Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata si o mare mare imbratisare si de la noi!

Mi-a fost un dor de voi de nu va pot povesti. Sper sa ma iertati pentru absenta prea lunga si sa ma primiti in casuta noasta draga. Stiti si voi cum e cu picii, mai ales cand ai unul care ziua nu doarme mai mult de maxim juma' de ora la vreo ora jumate-doua.

Am citit doar ultima pagina superficial, sunt in urma rau de tot si am ras bine cand cineva a scris ca parca s-au inteles sa ne trimita la nebuni .

Roxana, pana nu uit - eu am avut SwaddleMe si cat a fost mic (pana la o luna jumate) m-am inteles foarte foarte bine cu el. Seara nu se linistea si nu adormea pana nu-l infasam, dar apoi s-a facut foarte cald si am incercat fara el si a fost ok. Acum nu l-as mai pune in asa ceva pentru ca nu-i vad rostul (chiar daca am cumparat atunci si unul mai mare pe care nu l-am folosit niciodata). Lui ii place mult sa se miste, se intoarce in somn de pe spate pe burta si invers, etc.

Sa va povestesc putin despre noi si apoi am sa incerc sa ajung in rand cu noutatile. Nici nu stiu cu ce sa incep. Suntem bine, sanatosi, crestem, stam in fund aproape fara suport (cu echilibrul e mai greu ca fundul mic si capul mare nu prea ajuta ), se taraie in mod ciudat, lent deocamdata dar eficient. Ma topesc dupa el, cand ma apuca de amandoua urechile, isi da capul pe spate, se uita in ochii mei si incepe sa rada, uneori si in hohote. E un copil extrem de activ, extrem de curios, foarte vesel si afectuos. Incepe mai nou sa se joace si singur cate putin, chiar dupa ce se trezeste si e bine dispus dar in rest trebuie sa fie cineva cu el in permanenta.

Ne tzitzilim in continuare si de vreo doua saptamani am inceput diversificarea. Eu tare as fi vrut sa amanam pana la 6 luni, insa el parea extrem de interesat de mancare si cand am testat terenul dandu-i sa guste cate putin fruct devenea tare suparat cand nu mai continua festinul. Asta, corelat cu faptul ca e la fel de nemancacios si ia putin in greutate m-a facut sa incep incet incet cu solidele.

Deocamdata mananca mar si para (o masa) si suc de struguri cu cereale de orez (alta masa). Tzizi la cerere, program nu avem nici macar la cele doua mese, ori la somn. In general doarme noaptea cam 10-12 ore cu treziri de tzitzileala cam la 3-4-5 ore iar ziua cam la o ora jumate motzaie o jumatate de ora. Uneori si un somn mai lung de vreo ora, doua daca sunt langa el.

Pediatra mi-a recomandat sa-i dau o masa de LP (mai grosut, anti regurgitare) ori de cereale si m-am suparat tare tare, am iesit aproape plangand de acolo. A propus asta in contextul in care 2-3 luni a luat destul de putin in greutate. LP nu am vurt sub nicio forma (mie-mi curg sanii si sa-i dau LP?!) asa ca am inceput cu cereale pregatite cu lapte matern. Nu prea le accepta pentru ca nu-s dulci, asa ca i le prepar cu suc de fructe acum si asa ii plac. Dar de luat in greutate nu mi se pare ca a luat mai bine, dimpotriva. Are zile cand mananca bine (si diversificat si san) si zile cand nu vrea sa manance aproape deloc (nici una nici alta). Recunosc ca e o mica suparare, insa nu ma stresez prea tare. L-am analizat, verificat, dus la pediatru, neuropsihiatru ( la sfatul medicului de familie), nefrolog (la sfatul neurospihiatrului ), cardiolog, totul e perfect. Cardiologul a spus ca poate fi un efect advers la medicamentul de inima ce i-l dam (apatia si varsaturile). Pentru ca, da, inca varsa (si regurgiteaza). In unele zile deloc, dar in altele foarte mult (si de sapte ori dupa o masa, de la 2-3 linguri pana la o picatura-doua). De ce...? Habar nu am, poate atunci mananca mai bine...? Ne-a propus sa-i schimbam medicamentul de inima, iar pentru asta sa ne internam 3 zile. Nu stiu inca ce sa facem, dar urasc ideea de a sta trei zile cu el in spitalele noastre de stat. Pe de alta parte urasc sa ii dau medicamente cand nu e cazul. Apoi, in Portugalia ne-a zis ca numai pana la 6 luni ii vom da, in Franta ca daca ar fi fost sub ingrijirea lor nu i-ar fi dat deloc pana nu apareau crize, iar aici ca pana la 1 an. Nu stiu ce sa facem, dar cred ca vom inceta tratamentul si spera ca totul va fi in ordine.

