Veronica Bereanda- Nicolae Iorga

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eve44

Din experienta mea si a copilului meu va spun ca nu va pati nimic acest specimen de dascal ,ebventual un -10% la salariu ,dar vor face parintii cheta .
Si acum imi aduc aminte cum cautam cu ani in urma o invatatoare ferma ,apreciata si cu multe rezultate la concursurile scolare .
Am gasit-o in final ,a fost o mare dezamagire din prima zi de scoala ,am mutat copilul de la ea cat am putut de repede.
Am tinut sa precizez aceste aspecte deoarece m-am "trezit"pe privat cu niste voturi negative la un mesaj in care spuneam ca doar genul asta de cadre didactice stiu sa faca performanta cu elevii.

Eve ,mami de doi leuti





Si aceasta este o generalizare, nu neaparat doar acest tip de invatatoare produc performanta. Din experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

http://andreanum.org/?p=3464

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Mi-a ramas in minte chestia asta " a patra invatatoare a Capitalei". Dupa ce criterii? M-am uitat pe lista de anul asta de la gradatii de merit la invatatori si m-am prapadit de ras la doua dintre ele care au reusit sa ia aceasta gradatie, una chiar destul de sus. Precizez ca nu are rezultate la concursuri, nu a scos culegeri.
Care sunt criteriile de acordare? Sus scrie "criteriul 1" etc, dar eu, nefiind in domeniu, nu stiu ce inseamna asta.

Pe doamna in discutie nu am vazut-o, poate in alt an. Dar ierarhia nu inseamna mare lucru, dupa parerea mea. Am vazut cateva invatatoare normale, cu rezultate obtinute pe cai normale, pe ultimele locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Si asta m-a impresionat
http://andreanum.org/?p=3602

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Singurii romani suficient de curajosi sa se ia la tranta cu invatatoarea care le-a traumatizat copiii spun ca se lupta cu morile de vant. Sustinatorii si colegii de breasla ai celei acuzate i-au amenintat de fata cu avocatul.

"Scoala ii trateaza pe clientii mei ca pe niste infractori”, reclama Meda Tocaciu, avocata care a acceptat sa-i reprezinte pro bono pe parintii elevilor abuzati de Veronica Bereanda, invatatoare la Liceul „Nicolae Iorga” din Capitala.

Parintii nebuni, inregistrarea trucata

Avocata le-a fost alaturi la audierile de acum doua zile, in fata comisiei administrative a scolii si spune ca, pe langa elevi, si parintii au sfarsit traumatizati. In loc de scuze si solutii la drama copiilor lor, familiile celor afectati au fost amenintate cu exmatricularea copiilor si acuzate de vedetism de profesorii si parintii solidari invatatoarei.

„Azi, de exemplu, am ajuns in fata unei comisii formata din profesori si invatatori. O comisie pe care am asteptat-o cooperanta si pasnica, dar am gasit-o partinitoare si artagoasa. (...) De ce ma intrebati de inregistrare? De ce imi spuneti ca este trucata, falsa, ilegala? De ce ma acuzati ca nu am facut nimic pana acum? FAC ACUM. Am plecat de acolo cu senzatia ca "am vorbit impreuna si ne-am inteles separat”, povesteste parintele unuia dintre elevii abuzati.

Copiii abuzati la scoala risca si marginalizarea

De la inceperea intregului scandal, invatatoarea acuzata nu a mai trecut pragul scolii. A fost insa reprezentata de cativa colegi de breasla care, de la intimidari fatise si pana la modificarea proceselor verbale, au incercat totul pentru a o scoate nevinovata.

„S-au repezit la ei ca niste vulturi. Mamicilor si asa ravasite li s-a spus ca inregistrarea audio nu constituie o proba in penal si ca cine a facut-o va fi exmatriculat. Pe final, noroc ca am recitit procesele verbale. Le completase comisia dupa bunul plac si clientii mei ar fi semnat neadevaruri”, povesteste avocata Tocaciu.

