Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Mulumim!

Placintele le-am primit de la soacra, ca si compotul , deci nu stiu sa-ti spun. Dar aflu reteta care cred ca e simpluta si ti-o scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Pupam dulce un Octav frumusel si grasunel!!!
Ne pare rau ca ai racit, puiule, sper sa te faci bine repede, repede.
Cred ca de la boala nu papa, dragul de el.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Andreea si eu am specificat ca nu vreau sa fie mai multi copii botezati cu Mihnea.
Sa-ti spun de ce, Anitta
In pimul rand din cauza agitatiei(vezi cazul Andreei). Mihnea se agita mai rau cand vede ca e multa lume in jur si dc mai plang si cativa copii pe langa el, scandalul e gata.
Si-apoi e un eveniment intim, eu asa il vad. Nu stam ca la piata, la rand. Cand sunt multi copii, preotul tinde sa-i ia repede pe toti ca sa multumeasca pe toata lumea si sa nu se lungeasca la infinit.
Mai sunt si detalii tehnice: decorarea cristelnitei, cadre bune pt poze, etc.
Pe scurt, botezul eu il vad ca pe o ceremonie religioasa intima si linistita, la care ia parte doar familia.

Categoric, in cazul Andreei trebuia sa se gaseasca o solutie de compromis. Iar cealalta familie chiar s-a comportat urat, fara pic de respect pentru momentul in sine. Parca erau la balci. Urat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Se trezise Taz( asa ii zice tati, ca cica n-are stare deloc si chiuie mereu, precum Taz :-))) )

Andreea, draga mea, una peste alta, sunt convinsa ca momentul a fost unul memorabil si frumos, si o zi speciala. Asta conteaza!
Sa stii ca si la noi in familie, tot eu sunt "de baza". :d Toata lumea se asteapta sa le rezolv pe toate, sa nu uit de nimic.
La botez, atat m-am concentrat sa stabilesc toate detaliile, ma mir ca mi-a reusit.
Cu toate astea, am uitat sa luam confetiile de acasa si artificiile, s-a dus Cata si le-a luat pe ultima suta de metri. :D

Am testat azi carnita. Nu i-a placut, dar cred ca de vina a fost combinatia. I-am facut supita-crema de fenicul cu morcovel. Nu prea i-a placut. Maine incerc alta combinatie cu carnita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna!
Aever cosmar mami ce ai tras la botez...
Deea si alte fete care aveti bebelacii cu muci (Lucas tot are din septembrie, ii trec 3-4 zile apoi iar apar ca deh ne fericeste Eva care si ea tuseste si muceste) m-au invatat fetele de la odiseea Evei metoda belgiana de curatare a nasului: culcat si tinut bb bine pe o parte si corpul si capul si bagat ser calumea in nara de deasupra. Sa vedeti cum iese garla de muci pe nara cealalta! Folosesc met asta ca sa nu bag mereu bb

Sa stiti ca va citesc.
Tigruta si Eva a fost cu bube si sotul rau de tot erau varza amandoi dar cauza a fost un purice despre alergii nu stiu prea multe......

Toate bune!

Pupici la bebelaci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Multumim pentru empatie! Da, putea fi mai bine cu botezul dar a fost bine si asa. Pana la urma si la biserica s-a mai relaxat atmosfera pe parcursul slujbei si oricum noi am reusit sa zambim mai mereu. Din toata povestea asta Mihaita a fost cel mai intelept si cel mai impaciuitor, ca doar asa sunt bebicii, perfecti. Dar sa trecem peste ce-a fost, acum faptul e consumat si n-are rost sa-mi mai fac mustrari sau sa ma enervez.

Vroiam sa va intreb daca mai stiti site-ul in care era prezentat tabelul cu cresterea in greutate pe luni a bebicilor alaptati exclusiv. Il postase cineva la un moment dat, Anitta parca. Pe prima pagina n-am gasit. Daca mai are cineva link as aprecia sa mai postati odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

seara buna

aever, imi pare rau pentru momentele neplacute de la botez, dar important e ca M a fost crestinat si este un bebe cuminte, compensand toate neajunsurile.

ylari, ma bucur ca ai reusit sa intri sa mai scrii 2 randuri, dupa atata vreme.

tigruta, ma bucur ca ai avut ocazia sa iti faci de cap, si sa uiti pentru cateva ore de rutina de zi cu zi. imi pare rau de problemele cu L, dar eu stiu, nu se poate face un test alergologic, sa aflii exact la ce are voie si la ce nu?

eu sunt acum la eforie unde e urat si ploua, sufla vantul si nu iti vine sa dai nici catelul afara.

joi plec la vs - iar 8 ore pe tren, iar vineri-sambata sunt la bacau

pupicei si sanatate la bebei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor,

Va multumim mult pt urarile adresate piticului. Doamne unde au trecut deja 6 luni??? Credeti ma ca nu stiu, totul parca trece atat de repede!

