Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Laura, Robert papa doar san, cand am iesit din maternitate am intrat in prima farmacie disperata ca aveam doar putin colostru si am cumparat o cutie de LP din care a mancat doar prima zi acasa de 2 sau 3 ori. Din ziua a cincea puneam la congelator LM.
Ziua acasa maninca la 2 ore, cand suntem in oras sau noaptea la 3, avem si nopti cu cereri la 2 ore. De cand am nascut o singura data am dormit 4 ore legate, cu toate astea deja ma gandesc la o fetita , probabil si datorita sotului care se implica foarte mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Porumbita, sa dea Dumnezeu sa isi revina socrul, ma rog in continuare pt voi. Tu trebuie sa fii puternica pentru toata familia, inteleg. Bebe simte si el tensiunea.
Muraturica si la voi e greu, mai ales ca aveti si botezul. Trebuie sa fii tare pt Aurora.

Acum, din ce imi amintesc din urma:

Maria, nu am avut interviul, nu m-au chemat inca, nici nu prea mai sper. Era un post care tine de guvernul Quebecului, de functionar public, si astea-s f greu de obtinut. Dupa ce dai examenele, poti astepta ani in sir oferte...Au trecut racelile celor mici?

Despre adoptie ce sa va spun, asta era planul meu inainte de a ramane insarcinata, as fi mers vara asta in Ro sa incep demersurile.In schimb Dumnezeu mi-a daruit copilul meu, dar ideea a ramas, pt ca vreau 2, si sa raman a 2 oara la varsta mea si cu un partener reticent, este mai complicat. Vom trai si vom vedea.

Michelle, faine retete. Si atitudinea ta e demna de toata admiratia, foarte pozitiva. Nu stiam ca, carnea de porc ar inhiba lactatia. Noi mancam des, ca nu consumam vita de ex., dar daca e pe asa o tai de pe lista, asta mi-ar mai lipsi.

Lorena, sa intrebi ce efecte adverse ar avea schinduf-ul (fenugrec), ca, in afara de ce a postat Aruba, nu stiu si consum sistematic ceai din asta.

Viairo, si eu ma loghez doar cand vreau/pot sa scriu, cand citesc sunt delogata. Felicitari pt botez si pentru dolofan, wow, ne-a intrecut pe cei din categ. grea, cred ca e la concurs cu Mihai al lui Iiuli.

Ada, tu meriti tot ajutorul, dupa cat te-ai chinuit in primele saptamani de viata ale lui Nectarel. E f bine ca ai timp sa te ocupi de tine, de look, etc, ai si o meserie in care trebuie sa oferi o anumita imagine si incredere clientilor.

Cam asta imi amintesc.

Noi suntem binisor, desi Eric s-a trezit cu temperatura usor ridicata, era fierbinte si transpirat de a trebuit sa schimb cearsaful (care, recunosc, era din finet si s-a incins). A si vomat de vreo 4 ori dupa prima masa de dimineata, ma rog, sper sa nu fie o raceala. Oare sa-i dau Oscilo preventiv, il mai urmaresc oricum.

Dimineata a fost haios, stateam cu el pe pat si rasfoiam o revista mondena, People. Se uita cu asa mare interes la paginile cu poze, mai ales cele viu colorate, radea la toate fetzele, iar la o pagina cu celebritati si cateii lor, a inceput sa rada in hohote si sa dea din manutze, de ziceai ca aplauda.

E seara de Halloween, i-am luat un costumas de dovlecel si-i asteptam pe picii din vecini cu trick or treat. Incerc sa fac si niste poze.

