Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Acelasi sfat cu folosirea linguritei inca de la inceput l-am primit si noi. Anei i-am dat si sucul si supa cu lingurita.
La Ana am inceput diversificarea, la sfatul pediatrului, cu fructele si, ulterior, am introdus legumele. Nu le-a refuzat, dimpotriva le-a preferat fata de fructe, cred ca difera de la un copil la altul felul cum accepta un aliment sau altul, indiferent de stradaniile noastre. De ex., ea nu a suportat niciodata sucul de morcov.

Carmen pentru a preveni patarea hainelor noi am folosit cu succes bavetele tip hainuta de la ikea[http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/70179754/] sau pe cele din plastic de genul [http://www.3pitici.ro/bavete/bebe-confort/baveta-plastic-nina-si-martin-cu-prindere-pe-umeri/][/url].

Ana multumim de rezumat, DPN se calculeaza in functie de UM sau de data probabila stabilita la prima eco?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fiindca vorbeati de cruste, ai vostri au cruste de lapte pe capusor, cum le indepartati?
Silviu are cateva chiar pe fontanela, dr. zicea sa-i dau cu ulei de masline/migdale, sa il las o ora apoi spalat si periat si dispar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Salutare, fetelor!

Nu am timp nicicum sa scriu, dar voiam sa va scriu o alta perspectiva despre diversificare, pentru ca vad ca aproape toate va grabiti. Si eu m-am grabit la primul copil, am inceput la 4 luni, si nu avut nici o problema, dar atunci habar nu aveam, voiam sa il vad trecand cat mai repede de la o etapa la alta...

Nu numai scoala americana, ci cam toate scolile din tarile unde exista bani pentru cercetare medicala (adica tarile mai bogate, europa de vest, america de nord, australia, etc) considera ca diversificare nu este potrivita pana la 6 luni. Pana la 6 luni singurul aliment care trebuie sa intre in burtica bebelusului este laptele (de mama sau formula). Nimic altceva nu este necesar si orice altcevapoate produce probleme sistemului digestiv imatur.

Noi vom incepe dupa 6 luni si vom merge, ca si la Jane, pe autodiversificare. V-o recomand din suflet, este un mod extrem de relaxat si de placut de a introduce alimente noi bebelusului si de a crea obiceiuri alimentare sanatoase inca de la inceput. Nu stiu ce resurse exista in romana, dar exsita pentru ca sunt mamici aici,mpe forum, care au practiat-o. Dar in engleza se numeste baby led weaning si daca dati un google search gasiti informatii gramada.

De asemenea, voiam sa va mai soun o data despre port bebeuri. Sunt multe pe piata care arata cool si au reclama beton, insa majoritatea celor comerciale nu pun copilul intr-o pozitie sanatoasa si ii pot agrava sau chiar cauza probleme ortopedice. Cea mai des intalnita este displazia de sold, care uneori exista intr-o forma foarte usoara si este agravata de port bebeurile ne-ergonomice.

Puteti gasi informatii pe www.babywearinginternational.org Si informatii documentate medicalmsi cu imagini aici: http://www.hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the-hip/prevention/baby-carriers-seats-and-other-equipment/

In rezumat, port bebeurile ergonomice sunt singurele care pozitioneaza copilul in mod sanatos. Dntre acestea, cateva nume sunt Ergobaby, Manduca, Beco, Bopa, plus wrapurile elastice si neelastice si slingurile.

Sa va mai scriu despre noi -- Jeff are la 4 luni 6 kg, dar avand in vedere ca in primele 2 luni a crescut numai 500 de grame, eu sunt multumita. Desi nu am rezolvat nimic cu taiatul frenului lingual, acum, ca a mai crescut si are gura mai mare, poate papa la san mult mai bine. In unele zile nu ii mai dau nici un biberon, in cele mai multe zile ii mai dau unul si foarte rar ii dau doua, de exemplu saptamana trecuta, cand am fost bolnava si am zacut, ca sa pot sa ma odihnesc mai mult, a papat doua biberoane... e un scump, un vesel, se converseaza cu pricine ii vorbeste, zambeste, apuca jucarii, e cuminte si foarte nepretentios, poate si pentru ca e mai tot timpul in brate la cineva.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Maria, data de la ecografie as folosi-o.