Na ca i-ar m-am intins la povesti, intre timp mi s-a trezit si piciul. Ma bucur tare mult ca am reusit sa revin si abia astept sa vad ce faceti toate, mi-e un dor de voi si de picii vostri de nu va pot povesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

A... si am uitat sa va spun ca avem si doi dinti . Oare supararea asta colectiva nu de asta e data?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neataaaaa! Fetelor, nu v-am uitat. Am fost ocupati rau cu botezul. Sunt in urma grav cu cititul. Si as dormi in continuu, desi n-am petrecut noaptea. De maine ramanem iar singuri acasa, o sa va scriu cand mai am timp. Poate reusesc sa si citesc. Azi mai sunt bunicii la noi si mai profit de ei sa-i pun la treaba.
Pup toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neataaa!
Sa avem o saptamana linistita!

Noi de 2 nopti dormim ceva mai bine. Dar avem un nou program de papa si poate de asta, sper.
Am inceput sa-i dau mese mai mici si mai dese. Decat sa-i dau la 4 ore 150ml, mai bine ii dau la 2 ore 50ml, si peste alte 2 ore inca 100ml.
Vreau sa va spun ca acum papa si el cu placere si nu mai e atat de agitat cand suge. Agitatia se intensifica spre sfarsitul biberonului, si cred ca era prea mult pt el si incepea sa aiba reflux.
Si am inceput sa-i dau si Espumisan de 3 ori pe zi. Pt ca era cam balonat si am observat ca vomita mai ales cand scotea gazele.
Ieri n-a mai vomitat deloc, de exemplu.

Cu dintisorii e teroare. Se freaca pe gingii cu tot ce prinde, iar cu inelele de dentitie se freaca de se aude gingia scartaind :)))))
Isi musca in continuare buza de jos. Asa ca suntem in expectativa.

Ma bucur ca v-a placut filmuletul. A crescut pustiul lui mama!

Diana te pup tare tare!
Parerea mea e ca dc ai laptic, nu vad rostul LP. E bine ca ai inceput diversificarea, ai rabdare cu puiul, nici M nu a luat cine stie ce in greutate de cand am inceput diversificarea.
Pediatrul meu mi-a zis o chestie: nu exista lapte matern care sa nu fie bun. A zis ca exista o boala care intr-adevar afecteaza laptele matern, dar sunt cazuri extrem de rare in lume. Si ca el n-a descoperit in practica lui vreun caz, ca dc descoperea acum era un dr ff renumit. :D
Iar eu chiar tind sa-i dau dreptate. Corpul nostru e programat sa faca lapticul asta, si sunt convinsa ca algoritmul de lucru e unul perfect si nu da rateuri.

Cat despre medicamentul pt inimioara puiului, eu as merge pe mana dr din Portugalia, pana la 6 luni.

