Veronica Bereanda- Nicolae Iorga

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nu stiu ce continea mesajul tau, dar vroiam sa avertizez cu ocazia asta ca nu voi accepta pe pagina de FB STOP VB mesaje care indeamna la violenta fizica, linsaj si ....orice ilegalitate. Cand voi avea putin timp liber ma pun pe sters si eu.
Ideea nu e sa ne coboram la nivelul lor ci sa demonstram ca ei trebuie sa si-l ridice pe al lor.
Imi cer scuze anticipat daca asumptia mea a fost gresita.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Sa ne intelegem:eu nu am jignit pe nimeni ,nu o cunosc pe Vb ,nu scriu pe Fb ,nu ma ocup de chestii d-astea.
Vad ca sunt vanatori de mesaje pe aici ,le aproba ,le dezaproba ,le raporteaza mai departe ,etc ,pe mine nu ma intereseaza ,astea sunt rautati gratuite .

Sunt persoane care le stiu pe toate ,parerea celorlalti nu conteaza ,ele trebuie sa iasa in evidenta (vezi sub. cu dna invatatoare-dela alt subforum unde si autoarea subiectului a abandonat .
Ina ,nu ma cunosti ,nu te cunosc ,fiecare isi vede de treaba lui,nu am nimic cu tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

eve, este vorba de acest mesaj?

Citat:
citat din mesajul lui eve44

Din experienta mea si a copilului meu va spun ca nu va pati nimic acest specimen de dascal ,ebventual un -10% la salariu ,dar vor face parintii cheta .
Si acum imi aduc aminte cum cautam cu ani in urma o invatatoare ferma ,apreciata si cu multe rezultate la concursurile scolare .
Am gasit-o in final ,a fost o mare dezamagire din prima zi de scoala ,am mutat copilul de la ea cat am putut de repede.
Am tinut sa precizez aceste aspecte deoarece m-am "trezit"pe privat cu niste voturi negative la un mesaj in care spuneam ca doar genul asta de cadre didactice stiu sa faca performanta cu elevii.

Eve ,mami de doi leuti




Daca da, e pe pagina 13. Nu a disparut nicaieri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

acum pe Realitatea: doamna ministru in direct, Gabriel Diaconu prin telefon, domnul director a refuzat sa participe la discutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anndrina spune:

Deci se poate........ va pleca din scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oh, nu m-am uitat la tv.
Pleaca din scoala sau din invatamant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu am inteles ca din invatamant, nu am vazut emisiunea, dar din ce am mai citit pe pagina dedicata ei...

Oricum, sper ca si in justitie sa mearga totul bine...macar ceva cu suspendare si plata de daune ...

Avem petitie, felicitari inca odata ina si tututor celor implicati, creste inima-n mine cand vad ca se misca ceva, cand vad ca in ciuda tuturor pronosticurilor gen "asa e in Romania, asa e sistemul, etc", se dovedeste ca se poate, ca tara asta si sistemul poate sa fie cum vrem noi si cum trebuie sa fie....greu, putin, nu peste noapte, toate au un inceput!

http://www.petitieonline.ro/petitie/cazul_veronica_bereanda_despre_ranile_din_care_nu_curge_sange-p68530148.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Daca scapam odata de "asa e viata, asa e sistemul, de ce nu face CINEVA ceva, de ce nu face ALTcineva ceva, de ce nu statul, de ce nu directorul" si ne intrebam direct "de ce nu fac EU" totul poate merge mai bine.

Multumesc tuturor care m-au sprijinit in initierea acestui demers.

Am inteles si eu ca a vb Andronescu ieri pe Realitatea, daca are cineva link v-as multumi mult.

Am gasit un mesaj pe pagina FB de la Realitatea TV. Dormeam tun, a intrat Gabriel Diaconu, bine a facut. Oricum e reprezentantul nostru media, ca sa zic asa.

Intre timp ne-am mai miscat si am reurcat clipul pe net, cu versiuni traduse deocamdata in engleza si franceza. Vom avea si germana curand. Urmeaza rusa, maghiara, norvegiana. Cred ca si turca.

TOTI acesti oameni au facut asta benevol. De la avocat (Multumim, MT!) pana la echipa de psihologi, psihiatrul Diaconu, cei care au facut traducerile, cei care au scris petitia, etc, articolele din presa si asa mai departe.

Exista deja un mic cor de rautacisme conform carora nu ar fi facut-o de exemplu Diaconu chiar dezinteresat, ci isi face reclama. Eu nu cred asta. Insa...

Va intreb ce e rau in a iti face reclama ca salvator de copii si protestatar activ impotriva abuzului. Sa tot avem asa reclame. Din partea mea puteti fiecare dintre voi sa va faceti cate o statuie si cate un banner personalizat. Le meritati.

Multumesc comunitatii DC pentru implicare, De aici ne-au venit multe idei bune, multe mesaje de sustinere si nu in ultimul rand, avocata pro-bono.

Acu stau si eu si astept sa vad / aud rezultatele comisiei de examinare.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu zic ca este foarte bine ca se creaza un precedent in acest sens. Deasemenea mediatizarea puternica a acestui caz poate face si alti profesori sau invatatori ce aluneca pe aceasta panta sa-si puna intrebari si sa-si revizuiasca, poate, comportamentul.

Ca sa nu mai vorbim ca mai multi parinti vor prinde curaj vazand ca se poate.

Deasemenea dascalii cu adevarat buni, cei care gasesc fara violenta verbala sau fizica drumul spre mintile si inimile copiilor vor fi incurajati sa-si continue munca, fara a fi complexati de cei care stiu mai bine cum sa scoata din copii oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Gata domle.

tuturor. Ma scuzati ca ma exprim in smillies.

Mi s-au fracturat silabele, ca sa parafrazez pe cineva. Ma duc sa sarbatoresc cu un pahar de ceai Hapciu. Nu uitati sa fiti mereu acel (alt)Cineva!

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput