Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Onutzuleee e alintat 110%, asa face si Eric, la mine in brate sau la tasu, daca se apropie altcineva de el urla ca din gura de sarpe, daca dispar din raza vizuala mai mult de cateva minute iar urla.
Despre trezitul des noaptea, la noi s-a rezolvat la vreo saptamana de cand aminceput sa-l culc la el in patut, cat a dormit cu mine se trezea de 3-4 ori pe noapte, acum doar de 1-2 ori. Doamne ajuta sa o tina tot asa, ca macar noaptea sa ma hodinesc si eu ca ma bate vantul, am ajuns sub 50 kg.
Despre cuconasul E, a facut diaree astazi, banuiesc ca e de la niste legume mexicane ce le-am papat eu ieri, erau un pic condimentate si aveau si fasole rosie prin ele. Of ca tare m-am saturat de regim.
Va pupicesc ca s-a trezit scandal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Clara, abia astept filmuletul cu Kaeden
Ce inseamna puffs iar painea din care i-ai dat miezul era fara sare? Te intreb pentru ca nu as vrea sa intre in contact cu sarea si cu zaharul deloc , mult timp dar nici nu am idee cam cand ar trebui sa ii pun macar un pinch de sare .
Si pe mine ma tzitzileste Dorian tot la doua ore de am impresia cateodata ca nu o sa mai fac fatza mult timp asa ca de vreo 2 saptamani am inceput sa imi fac cate un ceai de lactatie seara.
Onutzule, multa bafta maine la vaccin si poate ai noroc sa nu mai faca febra si de data aceasta
Sper sa te lamuresti ce-i si cu bubitele alea.. poate nu s-or fi limpezit bine hainutele? sau ca i-ai dat sa pape in ultimul timp?
Elenutzo, 50 kile ?? Ce inaltime ai?
Eu vreau sa ma opresc pe la 54-55 (mai am vreo 3 kile pana acolo) ca nu vreau sa mi se faca tzitzile fulare, sa se lase prea mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Eva , am 1,63 cm, dar cel mai bine arat la 53 kg, care fusera si se dusera
Dorian suge si ziua si noaptea la 2 ore?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Elyshor, da am incercat sa sterg cu spirt dar eu cred ca ma ranesc cand incerc sa ii bag si apoi nu ii mai suport in urechi pana se vindeca si tot asa.. un cerc vicios. Saptamana trecuta i-am bagat super usor, a fost bine vreo 3 zile pana s-a agatat Dorian de unul si imediat m-a ranit iar in doua zile imi venea sa plang de durere.. ehh lasa ca poate rezolv cu cerceii medicinali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

seara buna
va scriu ditr-o pizzarie in vs, dupa o #351;edinta cu mihai. maine ma duc în is, la consultatie. onuta i shosho ziceam kpoate ne vedm dar vin cu socrii. ma duc ei cu masina.
onuta vad k si tu estimaine prinsa cu dr plus k esti ruptade oboseala si stres cu problemutele.
sper sa iasa ok rezulatul dupa aaliza d maine
pupicei la mamici si bebici

anitta sa stii k si eu citesc candsi cum pot dar nu prea am ce s scriu. pe fb intru dar nu ma pot baga in discutiile fetelor pt k nu am bebe si nuam ce sa adaigla ve discuta ele acolo

scuze dar scriu de p tel

mii de pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Eva, eu din cauza ca E se agata de tot ce prinde nu mai port inele si lantisoare, iar in urechi port numai cercei minusculi. Of si asa imi doresc sa port niste cercei lungi, care atarna.
Mirelush bafta la control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Clara ce sunt si MUM-MUM ?? Am vazut in filmuletele cu Bryce si am tinut de mult sa te intreb
Elena, uff da esti cam slabuta asa ca pune mana si mananca. Eu am mancat orice in afara de varza si fasole.. in rest nu m-am abtinut de la nimic nici cand au fost colicile dar acusica o tin numai pe somon sau curcan la gratar, salata verde , brocolli,fulgi de ovaz cu apa ,.. d'alde d-astea .
Ahhh eu am 1.67-168 cm
Mirelushule, multa multa bafta maine a control. Sa iasa totul perfect
Fetelor, pe unde o umbla Virgi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Hello frumoasele mele!

