Veronica Bereanda- Nicolae Iorga

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Mai nu stiu cum sa spun, ori e vorba de vreo interperetare....insa, eu la propria imagine si la articolul ala m-am gandit mereu la viata privata, intima ... ca nu poti sa dai in cap pe strada sau intr-un loc public si sa te aperi cu dreptul la imagine, ca vezi doamne pe tine te stie lumea in top 5!

Cu alte cuvinte copiii aia nu avea nici o sansa
- cuvantul lor oricum nu era prea greu, ca doar sunt niste copii,
- de filmat nu aveau voie sa filmeze, sa inregistreze, ( cand acolo ar trebui filmat si inregistrat non stop de catre scoala),
- domana este cu merite, titulara si mai stiu eu ce mare maestra la cncursuri,
- domana este la ora ca la ea acasa, deci face ce vrea ( de cate ori am auzit asta)...

Ce puteau face copiii si parintii sa arate cine este individa asta!

Mai si eu am mancat bataie in scoala....multa, dar pe bune, ne batea daca nu stiam ceva, stiam palmele si coada de matura sa ne vina mintea la cap... dar verbal nu ne agresa, nu stiu cum sa ma exprim...decat o individa din asta, mai bine un cotor de matura peste palme....bineinteles mai bine nici una nici alta. Sa nu se inteleaga ca sunt de acord cu violenta, doar ca ma uimeste cruzimea verbala a individei, terorismul asta psihic pe care il practica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Terorismul psihic e ingrozitor de periculos in dezvoltarea unui copil. Am o prietena buna care ar fi vrut sa incaseze din cand in cand cate o palma, insa ea era zi de zi terorizata ca va lua un 9 si mama o va balacari in toate felurile. Ajunsese sa se prefaca bolnava cand se intampla marea catastrofa de a avea o nota sub 10. Nici acum, la maturitate, nu a scapat de sechelele acelui tip de comportament.


In alta ordine de idei, care sunt mai exact mailurile Min Educ, ISMB-ului, ale institutiilor statului care trebuie sa intervina in acest caz si in altele- spre exemplu unde putem sa ii reclamam pe trisorii de la concursuri? Ca doar nu o sa fraudeze non-stop, suntem totusi un stat cu legi care trebuie respectate nu o jungla. Ce se intampla in scolile romanesti e si rezultatul neinterventiei parintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Lory deja au inceput sa se vada repercursiunile pentru delasarea organizarii si neluarea masurilor pentru scolile ce trisau.

Concursurilor de la evaluare in educatie ( toate probele) si-au pierdut acreditarea Ministerului Educatiei .
Anul trecut o aveau pe romana si mate, diplomele au contat la burse pentru gimnaziu, nu primar, anul acesta ne-a anuntat scoala ca nu vor mai conta, fiind retrasa acreditarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Pana la urma acesti monstrii apar si pe fond material. Vor sa aiba in clasa numai copii de ...., vor doar tabla de nspe mii de lei si parintii dau, culegeri nenumarate etc. Pana la urma, nu cantitatea conteaza ci calitatea. Pentru mate iti trebuie un caiet, un creion si probleme selectate si stai mai bine decat altii care fac toate culegerile din lumea asta, aparute tot din cauze materiale. Sunt putine culegeri folositoare. Restul se copiaza unele dupa altele si se umbla un pic pe la date. Nu cred ca exista vreo alta tara cu atatea culegeri si caiete speciale pe cap de copil.

Si la concursuri la fel. Ca tot a fost prima etapa la Nastasescu, practic este o afacere de 500 000 euro pe etapa. A vazut cineva vreo chitanta vreodata pentru banii dati pentru participare? Nu iau masuri si lasa invatatori precum Bereanda s aisi faca de cap pentru ca altfel le scade cifra de afaceri. Partea proasta este si ca baga Academia Romana in jocul asta murdar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Lory deja au inceput sa se vada repercursiunile pentru delasarea organizarii si neluarea masurilor pentru scolile ce trisau.

Concursurilor de la evaluare in educatie ( toate probele) si-au pierdut acreditarea Ministerului Educatiei .
Anul trecut o aveau pe romana si mate, diplomele au contat la burse pentru gimnaziu, nu primar, anul acesta ne-a anuntat scoala ca nu vor mai conta, fiind retrasa acreditarea.



