Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Mi-am adus aminte sa o intreb pe Clay daca rezumatul postat se refera la sapt 12 , sau la intervalul sapt 12-19? Ca nu am inteles ft bine.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Numai eu vreau sa incep diversificarea la 8 luni?
Glumesc, dar mai devreme de 6 luni nu ma grabesc nici eu.

Pentru diversificare, va las cateva site-uri utile



muraturica - sa va fie de bine botezul si va traiasca micuta crestina

LATER EDIT: apropos de idei de retete, iata una care mie mi-a facut cu ochiul
http://diversificare.ro/retete/2012/10/pesto-de-ardei-copti-de-la-1-an/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui ARUBA

Mi-am adus aminte sa o intreb pe Clay daca rezumatul postat se refera la sapt 12 , sau la intervalul sapt 12-19? Ca nu am inteles ft bine.

Multumesc!

Mami de Ana Grace (23iul2012)


Hey,

La saptamana 12. Urmatorul salt este in saptamana 19, despre ala n-am scris nimic dar voi scrie - oricum perioadele agitate sunt cam la fel inainte de fiecare "wonder week".

Voi reveni, v-am urmarit dar n-am mai avut timp sa ma asez sa raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

vineri am iesit cu o prietena la mall si bb-ii au ramas cu al meu. eric a plans mult dupa mine (tat-su zice ca o ora) si dupa ce ca era deja ragusit, a ragusit si mai rau. asa ca sambata am mers la medlife sa il vada o pediatra. are laringita (asa cum banuiam) si mi-a zis sa ii dau sirop nurofen si sa ii fac aerosoli cu ser fiziologic si adrenalina. mi s-a parut f f aiurea sa ii fac, la 4 luni, aerosoli cu adrenalina, mai ales fara supraveghere medicala. asa ca ii dau doar nurofen. l-a examinat atent si a zis ca e slabut. poftim? un fost prematur, nascut cu 2300 grame care la 4 luni are 6400 grame???
cica sa revin cu el miercuri la control. daaaaaaaaaaa, desigur! o sa mai merg din parti la ea.
ieri si azi au fost toata ziua amandoi bb-ii maraiti si somnorosi. o fi oare puseu de crestere si la 4 luni?

pentru fetele care au deja experienta cu diversificarea cu bb-ii "anteriori": eu o sa incep diversificarea la 6 luni ( desi ai mei sunt acum doar pe lapte praf ) si nu stiu procedura de introducere a unui aliment pt prima data. adica, ai mei mananca 7 mese pe zi, la 3 ore (in afara de masa de ora 3 noaptea). cum fac, le dau jumate de lingurita de ceva in loc de o masa de lapte?
michelle, multumim pt linkuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Salutare!
Am revenit si noi din deplasare, am avut un botez in afara bucurestiului. Bebe a ramas cu mamaie si matusa.
Tudor isi ridica si el picioarele , se joaca si face bicicleta cu viteza, insa inca nu si le-a bagat in gura. Gangureste f mult si incearca sa se intoarca insa nu a reusit pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare...Acum am reusit sa intru si eu.Amavut o zi cumplita. Una din fete nu a venit azi si mi-a fost tare greu. Apoi am venit acasa si am constatat ca mi-a mucegait peretele din camera lui Nectarel. Asa ca, a trebuit sa mutam mobila.Numai ce am terminat. Sper ca am rezolvat problema.In rest suntem ok.ASa.PORUMBITA, iti doresc putere si sa treci cu bine peste toata situatia asta si sa va faceti bine. MURATURICA, sa-i fie de bine Aurorei.KIMMY, nici nu vreau sa ma gandesc cata treaba ai.ARUBA, nu este hotel.Deocamdata ne mai distram cu prietenii acolo.Socrul meu vrea sa faca un azil. Daca iese, bine, daca nu,stam in petreceri cu prieteniii. Da, socrul meu se tine bine. E tare tantos.FLEUR, of ce bunataturi de gogosi.BALANTA, nasol moment. Cum ii este lui Eric,acum?Ned, cum s-au descurcat cu Tudor mamaie si matusa?La progrese deocamdata suntem la gangurit , la apucat obiecte, gangurit intruna, bicicleta cu viteza, dar, nu ne-am descoperit inca picioarele.aaaaa, uitasem Miha, interesante retetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Am revenit... am fost si la plimbare azi, a fost bine, dar spre seara ne-am luptat muuult cu somnul.

IIuli, cum mai e bebe? Chiar iese dintisor?

Porumbita, refacere rapida!

Aruba, felicitari pt silaba! Noi din vocale nu prea iesim, decat pt n, g, r si ocazional l. Vlad aseara si-a bagat in gurita pt prima oara degetul mare de la picior. Trage de picioare toata ziua, insa doar cand e dezbracat le apuca mai bine si le duce spre gura. Acum rade zilnic cate putin, dar tot cu destule eforturi din partea mea. Cel mai mare succes il avem la oglinda.

