Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Laura, asa a zis dr mea, nicie eu nu stiam. Voi faceti kineto/masaj pentru torticolis?

Mami din 10.08.2012


Da , Iuli facem si la picioruse si pt torticolis .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Iiuli nu se numeste neaparat diversificare, mie mi-a recomandat suc de morcov de pe la 3 luni jumate pt a ne regla cu kk. Nu m-am apucat sa-i dau decat de vreo 2 sapt. Initial am incercat cu ceai de musetel, tot pt asta, dar nu i-a placut. Oricum s-a mai reglat, e mult mai bine. De ex a facut si ieri si azi singurel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Am testat colacelul de baie. Ati avut dreptate, s-a distrat copios si noi pe langa el. Doar ca nu mai costa 35 ron ci 40.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Am testat colacelul de baie. Ati avut dreptate, s-a distrat copios si noi pe langa el. Doar ca nu mai costa 35 ron ci 40.

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


Serios? Noua ne-a cerut 50. Strange. Intr-adevar, si M se distreaza super in baita cu el.

Apropo de diversificare, asa retinusem si eu, ca ii dai ceva suculet de morcov parca pt constipatie. Cand ai spus insa ca urmeaza pulpita si apoi supica, seamana a schema de diversificare, de aia am intrebat.

Noi am trecut de a doua zi cu nervi si plansete, cu gingiuta de jos alba si tare si cu mancat prost. Macar sa fie de la dintisor si sa nu fie altceva, doamne fereste.

A adormit strumful si ma bag si eu la somn. Noapte buna si linistita va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Am avut vineri o zi cu mult efort fizic, am inceput innoirea si permutarea mobilei prin casa. Am scos afara o canapea veche si ni s- a livrat noua canapea-pat-coltar de la Ikea, f draguta si mai ales confortabila. Cu tendinita si durerea mea de spate m-a rupt, dar asta e.

In alta ordine de idei, Eric a papat azi prima oara si intaiasi data cereale de orez cu laptic matern. Am zis sa incercam, cum ne-a zis dr. pediatra sa incepem la 4.5 luni. A papat 2-3 lingurite (de bebe), le cam dadea el cu limbuta ca are inca reflexul ala, dar apoi le lingea de pe buze. Nu le-a respins si pare ca ii place gustul, e clar. Vom continua cu cate 3 zile aceeasi cereala, apoi cereale mixate, apoi mai vedem. I-am luat si borcanele cu piure de dovleac, morcov, mere, o sa incercam sa vedem si din ele care ii plac, ii voi prepara ulterior proaspete. Aici schema de diversificare e ceva de genul cereale-legume-fructe, abia mai tarziu carne, galbenus, iaurt.Pe sucuri de fructe nu se pune accentul, se dau facultativ de la 6 luni.

Ce am observat, ca dupa aceasta noutate, baiatul a supt ff putin la masa respectiva. Bine a recuperat la masa urmatoare, dinainte de culcare.

Fetele care ati inceput diversificarea, fie si cu sucuri, cum le-ati dat, inainte sau dupa laptic? Si la voi bebeii papa (mult) mai putin lapte, daca le dati celalalt aliment inainte?
A inceput cineva cu cereale? Nu stiu daca sa-i dau in continuare cereale fara gluten (ca astea pe care le-am incercat) sau cereale integrale, dar la care nu scrie "fara gluten". Ambele variante sunt fara sare, zahar. Mie astea de orez mi se par ff procesate. Ma rog, o sa mai studiez si alte marci, ca toate-s "organice"...

Va pup, ne auzim maine.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza,

Doua bune una rea.. Azi noapte iar m-a facut praf...s-a trezit din jumate in jumate de ora. Am mancat si eu un iaurt, o fi de la el...

Iuli acum da, putem sa-i zicem diversificare, de la 4 luni jumate, ca ii dau suc de fructe si pulpa, dar nu doar de la sucul de morcov.

Fleur pediatra mea a zis ca recomanda cereale de ka 4 luni in cazul in care copilul este ceva mai in urma cu dezvoltarea. La noi nu e cazul, asa ca am inceput cu suculet. A zis sa i-l dam inainte de masa de ora 10. Nu mi s-a parut ca mananca mai putin dupa ce i-am dat 20 ml de suc de morcov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
dau eu cafeaua cu frisca astazi.va pup pr toate,duminica frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata si de la noi. Multumim de cafea, Vera. Noi, ne-am facut de cap ieri. Nectarel este putin in deplasare, iar seara am iesit la plimbare. Am fost la Excalibur si chiar ne-am simtit foarte bine. Vad ca voi deja ati inceput diversificarea. Mai avem putin si incepem si noi. Profa ne-a spus ca incepem cu cerealele. Pe 15 avem iar vaccin. Facem a doua doza de Sinargis pe care il facem 5 luni.Fleur sa stapanesti sanatoasa canapeaua.Va urez la toate o duminica placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Unde ati disparut toate?

Noi am fost prin herastrau. A fost soare si frumos. Si culmea...a stat in carut tot timpul, la un moment dat a adormit. Ajung la vorba maica-mii ca nu suporta parcul de la bloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

buna, buna,
si noi am fost in parc, in bordei. bb a dormit, acum il hraneste tati.
stateam si vorbeam cu sotul meu in parc cat ni s-a schimbat viata de cand cu bb. ii povesteam si lui de unele dintre voi, cum sunt ada sau alina, care ies seara in oras, au in continuare viata de cuplu etc . noi nu mai reusim nici sa bem o cafea impreuna in diminetile de weekend, de iesit in oras, seri in doi etc nici vorba.. cred ca trebuie sa facem ceva - nu stiu ce - sa remediem situatia.

noaptea trecuta a fost de groaza - bb s-a trezit pe la 3 si a vrut sa manance, a mancat 120 de ml, l-am batut un pic pe spate si cand l-am pus inapoi pe perna a vomitat dintr-un singur jet practic tot ce a mancat - s-a umplut tot patul si perna, m-am speriat rau.
azi vad ca nu s-a mai intamplat nimic, sper sa fi fost doar niste aer ramas in burtica.

ma duc sa pregatesc sa mancam ceva de seara - noi nu mai gatim, mancam doar branza cu legume, pizza comandata si ciocolata . o sa vedem pana cand ne tine.



Mergi la inceput