Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neata si de la noi
Raportam iar o noapte agitata.S-a trezit la maxim 2 ore si a urlat mai rau decat atunci cand era mic si presupuneam ca avea colici.Am facut santuri in parchet decat m-am plimbat peste noapte cu el pin camera.Nici cand era mititel nu facea asa.Nu stiu ce sa mai cred.Oare nu -i mai ajunge lapticul? Ma gandeam sa incerc diseara s-i dau completare lp la masa de seara sa vad daca doarme mai bine.
Mai vedem pe parcursul zilei cum e ca si asa de cand s-a trezit e marait si mofturos...
Pupici

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Noi am fost ieri si am fac vaccinul de 4 luni, avem 7600g si 68cm la 4 luni jumate.
Ne-am plans ca se trezeste la 2 ore si mi-a spus ca copilul vrea altceva, ca el fizic e dezv prea mult ca sa se sature doar cu lapte.
Asa ca mi-a zis ca-i dau nectar de mere si pere ziua si seara cereale facute cu laptele meu sau cu apa...
Nu mi-a zis de completare cu LP, nu asta ii lipseste , ca are destul, insa vrea si altceva... Ma gandesc ca-i si cz-ul tau, Roxana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Mersi de sfat Steulici.Cam asta mi-a zis si mie dr ca mai vrea si altceva.Voi incepe de saptamana viitoare sa-i dau suc de mere.Astept sa faca 4 luni jumate.Problema e ca mi-a zis doar suc de mere pana la 5 luni si apoi supa de zarzavat.Nu mi-a dat si cereale seara.Vad cum se mai comporta zilele astea si daca e tot asa vom merge iar la dr sa vedem ce mai zice sa-i dau.Mi-e asa teama ca poate el e saracul flamand sau il doare ceva si eu ma supar pe el ca plange.Dar credeti-ma ca simt ca nu mai pot.Simt ca nu stiu ce sa-i mai fac si ca orice il face sa planga.Of of...

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

La multe lunite sanatoase si frumoase Iulia! Pupici de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Bravo mai Adita, esti baiat mare!
Stefulici despre cereale nu stiu ce sa-#539;i spun, cam ingrasa, unii nu le prea recomanda decat de una-doua ori pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna dragele mele,
La multe lunite Iulia de Anitta si Mirciulicu de Diana ! Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi
Virgi, mortale au iesit pozele cu mandrutul tau Dracula Lucas iar tu dai pe dinafara de imaginatie si talent .. mai da bre si la altii
Clara, si voi ce familie minunata sunteti..pfewwww sa nu va fie de deochi dar stii ce va lipseste? O fetitaaa
Zilele trecute nu am intrat asa ca spun acum La multe lunite lui bebe Cristian de Joanna, bebe Stefanut de Tzuky si bebe Octavian de Deea! Minunatilor, va trimit multi pupici cu lipci
Noi raportam doua zile si doua nopti linistite in care bebe Dorian a dormit mult , s-a jucat si a ras la fel de mult
Avem aproape 5 luni si jumatate si suntem exclusiv pe lapte de tzatza si nimic altceva dar nu pare sa il deranjeze sau sa il afecteze la greutate sau lungime, caci avem vreo 7500kg si vreo 74-75 cm lungime dar asteptam cu mare nerabdare sa incepem si noi usurel ,usurel autodiversificarea peste 2 saptamani
Vad ca vorbiti de cereale iar eu sunt total pe dinafara la capitoul asta .. nici macar nu stiu ce sunt si pentru ce se dau .. luminati-ma si pe mine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Ei, lasa, ca nu se ingrasa puiul meu ptr ca-i dau cereale... Cand iti cere organismul nu te ingrasi...E inca bb, slabeste el cand va merge in picioare, dc e cazul...
Si inca ceva: alimentatia tb sa fie echilibrata si in cz-ul nostru si al bebelusilor. Glucidele, continute de cereale, sunt si ele parte integranta a alimentatiei omului, la fel ca si lipidele, desi ambele ingrasa, nu trebuie excluse. Ma gandesc eu, ca a nu da cereale unui bebelus de teama sa nu se ingrase, e acelasi lucru cu a manca fara paine, desi nu am probleme cu greutatea... Eu cred ca atata timp cat vezi ca copilul se simte bine ( sper ca asa sa fie... inca nu am inceput sa-i dau nimic in af de LM)si se dezv cum trebuie, nu trebuie sa ma stressez! El acum, din punctul meu de vedere, nu se simte bine, dc se trezeste asa de des noaptea, lucru neobisnuit ptr el.
Asta e parerea mea si explicatia pe care mi-am dat-o singura, nu general valabila. Fiecare ne cunoastem copiii si stim instinctiv cand nu sunt bine.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Drageloooor,

Ca de obicei va citesc, dar nu mai apuc sa si scriu. Dupa eforturi seculare am reusit sa pun si eu cateva pozici noi si un filmulet cu I.

La multi ani tututor sarbatoritilor - de azi, de ieri si..de cand n-am mai scris!

Ieri a facut si M. 5 lunite si am facut o crema de zahar ars in cinstea ei, iar seara ne-am chefuit, ne-am halloween-it putin la cumnatica..era si ziua ei.

Vad ca-i mare agitatie printre bebei, nici M. nu se lasa mai prejos - noaptea ma tzatzareste cu orice ocazie dar o mai fentez cu suzeta, iar ziua ..Doamne feri s-o lasi 5 minute jos ca-i baaai! A propos de asta, Elena - m-a distrat cand ai scris ca bebe a stat 20 de minute in scaun si apoi gata! Pai 20 de minute e boierieeeeee curata!!!! I nici acum nu sta atata..si dupa cum o vad pe M, tot genul ``fara stare`` va fi.

Virgi, mortiliiiiicious L al tau!!!!

M-am mai uitat si eu la poze - fetelor, aveti niste copii asa frumosi..si mai toti seamana cu mamele 100%!

Aaaa, sa va zic si voua - ieri am pove cu o prietena din Cambodgia si cica la ei se prezice sexul viitorului copil in functie de vartecusul primului bebe - daca e la mijloc va fi fetita, daca e pe o parte - baietel. La invitatii de aseara s-a potrivit teoria, deci..spor la verificat pt cele interesate!

Hai ca fug si eu sa mai citesc ceva, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

mai intru un pic ca si asa nu pot sa dorm cred ca ma culc la 7 juma odata cu T:)))
Deci stefulici si roxana stii cum se spune "welcome in the club" al meu bineinteles:)) Tudor exact ca ai vostrii facea si ce sa vezi..ca i-am dat si completare de Lp si noi suntem si la difersificare si la fel face..deci ma dor talpile si mainile de azi noapte si nu numai...cert este ca se trezeste dar cred ca de dorul de ttzatza ca tzocaie de 2 ori si gata...deci nu va puneti prea mari sperante :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Of, Onuta, ce ne mai incurajezi!
Scuze, dar eu nu mai retin, la tine bb a avut si perioade in care dormea bine noaptea?

Mergi la inceput