Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

danett - dr. mi-au zis ca 80% din cazuri se rezolva de la sine pana la un an.

maria - mi-am amintit ca m-ai intrebat daca seamana intre ele si la comportament. Da, seamana f bine, insa Clara e mai vanjoasa cumva, nu stiu cum sa explic, Bianca era mai molatica. Dar la fel de cumintele, manca-le-ar mama de scumpele

Roxy - incredibil, cum sa nu fie taxiuri

Ana - multumim de rezumat. Am inceput sa citesc.

Interfon bebe - s-a mai discutat si aici. Al meu e www.amazon.co.uk/Motorola-Digital-Video-Baby-Monitor/dp/B002KUTZQ8/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1346395076&sr=8-6" target="_blank">Motorola



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fetelor intru scurt,

Cred ca inebunesc, nasii nostri sunt raciti cobza si noi sambata avem botezul! Abia s-a facut bine Onuta, nu vreau sa-o imbolnavesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

michelle, se pot desfunda de la sine canalele lacrimale infundate? asta vroiai sa zici in mesajul catre dannett? intreb ca si pe mine ma intereseaza, fiindca suspectez ca eric are la ambii ochi problema asta. ii cam curg ochii si uneori face urdori. infectii la ochi inca nu a facut.
roxy, hai mah, cum sa ti se para la fel scutecele babylove cu libero?
muraturica, noi avem babyphone de la primii pasi si este f ok.
aruba, ce bunici ca lumea are grace! noi dam soacrei bani, nicidecum ea la nepoti...
porumbita, sanatate socrului!
fleur, si eu am ajuns la concluzia ca atata vreme cat ia in greutate, e ok chiar daca mai varsa. azi dupa masa de ora 6 seara a adormit instant si s-a intamplat ceva ce pana acum nu s-a mai intamplat: dupa 15 minute de tinut in brate asa adormit dupa ce a mancat, l-am pus in patut si a scos un jet mic de lapte ; e prima oara cand varsa in somn...pana in seara asta as fi jurat ca daca adoarme imediat dupa ce mananca nu mai varsa strop de lapte, dar gata, nu mai e valabil....
ada, multumesc pt aprecieri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

michelle, se pot desfunda de la sine canalele lacrimale infundate? asta vroiai sa zici in mesajul catre dannett? intreb ca si pe mine ma intereseaza, fiindca suspectez ca eric are la ambii ochi problema asta. ii cam curg ochii si uneori face urdori. infectii la ochi inca nu a facut.
Da, asa are si Clara, dar la un ochi doar. Acum am inceput un antibiotic local, am facut antibiograma si deja e mai bine.
Bine, antibioticul rezolva doar temporar problema, dar imi era mila sa o vad mereu cu pleoapa plina de infectie.

Later edit:
Uite www.pediatrucluj.ro/2012/09/10/obstructia-canalului-nazo-lacrimal/" target="_blank">aici un articol despre obstructia cananlului nazo-lacrimal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Am revenit, dupa ce am avut o dupa amiaza cam grea. N-am fost atenta, si a stat bebe treaz vreo 2 ore, ceea ce la noi e dezastru. A plans de oboseala vreo 20 de minute pana a reusit sa adoarma, la mine pe piept. Ori am blocat eu amintirile astea, ori chiar n-a mai plans asa mult niciodata. Acum doarme, dar destul de nelinistit.

Acum sa recuperez un pic.
Viairo, Laura cand am vazut greutatea lui Robert, m-am intors pe prima pagina ca sa vad greutatea de la nastere .

Michelle, multumim de idei si retete. Pt ochisor am vazut recomandat si sa ii dai de mai multe ori pe zi cu lapte de-al tau, dar vad ca ati trecut deja pe antibiotic, si ma bucur ca e mai bine.

IIuli, al tau (dolofan cum am inteles ca e el :D) e micut, face f multe pt varsta lui.

Fleur, despre carte, exact cum ai zis tu e, 2 pasi inapoi si un salt mare inainte.

Porumbita, Doamne ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare fetele,

Am mai aparut si eu pe-aici. V-am citit dar nu am apucat sa scriu. Am avut cateva zile si nopti mai proaste. Vreo 3 in care s-a trezit la max 2 ore plangand si dura vreo juma de ora pana adormea la loc... nu stiu ce a avut. Sa zic ca in prima noapte de la combinatia fatala de vinete si pere, iar urmatoarele le suspectez de la cateva guri de cafea pe care le-am baut si eu dim. Culmea e ca ieri n-am mai baut, azi noapte si-a revenit baiatul, a dormit pana la 6.30, papa si nani pana la 9.30. Chiar, ai vostri cum s-au adaptat la noua ora? Le-ati schimbat prog?

Sa vdm ce-mi mai amintesc...
Muraturica eu am videomonitor motorola mbp36, sunt ff multumita de el.

Miha si Patrick a avut canalul infundat si am reusit sa i-l desfund cu masaj si curatat cu ser fiziologic. L-a vazut si un oftalmolog si ne-a zis de anestezie, insa oricum nu eram de acord. A zis ca pana la 6 luni sa mai stam, sa facem masaj si ne mai vdm dupa.

Porumbita Doamne ajuta si multa putere.

Parul imi cade si mie ff tare desi l-am tuns mai scurt. E drept ca il tin mereu prins.

Ac iau si eu si inca nu mi-a venit.

Depresie si frustrari garla... Mai ales ca apucasem sa gust cateva zile de libertate si servici. Inca sper sa gasesc bona care trebuie si sa revin la munca sau macar sa mai ies din casa.

Maine mergem la vaccinul de 4 luni cu o mica intarziere. Patrick nu se rostogoleste, nu-i place pe burta, se intoarce doar pe stanga. Primeste jucariile pe care i le ofer, ma urmareste cu privirea prin casa, ma ciupeste ff tare sau ma trage de par, baga msinile in gura si jucariile pe care le prinde, sta in fundulet. Am inceput cu suculetul de morcov, ii place. Asa cate 10-15 ml pt inceput. Insa am avut un preview al diversificarii. A reusit sa pateze deja 2 salopete si un cearsaf. I-am dat dupa ce a papat lapte, si a regurgitat putin si le-a facut praf. A mai si stranutat si sunt pline de picatele.

Am reusit si eu sa racesc putin. Durere in gat si putina febra. Si el a tusit de cateva ori...vdm maine la control ce si cum.

Am si eu 2 intrebari:

Fetele cu manduca imi puteti spune dc bb se poate pune si cu fatza spre sensul de mers? Sau imi puteti recomanda unul de acest fel?

Voua vi se intampla ca bb sa nu suporte sa stea in carut? Eu nu stiu ce sa mai fac cu el...cum ies afara, nici nu ajung in parc, ca se pune pe plans. Am schimbat si scoica cu scaunul sport si degeaba. Pana nu il iau, nu se linisteste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

Michelle pt fiecare copil se acorda indemnizatie proprie, depui dosar din nou

Eu am un costum cu totul si in ala o imbrac , are si manusi incorporate.

Adarev spune si muritorilor de rand ce tehnici pt riduri ai

De papica am facut ciorba de pui a la grec, cea mai usoara si rapida ciorba ever

Felul 2 m - am profilat pe carne la cuptor si garnitura de legume congelate preparate tot la cuptor plus ciuperci de ex crude

Mai fetelor sunt f necajita ca bubulinei mele i-a iesit un dinte saracutza, nu are nici 4 luni.a plans mititica acum 2 zile si nu stiam ce are, plus ca de vreo sapt tot agitata era.
Acum a revenit la cumintenia ei de toata ziua.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Carmen, din cate am inteles eu, in niciun carrier nu se recomanda sa pui copilul cu fata spre sensul de mers (din cauza pozitiei coloanei).

Eventual cand sunt mai mari, se pot pune in spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

michelle, nu stiu ce parerea ai de dr monica pop. eu o stiu demult de la tv si imi place. uite ce zice ea de canale lacrimale infundate: http://monicapop.ro/imperforatia-canalului-lacrimo-nazal-la-nou-nascut-si-sugar/
clayhanger, de doua zile si eric are dificultati in a adormi. el oricum nu prea adormea singur, ci leganat pe picioarele mele. de doua zile insa, chiraieli maxime inainte de fiecare somn, desi era leganat, ca de obicei. in seara asta in timp ce il leganam sa adoarma, si-a tras pe ochi patura cu care era acoperit si a adormit instant . probabil ca are nevoie de intuneric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Si ca sa recupereze a dormit de la 10 am la 17 cu treziri pt papa la 11, 14 si 16

Am pofta de goffre maine dimi poate fac

Mergi la inceput