Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

balanta, ai dreptate, cand e doar cu chiraieli merge asa. La mine in dupa amiaza asta nu erau chiraieli, ci plansetul ala sfasietor cu ochii stransi-stransi, pe care il are numai cand este prea obosit. Pt situatia asta nu am o reteta, incerc sa il tin in brate si sa il legan usor, totul e sa nu il agit si mai mult. De obicei in maxim 5 minute adoarme, azi n-am reusit. Eh, asta e temerea mea din fiecare zi, ca voi avea cate o criza din asta, dar nu ni se mai intamplase de o saptamana si jumatate.

Am citit (in diagonala) si articolul despre ochisori, am retinut ca lapte matern nu, retrag ideea anterioara.

ilenutza, care e motivul pt care ar fi mai bine sa iasa dintisorii mai tarziu? Uite, despre dintisori nu stiu mai nimic. Nici macar cum sa ma uit sau sa simt gingiile. Voi intreba si la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Balanta- am citit articolul, vad ca dr Pop zice ca nu e indicat tratament cu antibiotic. Ciudat, mie 2 oftalmologi mi-au prescris, poate ar fi bine sa merg sa cer si a 3-a parere.
Primul dr mi-a zis sa ii fac masaj si sa revin la control la 4 luni. Al 2=lea dr. a zis ca recomanda interventia dupa ce trece o luna de la vaccin. Oricum nici eu nu as amana pana la 1 an. Intr-adevar cred ca ar trebui sa se rezolve cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

Ola

Michelle pt fiecare copil se acorda indemnizatie proprie, depui dosar din nou

Ile , mami de V , A si I ,




Am depus deja dosarul imediat ce am scos certificatul de nastere. Eu nu am mai intrat in prenatal sau postnatal, ci direct in CIC.
Felicitari pt dintoc! Cred ca e prima piersicuta cu dinte
La odiseea Biancai a aparut primul dinte la 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ramasesem datoare
Cu nr de tel bona carmenytza, scz rez azi

Dintele iese rpd, cade rpd deci ies definitivii mai rpd

Am pt babysigns o carte. Chiar asa se cheama si e in engleza, mi-am luat - o de pe abebooks. Com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna dimineata, fetelor, nu v-ati trezit? Bb al meu a dormit cu noi i pat de pe la 6 si pe la 8, ora lui de masa, a inceput sa imi dea cu manuta peste fata - in somn ma dadusem chiar langa manuta lui, el se trezise si se juca cu mine, dar eu cra cra cred ca ma trezea sa ii dau sa manance .

Asadar, va dau eu cate o cafea buna buna de la expresorul meu caruia tocmai i-am schimbat filtrele , eu beau un cappuccino si mananc nuci cu miere si un pic de lamaie (pentru stomacel).

Azi ma duc si eu la munca sa iau actele pentru cic, marti o sa ma duc sa depun dosarul. Pf, cand ma gamdesc cati bani o sa iau de la stat.... S mai ales cat de repede vin...

In fine, as vrea sa iesim si azi afara, ieri am iesit pe ploaie si piticul s-a uitat cu mare atentie la cum ploua pe husa lui. Nu stiu sa fie vreo contraindicate cu iesitul pe ploaie cu bb, voi stiti?

Nu stiu ce mai voia, sa zic, va pup si sa aveti o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Buna dimineata!
Muraturica eu am babyphone motorola mb16 si sunt f multumita (http://www.erfi.ro/interfon-digital-motorola-mbp16.html).

I-am luat lui fi-miu un marsupiu cybex 2go (http://reclama/detalii.php?cod=CY18) insa mi se pare greu de pus el si bebelusul in el. Nu am reusit singura pana acum. Sper sda-l folosim totusi.

Tudor a inceput de cateva zile sa-si suga degetul cu o pofta, acum nimereste sa-l bage direct in gura. Ii bag suzeta insa nu o vrea, e mai bun degetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza, multumim de cafea insa eu nu ma mai risc. Si azi noapte piticul a dormit cf programului obisnuit.

Iuli eu am depus actele la incep lui oct si mi-au spus ca primesc banii inainte de Craciun. Dosarul se poate depune incepand cu ziua urmatoare terminarii conced de maternitate, in max 60 de zile.

Ile nu-i panica, azi vine tanti Lucica :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

neata! am si eu o intrebare/nelamurire..la eco de sold la 3 luni si o saptamana (care a iesit f.buna) bebe avea toate cutele de la picioruse egale...aseara la baita am constatat ca la un picior are 2 si la celalalt 1 ( pe 11 facem 4 luni)...bebelusii vostri au toate cutele egale?
A facut cineva raze la bazin la bebelus?
multumesc!

mami de Daviduta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ana ff misto rezumatul, ff misto cartea presupun. Te rog frumos mai spune o data titlul ei, ca nu mai gasesc postul tau. Poate o gasesc pe net. Sau in masura timpului tau, poate reusesti sa ne mai pui si noua cate un rezumat. Noi suntem in sapt 16 si tare sunt curioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Carmen: nu este recomandat sub nicio forma sa pui bb cu fata spre sensul de mers, afecteaza bazinul si coloana. Sunt portbebeuri comerciale gen Chicco care au si pozitia asta, dar nu sunt deloc ok. Doar cu fata spre mama sau cand e mai mare bb il pui lateral, pe sold.
Din ce am citit in posturile Anei, se calculeaza saptamana dupa DPN nu data efectiva a nasterii. Eu habar n-am in ce sapt suntem.

Balanta, Michelle: sa nu incercati cu LM in ochi, am prins un oftalmolog la tv odata care zicea ca e o maaare prostie, un leac babesc din cele "rele" care poate face mult rau.

Iuli: contul cu cei 500 euro de la stat se deschide doar la trezorerie. Nu am deschis inca, o sa ma ocup sapt viitoare probabil

Viairo: ce urias ai! Noi 7 kg cred ca o sa avem la 5 luni :))

Noi am decis sa ne strangem catrafusele si sa plecam la tara dupa amiaza, e si pacat de vremea care se anunta sa stam acasa. Asa ca pana duminica mergem sa profitam si sa ne relaxam.
Va pup!

Mergi la inceput