca vreunul a fost mai agitat cand era bebe. Eu am mai citit ca nu doarme din cauza reflexului Moro, pe care il rezolva infasatul. Iti spun cum a functionat si la mine in seara asta.

S-ar putea sa nu doarma mult si pt ca nu se poate calma singur, cand de ex il loveste senzatia de foame in somn, aude un zgomot mai puternic, trage un vant sau mai stiu eu ce-i deranjeaza somnul. Unii bebelusi trec peste impediment repede si dorm la loc, altii fac ochii cat cepele. Se pare ca bebeii nostri fac parte din a doua categ. Cica astia sunt bebelusii cu personalitate puternica

Apropo, tot ce va mai povestesc eu e din cartea aia :)) N-o mai las din mana. Chiar imi explica multe intrebari pe care mi le pun despe bebe

Eu ma bag la somn, sa vedem cat ma va lasa brotacelul sa dorm. Va pup!

Mergi la inceput