Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza!
Mai fetelor nush cum sa fac sa adorm copchilu', cand il pun pe perna si incep sa-l legan pe picioare incepe sa urle ca din gura de sarpe, asta de vreo 3 zile, pana acum il adormeam fara probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici!
Nu stiu care-i treaba cu copiii astia, in loc sa se cuminteasca... ei devin mai agitati!
Al meu de cateva nopti se trez din ora in ora sau la 2 ore, depinde cum are chef. Vrea sa manance.Incep sa-mi pun intrebarea: oare nu-i mai ajunge lapticul? Zic si eu ca Roxana: in loc sa-si lungeasca iintervalul intre mese el si-l scurteaza? Dc continua asa o sa-i dau intr-o seara completare de lapte (tot de-al meu, din congelator), sa vad dc doarme mai bine.
Elena, bine ca ai descoperit ce-i face rau puiului... Eu il adorm leganandu-l in brate si ss-indu-i...Si noaptea, dc nu adoarme mancand, nici leganat, ma pun in patul din camera lui, il pun si pe el si de ob adoarme in jum de ora...apoi il pun in patut.
Elly, ma bucur ca ai descoperit cum sa faci sa-i fie mai bine lui bb!
Diana, s-ar putea sa ai dreptate cu dintii... dar al meu e printre cei mai mititei...are 4.5 luni doar... o fii posibil?
Aever, sa-ti traiasca puiul crestinat!
Pupalai fetelor! sa speram ca saptamana asta o sa continue mai bine decat a inceput!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Stefulici, eu zic ca-s dintii. Asa a facut si al meu cu cateva saptamani inainte sa-i iasa (i-am vazut pe la 5 luni si un pic), se trezea des dar nu manca - cum simtea sanul il lua in gurita si se culca asa. Suzeta il enerva. Am crezut ca-i e foame (asa ca, ca tine, am incercat sa-i dau lapte muls seara - l-a scuipat), ca-i e frig (nu era asta), n-am stiut ce e. Acum, gandind retrospectiv, cred ca erau dintii.

Elena, puiii se schimba des si repede, ce functiona acum o saptamana, o luna ori o zi poate sa nu mai functioneze. De mult nu mai doarme Mirciucul leganat in brate, vrea sus sa vada tot pana se epuizeaza. Asa ca-l lipesc de mine, la verticala si ma balangan de pe un picior pe altul si ii cant pana incepe sa se foiasca. Atunci stiu ca trebuie sa-l legan si shashai. Ei, asta era pana acum vreo doua-trei zile. Acum il enerveaza leganatul si shashaitul. Se cuibareste la mine in brate si se uita linistit pe geam ori la TV ori prin camera, apoi ofteaza si isi infunda nasucul in mine si se culca. Eventual ii cant in timpul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Diana, el mananca cand se trezeste, atata cat mai este in sani, ca dc ma suge asa de des nu apuca sa se acumuleze... oooooffff!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neata mamici
Of ce vreme urata...asa imi vine sa tot dorm.
Eu cred ca puiutii astia mici s-au vorbit intre ei.Asa si Robert nu mai vrea nici leganat,nici shshit, tare greu ma descurc sa-l adorm in ultima vreme.
Vroiam sa va intreb de la cat ati inceput sa-i puneti in fundulet?
Offffffff....s-a trezit.
Pupici


Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Ziua buna!

Tot n-am apucat sa citesc din urma si oricum la ce neuroni obositi am nu stiu cat ar conta ca as uita tot pana apuc sa scriu.