Va pupacim dulceeee! Mergem sa papam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La multe lunite frumoase si sanatoase pentru Cristian si Stefan!
Noi am montat ieri scaunul de masa si am inceput sa-l mai punem pe Eric in el, ca pana la 6 luni sa se acomodeze. Sta 20 de minute si apoi, evident, vrea brate-brate, sa o cocoseze bine pe maica-sa.
In rest asteptam zile mai bune ca tare marait mai este, chinuit de gaze si reflux.
Va dorim o zi frumoasa, soarele il dam noi, voi veniti cu un pic de caldurica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neata
La multi ani pentru Cristian si Stefan
Multumesc fetelor care miau raspuns in legatura cu swaddleme.Am uitat sa specific ca nu il vreau pentru mine, il vreau pt viitoarea mea nepotica si ma interesa daca e ok.Multumesc de informatii.
Azi cred ca mergem la vaccin la voi vorbi cu dr si despre diversificare.La 4 luni jumate vi se pare devreme sa incep diversificarea?
Astept sa vad ce mai zice si dr.Eu pe de o parte as incepe, pe de alta parca l-as mai lasa doar cu tziti ca e mai comod pentru mine...nu stiu ce sa zic si cum sa fac.
Voi sunteti toate mai mari si cand citesc despre ce fac puiutii vostri mi se pare ca sunteti atat de departe si noi nu o sa ajungem niciodata acolo.
Of of imi trebuie mult mult zen ca am inceput de lunea cu urlete groaznice.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Roxana, daca va impacati bine cu tzitzi eu zic sa mai astepti. E cel mai simplu, ieftin si sanatos cu tzitzi. Organizatia Mondiala pentru Sanatate recomanda alaptat exclusiv pana la 6 luni dupa care diversificare. La cei pe LP se poate incepe ceva mai devreme, pe la 4 luni (nu sunt 100% sigura cum e pentru LP, parca totusi OMS recomanda si pentru acestia LP exclusiv pana la 6 luni). Bebe ia din alimentele ce i le dai ia putini nutrienti, le scoate in scutec cam la fel cum i le dai. Laptele ramane de baza pana pe la 8-9 luni. Pana atunci se experimenteaza doar cu gusturi si texturi noi. Cred ca esti curioasa si nerabdatoare, dar crede-ma ca ai sa te saturi si de blenduit si pasat. Rabdare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Am fost si noi la vaccin.Puiutul a fost atat de cuminte nu a zis nimik,cred ca nici nu si-a dat seama ca i-a facut injectie.
Bilant la 4 luni si o saptamana: 7,200 kg si 63 cm.
In legatura cu diversificarea voi mai studia si ma voi mai gandi.Dr m-a sfatuit sa incep de la 4 luni jumate cu suc de mar si apoi de pe la 5 luni cu supita de legume.Mai am timp sa ma gandesc si sa decid.Mi-a explicat ca nu toate scolile sunt de acord cu OMS si ca deja copilul trebuie sa-si mai ia vitamine si din alta parte.Oricum si eu am observat ca in loc sa-i creasca timpul dintre mese la el s-a mai scurtat in ultima saptamana.La maxim 2 ore (noaptea) se trezeste sa manance.
Voi sunteti toti mai mari decat noi si sunteti deja la diversificare, dar eu, desi v-am citit mereu nu mai stiu de la cat ati inceput pentru ca la vremea aia noi eram si mai mici si veam alte problemute pe cap si am uitat. Poate imi amintiti si mie voi pe la cat ati inceput cu diversificarea?
Noapte buna si cat mai lunga va urez.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna trupa!
Luati un ZEN ca am spart borcanul si l-am scapat pe tot pe aici!
Roxana felicitari pentru bilant! Eric al meu are 4 luni si 3 saptamani si mergem tot pe tzatzi pana cat mai aproape de 6 luni. Si E papa la 2-3 ore ziua si noaptea la cate 3 ore. Eu nu iau drept indiciu de a trece la diversificare timpul dintre mese; atat timp cat ia in greutate minim 300 grame in lunile a 5-a si a 6-a si inca il mai chinuie burtica, ramane pe tzatzica exclusiv si crede-ma ca am de-a sfatuitori pe langa mine care ma tot indeamna cand sa-i dau LP cand sa-l diversific. Cel mai tare motiv e ca o sa mi se lase tzatzele si sa trec copilu pe LP inainte sa se apuce sa suga o cantitate mai mare:)))
Am descoperit de ce e Eric mai marait, urlacios, sughitos si boracios ca niciodata... de la siropurile de paracetamol si nurofen de dupa vaccin, exact asa am patit si tura trecuta.
Pup ca s-a trezit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza buna! poftiti cafea strong

Sunt terminata de somn pur si simplu as dormi intr-una, am fost sambata noaptea la nunta si vad ca m=am dereglat complet am dansat, am mers acasa o singura data pe la 12 jum , i-am dat sa suga si apoi am stat pana la 5 dupa ora noua.bine ca pana am mers eu acasa sa ii dau sa suga nu prea a dormit cine stie ce.dar a fost bine, doar ca nu mai pot de somn, cine s-a trezit de dimineata duminica pana la urma ne-am lungit pana seara la 8 si am condus eu pana acasa desi nu dormisem prea mult..dar Luca iar a facut o alergie urata nu mai stiu de la ce, s-a umplut saracul de bube, i s-au facut besici cu apa asa ca ne-am oprit pe la urgente ca plangea de nu mai puteam sa il linistesc..i-a facut o injectie cu cortizon si s-a mai linistit.offf dar nu stiu cum sa imi dau seama la ce face alergie..sambata am fost plecati pe la nunta asa ca nu mai stiu ce a mancat.
Cum era timpul in care apar bubele pe corp de la 0 la cate ore?

nu am putut sa recuperez ce s-a scris, ieri cum prindeam putin timp eram in pat..bagajele inca nu le-am desfacut

A, ieri Luca i-a bagat un biscuite din ala mic in gura lui M vai am fugit la timp, eram la laptop si asta mic il molfaia de zor..

Ne-am cunoscut cu Virgi si sotul ei, m-am simtit tare bine, 2 oameni plini de ergegie pozitiva, relaxati, iar Virgi ai acelasi optimism ca im mesaje..cum a fost filmul?

Anitta imi pare tare rau ca nu ai putut ajunge, sper ca data viitoare

Azi am incercat cereale combinate cu suc de fructe, si mi-a placut

Fetele ce credeti? Matei a adormit singurel pe burta nu-mi vine sa cred..in timp ce va scriam l-am lasat pe pat pe burta si cand ma uit acum la el doarme scumpul m-am topit, n-a mai dormit pe burta de foarte mult timp..
trebuie sa trimit ca trage Luca de mine..

Mergi la inceput