Marturia SOCANTA a unuia dintre elevii agresati de invatatoare: "Mai bine ma sinucid decat sa mai merg la scoala"

Pentru unii muma, pentru altii ciuma

Pe langa dascali, la confruntare au participat si cativa sustinatori ai invatatoarei din randul parintilor. „Am ajuns sa vorbesc si cu parinti care ma ataca.(...) Ii vad neputinciosi sa isi scoata propriul copil din calvar. Pentru ca in clasa aceea e un calvar. Imi vine sa le urlu: TREZITIVA! AJUTATI-VA COPILUL!”, povesteste un alt parinte indurerat. Invatatoarea Veronica Bereanda este un dascal cu experienta, care „stie sa le bage copiilor carte in cap”, sunt argumentele taberei de aparatori.

„Nimeni nu-i pune la indoiala pregatirea. Dar la ce bun sa ai zece diplome pe perete, daca te comporti asa cu niste copii?”, se revolta avocata Meda Tocaciu.

EDUCATIA PRIN TEROARE. Cum au INGROPAT-O pe „Doamna cu o mie de ochi”

„Nu vrem sa faca 100 de ani de inchisoare, vrem sa creem un precedent. In Romania, abuzul emotional este rareori pedepsit.”
MEDA TOCACIU, avocat

Lupta continua in instanta

Comisia administrativa care a analizat cazul invatatoarei Veronicai Bereanda va da un verdict pana la sfarsitul acestei saptamani. Mult prea tarziu, se plang parintii afectati, care se tem ca dascalul s-ar putea reintoarce la clasa odata cu incheierea vacantei de toamna a elevilor din ciclul primar. „Am hotarat ca fiecare familie sa depuna, lunea viitoare, cate o plangere penala. Cu siguranta nu-i va fi confortabil sa fie audiata de un procuror”, arata Meda Tocaciu, avocata parintilor. Instanta ar putea hotara mai apoi inceperea urmaririi penale. „Nu vrem sa stea o suta de ani dupa gratii, dar trebuie sa creem un precedent, fiindca la noi doar abuzul fizic si verbal este pedepsit, nu si cel emotional”, spune avocata


http://www.evz.ro/detalii/stiri/Cum-este-scos-basma-curat-un-dascl-abuzator-1009726.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Era de asteptat comportamentul celor din invatamant, solidaritate prost inteleasa.
Eu cred ca totusi se poate face ceva, trebuie mers inainte in media, cazul nu trebuie uitat cu nici un pret, e nevoie sa fie tinut in atentie.
Si neaparat in instanta. Sper doar ca parintii sa aiba putere sa mearga inainte, asa hartuiti si atacati din toate partile.



Altfel, nu inteleg disperarea asta a unor parinti dupa "performanta" dupa "scos oameni din copii" si "bagat carte in cap".
Cred ca lucrurile sunt mult in afara proportiilor normale. In clasele primare copii invata sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca si isi insusesc o seama de cunostinte generale de baza.

Nu stiu de unde obsesia parintilor pentru calificative maxime fara exceptie, concursuri peste concursuri, fortat limitele copiilor si hranit in consecinta egouri bolnave ca al madamei asteia. Care urla ca un copil de 6 ani ca n-a lasat spatiu intre 1 si 3 de parca ar fi facut o crima capitala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

''A facut oameni din ei''(adica din copii).Dar copii ce sunt? salbaticiuni?nu sunt si ei oameni?Eu cred, ca aceasta invatatoare crede ca elevii ei sunt niste jivine ,la cum se comporta cu ei.
Nu are niciun chef sa invete copii.Ii e mai mult sila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Wow!Au inceput sa dispara mesaje!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui eve44

Wow!Au inceput sa dispara mesaje!

Eve ,mami de doi leuti



Serios? care?

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Cel scris de mine ,aseara .

Pentru ca trecusem prin ceva am avut impresia ca putem discuta pe acest subiect .Dar cand vad ca unii nu cred ,ba chiar ne acuza ca exageram ,ba chiar ne dispar mesajele fara ca macar sa fim instiintati prefer sa-mi vad de treaba .

Mergi la inceput