Freedelia, ma bucur ca sunteti bine. Si noi incercam sa ne informam despre BLW, ideea pare foarte OK. Insa am doua nelamuriri/probleme inca din prima faza: daca bebe nu e chiar la greutatea "ideala", merge BLW? Apoi, as vrea sa am sprijinul pediatrei in orice il priveste pe bebe, si nu sunt sigura ca printre ei, medicii, e foarte populara ideea.

Eu, clar, trec printr-o perioada mai grea cu bebe. De aproape o ora refuza sa adoarma si sa manance, sta numai in brate, la verticala, si plimbat. Facem cu randul eu si mama. Asa a fost si aseara dar a durat mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna seara si de la noi!
Am reusit sa recuperez cu ce am ramas in urma zilele astea. tati si-a luat 3 zile libere pana azi si am tot fost in weekend prelungit.

Porumbita, bafta multa socrului tau! Sa dea Domnu sa faca fata cu bine operatiei!!!

Kimmy, abia astept poze cu apartamentul proaspat renovat.

Despre diversificare o sa intreb si eu detalii mai multe la pediatru cand ajung, cred ca mai spre 5 luni, asa. Saptamana viitoare facem vaccinul la dr de familie, dar in ea nu am baza la asa ceva.

Ecaterina nu face inca rostogoliri. Sta pe burta cu capul ridicat pana oboseste, iar apoi incepe sa-l scape si sa maraie ca vrea mutata. Isi suge pumnisorul/degetele de cate ori are ocazia, "vorbeste" adevarate conversatii cand e bine dispusa.
Si bebelusii vostri cand ii ridicati de manute in fundulet se uita mai mult intr-o singura parte?
Cu programul de masa e un adevarat haos la noi. De exemplu la somnul cel mai lung de dupa-amiaza se trezeste mereu si cauta tzatza disperata, parca ar fi in transa. Suge de cateva ori si adoarme la loc, dar tot molfaie. Daca incerc sa i-o scot, iar se agita din maini, din picioare, din gurita, nu am nici un succes. Toate astea de nush cate ori in cca 2-3 ore de somn. Mai e cineva lafel?

Mai am o nedumerire: pediatra la ultimul control mi-a spus ca daca tot nu ia in greutate cum trebuie, incepem diversificarea cu cereale. Astea se prepara cu lapte? Pentru mine va fi o provocare pentru ca pana acum nu am reusit sa ma mulg cu pompa. Abia reusesc sa storc cateva picaturi in lingurita pentru vigantol asa cu mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80
Deja peste 2 zile trecem la suc de pere, apoi de mere, apoi dam si pulpita. Iar cand implinim 5 luni bagam supita de morcov, pastarnac si telina.

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


Asa repede ???
Eu incep doar in decembrie, de la 6 luni !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Iar am scris un mesaj lung nelogata! Ar trebui sa nici nu poti accesa fereastra de scris mesaj daca nu esti logata, voi scrie la admini.

Revin mai telegrafic:

Ana, multumim pt rezumat. Am inceput sa citesc.

Aruba , Dannett:

Cerealele (baby cereal) aici sunt sub forma unor fulgi fini ca o faina. Se prepara cu lm, lp sau apa in proportie de 1 (cereale) la 3 (lichid). Masura e de obicei o lingurita. Eu le fac cu lm, desi am pierdut si eu obisnuinta sa ma mulg. E bine sa va mulgeti odata un pic mai mult si sa puneti la frigider. Consistenta finala este ca un laptic mai grosut. Se da cu lingurita si nu cu biberonul. De preferat sa se inceapa cu cele mai putin alergene, fara sau cu putin gluten (orez, orz, ovaz)si abia la sfarsit graul (de ex pesmet de biscuiti fara zahar, fin). Dati 3-4 zile la rand aceeasi cereala, apoi introduceti o alta, dupa ce toate au fost introduse, se pot da mixate. La inceput se da o lingurita, apoi se creste progresiv pana la o lingura pe zi. Se dau la 30 min dupa o masa de lapte.

