Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Miha, ti-a spus vreunul din doctori ca s-ar rezolva de la sine daca astepti?
Nu stiu ce relevanta are acum, ca medicina a evoluat: sormea cea mica a avut aceeasi problema si s-a rezolvat cu greu. De 7 ori a stat internata maicamea cu ea in spital pana s-a rezolvat. Nu stiu prea multe detalii, insa eu cred ca nu e de amanat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Michelle, e clar ca esti supermamica odiseii, asa energica, harnica si bine dispusa ca tine, mai rar!
Eu sunt Grinch azi ca pt prima data dupa o luna jumate s-a trezit si fii-mea la 4,30 pt papa si apoi nu a mai luat-o somnul pana la 6. Trezire finala la 8.30, stiu ca nu e nici pe departe un cosmar, dar n-am reusit sa imi fac somnul cel luuuung si m-am trezit cu capsa pusa.
Ref scutece, n-am gasit Libero inca dar in schimb am luat un bax de Pufies nr 3 si sunt wow, cele mai bune de pana acum. La fel de moi ca Pampers clasic dar fara niciun miros chimic, plus ca nu iese nimic din ele pe la spate, cum pateam la Pampers. Mai incerc si Libero cand dau de ele, dar pana atunci raman pe Pufies. Au si unele cu imprimeuri marfa, dar nu am luat de-alea ca erau mai scumpe.

Balanta: nici eu nu i-am luat manusi, parca as mai astepta pana sa vina frigul adevarat. Eu ii trag manecile peste degete ca la mai toate hainele ii sunt lungi.

Fleur: ce curajoasa sa te gandesti la adoptie, jos palaria! Eu la cum ma cunosc, desi sunt o fire sensibila si miloasa si as vrea din suflet sa ajut, nu sunt 100% sigura ca as putea sa iubesc neconditionat un copilas care nu e al meu . Din ce tin eu minte, Eric are si fratiori vitregi, nu? Nu mai socializati si cu ei?

Ma gandeam sa incep sa ii dau cu o crema de fata in zilele vantoase, ca sa ii protejez tenul de deshidratare. Voi folositi asa ceva? Ma gandeam sa comand de la Weleda.

La fundulet acum o sterg cu dischete de vata din alea patrate si mari pe care le inmoi in apa calda. Am eliminat aproape cu totul servetelele umede pt ca nu ma impacam prea bine cu ideea ca toate contin parabeni si chimicale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Adarev, doamna doctor a vazut-o saptamana trecuta, iar atunci pitica nu avea decat muci, ne-a zis sa-o curatam cu batista bebelusului si sa-i mai dam cateva zile cu Pivalone si jumatate de supozitor cu paracitamol seara (cam 5 zile maxim). Scuze de intarzierea raspunsului, dar mi-a facut figuri netul...

Carmen_80
, noi nu mai iesim afara. Cand e vant, umezeala nu e indicat sa iesi cu copilul.daca e doar frig, e ok, dar daca bate vantul, ploua sau e ceata in nici un caz.

dannett, fa o proba a suptului sau mulgete ca sa vezi cat lapte ai. Eu constat ca sunt fluctuatii de productie pe zile si chiar in cursul unei zilei. Eu cand observ ca scade productia bag mai multe ceaiuri, galactogil, galafor. Nu mai stiu cine zicea de ceaiul de schinduf, am vrut sa-mi iau si eu de la plafar si doamna nu a vrut sa-mi dea a zis ca are si alte efecte, eram cu fata la plimbare si eram grabita si nu am intrebat-o, dar promit ca o sa intreb si o sa va spun si voua.

clayhanger ne dai si noua graficele de crestere, te rugam frumos?

Vera, cred ca e ingrozitor de greu! Dar cu putere inainte ca ai pentru ce lupta!
Buna ideea cu plasticul de ploaie si iesitul pe vant

maria0408 si eu mananc numai prostii... din lucrurile sanatoase> ciorbite la greu, vita la gratar cu legume la wok sau la abur... La noi, sotul se ocupa cu gatitul, in aceasta perioada, de fapt cam de cand am ramas gravida, daca am avut probleme si a trebuit sa stau in pat... insa ii si place sa gateasca.

