Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna dimineata!
Onutza ai sa vezi ca in curand toate astea vor fi doar amintiri. De pe la 2- 3 ani va fi mult mai usor! Asa ca...putere mamico!!!
Deeatare nasoala traba! Imi pare tare rau pentru voi si va tin pumnii sa gasiti un medic competent! E tare greu sa nu ai un medic in care sa ai incredere. Noi avem unul in Buzau si unul in Bucuresti pentru cazuri mai grave care ne consulta si ne cunosc copiii de la nastere. Chiar si pe Bubu l-am dus dus si la cel din Bucuresti asa preventiv. Multa bafta si asteptam vesti bune!
Mai fetelor ce vorbiti voi de kilograme...pai voi sunteti manechine aici! Anitta degeaba zici ca esti mai grasa cu 10 kilograme ca inainte de sarcina ca tot slaba mi se pare ca esti! Eu am reusit sa scap de 10 kilograme dar tot mai am vreo 12 de dat jos sa fiu ca inainte.
Am vazut si eu ca in week-end ajunseseram pe pagina a-2-a si tare m-am intristat. Ma intreb de multe ori cum de in perioada sarcinii toata lumea avea calculator sa scrie pe forum si acum nu mai au decat telefoane de unde e mai usor pe fb...va imbratisez cu drag pe toate chiar si pe cele care nu au mai scris aici de foarte mult timp!! O saptamana linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!

vad ca a fost o oarece activitae in w/e pe aici. Eu nu am mai scris tocmai din acelasi motiv, Anitta, pentru ca aveam impresia ca eu scriu, eu citesc/ raspund si tot asa.
Referitor la FB, eu pot sa spun ca mi-am inchis contul momentan, tocmai pt ca butonam telefonul pana si la birou si in parc cu fi-miu si tot asa. Acum sigur o sa folosesc timpul ala intr-un mod mult mai util La forum nu pot si nici nu vreau sa renunt, il tin deschis la birou non-stop. Insa nemaifiind activitate saptamana trecuta, incepusem sa ma resemnez..

Deea, imi pare rau pt pitic. Sper sa rezolvati curand. Cauta un pediatru bun. Noi meregm a Dr Giosanu la Medlife Grivita.

Onutzo si Rares se comporta diferit cand e cu mama si eu sunt la birou. De exemplu, il adoarme fara sa-l plimbe, doarme in reprize de cate 2 ore, pe cand cu noi nu face asa. Eu am incetat sa mai caut explicatii..

Eva, manechin o sa ajungi! Pupici pt micutul ambitios. Vad ca si al nostru a inceput asa timid sa se tarasca, insa la capitolul rostogoliri...ar face non-stop..chiar si noaptea il aud cum se intoarce in toate pozitiile.

Eu am citit schema de diversificare a lui Ionelu si nu prea am fost incantata, mai ales de rosii si alte chestii introduse mult prea repede. Oricum eu urmez schema pediatrului de la Medlife, insa adaptata un pic. Pana acum nu au fost probleme, am introdus si fructele, dar coapte.

Virgiiii...ai fugit in lume?

Alma, ia antibiotice si pune-le local. Eu asa ii fac sotului, desfac capsula de Rifampicina si aplic local 2-3 zile. Rezultate bune, combinat cu baneocin. Pupici pt printese.

Fug la un training..
Sa avem o saptamana insorita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatzaaa, dau eu cafeluta astazi ca sunt treaza de la 6:30 dar sunt in mare forma asa ca am reusit sa fac o gramada de treaba . Piciul meu si acum doarme.. mare puturos
Maine va trebui sa il trezesc de la 8:00 ca avem programare la vaccin la ora 10:00 si habar am cum o sa fac ca tare mila imi e de el cand ii disturb somnicul dulce
Albinutzoo, welcome back fetita! Tare dor mi se facuse de tine
Elena, am uitat sa iti raspund aseara si anume ca puiul Dorian papa la 2 ore doar ziua ca nopatea a ajuns la doua mese, cam la 3 ore distanta dar cateodata si in alea 2 mese trage doar de 2-3 ori. Eu inca nu am descoperit cum sa il fac sa doarma mai devreme de 23:30-0:00 dar pe timpul zilei are cam 3 reprize de somn de 1-2 ore
Miha, cred ca am uitat sa te felicit pentru ultimul trofeu al piticei tale . Pfiuuuu ce comoara ai tu acolo .. mare star o sa devina
Can erai graviduta, imi aduc aminte ca erai tare sceptica si speriata cand sotul tau a dus-o la primul concurs .. vad ca s-a obisnuit cu scena si face cuceriri peste cuceriri
Anittule, hai mami da-ne 'neatza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Albinutza chiar ma intrebam ce faci. Ma bucur ca sunteti ok. Ce face puiul?

Eva, daca ai rani, e posibil ca din cauza asta sa nu suporti cerceii. Eu am crezut ca-ti fac ei rani pe piele sanatoasa.
In cazul asta, cerceii medicinali sunt o idee excelenta.

Legat de fb, nu mai comentez. Am spus si acolo, am spus si aici ce gandesc. Toata lumea stie parerea mea, asa ca nu va mai plictisesc cu ea.

Vreau sa va intreb de premergatoare- subiect controversat.
Noi am primit unul cadou si nu m-am decis inca dc sa-l folosim sau nu.
Am tot citit dar nu m-a convins nicio tabara: nici cea pro-premerg. nici cea anti.
Voi ce ziceti?

