Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Buna, mamici!
Azi luam vacanta o saptamana si am zis sa mai scriu si eu cate ceva ca sa nu ne dati disparuti.
Timpul meu liber e tare putin, diminetile trec repede (ii duce sotul pe copii la scoala si gradi), la pranz merg eu sa-i iau pe toti si apoi facem teme, ne jucam, iesim afara. Cam asa ne trec zilele si abia reusesc sa fac fatza la treburi.

Irina e cel mai cuminte bebe posibil, e nazdravana, rade, se suceste pe toate partile, are jucarii preferate. E o scumpa si toata lumea e topita dupa ea, desi uneori ma mananca limba sa le zic cate ceva celor care m-au intrebat ce-mi trebuie alt copil .

S-a lungit in ultima vreme, nu e grasana, adevarul este ca dupa doi baietei care luau cate 1.5 kg pe luna, acum mi se pare ca Irina ia putin, insa se mentine linia ascendenta.

Am trecut si peste un hop, a avut un canal lacrimal obstruat aproape complet si celalalt partial, am facut masaj f f mult, am pus si picaturi in disperare de cauza dar era tot mai rau, deja plangea numai cand ma vedea cu comprese in mana. Asa ca la 10 saptamani am facut operatia, am fost f f stresata din cauza anesteziei generale dar ne-am rugat sa fie bine. A durat 10 minute si de atunci e totul perfect, avem iarasi doua bucatele senine de cer . Am fost la Spit. Lahovari), s-au purtat f bine toti, incepand de la receptie pana la medic.

Am vazut ca mai aveti cateva problema asta, asa ca mai scriu cate ceva poate va foloseste.
Baietii mei au avut si ei dar a cedat cu masaj si sters cu SF. Masajul se face in forma literei P, inconjurand ochiul, incepand de la nas si apoi in sus pe langa ochi, apoi pe sub el pana ajungem in coltul intern. Puteti masa si nasul, portiunea unde incepe partea moale a narii, canalele pot fi obstruate si la celalalt capat, nu numai la ochi.
Sub nicio forma nu puneti lapte sau unguent cu antibiotic, ambele fiind grase pot astupa complet canalul si va fi mai rau.

Sa nu confundati cu conjunctivita: asta e contagioasa si de obicei afecteaza ambii ochi. Partea alba a ochiului e rosie si inflamata, pe cand la obstructie ramane alba, chiar daca secretia e multa.

De regula trece pana la un an, insa interventia cu succes 100% se face intre 3 si 6 luni. Oricum, daca starea ochiului e din ce in ce mai rea, e clar ca nu trebuie amanat si ca n-o sa treaca de la sine.

Atentie, daca va trebuie interventia, sa nu cumva sa acceptati sa o faca cineva pe viu! Nu e asa dureros, insa copilul nu poate fi fixat 100% si se poate crea o cale falsa, cu mari complicatii. Nici xilina nu e buna, amorteste complet zona capului si gatului si e risc de inecare la masa si respiratie.

Si nu mergeti la vreun cabinet privat, indiferent cat de cunoscut este. Doamne fereste, in caz de complicatii sau probleme cu anestezia, nu se compara spitalul cu un cabinet, mai bine suflati si in iaurt.

Trebuie sa fug sa-i iau pe copiii mari (Irina sta in marsupiu/wrap), dar nu mai lipsesc de acum.

Va pup, ne auzim curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Felicitari pt dintzoc Ilenutza!!! Ati trecut de hop

Nycosia, la ecografia de sold mi-a explicat dr ca daca la eco e ok, nu este luxatie congenitala, atunci nu mai conteaza daca pe parcurs apar asimetrii ale pliurilor de la picioruse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello hello.
Noi acum am venit de afara. Super vreme.
Suntem in pline pregatiri de botez. Sa ne tineti pumnii. Parca mai avea cineva maine...
Pe langa toate stresurile mele, nasii sunt raciti si mi-e frica sa nu ii dea si Aurorei.
Diana, ma bucur ca sunteti bine. Sa intri mai des.
Nycosia, si eu stiu exact ca dannet. Radiografia nu e recomandata la bebe asa mic, mai ales daca rez la eco au fost bune.
Va pup si ne auzim dupa botez....cand pot sa intru ca si duminica avem musafiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetele. eu vreau cafeaua, nu are nicio influenta asupra lui bebe.