Va pup, sa aveti o noapte linistita.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Buna fetelor, iar am lipsit total nemotivat o gramada de timp. Stau cam prost cu toimpul pt ca David sufra de singuratate si trebuie bagat in seama aproape permanent. Are mici reprize de somn peste zi si altele si mai mici in care sta singurel cu jucariile, in rest trebuie sa vorbim, sa ne jucam, sa ne gadilam, etc.
Am implinit si noi 4 luni si astept sapt viitoare sa aflu daca s-a rezolvat cu vaccinurile. Nu am reusit sa citesc din urma daca a ai avut cinev probl asta, dar la Pitesti vaccinul de 4 luni se gaseste doar cintra cost. Si i le mai fac si pe cele optionale, deci o gramada de bani.
Am avut luna trecuta pe 29 nunta si botezul piticotului, a fost tare dragut si as mai face-o o data :D. David a fost foarte cumintel, l-a bagat numai putin in apa si i-a placut, vinutzul tare buuun si apoi somn desztul. A fost imbracat intr-uncostumas crem cu frac, la care a avut o camasuta cu volanas mov pe langa nasturi, i-a venit tare bine.
O sa pun si poze :)
Pe la 3 luni si ceva am inceput sa-i dau suculete si acum deja mancam mar cu biscuite si branza dulce facuta in casa cu calciu. Stiu ca e cam devreme, dar trebuia sa-l ajut cu constipatia cu mere, pere. N-a, reusit sa-i inlocuiesc o masa ii dau cate ptin.
Din ce am reusit sa citesc dou-trei pagini, am inteles ca nu numai eu sufar de caderea parului, nervi datorita schimbarii programului si a statului in casa din cauza vremii...eu eram obisnuita sa ma plimb mult, sa ies cu fetele la cafele, prin magazine, asa ca acum e cam aiurea, mai ales ca sunt cam paranoia si nu prea vreau sa las copilul cu bunicile.
Va las, ne mai povestim zilele astea. Ma pun pe recapitulat.
Pupicei multi la mamici si bebei sui noapte usoara!

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

am fost aseara la c&a si am luat 2 costumase tip cosmonaut (nu stiu altfel cum sa le numesc, sunt alea de iarna care au gaeaca, pantaloni, manusi si botosei legate/lipite intre ele si sunt asa, foarte pufoase si groase), 2 geci de toamna/iarna, fulare, manusi si caciuli la set. la casa am fost uimita sa vad ca fiecare articol era redus cu 20% - nu am stiut ca inca mai sunt reduceri.
nu-s lamurita insa cu nr la incaltaminte: la masuratoarea cu cm, fiecare bb are intre 9-10 cm. mi se pare ciudat, fiindca la sosete retin ca am cumparat ceva de genul marimea 15-16.
azi au fost 11 grade la TM si la plimbarea cu bb-ii m-am socat sa vad ca 90% din bb-ii vazuti in alte carucoare erau bagati in costumele mai sus descrise (tip cosmonaut), plus paturi peste . pai la iarna, cand or fi minus grade, oare cum ii vor imbraca mamicile?

lorena, uneori e f greu cu gemeni. de plida, azi noapte a fost o groaznic: ei mananca ultima masa la ora 24 (mananca cu program) si pe la ora 23 m-am pus in pat (eu dorm in camera cu ei) si am adormit. ei dormeau, eu dormeam la ora 24 iar sotul a considerat de cuviinta sa nu ii mai trezeasca pt masa...(au mai fost asemenea situatii, si i-a trezit si le-a dat pe rand sa manance sau m-a trezit sa le dam amandoi; nu stiu de ce azi noapte a procedat altfel...). ei bine, eric s-a trezit la 1 jumate de foame, cu chiu cu vai l-am adormit dupa, la 2:30 s-a trezig marc de foame, l-a apucat ganguritul, l-a trezit si pe eric si s-a apucat si el sa gangureasca, apoi eric a facut caca si s-a pus pe plans sa il schimb; marc, care atipise, a inceput si el sa planga de plansul lui eric si de oboseala. dupa aceea, marc nu se mai oprea din plans - am mers si l-am pasat sotului, sa doarma cu el - era ora 4:10 (el ia bebe-phonul in dormitor, dar eu mereu il opresc fiindca ma gandesc ca el a doua zi merge la lucru, insa cand nu mai rezist, il chem sau ii pasez un bebe sa il tina cu el in pat).
oricum, azi am fost zombie, iar bb-ii plini de nervi de la o noapte nedormita cum trebuie (ei sunt obisnuiti sa doarma de la 24:30 pana pe la 6:30). eric a facut niste crize de plans cum a facut doar cand avea colici si nu puteam sa il linistesc nicicum .
am fost f suparata pe sot ca nu i-a trezit pe bb-i sa manance si l-am rugat sa nu mai faca vreodata asa ceva.

