Veronica Bereanda- Nicolae Iorga

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Este vorba de art 73 din Codul Civil:

"Art. 73

Dreptul la propria imagine

(1) Orice persoana are dreptul la propria imagine.

(2) In exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate sa interzica ori sa impiedice reproducerea, in orice mod, a infatisarii sale fizice ori a vocii sale sau, dupa caz, utilizarea unei asemenea reproduceri."


Sunt de acord ca poate interzice filmarea, inregistrarea si fotografierea in scopul de a-si exercita dreptul la imagine.
Dar eu o filmez si nu urc filmul pe net, ci nerg direct in instanta pentru agresiune de minori, obtin ordin judecatoresc si o filmeaza procurorii dupa aceea cat se poate de legal. Exact ca la un flagrant de spaga.

Prea multe batai se acopera din cauza asa numitului "drept de imagine" si vorbesc aici de batai in vestiare (va mai amintiti de elevul roman batut de colegii maghiari cu prosoapele ude?), batai cu slapul la pielea uda daca respectivul copil nu inoata suficient de repede, etc etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ma ia groaza cu concursurile astea cand va citesc... numai scop didactic nu mai au daca : 1.fie se triseaza direct ( dat raspunsuri), 2.fie se triseaza indirect ( programa pentru clase mai mari si pregatire suplimentara) 3.fie frustreaza aiurea copilul care nu are parte de punctul 1 #351;i 2. Pana la urma ce castiga copilul, nu portofoliul copilului sau mai stiu eu ce... ca a participat la un concurs incorect din start?

Doamne fuga asta dupa bani nu are limite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Pai ce sa spun, la evaluare in educatie copiii s-au dus cu mari speranta ca pot castiga marele premiu, un iPhone. Subiectele au fost grele, dar am vazut la noi la scoala si copii cu note foarte mari, pe care eu personal ii stiu ca sunt buni si foarte buni si care muncesc mult in plus.

Acum, mai depinde si de ratiunea invatatorului si a parintilor, fiecare are o dorinta vis-a-vis de odrasla, dar orice dorinta sau ambitie ar avea, abuzul fizic si verbal exercitat zilnic NU este o optiune.

Mai spunea cineva mai sus: daca la job, 4 ore pe zi te-ar balacari cineva in halul ala, cate zile ai rezista pana sa-ti dai demisia? Copiii de ciclu primar ce sanse au sa-si dea demisia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Trist este ca problema nu s-a rezolvat pe caile obisnuite si a trebuit ca in ultima instanta sa se ajunga la youtube.

Trist este ca prelevandu-se de perzumtia de nevinovatie si astepatrea rezolutiei ministerului, o persoana este lasata mai departe sa agreseze copii.

Trist este ca un diector de scoala nu a tras pe linie moarta o astfel de persoana incalcandu-si obligatiile fata de elevi si parinti.

Din punctul meu de vedere acel director este la fel de vinovat ca insasi invatatoarea.
Eu, minister, l-as da si pe el afara.
Eu, parinte, i-a tranti si lui un proces.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Viviana, cine mai este director la Iorga? Nu mai este prof Ionescu ?

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Asa cum am mai spus incep sa cred ca scoala noastra este unicat... unul bun ..

La noi pentru burse nu s-au luat in considerare decat diplomele de la olimpiade.

Citat:
Pana la urma ce castiga copilul, nu portofoliul copilului sau mai stiu eu ce... ca a participat la un concurs incorect din start?

De la cele pe bani, eu cred ca nu castiga nimic nici daca este corect. Daca ia punctaj foarte mare si subiectele sunt usoare ii da o imagine de sine falsa. Daca subiectele sunt grele si ia punctaj mic il demoralizeaza. Daca subiectele sunt grele si ia punctaj mare va avea rezultate bune la olimpiade si concursurile pe bani nu mai au relevanta. Cei cu adevarat buni merg din clasa a V-a la olimpiade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Valentinag, habar nu am cum il cheama si fii-mea are un interes scazut in a-i afla numele. E profesor de logica.
La sedinta cu parintii niciun director nu a venit sa ni se prezinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

A nu, prof Ionescu era de matematica, ma miram sa mai fie dansul si sa nu ia masuri, era un om foarte corect!
Sor'mea a facut Iorga, dar liceul nu scoala gen.!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Faptul ca aceste concursuri platite valoreaza in portofoliul stabilit de lege spune totul. E vorba de afaceri mari pe care cei de sus le-au legalizat. Practic, obligandu-te la portofoliu, te obliga pe tine ca parinte sa cotizezi toate concursurile posibile. Ca de, mai erau parinti care nu vroiau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Astia care triseaza sunt minoritari dar, prin faptul ca nu sunt sanctionati in niciun fel, arunca o pata pe intregul concurs.
Cei care obtin pe merit si pe munca rezultate foarte bune se pierd in marea de punctaje de medalii. Si nu e corect.
Au scos olimpiadele de la clasa a patra pe motiv de stres pentru copii, dar concursurile pe bani, discriminatorii pentru unii copii, le lasa. Nu sunt asigurate conditii egale pentru toti, nici corectari uniforme. Cine raspunde in privinta corectitudinii punctajelor? Ca asa oricine are chef tranteste un concurs, face o culegere, convinge niste invatatori si gata.

Mergi la inceput