Eu am decis sa schimb un pic programul asa ca zilele astea am luat masuri:
= de trei zile am eliminat dulciurile din meniul meu, inclusiv ceaiul de lactatie il beau neindulcit. de luni vreau sa incerc sa reduc painea la minim.
= zilele astea am gatit - curcan la cuptor cu mere, paste cu sos tomat, pizza. azi - orez sarbesc si ardei umpluti. pt. fetia un chec.
= ieri am mers la mani, pedi si tratament pentru par, imi cade ingrozitor, cred ca saptamana viitoare il si scurtez mai mult poate grabesc regenerarea.
= am inceput curatenia de toamna tarzie in casa - spalat geamuri, perdele, pus la loc lucrurile de vara, sortat lucrurile copiilor etc.
= am si lucrat cate ceva acasa pt. serviciu, parca s-au mai miscat neuronii.
= am reinceput exercitiile pe bicicleta, deocamdata doar 10 minute pe zi.
Dupa toate acestea, moralul e la cote maxime.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Muraturica, Lorena petrecere frumoasa la botez.

Ilenutza
pentru Irina si dintisorul ei.

Ana multumim de rezumat, eu l-am regasit pe Silviu in unele din manifestari si noi suntem chiar in sapt.12

Dianami ma bucur ca ne-ai scris. Vacanta placuta copiilor.poate ne mai arati si noua cum a crescut frumoasa ta.

Porumbita ce face socrul tau?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare si de la noi. Ce bine ca este vineri. Abia astept sa ies pe undeva ca m-am saturat.
IIULI, toata ziua m-am gandit la cafeaua ta si la expresorul tau.
MURATURICA si LORENA, petrecere frumoasa.O sa fie si vreme buna.
IILENUTA, bravo ptr. dintisorul Irinei. Cat despre riduri, eu sunt obsedata sa nu am nimic pe fata. Asa, ca o sa recurg si la botox si la acid hialuronic. Deocamdata mi-am facut doar peeling. Mie mi-a mers foarte bine cu el si sunt multumita de rezultat.
ARUBA sa va fie de bine la tara.
MARIA, ai fost tare. Ai alt moral cand mai faci ceva si pentru tine.Nu ma refer la mancare.
ANA, foarte interesant rezumatul si l-am gasit si pe Nectarel in multe ipostaze. Acum nu stiu daca el ar trebui sa faca si altceva, tinand cont ca e prematur. Chiar de prematuri scrie ceva?
Ce -o mai face Dana, ca nu a mai inttrat. DIANA, vacanta placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

multumesc...asa stiam si eu dar paraca trebuia sa mai intreb pe cineva...gandurile nu-mi dau pace(trebuia sa ma linistesc cumva)!
si mie imi cade parul igrozitor in conditiile in care nu mi-a cazut in sarcina si e cu firul gros ,f des!L-am scurtat, iau vitamine si degeaba!

un sfarsit de saptamana minunat!

ps.astia de la trezoreria din Bacau nici macar nu au auzit de legea educatiei pt nou nascuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna mamici

Noi suntem bine , de azi papam suc de morcov si ce ne mai place .

Muraturica si Lorena , distractie placuta si tie Ada ca sigur iesi pe undeva .

Doamne , de unde mai vine si asta cu cutele egale la picioare ?!? si daca nu sunt egale , asta ce inseamna ca are un picior mai scurt
Nici Andrei nu le are egale

Aruba , relaxare frumoasa

Va doresc un w/e frumos si cald

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Fetelor, noroc cu cafeaua buna de dimineata. De la pranz avem concert continuu. Ieri a avut muci in kk si a mancat mai putin. De dimineata a inceput sa manance f prost, cam 60 ml la o masa si tine o guraaaa. Are si un pic de temp, 37.8, e imbujorat si imi roade umarul cand il tin pe spate. Dr a zis ca il bantuie o enterovioza usoara si sa ii bag la loc colief inca o sapt si ca ii iese un dinte. Asa devremeeee??? Ilenutza, la voi la cate sapt a iesit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Iuli , posibil sa fie un dinte . Va doresc sanatate multa si tie muuulta rabdare !

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput