Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Si eu fac masaj saptamanal. Inainte era f placut, acum e ceva mai dureros din cauza pozitiilor in care il tin pe bebe si din cauza greutatii. Ma doare spatele dar ma dor si mainile. In principiu noi ne intalnim cu prietenii in weekend, mai toti au acum copii si ne vedem la unii dintre noi sau in parc.
La noi mai urmeaza niste botezuri in urmatoarele 2 weekend-uri, asa ca party scrie pe noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aruba, laura, multumesc pt aprecieri

laura, da, eu am 2 fertilizari si 2 reusite. plus ca la primul fiv aveam 34 de ani jumate, iar la al doilea, deja 36. se spune insa ca daca reuseste prima fertilzare, reuseste si urmatoarea, si urmatoarea .
eu ies cu bb-ii chiar daca e rece: azi au fost 5 grade la TM. i-am imbracat grosut si i-am acoperit si cu niste paturici (paturicile le-am pus pe ei mai mult de nervi: nu am manusi pt ei si am intrat intr-un maganzin pt bb-i si cum nu am gasit manusi, am luat 2 paturici mai groase, ca sa le acopar totusi cu ceva manutele; deseara merg la c&a sa le caut manusi, dar chiar si cu manusi, la doar cateva grade ca azi, le voi pune si paturici).

depresii am si eu si da, simt lipsa jobului sau, ma rog, a unei activitati in afara casei, care sa nu implice bb-ii. aseara m-am legat de sot si l-am certat fara motiv. noroc ca nu si-a pus mintea cu nervii mei...

de azi am luat o femeie sa imi faca curat 4 ore pe zi, de 2 ori pe saptamana, ca nu mai fac fata. de cand au crescut baieteii, ma solicita tot mai mult. deh, sunt si 2, cu aceleasi nevoi iar eu una singura...

vera, imi imaginez ca ai trecut prin clipe grele si cred ca nici acum nu ti-i usor.
ali, ce bine ca esti in germania! te invidiez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

aruba, laura, multumesc pt aprecieri

laura, da, eu am 2 fertilizari si 2 reusite. plus ca la primul fiv aveam 34 de ani jumate, iar la al doilea, deja 36. se spune insa ca daca reuseste prima fertilzare, reuseste si urmatoarea, si urmatoarea .


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




Balanta , multumesc de incurajare , cu singuranta voi incerca si a doua fertilizare , sper sa fie un succes din nou si daca vin si doi bebei atunci chiar voi fi implinita

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

am revenit si eu acasa, a stat azi sotul cu bb, am fost sa rambursez anticipat un credit. wow, ce bine ma simt!!!

cum nu am fost in stare pana acum sa pun si eu poze pe picasa, macar am schimbat poza de profil, sa il vedeti pe fat-frumos de ziua lui (cand a facut 2 luni

va pup, fug sa ma joc cu asta mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

intru si eu repede sa va salut si sa va multumesc tuturor pentru gandurile bune !
noi am fost azi afara,ne-am plimbat ca de obicei vreo 2 ore,a fost un pic de vant dar am pus plasticul de ploaie pe carucior si a fost super bine,chiar a dormit si afara iar acum doarme linsitit langa mine,cred ca aerul rece e de vina..
ma bag si eu la somn ca azi m-am trezit cu noaptea-n cap si-am stat cu ochii-n tavan pana s-a trezit bebe la 9,sunt rupta de somn
noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ARUBA

Porumbita: cine descopera eventuale pb la picioruse? Pediatrul sau numai ortopedul? E musai sa o duc si la ortoped by default ca sa zic asa? Pediatra nu mi-a zis nimic de asa ceva



mie mi a zis prima data pediatra si ortopedul a confirmat
insa progresele sunt super si ma asptept ca la urmatorul control la ortoped sa imi spuna ca suntem bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salutari de la noi. Au fost 22 de grade azi aici, am iesit la plimbare, Eric a dormit tun la aer. Tot ne ameninta uraganul Sandy, pana acum nu a plouat dar a batut vantul tare aseara si am avut pana de electricitate. Din fericire a durat putin.

IIuli, ce flacau voinic si pletos ai!

Balanta, as vrea sa-ti vad si eu baietii, dar nu am cont de FB, ca banui ca acolo-s pozele.

S-a vb de mancare, pana intra Michelle sa zic ca am facut placinta greceasca postata de ea (cu iaurt si foi de placinta zdrentuite, totul insiropat cu sirop de zahar ars). Foarte buna si rapida, iese ca o budinca. Altfel, am mai gatit cotlete de porc inabusite cu sos de praz, snitele de pui si fileuri de pangasius. A, prazul nu-l deranjeaza pe bebe, am testat. La desert ne batem pe o inghetata de artar si nuci (maple walnuts).

Eric scanceste, nu stiu ce are, am inceput sa-i dau jucarii de dentitie sa le morfoleasca, pt ca toata ziua baleste si duce degetele si pumnisori la gura. Ma duc sa-l pun in balansoar.

Va pup, o noapte linistita cu cat mai putine treziri!

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Am intrat si eu sa va spun noapte buna.

Am dormit odata cu bebe in seara asta de la 7 la 10, a fost f bine.
Multumim Aruba pt linkuri, cel cu somnul l-am citit acum ceva vreme, si cred ca il voi revizita zilele astea, iar la celalalt apelez de fiecare data cand mi se pare ca "intarzie" cu cate ceva.

Eu raman iarasi singura cu bebe ziua, de maine (pleaca mama pt o vreme) si mi-am propus sa-mi notez din nou cat/cand doarme, macar pt a sti ce ii spun pediatrei la controlul de 4 luni, dar poate o sa reusesc si sa ajustez niste lucruri.

Porumbita, nu ma tem de sarcina pt ca imi imaginez ca s-ar intampla repede (am folosit "cu succes" doar prezervativ vreo 5 ani inainte de proiectul bebe), ci imi rasuna in minte mereu ce mi-a zis dr, un an sa nu raman. Desi recomandarea e standard, stiindu-mi complicatiile din sarcina (o anomalie a uterului, deci orice sarcina va fi la fel), mi-e si mai teama.

Fleur, of, n-am urmarit cum e cu Sandy, nu stiam ca va "bate" pana acolo. Ma culc cu gandul la inghetata voastra. Am inceput sa reiau si eu lactatele, cate un pic de lapte cu fulgii de ovaz pe care ii mananc zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna dimineata!
In sfarsit reusesc sa dau si eu cafeaua!!! Aburinda si aromata, sa va aduca o zi minunata.
In Iasi e un soare cu dinti, dar macar e soare. Parca altfel e psihicul acum...
In sfarsit, dupa o saptamana a avut Ecaterina iarasi trezirea la 4:30. Tinand cont ca dupa ora veche ar fi fost 5:30 ma declar multumita. Sa fi contribuit oare faptul ca am pus-o din nou in sac de dormit?
Acum inca doarme si imi tihneste si mie sa imi fac siesta de dimineata. M-am inviorat un pic cu udatul florilor de pe terasa, papat un bol de cereale si acum o urma de cafea neagra (nu prea multa ca nu imi trebuie agitatie prea mare azi din partea bebelinei).

Fleur, toata admiratia. Sincer nu stiu cum reusesti sa gatesti atatea feluri si pretentioase pe deasupra. Tre sa pun si eu ceva la dezghetat sa fac pentru la pranz, dar mai e timp. Deocamdata relaaaaxxxxx.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata dragelor!

Vad ca asteptati idei de meniuri de la mine :) Pai eu gatesc cu legume de sezon, mai mereu pun ceapa, morcov, dovlecel, gogosar/ capia date pe razatoare toate (gogosarul/capia date si ele pe razatoare, ramaneti cu coaja in mana) in diverse combinatii cu orez/ paste/ cus-cus/ ficatei (jumate din cantitatea de ficatei o blenduiesc si cu unt si iese pateu de casa), bors de perisoare, ciorba radauteana.
Acum am luat un crap sa fac la cuptor cu legume si pilaf.

La paste pun si cascaval ras deasupra, dar am descoperit si o reteta cu orez si cu cas/ cascaval. Ungi o tava cu unt/ulei, spoi pesmet din abundenta, un strat orez fiert in care am pus si un pic de sos de rosii, apoi cas razuit, apoi iar orez si deasupra cubulete de unt. O minunatie! E o reteta din Sicilia.
Dar pastele le fac in diverse combinatii de legume. Cu sau fara carne la gratar/ cuptor.

Am mai facut cu mult succes pizza cu paine. Aveam resturi de la gratar care au ramas nemancate (pulpe de pui/ curcan etc). Am uns o tava cu un pic unt, am pus felii de paine inmuiate in lapte, am uns pe deasupra cu sos de rosii, ardei si masline si la cuptor 15 minute. Cu 5 minute inainte sa fie scoasa tava am pus cubuletele de carne (gata gatite dinainte la gratar) si cascaval si gata masa.

Am mai desoperit o reteta faina de carne de pui pusa la macerat cateva ore in iaurt cu cimbrisor verde, busuioc verde si arpagic.
Eu am pus cimbrisor si busuioc uscate si ceapa, dar a iesit o minunatie la gratar! Cu iz grecesc asa miam miam

Carnea o mai fac si tocata la robot, apoi chiftelute in tava la cuptor 10-15 minute la 200 grade, sau snitele tot asa, la cuptor.

Fleur - eu am auzit ca porcul scade lactatia, dar nu am cautat dovezi, deci iti spun doar ce am auzit, ca si eu am mai mancat.

Aruba - planul era demult sa avem 2 copii si initial am zis ca lucrez un an intre ei ca sa nu se recalculeze indemnizatia, deci eu am gandit dpdv financiar. Intre timp m-am razgandit si am zis ca nu ma mai intorc la munca, numai bine sa ma acomodez si apoi sa intru iar in concediu. Ci sa intru direct dintr-un concediu in altul, asa ca am inceput sa "alocam resursele" de indata ce am primit unda verde, adica atunci cand Bianca a implinit 1 an. Intamplarea a facut ca eu sa nasc exact inainte sa se termine concediul de maternitate si deci, sa iau aceeasi indemnizatie ca la Bianca, nu se recalculeaza. Dar as fi fost dispusa sa fac orice sacrificiu financiar.

Imi place tare mult noul statut, de mami x 2, ma simt implinita si fericita x 2!
Imi place cum trec zilele, as vrea sa nu se termine perioada asta frumoasa de bebeluseala, sa simt mirosul de bebe cat mai mult timp, sa il simt pe bebe la san cat mai mult, sa stea asa covrigel la mine in brate cat mai mult, sa fie puiul meu mic.

Cu trezirile suntem tot la fel, poate chiar mai des, nici nu mai stiu de cate ori ma trezesc noaptea, dar nu ma deranjeaza, mami e la apel pt orice pt pui Acum cred ca are si un soi de puseu de crestere ca mananca la fix 2 ore si ziua si noaptea, si asta de vreo saptamana.

In continuare avem canalul lacrimal infundat, se infecteaza ochisorul des, trebuie sa o sterg cu ser mai mereu. Am fost la 2 dr, si ultimul mi-a recomandat interventia cu anestezie generala. Sunt in dubii, nu stiu cum e mai bine pt Clara, daca sa mai asteptam, sau nu.

Mergi la inceput