Lala, ma bucur foarte mult sa aud asta. Merita sanctionati pentru ca nu se poate trisa la nesfarsit. La un moment dat, trebuie sa se traga o linie si sa se spuna: gata, fratilor, invatati copiii sa fie corecti. Ca altfel in veci nu vom parasi ultimele locuri in clasamentele pe educatie. Nu va faceti iluzii cu olimpicii internationali, ei sunt doar cativa, media in educatia romaneasca e stabilita jos de tot.
Si parintii accepta aceste punctaje si aceasta stare de lucruri. Oficialii trebuie bombardati cu reclamatii ca altfel nu iau masuri.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Lory deja au inceput sa se vada repercursiunile pentru delasarea organizarii si neluarea masurilor pentru scolile ce trisau.

Concursurilor de la evaluare in educatie ( toate probele) si-au pierdut acreditarea Ministerului Educatiei .
Anul trecut o aveau pe romana si mate, diplomele au contat la burse pentru gimnaziu, nu primar, anul acesta ne-a anuntat scoala ca nu vor mai conta, fiind retrasa acreditarea.


Nu am stiut , dar ma bucur foarte mult pentru asta. Dar trebuie mediatizata stirea cumva. Nu poti sa te joci de-a trisatul cu nu stiu cate generatii ca vine si scadenta.


A fost o circulara trimisa in scoli.
Oricum, pe gimnaziu, erau foarte putini copii ce obtineau diplome, acestia fiind oricum tot aceiasi ce obtineau rezultate si la olimpiadele scolare, nu ca pe primar avalansa de punctaje de 100

La noi in scoala, pe primar, oricum diplomele nu au contat deloc, nici pentru burse, nici portofoliu, stia toata lumea, era doar o verificare a copiilor si obisnuirea lor cu notiunea de concurs.
Poate le puneau parintii in rama acasa, insa la scoala nu le foloseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Off topic:

Si Arhimede este in discutie sa isi piarda acreditarea pentru refuzul lor constant de a publica bareme oficiale pentru concursul lor.
Nu este normal sa se ascunda sub "umbrela" dreptului de autor si sa nu publice oficial ce considera ca fiind rezolvare corecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Trebuie sa ne gandim si la implicatiile pe termen lung in incurajarea trisatului. Impingem generatii de copii sa ia scoruri de 100% in concursuri de clasa a 3a pentru ca apoi sa pice BACul.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Intr-adevar, Arhimede nu publica baremele si ar cam trebui. Dar macar nu au sute de 40 pe post de rezultate oneste.
Toate concursurile din scolile romanesti trebuie luate la verificat. Daca sunt doar niste afaceri pentru scos banii, organizatorii trebuie sanctionati. In definitiv, cineva trebuie sa isi asume raspunderea pentru nereguli.
Daca nu sunt invatati de mici sa fie corecti, doar li se cer punctaje, pentru asta sunt transformati in trisori de invatatori iresponsabili si parinti la fel, normal ca la un BAC corect o iau in freza.
Am deschis acest subiect pentru ca am inteles ca la clasa a patra se dau evaluari la final si mi-e teama ca acesti invatatori care acum soptesc raspunsurile vor face la fel si la evaluarile oficiale. Trebuie sa existe masuri de siguranta, responsabilitati si sanctiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Si Arhimede este in discutie sa isi piarda acreditarea pentru refuzul lor constant de a publica bareme oficiale pentru concursul lor.
Nu este normal sa se ascunda sub "umbrela" dreptului de autor si sa nu publice oficial ce considera ca fiind rezolvare corecta.

Concursul Arhimede este o mare porcarie.
Curricula concursului este peste curricula scolara, cu 1-2 clase! Acesta este si motivul pentru care refuza sa publice bareme. Si motivul pentru care numai cine merge la pregatirea organizata de ei are vreo sansa. Pregatire contra cost, evident.
Un copil normal, oricat de istet ar fi, nu are nicio sansa sa obtina punctaj foarte bun in fata copiilor de la pregatirea specializata, imbuibati cu notiuni din clasele superioare. De unde si frustrarea copiilor care ajung din intamplare la acest concurs, fara sa stie dedesubturile afacerii.

Mergi la inceput