Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna seara ,

Noi am fost plecati putin la tara , a fost o zi frumoasa

Ada , ma bucur ca iti pastrezi vechiul obicei cu iesitul in oras . Sambata viitoare , Andrei v-a sta cu bunicii si vom iesi si noi in oras cu prietenii .

Papam in continuare suc de morcov cu mar , ne place , ne facem ca purcelu , deja mi-a patat un trening ... am zis ca-l bag intr-un sac ca sa nu mai murdareasca hainele


Pupici , o noapte fara treziri ... ( ce bine ar fi )

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Iuli , nu mai ai poza la avatar , lasa-ne sa-l mai vedem pe pitic , este tare frumos

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Laura sa va fie de bine iesirea. Tu ii dai cu lingurita sau cu biberonul suculetul? Si al meu la prima administrare a patat o salopeta, un scutec, 2 bavete si muuulte servetele. Apoi am luat tetine speciale pt sucuri si e muult mai bine. Dar dr zicea ceva sa-i dau cu lingurita ceea ce mi-e greu. Probabil cand incep cu pulpitele.

Noapte buna in continuare, am terminat mulsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Hola fetelor!
Suntem si noi acasa de sambata...e dezaaastru.Imi place cum a iesit,dar eu curat de 2 zile si inca nu se vede nimic.Plus ca mai avem de pus parchet in living si alte finisaje
Fleur,data trecuta eram venita doar in vizita,mi-am luat actele si am plecat.

Emma din fericire isi pastreaza programul de somn,e priceless sa ma pot pune si eu in pat la 11.In rest,ceas.Se adoarme pe la 10,se trezeste la 2-3,apoi 4-5,si in final la 7,cand face si treaba mare.Sta treaza cam 30 minute,o ora,si apoi mai doarme o tura.Pe parcursul zilei se raresc si se scurteaza reprizele de somn si suge cred ca de peste 15 ori pe zi
Daca o sa fie in continuare alaptata exclusiv,nu incepem diversificarea decat la 6 luni.

Gata cafeaua,ma apuc de treaba,ca acuma asa de bine doarme.Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:


eu sunt varza... dupa toata alergatura la spital la socru vineri noapte am fost cu cel mare la urgenta...
cred ca un virus la stomac ceva...
am refuzat internarea si i-a facut un cockteil pe vena
l am urmarit tot wk pare ok, sa vedem...
partea naspa e ca am luat si eu...
si ieri dupa amiaza am vomat/zacut la greu...
azi pare mai bine..

sper sa nu ia si victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna dimineata,

Haideti la cafea si gogosi cu dulceata de caise.
AM facut ieri si au iesit un deliciu.
A supt baiatul si eu nu am somn.
Va las sa savurati cafeaua si revin.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neata fete!

Ne-am intors si noi dupa weekendul la tara, a fost ft bine si relaxant, pitica a dormit muuult, si in curte la aer si noptile. Vremea a fost minunata, mi-am mai incarcat bateriile.

Ca progrese recente: spune prima silaba adevarata, "da" , printre toate chiuiturile si ciripiturile ei, asta se remarca. A luat in schimb o mica pauza de la rostogoliri pt ca acum e ocupata cu ridicatul picioruselor, cred ca incepe sa le observe si pe alea. A inceput sa se agate de orice obiect gaseste in preajma si sa il duca la gura.
E vreun bebe care isi suge picioarele?

Am vazut ca tot mai multe ati inceput diversificarea, in afara de Kimmy cine mai are rabdare sa astepte pana la 6 luni? Eu asa vreau.
De luat in greutate ia in continuare, insa tot asa, cate putin, saptamana asta a luat doar 120 gr, are 6020 gr la 3 luni jumate.
Azi am realizat ca de fapt printesa mea sarbatoreste 1 an de existenta, pt ca a fost conceputa pe 5-6 nov.

Ada: am vazut pozele de la tara, ce aveti acolo, un hotel? Pare urias. L-am vazut si pe socru, se tine bine, nu e de mirare ca ii mai arde de acrobatii

Porumbita: se tin scai belelele de tine, iti doresc din suflet sa se intoarca roata cat mai repede sa va bucurati din nou de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ca au inceput diversificarile...noi am inceput in speranta ca Eric nu va mai regurgita sau f putin. In rest, aici schema cu cerealele mai intai e pt toti bb-ii, nu doar pt cei cu probl. de dezvoltare. Eu nu o sa-i dau suc de morcovi sau de fructe, sau eventual mai tarziu, daca ar apare constipatie. Acum face de 3-4-5 ori pe zi... Etapa post-cereale e piure de legume (incepem cu morcov, dovleac).

Ieri Eric a stat treaz non stop, s-a schimbat si la noi ora. Si-a petrecut timpul gangurind si chiuind, mai nou scoate chiuituri si se sperie singur de ele... si chinuindu-se sa se rostogoleasca pe burta, acuma nu mai stie sau a devenit funduletul prea greu .

Porumbita, sanatate si putere !

Ada, cand te aud ce program ai mie imi vine sa ma urc pe pereti ca m-am facut pustnica. Am fost intr-o vizita acum cateva zile si parca am iesit de la inchisoare! exagerez dar totusi. Si am regretat ca a trebuit sa ne intoarcem repede din cauza traficului, inainte de ora de varf (4-5).

Voiam mai demult sa o felicit si pe Maria pt programul de sport si de infrumusetare.

Kimmy, ia-o incetisor cu curatenia ca vad ca te "stoarce" Ema in timpul zilei.

Cum va spuneam am facut ieri gogosi dospite, prima oara, si au iesit super bune. M-a ajutat barbatul, ca el a fost pofticiosul. Dupa reteta asta: gogosi pufoase (in loc de unt topit am pus ulei in aluat)

Va doresc o zi si o saptamana cat mai bune si ma duc sa ma culc la loc(si pe mine m-a zapacit schimbarea de ora).

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Aruba, si Eric e aproape tot timpul cu piciorusele pe sus. Deocamdata si le atinge cu mainile undeva deasupra gleznelor, in curand cred ca insfaca labutele si le duce la gura.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello hello.
Am revenit dupa botez si ture de musafiri.
Totul a fost in regula, Aurora a fost deosebit de cuminte. Nu a plans de loc in biserica, doar a oracait de cateva ori cand i-a fost frig. A gangurit simpatic cand a miruit-o incat pana si preotul a ras. II spusesem la preot sa nu o bage cu totul in apa ca in biserica era groaznic de frig. M-a ignorat complet si a bagat-o in apa, dar nu si cu capul. Apoi mi-a zis ironic ca uite, ii place in apa, eu ce aveam de nu vroiam. M-am abtinut cu greu sa ii raspund ca stiu ce ii place copilului, doar e al meu si ca problema mea era temperatura scazuta din biserica. M-a cam enervat, dar cum asta mica a fost un ingeras cuminte, mi-a trecut repede. La sala a dormit tot timpul, cu exceptia a doua reprize de jumatate de ora cand a papat. Inclusiv la tort, cand faceam poze ea dormea la mine in brate ca lemnul. A mancat mai putin in ziua cu botezul si ieri, dar cred ca din cauza ca era mai tentant sa doarma.
Noi am avut musafiri si ieri si sunt zombie de oboseala. Ne ocupam cu spor de camera ei ca deja se loveste de cosulet, deci trece in patut. Camera ei mai dureaza vreo 2-3 sapt si cred ca o sa ii pun patutul in sufragerie pana atunci ca la noi in dormitor nu incape nicicum. Va fi un haos in casa, dar sper sa treaca repede.
Porumbita, trebuie sa ai multa putere. Vor veni si vremuri mai bune. Cel putin trebuie sa speram.
Ada, iti invidiez viata sociala. Eu momentan sunt in stand-by cu aspectul asta. Mama nu ma poate ajuta din cauza ca e bunica in spital si soacra mai vine, dar mult mai rar decat mi-as dori. Noi am apucat ieri sa bem o cafea in oras cu niste prieteni fara bebe si parca am prins pe Dumnezeu de un picior asa am fost de fericiti.
Fleur, mi-e dor de gogosi dospite. Facea bunica mea mai de mult. Imi trimiti si mie?
Va pup.

Mergi la inceput