pt mine alaptarea s-a incheiat, nu mai am lapte deloc. deci mananca doar lp acum. am de gand sa incep diversificarea la 6 luni, nu mai devreme.

fleur, am pus pe picasa 2 poze cu bb-ii mei, dar nu am putut sa pun caption (nu stiu de ce, poate fiindca scriu de pe mac). cel cu caciula gri este marc, iar cel cu caciula rosie, eric.
cum ii merge lui eric cu ranitidina? se metin varsaturile rare spre deloc?
freedelia, ce mai faci?

noapte buna, fetelor. merg sa le pregatesc laptele (in seara asta mananca la 24:30, ca s-au decalat mesele cu jumate de ora).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Am reusit sa pun si cateva poze de la eveniment, promit sa recuperez si acolo, ca am vazut multe noutati. Acum ma bag la somn pana la 6-7 si apoi inca vreo 2 ore. Dupa care...drepti!
Noapte buna!

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Andreea, te iertam ca ai lipsit, intr-adevar motivat . Uitasem ca voi aveati 2 mari evenimente de sarbatorit. Felicitari si casa de piatra! Ai un baietas absolut adorabil, sunteti o familie tanara si frumoasa. Aproape am lacrimat la pozele voastre, si vad ca David a avut si zanele bune la botez.

Balanta, tu ai doua minuni de baietei acolo! Frumusei foc si diferiti (nu stiu de ce aveam impresia ca sunt gemeni identici). Uitandu-ma la pozele lor mi-am dat seama ca nu am caciulite de iarna pt Eric al meu (dar am manusi!)

Michelle, pup dovlecitza, e scumpa tare.

Cum spunea Roxy mai demult, avem bebelusi buni de pus in reclame!

Noi am primit pustime cu trick and treat, noi vorba vine ca Eric tocmai inchinase steagul dupa sedinta foto in costumul de dovlecel (care ii era mic )si papa.

Ne auzim maine fetele.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

buna dimineata! haideti la cafea!
pe mine m-a trezit eric la 6 tipandu-mi in ureche (am dormit cu el, ca a fost agitat dupa masa de noapte si am vrut sa il adorm in pat cu mine si apoi sa il mut in patut. aiurea, cred ca m-a adormit el pe mine, ca m-am trezit cu el in pat; oricum, era intins pe 3/4 din pat, iar eu stateam chircita langa el (patul este destul de mic, ca atata a avut loc in camera: latimea 90 cm si lungimea 180 cm)).

fleur, multumesc.
i-a trecut lui eric febra?
nu mi-ai zis cum ii mai merge cu ranitidina dpdv varsaturi.
andrrreea, nici la TM nu se gaseste inca la dr-ii de la familie vaccinul de 4 luni. ai mei trebuie sa il faca saptamana viitoare iar dr de familie imi tot zice sa nu il cumpar, ca il va primi. sa vedem daca e asa.

fetelor, daca optez un an pt CIC si un an fara plata, care este oare regula cu luna in care trebuie sa stea sotul cu bb-ii? nu vreau sa ma intorc la lucru in luna aia (in luna a 12-a din anul de CIC) - ar fi stupid sa merg la lucru o luna si apoi sa stau inca un an acasa, fara plata. as putea oare sa ma intorc la job in luna 24 din cei doi ani, desi al doilea an este concediu fara plata? multumesc anticipat de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
S-a dat cafea?Poftiti una si de la mine
Eu tot la mama,se pare ca dureaza cel putin pana vineri treaba la apartament.Am fost ieri pe acolo,ca mi-am adunat actee si am deus pentru indemnizatie.Am scapat si de asta.Mi-au zis ca dureaza cam 3-4 luni pana se vireaza.
Apartamentul arata binisor,binenteles ca e dezastru,praf de iti intra si-n chiloti ,Saptamana viitoare mai avem de cumparat ceva mobila pentru dormitor,ca n-am destule dulapuri.Mai trebuie s cumpar candelabre,covoare,perdele,ca daca tot am facut casuta frumoasa,parca nu ma lasa inima sa pun inapoi cele vechi,mai ales la fete.