Porumbita, si eu subscriu la piureuri si nu sucuri (supe). Sucurile de fructe au mult zahar si nici o fibra. aici se recomanda de la 7 luni in cantit mici indoite cu apa.

Freedelia, ma bucur ca Jeff mananca tot mai bine la san si nici nu a mai fost nevoie de interventie la limbuta. poate o faceti cand mai ajungeti prin Ro, dac o mai fi nevoie. Il mai stanjeneste si la altceva? (de ex, cand va vorbi)?

Despre noile achizitii: si la Eric au fost urmate de regres, parca s-a "prostit" sau a redevenit "bebe mic" si nu mai stie sa se rostogoleasca. Acum e f interesat de picioare si pana nu le duce la gura nu cred ca mai face alte "giumbuslucuri" . Il intorc eu pe o parte si se intoarce apoi singur pe burta dar isi uita cate o manutza sub el si plange...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

fetelor, bb-ii mei al 2 luni au facut infanrix. acum, pt 4 luni, dr de familie vrea sa comandam pentaxim. eu stiam ca daca s-a inceput cu un vaccin (infanrx in cazul meu), e bine sa se continue cu acelasi si mai tarziu (la 4 luni in cazul nostru). gresc eu oare?


asa stiam si eu; noi am facut infarix hexa iar la 4 luni infanrix penta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408

Fiindca vorbeati de cruste, ai vostri au cruste de lapte pe capusor, cum le indepartati?
Silviu are cateva chiar pe fontanela, dr. zicea sa-i dau cu ulei de masline/migdale, sa il las o ora apoi spalat si periat si dispar.

Mami de doi leuti - Ana si Silviu


Noi nu avem, dar metoda dr. tau e foarte buna , stiu de la o prietena. In plus ea ii spala capul cu Klorane pentru bebelusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ho ho ho, sarbatorile vin...

Acum un an, pe data de 4 nov si eu faceam testul de sarcina care confirma ca viermisorul era deja pe drum..

Ana merci mult pt rezumat.
Cel mai mult ma regasesc in noptile nedormite... semn ca ne apropiem de sapt 19. Am pus si eu aplocatia de care zice Aruba si cf ei mai sunt 3 zile pana incepe saltul. De cateva nopti m-a terminat. Azi noapte nu cred ca am dormit 2 ore legate, a marait in continuu si a mancat de 2 ori . E cat e de cuminte ziua, pe atat de rau e noaptea.

Patrick isi baga picioarele in gura de vreo sapt, ma urmareste cu privirea si rade la mine cand ma vede, primeste jucaria in mana, o studiaza, apoi o indeasa in gura, recunoaste personaje si are preferinte, si de cateva zile facem si exercitii de rostogoliri si stat pe burtica. Azi a stat cateva minute bune si a ras in hohote la mine.

Porumbita ne rugam pentru socrul tau.

Maria super misto cea de la ikea, merci de pont, o sa ma duc si eu. Stiu ca de acum se vor pata, dar incerc sa le menajez cat pot...

R_ocsy Patrick mananca in mare parte lm, dar si lp cam 120 ml pe zi. (din cauza meselor de noapte nu am mai pompat nimic si a trebuit sa-i dau si al 2 lea biberon de lp zilele astea). Intr-un fel ma bucur ca incepem diversificarea, ca pe la 6 luni as vrea sa renunt la alaptat. Ma rog, nu brusc, dar sa nu mai beau 3-4 l de ceai pe zi ca mi s-a luat. In plus, din ian chiar tre sa revin la munca si ar fi mai complicat. Oricum vad ca a capatat ceva imunitate, ca eu sunt racita rau de cateva zile si vad ca el nu da semne ca ar fi luat ceva... Doamne ajuta.

Balanta e complicat cu imbracamintea. Eu azi i-am pus un body si un hanorac si erau vreo 18 grade afara. Cand a fost mai rece si aici i-am pus o bluzita si gecuta mai groasa. Eu am racit, el nu :)).

Edit: ref la vaccin, daca s-a inceput cu infanrix, cu asta se continua. Pediatra mea zicea ca pentaxim nici nu se mai fabrica. Noi am facut vineri infanrix ipv hib.

Mooaama cat am scris. Hai ca va pup, noapte usoara.

Mergi la inceput