Maturica si noi avem botezul sambata, gata garderopa fetei? Cu ce o imbraci? Tare mult ma stresez pe acest subiect...

ned, abura, voi chiar aveti viata sociala... bravo! Ce masaj, ce pensat... sper sa ajung sa ma tund vineri inainte de botez. Sambata am luat o femeie sa stea cu fata.

balanta_tm ma tot intreb cum faceti fata voi mamicile de gemeni!

Eu nu stiu in ce club sa ma inscriu, a deprimatelor sau a ciufutelor, nimic nu imi convine, totul e impotriva mea. Sotul e aproape neschimbat dupa aparitia copilului, dar imi casuna pe el asa parca el e de vina pentru frustrarile mele. Este intelegator cu mine ... si ar trebui sa-l mai pasuiesc si eu, dar este peste puterile mele, parca mi se intuneca mintea si eu sunt cea pedepsita, fara ajutor .... Laura si noi il avem pe bebe in urma FIV si mai avem 3 blasto la Budapesta si ne gandim cand sa mergem dupa ei, mai ales ca noi amandoi suntem cate doi copii la parinti. Sotul spune sa mergem anul viitor ca vezi fac 35 de ani (acum am 33). Eu as vrea sa il fac pe al doilea cand o avea Onuta 3 ani, ca sa ma inteleg cu ea!
Oricum Onuta e pentru noi minunea noastra draga (cea mai cea! Cra, cra, cra), dar asta nu inseamna ca nu ma apuca si disperarea.

Nici mie nu mi-a venit CM si sper sa o faca cat mai tarziu!
Parul imi cade de o sa chelesc. Dupa botez vreau sa ma tund scurt.
De slabit trebuie sa slabesc ca sunt mai plinuta eu asa (ar trebui sa slabesc vreo 10 kg), dar dupa nastere nu mai am nici un kg in plus, chiar am unul in minus.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare,,,,,Ce frumos este afara. of, mi-am revenit complet.Am chef de plimbareala si shopingareala, si ca o mama denaturata ce sunt, o iesire in club mi s-ar potrivi manusa.Ieri, am fost la cosmetica, azi ma duc la masaj. Mi-am aranjat fata cu noi tehnici sa nu faci riduri si ma simt super. Asa, acum sa trecem la lucruri mai serioase.
Dannette, multumesc de cafea. Mie-mi prinde bine oricand.
Miha, ce frumos povestesti si ce retete bune. Clar, trebuie sa le pun si eu in practica. Fleur, cu adoptia chiar m-ai lasat fara cuvinte. Putini oameni sunt in stare de asa ceva, si am tot respectul pentru ei. Lorena, inseamna ca Onutica este mai bine si-i trece raceala. Eu, nici nu am curajul sa ridic capul din pamant, fata de voi, ptr. ca mie-mi creste soacra copilul. Ea este non stop cu el. Noi il vedem decat seara, ne jucam putin cu el si gata. Dimineata, inainte de a pleca il luam din nou in pat cu noi.Ea saraca, se trezeste noaptea , doarme cu el si ii da sa manance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Am intrat scurt pt a ii raspunde Lorenei, graficele pe care le am in caietul de la doctor sunt cele de la WHO, de exemplu www.who.int/entity/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_z_0_6.pdf" target="_blank">greutate, fete.
Toti indicatorii sunt www.who.int/childgrowth/standards/en/" target="_blank">aici.

La fiecare control imi pune dr un punctulet unde se afla baiatul, si din cate inteleg eu, important este sa ramana pe aceeasi curba, forma sa fie la fel cu cele deja desenate, chiar daca e mai jos sau mai sus (dar, evident, nu f jos sau f sus). De asemenea, felul in care arata un grafic, evident ca e doar o informatie despre copil, trebuie corelata cu alte lucruri.

Mi-a venit si cartea de care povesteam, voi face cand am timp un fel de rezumat pt salturile din saptamanile 12 si 19, caci cam acolo suntem cu bebelusii nostri, sau ne apropiem.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Intru si eu sa va salut rapid si sa va spun ca Aurora a fost ok dupa vaccin. Multumesc de gandurile bune.
Ne pregatim de botez, dar suntem foarte necajiti ca nu stim daca bunica mea mai rezista pana sambata.
Eu sunt incredibil de obosita desi azi noapte am dormit multisor. Eu tot zic ca am de recuperat somn din primele luni de sarcina de cand am inceput sa dorm rau.
Hainele de botez, cu care se iese din biserica le cumpara nasii. Eu de acasa o imbrac pe Aurora cu un costumas roz, grosut, cu pantalonas. Nu e "de ocazie", dar e dragut.
Va pup si sper sa ne auzim cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Salutare!

