Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

mai fetelor, pt picioruse am fost la prof JIANU-care ne-a spus ca picioare mai normale nu pot fii la un bb de 3 luni.acum merg pe mana lui si sper sa nu fie un dr batran si superficial,care nu mai da imp la detali..... mi-a dat si o carte in care se spune ca bb o sa mearga pe varfuri..in x, cu picioarele spre interior-dar ca se vor rezolva.
a ramas sa ma duc cu bb la 2 luni de cand incepe sa mearga. sa meraga cat mai mult desculta, nu ghete ortopedice,nu premergator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

porumbita- piureul ce consistenta sa aiba???de dat cu lingurita,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Porumbita, ne rugam pt voi.

Am pus si un mic rezumat pt saptamana 19, in acelasi document.

Revin mai incolo, trebuie sa fac ceva de pranz cat mai sta bebe cu mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Am uitat sa intreb daca si la voi se intampla ca bebe sa faca un progres, apoi sa aiba cateva zile in care sa para ca l-a uitat? Intreb pt ca de 2 zile nu mai face rostogoliri, sta pe burta cu capul sus cateva minute apoi il lasa jos si linge cearsaful, asta desi inainte se intorcea singura pe spate. Parca e mai tolomaca, nu stiu cum sa explic.

Si mai am o problema care ma dispera, se inroseste pielea in cutele de pe gat (bine, practic gatul i se vede doar cand sta pe burta cu capul sus, altfel nici nu ai banui ca are, de gusa ce a facut ). Eu am tot dat-o cu unguent de galbenele dar vad ca e apa de ploaie, nicio imbunatatire. Oare e ok sa o dau cu Bepanthen acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui valy27

porumbita- piureul ce consistenta sa aiba???de dat cu lingurita,nu?

_
fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
SARA MARIA
DN-30.07.2012


e ff fin,dar nu e lichid. ia un borcanele (din alea pe care scrie de la 4 luni) si vezi exact

da, mie pediatra mi a zis ca dc invat copilul cu lingurita de la inceput evitam probleme gen la un an si sa ii dai inca mancare indoita cu lapte cu seriga/biberon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Aruba eu il dau cu crema care e pregatita (la farmacie) pt fundulet; da el nu are efect bephantenul; aer cutaden in componenta, nu am acum retata la indemana sa verific




va multumesc mult pt gandurile bune! sa ne ajute maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Porumbita , sanatate multa socrului .

Am sunat la DR. am programare vineri , acum sa vedem si daca ii trece pana atunci . Nu am vrut sa mai merg la cabinet, ca fara programare stau mult la usa si sunt o gramada de copii raciti . Nu mai are febra , sper sa-i treaca cat mai repede . Ii dau eferalgan la 8 ore.

Balanta si noi tot cu ce am inceput vaccinarea continuam .

Carmen , eu ii dau sucul de morcov cu lingurita , pt ca nu l-am obisnuit deloc pana acum cu lingurita si trebuia sa ajungem si la aceasta etapa . Oricum ei se vor murdarii muuult timp de acum in colo .
Eu nu consider ca am inceput diversificarea , ii dau suc de morcov pt a ne regla cu kk , ajunsesem in situatia de a trece o sapt fara sa faca , totusi sunt niste toxine care trebuiesc eliminate . Daca ar fi facut singur , eu pana la 5luni jumate nu incepeam nimic .

Va multumesc pentru urarile de sanatate

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

la mine bb inca are 7 mese....si una la 2-3 dimineata,apoi la 7-8...s-a mirat si dr.dara a zis ca fiecare cu ritmul lui.pap 120-140...cateodata 90ml...ajungem la 800-cateodata900ml LP/ZI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Laura, insanatosire grabnica.

Kimmy, luminita cred ca e aproape, ca parca ieri iti faceai bagaje sa pleci la mama ta, si acum, uite, e aproape gata!

balanta, ne-a zis pediatra acum 2 luni asa: in lista de vaccinuri gratuite este Infanrix Hexa (pt 2 luni, 6 luni) dar nu si Infanrix Penta (pt 4 luni). Deci acela trebuie cumparat, daca nu s-a schimbat nimic intre timp. Asa e recomandarea, sa fie acelasi producator. Au crescut foarte bine baietii tai.

Aruba, variatii mici nu cred ca sunt asa relevante. Daca Grace e vesela, sanatoasa, dezvoltata bine, nu mai conteaza asa mult altceva. Despre 1 an de existenta, si eu m-am gandit la asta. Al meu a fost conceput (cam) de Sf Dumitru, am avut primul test pozitiv de Mihail si Gavriil, si termen aproape de Sf Ilie. Si-l cheama Vladimir, ha!
Sunt curioasa ce iti zice de crustele alea, noua ne-a zis ca e normal, dar le-a avut doar in luna a doua de viata. Fix inainte de controlul de 2 luni (cand urma sa le vada si dr) i-au trecut.
Despre progrese de care "uita", da, asta se intampla cica mai ales cand incep sa "lucreze" la altceva. E ca si cum ar pune deoparte ce au invatat, ca sa faca altceva. Dar nu uita.

Roxypuy, daconst, dannett, vera ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Cand se incepe diversificarea, se urmareste inlocuirea treptata a mesei de la 10-11 cu gustarea de fructe, masa de la 12-14 cu pranzul din carne + legume si masa de la 16-17 cu gustarea de dupa amiaza (iaurt, fructe etc)
Trecerea se face incet-incet, insa se tine cont (daca se poate) sa nu se dea lapte imediat dupa fructe, ci se asteapta macar o ora. Adica inlocuirea mesei nu se face brusc. Se incepe cu 1-2 lgte s.a.m.d., timp in care se completeaza cu lapte dupa, pana la inlocuirea completa a mesei. La unii copii trecerea se face f repede, nu a fost insa si cazul meu :))



Mergi la inceput