Eu am niste zileeee...mi-a rupt mainile si spatele.Suge des,si la o ora iar,plange des,a avut cateva episoade de planset din ala sfasietor,de nici nu stiam ce sa fac cu ea.Deci daca aveam vreodata vise sa am 3 copii,mi le-a spulberat.Nici sa nu aud!

Ieri am cautat si eu scutece Libero in Auchan,si nu erau decat de la marimea 4.Apoi m-am gandit ca puteam sa iau si din astea ca a depasit 7kg.I-am zis la tata ca nu prea mai am scutece si s-a gandit sa-mi faca surpriza si mi-a cumparat un bax mare de Pampers Premium care.Chiar sunt naspa astea.In spate unde avem noi probleme ca iese kk,nici nu are strat absorbant,decat plasa aceea scarboasa care se lipeste de fund .In orasul asta uitat de lume nu gasesc nimic.Am vazut in Sensiblu Huggies,dar nu aveau decat bax de 80 de bucati si era la 86 de lei.Acuma imi pare rau ca nu l-am luat.

Stari dn alea de care va plangeati voi,am si eu garla,nu e zi sa fie la fel...Si eu ma plang constant la sotu,si ma enerveaza de mor uneori,desi chiar ma ajuta mult.Acuma a ramas saracu singur cu casa si fuge de colo colo ca bezmeticu.

Emma s-a muciosit din nou.Ieri cu umblaturile prin oras,cu doua drumuri de 140 de km,nu va spun cum eram aseara amandoua .Noroc ca am lasat-o pe Timi cu bunica-mea.

Cu milestonurile nu stiu ce sa zic..Emma inca nu se rostogoleste,nu tine jucariile in mana,nu se uita la manute,doar se tine de ele si le motroseste,le baga cu spor in gura,isi mai gaseste degetul mare si suge la el pana isi face greata.Ziceam mai demul ca e tare serioasa.Acuma ne zambeste muuult,si chiar a ras de cateva ori cu glas,de mi vine s-o manc .Nu gangureste foarte mult,doar cand ii povestim sau ne maimutarim noi,in rest daca nu e bagata in seama,sta foarte serioasa si face balonase...vreo cateva minute,apoi incepe concertul s-o luam in brate.

Adoarme tot mai greu,uneori dureaza si cate-o ora,dar si-a mutat ora de adormire de la 12-1,la 10-11.Ptiu sa nu cobesc!Se mai trezeste cam de 2 ori,pe la 2.30 si 4.30 sau 5.30,apoi la 7.30,cand sta putin treaza,o schimb,mai papa o tura si baga inca un somn bun.

Hai ca am scris romanu.Sa aveti o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Iar am scris fara sa ma loghez.
Sunt complet data peste cap cu pregatirile de botez, dar am o intrebare rapida. Voi aveti interfoane sau videofoane la bebe? Daca da de care? Caut si eu acum ca vrem sa o mutam in camera ei si nu stiu ce sa iau. Nu am chef de surprize neplacute cum ar fi ori ca ma alarmeaza degeaba ori ca nu sesizeaza toate zgomotele...help.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna dimineata,

Mama pana la urma nu a mai plecat, asa ca am avut ragaz sa fac un mic rezumat pt saptamana 12 din cartea de care spuneam. Am enumerat doar semnele perioadei mai agitate, si lista de achizitii posibile. Mie imi place cartea pentru ca imi spune, in esenta, ca daca bebe devine deodata mai agitat, sau are alt comportament decat inainte (fara sa fie bolnav, asta evident ca excludem din start), poate fi pt ca isi dezvolta creierul, percepe altfel lumea, se sperie un pic, dar va trece si apoi va face lucruri noi.

Fleur, f simpatic costumul lui Eric.

Balanta, imi pare rau de noaptea agitata pe care ai avut-o.

Voi reveni mai incolo.

Mergi la inceput