IIuli sa-ti traiasca micul crestin!
Va multumesc fetelor pentru urari!
Despre botezul nostru doar de bine, o vreme superba, preot bland si grijuliu si invitati foarte veseli. Biserica a fost cea la care ne-am si cununat, Sf. Nicolae Domnesc, mica si foarte frumoasa. Slujba de botez a fost impresionanta, am avut si copii mici care au cantat impreuna cu preotul. La baita Robert a plans ca atunci cand a vazut prima data lumina, eu si toate rubedeniile de sex feminin ne-am smiorcait instant. Dar sa calmat imediat ce a fost invelit. Petrecerea a fost reusita, am dansat de la 5 la 12.

Valy, scuze de intarziere, noaptea cand papa il las in sac, la prima vedere pare incomod, dar o ok de manevrat ca e subtire si usor de rearanjat, ca si marime exista una singura, cred ca e pentru 0-6 luni, il vom folosi inca cateva luni sigur.
Porumbita, multa sanatate socrului si voua putere.
Ali, acomodare usoara.

Am fumat si noi ca turcii, dar ne-am lasat, acum fumam doar la petreceri si doar ceva deosebit. Eu nu am mai fumat din decembrie anul trecut si nu voi fuma cat timp alaptez.
La 2 luni dupa nastere am ramas cu 3kg, din peste 22 luate, dupa ce am vazut ca am ajuns la 78 nu am mai urcat pe cantar, in maternitate am lasat vreo 5.
Cand il port in manduca ii pun sosete lungi sub pantalon si pantiofiori sau adidasi.
Am fost la controlul de la 2 luni, am facut infanrixul, deocamdata e ok. La 2 luni si 10 zile Robert are 7200 gr si 62 cm, dolifanel are mama.

Va pup, mai aveam de scris, dar deja am exagerat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Am revenit daca tot sunt logata.
Am inceput sa ma deloghez, ca tot dand cu degetul pe ecran noaptea in stare somnambula am comis niste gafe, am apasat pe "dezaproba" si pe "raporteaza spam" fara sa-mi dau seama imi cer scuze, stiu fetele fata de care am gresit.
Despre scutece: cele mai bune par Libero, ma bucur ca am depasit 7 kg, pentru greutate mai mica la noi nu sunt, le gasesc la selgros; bune sunt si babylove, am incercat ambele variante, cele Nature desi mai rigide absorb bine, le-am folosit noaptea; pampers e pe ultimul loc, mai ales cel premium a fost dezamagire totala. La servetrle umede am renuntat si eu, mai folosesc rar babylove ultra sensitive. Il sterg cu dischete pentru sugari, ca cele demachiante, dar mari si dreptunghiulare umezite cu ser fiziologic.

De mancare fac doar retete ultra-rapide, un pastrav sau somon la cuptor, piept de pui la tigaie cu ulei de masline si suc de lamaie si multe legume amestecate (morcov, ardei, zucchini...), eu le tai cubulete mai mari si le fac la wok sau in oala teflonata la foc mare cateva minute cu un pic de ulei de masline si un pic de apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Seara buna

Aruba , sa-ti fie de bine iesirea in oras !

Viairo , chiar ai un dolofan , al meu are 4 luni si 7 kg , ii dai numai san ? la cat timp papa ?

trebuie sa ne bucuram de zilele frumoase care au mai ramas , offf vine frigul



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981


Cu trezirile suntem tot la fel, poate chiar mai des, nici nu mai stiu de cate ori ma trezesc noaptea, dar nu ma deranjeaza, mami e la apel pt orice pt pui Acum cred ca are si un soi de puseu de crestere ca mananca la fix 2 ore si ziua si noaptea, si asta de vreo saptamana.



si noi la fel
victor la 2 maxim 3 ore si intre ele robert
ba azi noapte pe la 12 a si vomat sanatos robert
de dim febra, am fost cu el la doc..
noroc ca dupa amiaza a putut veni mama cateva ore ca sa pot merge cu sotul la spital...
din pacate socrul nu e deloc mai bine, e intubat, dializa...
eu refuz sa cred ca nu mai are sanse..
ma agat de faptul ca altii dupa intubari de saptamani de zile si au revenit...

victor m-o fi simtit ca seara a plans, s-a agitat la san..

Mergi la inceput