Noi suntem bine, fara probleme vizibile, insa la fel de maraiti si suparati mai ales cand vine ora de somn. Astazi a plans in 3 reprize de fiecare data inante sa adorma. Parca nu mai stie fetelor cum sa faca sa adorma. Mai nou astazi a adormit in brate. Nu a mai dormit in brate de cand era de o luna doua. Cred ca totusi si dintisorii de jos ii creaza o stare de discomfort.
Acum spre exemplu, a adormi de la 7.30:))) fara sa pape de seara lapticul. Dupa ce ca ii dau lapte seara si dimineat si bineinteles in cursul noptii, nici pe ala nu l mai papa.

Ufff...sper sa nu gresesc in cresterea lui, sper sa nu l privez de cele necesare, nici nu mai stiu cum e mai bine.

Eu sunt bine, in afara de stresul cu faprul ca ma simt cateodata ca nu l pot alina din plans, sau mai rau ca parca imi pierd rabdarea...Doamne il iubesc atat de mult, si va spun sincer nu mi se pare greu deloc sa l cresc, sa l iubesc , nu e o pozara pt mine, asa cum toata lumea ma intreba si ma compatimenste..."vai saracuta de tine...cred ca tare greu iti e singura cu el acasa pana vine doru...nu ai nici un ajutor:(((...." chiar NU. E o binecuvantare si ma bucur de fiecare tipat si de fiecare ras insa ma simt eu prost sa zic asa , ca poate ar treb sa fac mai mult, sa nu mai planga:(((

Hai ca m am plans suficient. Va pupicesc dragelor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Am vrut sa spun dintisorii de sus...ca jos are deja doi:))))

Swaddleme am luat de pe amazon din germania, insa Ionelu stie de un site care acum aduc si in RO. Uite o sa o intreb si te anunt, daca nu gasesti tu intre timp. Oricum eu ii recomanda. Piticul a dormit atre tare bine in el pana la aproape 4 luni, si a meritat fiecare cent:)))

Noi am inceput diversificarea la 4 luni si aporpe 3 saptamani. Am avut motive pt asta insa eu nu as fi stat pana la 6 luni doar pe LM. Eu oricum vroiam sa incep in jur de 5 luni, eh am fost aproape. Acum s a reglat tare bine cu caca, face chiar si de 3 ori pe zi, si nu se chinuie decat dimineata putin, pana iese dopul, iar apoi face normal .

Diana, ma bucur ca Mirciu e bine, si sper sa scapati de pastilute acum la 6 luni.

Ylari, o sa incerc si eu metoda explicata de tine
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Neatza hai la o cafea!
Sa incepem:) Am fost ieri cu T la pediatru sa il consulte ptr tusea lui care nui-a mai trecut frate de aproape 2 luni..nu sunt paranoia dar iti pui un semn de intrebare.L-a ascultat la plamani si in fata si in spate a vf si daca respira bine s-a jucat cu el uff nu are nika copilul doar ca tuseste ca a fost racit cica si eu ii intretin tusea cu Acc ptr ca ala iti scoate si apa din tine:)) asa ca acu ii fac aerosoli cu dexa si sol salina si ii dau picaturi de prospan cica intr-o sapt ar trebui sa nu mai tuseasca:))
Ioano deci fii atenta si la mine T la fel plangea de fiecare data sa adoarma..nu exista zi data de la dumnezeu sa nu planga la somn dar acu nu mai e asa.daca are orele de somn pregateste-i mai devreme ritualul...adik eu trag draperiile il iau in brate si incepe plimbarea:)o sa fie bine.auzi dar noaptea ti-o doarme toata?
va pup

Mergi la inceput