Sa va povestesc cu botezul. Pai se pare ca la biserica s-a facut o incurcatura(cel putin asa imi vine sa cred) si au fost programati 2 copii la aceeasi ora. Si noi si ceilalti specificasem ca vrem singuri si s-a insistat pe ideea asta. Noi n-am fost asa de suparati pe tema asta, insa ceilalti au fost foarte deranjati. Era sa iasa cu scandal pentru asta. Noi eram deja acolo de jumatate de ora si cu toate astea au intrat cu mare tupeu ca pe ei nu-i intereseaza, ca ei sunt programati, ca trebuie sa-i faca singuri. Daca era dupa mintea lor trebuia ca noi sa mai asteptam inca o ora ca sa-l boteze intai pe al lor singur. Lumea nervoasa, ziceai ca ne bateam pe locuri in biserica, n-aveam loc unii de altii ca deh...orgoliile ocupa mult spatiu desi sunt invizibile. Mie imi venea sa o bat pe nasa lor ca n-avea grija si ii tot dadea cu florile de la lumanare in cap lui Mihai care dormea si de cateva ori era sa-l loveasca cu cotul. M-a prost dispus total treaba asta cand am vazut cum adultii sunt in stare sa calce in picioare si un copilas nevinovat daca sta in calea planurilor lor. Eu simt sa protejez orice copil, nu pun problema ca doar copilul meu ar conta si altul nu ma intereseaza daca sufera din cauza mea. In fine...nu mai insist cu asta.
La restaurant am luat doar o masa mare si tortul l-am adus de acasa. Tortul a fost adus de parintii mei si am zis ca rezist sa nu ma uit la el pana in ziua botezului. Am zis sa facem poze cand vine fotograful si am uitat. Si daca eu am uitat, nimeni nu si-a adus aminte. Ca doar toata lumea se bazeaza pe Andreea ca e pe faza. Si din pacate Andreea nu prea mai e pe faza. Asa. Si la restaurant a adus sotul tortul si i-a rugat sa-l bage la frigider. Am mancat si s-a dus sa vorbeasca sa aduca tortul, totul parea aranjat. Insa tortul a fost adus in felii. Cu alte cuvinte nu avem nici o poza cu tortul si nici macar nu am vazut tortul intreg. Daca eu nu-s pe faza si nu ma gandesc se pare ca nimeni nu se gandeste...
La baita de a doua zi ne-am lungit prin oras si n-a mai fost timp sa-i faca nasa baita. La fel, nu s-a gandit nimeni sa ne organizam in asa fel incat sa facem si asta. Daca as fi fost eu pe faza...Pana la urma am chemat-o pe vecina sa fie un fel de moasa si am facut frumos baita cu ea, cu mama si cu tata. Am facut si poze, a iesit foarte frumos. Am terminat baita, am dus copilul la sters in camera lui cu mama si vecina, tata nu stiu unde s-a dus. A venit sotul si s-a gandit sa faca o fapta buna sa arunce apa la WC. Degeaba ne-am vaitat pe urma ca apa trebuia aruncata la radacina unui pom(si chiar avem cativa in curte), faptul era implinit. De ce n-a ramas tata la apa? De ce nu l-a anuntat nimeni pe sot ce se intampla si care-i obiceiul? Pentru ca numai Andreea trebuia sa fie pe faza. Noroc ca nu mi-a aruncat si verigheta la WC(ca era pusa in cadita).
Filmarea de la biserica e varza pt ca n-am avut om special sa faca pe cameramanul si a fost pusa camera pe un trepied. Fotografii de la cealalta familie nu se sinchiseau sa se posteze in fata camerei. Sa vedem poate avem macar poze reusite, desi fotograful nu mi s-a parut sa aiba cine stie ce fler in a prinde situatiile frumoase. Dar vedem, oricum eu clar nu-s intreaga si nu-s in masura sa spun ce-a fotografiat el acolo.
Poate la anul la taierea de mot sa facem mega party, nu chiar cum a facut Virgi dar macar sa chemam pe toti oamenii pe care ar fi trebuit sa-i chemam la nunta si la botez si sa facem petrecerea petrecerilor sa compensam ambele evenimente. Eh, vise, stiu eu ca n-o sa am timp si chef nici atunci. Poate macar bani sa am ca acum nici cu banii nu stateam prea bine.