O saptamana excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Eu is in butoi tare de tot azi dimineata, tocmai ce am deschis laptop-ul si am gasit mesaj de la cea mai buna prietena a mea ca a murit tatal ei, un om tare bun , ce era f aproape de sufletul meu. Ma simt tare neputincioasa ca nu sunt acasa, sa ajut si eu.
Deutzule va pup si Doamne ajuta sa fie bine puiul!
Eva si Eric are tot 2 mese noaptea si la una e cum spui tu, trage asa cateva guri, cred ca atunci ii este doar sete.
Fetelor am si eu o intrebare pt voi: la ce varsta au inceput bbelusii vostri sa se rasuceasca, ca Eric are 5 luni si nici o intentie.
Va doresc o zi frumoasa, la noi astazi este soare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Va las un link sa va mai amuzati un pic( via Josefine-fb ).


http://ink4thought.com/2012/04/11/gloriosul-sentiment-al-maternitatii-3/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:


neatzaa asta e al doilea mesaj ca primul mi l-a sters tudor.am fost cu el la dr blandele alea pe corp is de la caldura nu e alergie.i-am facut vaccinul bineinteles ca a plans.a luat 280 de gr si 3 cm.a ajuns la 8,1 kile si la 70 cm.revin acusi ca s-a apucat de plans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly pentru ca nanutza lui E vrea sa ii cumpere cadou de Craciun un premergator de la Chicco, am cautat si eu pe net pareri si ca sa fiu sincera nu mi s-au parut fondate.
Cele 3 mari probleme ar fi:
1. riscul de accidentare, ca bebe prinde viteza si se poate rasturna sau lovi cu premergatorul de vreun perete, dulap, Tv, etc.;
2. daca bb sta prea mult timp in el atunci este stresata prea mult articulatia soldului;
3. se poate ca bb sa se invete sa mearga pe varfuri.
Eu spun ca daca este folosit cu moderatie si dupa varsta de 6 luni, cam maxim 2 reprize de 20 min pe zi mereu supravegheat nu ar trebui sa fie probleme.
Ba chiar spun mamicile ca e de mare ajutor pentru ca ele sa mai faca cate ceva prin casa si sa isi mentina sanatatea psihica, ca sincer, desi pare usor la prima vedere, e destul de obositor sa te maimutzaresti non-stop la bebe.
Noua nu ne calca pragul casei nimeni cu saptamanile si simt si eu nevoia sa mai am cate un respiro si cred ca pe langa fun pt E, m-ar ajuta si pe mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Elena, sincera sa fiu, nici eu nu prea o cred pe asta cu invatatul sa mearga pe varfuri. Am vazut ff putini copii care merg pe varfuri si dintre ei doar cativa au folosit premergator.

Legat de solicitarea soldurilor, da, cred ca dc sta exagerat in el nu e ok. E normal asa, dar asta nu tine numai de premergator. Si de manute dc il tii prea mult in picioare ii soliciti coloana si soldurile.

Risc de accidentare nu prea vad cum. Noi nu avem scari, sau intrari inalte. De lovit de mobila, pereti, etc, nu cred. Dar oricum, trebuie tinuti sub obsevatie, chiar in premergator, indiferent ca esti ocupat cu altceva.

Asa si cand va merge, va trage de lucruri, se va agata de mobila. Dc nu esti cu ochii pe el, mereu e risc de accidente.

O sa mai citesc, poate ma decid pana la urma :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Neatza trupa!
Si eu sunt aici si va citesc mereu,de cele mai multe ori de pe telefon,intr-adevar mai greu dar nu imposibil!Cand am vazut ca dau cafeaua si-o beau singura,cand am vazut ca de ziua lui LC,cu greu si-a adus aminte cineva,(chiar de ziua lui,nu vorbesc de zilele urmatoare),m-am hotarat sa-mi vad si eu de treaba mea.Stiu ca-i greu pentru fiecare si timpul e scurt si noptile nedormite,asa ca nu o spun cu repros fereasca Dzeu.Dar prefer sa-mi indrept ultima farama de energie spre copiii mei,dacat scrisului pe forum.
Imi pare rau sa aud de copilasi bolnaviori si suparati dupa vaccinare,de bebelusi care nu dorm sau nu mananca asa cum si-ar dori mamicile lor.Ne incadram si noi la una din aceste categorii;)
DEEA,interneaza-te si fa analizele pustiului,el a avut si un icter prelungit daca-mi aduc bine aminte,i-ai mai repetat de atunci bilirubina?Caca verde si rosu in gat poate sa aiba si de la o simpla viroza...
ALBINUTO,,aici sunt!
ELENA,imi pare rau de pierderea prietenei tale si a ta evident;(
Eu tocmai am cumparat ieri premergatorul de la Chicco;)
ELLY,eu sunt pro premergator dar cu masura.Ioana a "rupt "vreo doua premergatoare si intr-adevar a mers pe varfuri.Pe LC il voi pune doar pt exercitiu cate 5-20 min,de 2-3 ori pe zi sau pt variatiuni atunci cand se plictiseste.
Nu v-am zis bilantul la 6 luni,...8,5 kg,74 cm,43 perim cranian,fontanela e aproape inchisa.
Va pup si va doresc o saptamana buna!

Mergi la inceput