Michelle, multumim pt linkuri, am aruncat o privire peste cel cu morcov-mar intai.

balanta, wow, ce bine a luat in greutate Eric. Probabil si Marc la fel, nu? Pt mine e wow pt ca al meu copil are (aproape) 6100 (e mai mic cu o zi decat ai tai), nascut cu 3000. Eu stiu ca e puseu de crestere si la 4 luni, il astept cu drag.

Ada, nasol cu mucegaiul, bine ca l-ati vazut. Ma bucur pt tine/voi ca poti iesi. Cred ca o sa ne facem si noi curaj sa iesim pt 3-4 ore si pt altceva decat cumparaturi sau alte treburi. Vom fi oricum fortati sa facem asta in decembrie pt 2 petreceri de Craciun.

Acum, despre diversificare. In principiu si eu voiam tot dupa 6 luni. Dar vom afla mai clar la 4 luni la dr (lunea viitoare), caci, cum am zis mai sus, suntem slabuti (in luna a patra a luat aproape 500 de grame totusi).

In continuare nu stiu cum sa il ajut sa doarma mai mult in fiecare repriza de somn de zi, si nici cum sa manance mai mult la fiecare masa. Noroc cu mesele de noapte, ca atunci mananca linistit si mult, de 3-4 ori pe noapte. O sa ii zic pediatrei ca suntem la fel ca la 2 luni cu mesele (ca si frecventa), sunt curioasa ce-o sa zica.

Noapte usoara,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Voiam sa ii multumesc lui Michelle ca a readus in actualitate site-ul Cristelei Georgescu. AM gasit raspuns la intrebarea despre cereale: integrale sau nu? cu gluten sau fara? Chiar daca nu respect schema autoarei (am introdus cerealele ca prim aliment, inainte de legume si fructe, sau ma rog asa intentionez, sa vedem daca si bb e de acord...) si nu suntem vegani.

Ana, astept cu interes partea a 2 a a rezumatului, prima parte am ratat-o si nu mai stiu la ce pagina e in urma. Ar fi o idee sa le pui pe mailul comun, ce zici?

Pe mine ma paste o plictiseala vecina cu deprimarea, nu am chef de nimic si aici vine iarna...ieri am avut primii fulgi. Cand incerc sa ies afara cu bb ma apuca asa o spaima irationala, daca il racesc? Azi tot asa am oscilat sa iesim sa nu iesim si n-am iesit, evident imi pare rau. Inainte de a ma duce de tot cu capul, cred ca trebuie sa fac un program mai coerent de genul plimbare la orele x, baita la orele y... Of, nu stiu de ce-s asa de posaca.

Noapte linistita, pe maine.

Edit: Aruba, parca tu aveai nostalgia asta. Acum exact un an, tineam in mana primul test de sarcina pozitiv...

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata ,

Noi am facut prima febra , dar am un baiat zambaret si a suportat-o bine

Cum am ajuns asa ? Am fost la tara si o matusa ia facut un ilic , eram cam cald afara si i l-au pus pe el , a fost plimbat si nu mi-am dat seama sa i-l dau jos , cand mi-am amintit era deja transpirat si l-am last asa ( desteapta de mine ) si ieri deja avea febta 38,5

Acum suntem pe medicamente si am ajuns la 36,5 , sunt dr de dimineata sa vedem ce zice ca si tuseste si stranuta cam des
La naiba suntem si inainte de vacin
Am comis-o rau de tot .
Ma duc langa el ca l-am trezit cu luatul temperaturii .



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata.Va poftesc la o cafea
La mine inca nu se vede luminita de la capatul tunelului...e tot dezastru,abia am reusit sa golesc putin casa,ca abia incapeam pe cate-un culoar sa trec dintr-o camera in alta.Plus sters pe jos de vreo 5 ori ca desi era pusa folie,nu au avut grija si s-a bagat pe sub ea.In bucatarie a uitat sa puna sotul folie si azi trebuie sa frec stropii de lavabila ,se duca asaaa de greu!Nu stiti vreo solutie minune cu care se duce mai usor?

Laura,insanatosire grabnica lui Andrei!Of,ce greu e cand sunt bolnaviori!

Fleur,sa stii ca am si eu o mica obie cu iesitul afara,adica niciodata nu sunt convinsa ca o imbrac corespunzator pentru vreme.Ieri de exemplu i-am dat ciorapi lungi,blugi,body fara maneci,bluzita si peste o geaca destul de groasa.Cand am iesit afara mi s-a parut ca e mult prea cald ,si am plimbat-o cu geaca dezfacuta .

Gata s-a trezit.Azi i s-a amanat trezeala de la 7.30 ,am putut si eu sa beau linistita o cafea.
Sa aveti o zi frumoasa!
Ps,Ada,eu nu te gasesc pe facebook,nu ma cauti tu daca ai timp?

Mergi la inceput