Partile bune din toata povestea asta sunt ca Mihai este crestinat. Ca a fost foarte cuminte si atent la slujba. A plans cand l-a bagat in apa, dar nu de la inceput ci dupa ce l-a stropit pe cap. L-a bagat in apa doar pana la brau si i-a dat cu apa pe cap. Poate i-a intrat apa in gurita sau doar s-a speriat, dar dupa ce i-a dat pe cap a inceput sa planga. Din filmulet pare ca s-a intamplat prea rapid pentru el si s-a speriat. A continuat sa planga la imbracat un pic si pe urma iar a fost cuminte. A si cantat cu popa. Alta parte buna a fost ca si la restaurant a fost cuminte, n-a dormit asa mult cum se spune ca dorm dupa botez, ba chiar a preferat sa stea treaz si sa socializeze cu lumea. Zilele astea l-am tot plimbat prin magazine sa-mi caut eu de imbracat, apoi cu botezul, apoi prin oras cu nasii, am fost si la masa in Afi Palace(unde am zis ca n-o sa-l duc asa mic) si chiar am stat la un restaurant unde se fuma(doar ca nu era nimeni sa-i sufle fum langa el). Si el a fost cuminte si atent peste tot pe unde am fost, a cucerit vanzatoarele din toate magazinele. E foarte sociabil si zambeste tuturor. Nu mai zic ca are privirea aia nevinovata de ingeras si se vede ca toate femeile sunt topite cand le zambeste asa frumos. Cred ca o sa profit ca e cuminte si sociabil si o sa mai merg cu el. Mai tarziu s-ar putea sa fie mai greu ca o sa alerge si o sa puna mana pe toate plus ca s-ar putea sa se plictiseasca. Acum e fascinat de lumini, culori, lucruri noi.
Azi am ramas singuri acasa, vedem cum ne organizam de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Pentru ca azi puiul meu implineste 5 luni va cinstim cu placinta cu mere si dovleac , neste compot de visine si muuult zen
Din pacate este bolnavior, a facut o forma usoara de bronsiolita, un pic de febra, respira destul de greu, tuseste si e plin de muci pe care nu reusesc deloc sa-i scot cu bb. Este activ si vesel, dar cu papa avem probleme, mananca la 1.5-2 ore, maxim 70ml lp.
Ii fac aerosoli cu ser si adrenalina, apa de mare ptr nasuc si 3 zile i-am dat nurofen ptr febra. Sper sa scapam cat mai repede ca nu a mai iesit din casa de joi, in afara de 2 iesiri la spital ptr control.

Nu am reusit sa citesc din urma mare lucru si ce am citit am uitat deja cred ca si datorita oboselii acumulate.

La multe lunite sanatoase si voioase lui Lucas si Cristian
Felicitari ptr botez Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Aever, asteptam povestea botezului si-mi pare rau ca n-a iesit chiar asa cum te-ai fi asteptat. Important e, dupa cum ai spus si tu, ca Mihai e crestin acum, restul sunt detalii. Sigur, detalii care ar fi putut fi un pic mai prietenoase, si aici ma refer in mod special la atitudinea celeilalte familii. Ce caractere! La noi se boteaza mai multi copii odata, ba preotul mi-a spus ca are ocazii in care boteaza chiar si 10 copii odata. Eu nu inteleg de ce s-ar face valva ca sunt botezati 2 copii odata, nu zic cu nici un fel de subinteles, dar chiar nu inteleg. Iar faza cu tortul chiar e de cacao. Cum adica sa nu aduca tortul intreg si sa-l taie in fata voastra?... Mi se pare de toata jena atitudinea chelnerilor ori a celor de la bucatarie. Hai, fruntea sus, bine ca ai un copil minunat si senin! Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Am recitit tot din urma. Vad ca a fost valea plangerii pe aici. La noi e destul de bine. Cu ora noua nu-mi fac iluzii ca o sa se regleze vreodata. Eu de vreo luna de zile il pregatesc pentru asta si incercam sa-l culc un pic mai tarziu dar nu prea imi iesea. Aseara a adormit bustean la 8 seara. Era asa de obosit ca nici nu prea a mancat. Asa ca la 12 s-a trezit sa manance si trezirea finala la 6. Oricum stam bine, n-am de ce sa ma plang. Mi se pare din ce in ce mai frumoasa viata cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

La multi ani pentru Octavian! Si multa sanatate!
Cum ai facut placinta cu dovleac? Am si eu doi dovleci, unul e pentru sperietoare, iar dintr-un ul am zis sa fac placinta, chiar daca numai eu mananc, dar nu prea stiu cum.

Mergi la inceput