Adevarat ca am mai scris pe fb, dar si acolo fugitiv. Nu vreau sa renuntam la forum, e construit de noi pentru noi, cu toate trairile noastre din timpul sarcinii, cu majoretele pentru fiecare dintre noi care urma sa nasca, cu primele povestiri despre alaptat, nopti nedormite, cu progresele puilor nostri...e pacat, eu citesc non stop formul, si fb sigur, dar nu vreau sa ne risipm si sa pierdem odiseea noastra plina de emotii.
Acum, majoritatea fetelor care au fb, stiu ce am patit cu micutul meu, dar incerc sa povestesc actualizat .
Pentru ca Octavian a inceput din luna a 5 a sa scada in greutate, m-am gandit sa-i dau cereale si am luat prima data faina de orez de la nestle, s-a constipat, apoi am vazut ca fetele folosesc hipp si i-am luat cu piersici si caise, sa-i placa gustul. Dar, a facut o urata alergie, toata burtica, spatele si fatuca i s-au umplut de blande si brobonite. Am fost cu el la spital, la control mi-a spus ca are ficatul marit, rosu in gat pentru ca vomita mult si des si am primit aerius ptr alergie, nexium pe care nu i l-am dat, metoclopramid de care care a varsat si mai rau si nu i-am mai dat si espumisan. Astazi este a 4 a zi de aerius si vad ca incep sa se duca brobonitele, dar pielea a ramas aspra. Recomandarea a fost sa merg maine la spital ptr internare ca sa-i faca toate analizele. Am uitat sa va spun ca si urina ii miroase cam de pe la 3 luni si e galbena, dar m-am luat dupa dr de fam/mama/soacra sa las baiatul in pace ca nu are nimic. I-am schimbat si laptele, din NAN1 am luat NAN HA. Asta se intampla vineri. Sambata a inceput sa faca caca verde inchis si foarte urat mirositor si fugi din nou la spital cu el. Am dat de o dr mai in varsta(cea de vineri, tanara, draguta si rezident) care a inceput sa taie de pe reteta celei din-ainte si sa ma certe ca m-am luat dupa un rezident si sa-i dau asa: Aerius, sa-i schimb direct laptele in Milupa HN25, Sumetrolim, Panadol si Humana electroliti si m-a certat ca eu nu am vazut ca baiatul are rahitism? ca nu are nici un ficat marit, ci ficatul coborat ca are coastele iesite in afara... alta spaima a bagat in mine dupa ce ca eram praf. Ca e normal sa vomite, ca toti copii vomita si ca pierde in greutate ca nu l-am diversificat. De a doua zi mi-a zis sa-i dau supa 160-180ml direct morcov cu pastarnac, ceai de menta cu 6% glucoza.
Ajung acasa, buimaca, cu alta reteta, de nici nu stiam ce sa mai cred si sa mai fac.
Colac peste pupaza face si al 2 lea caca tot verde. Ma panichez si ma gandesc sa ma duc din nou la spital, dar la altul. Pana la urma imi vine in cap ideea sa sun la 112 in speranta de a gasi pe cineva competent care sa-mi spuna daca este foarte grav ca face caca verde si daca nu, mai pot astepta pana luni cand merg la spital la internare? Dau peste o dna care se ofera sa vina sa vada copilul. Acum ma simteam cam aiurea, gandindu-ma ca daca nu e grav, poate au cazuri mai urgente decat al meu si pierd oamenii timpul aiurea pe la mine. Insistand am acceptat sa vina sa-l vada. A venit o super dr care a intors copilul pe toate partile, l-a ascultat/consultat/mirosit...tot. Concluzia, are un pic de rosu in gat, nu are rahitism, dar un pic este sternul infundat, nu e bine ca in luna a 4 a nu a luat in greutate, dar ca a scazut in luna a 5 a. Caca verde poate sa faca de la alergie, dar si ca organismul lui nu asimileaza mancarea(supa sau laptele) si d'aia si pierde in greutate si varsa din ce in ce mai des si mai mult si da, trebuie facute toate analizele de sange, urina, eco abdominala, fontanela.
Astazi iar a vomat, mai putin si iar a facut un ditamai caca verde inchis.
Maine dimineata merg cu el la spital si sper sa nu dau tot peste vreo dezinteresata ca sigur ma voi criza maxim.

Va pup si sper ca nu v-m plictisit cu problema mea super detaliata. Scriu rar dar si cand scriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Deea,imi pare tare rau ca aveti probleme.Nu e o idee rea sa-i faca niste investigatii sa te asiguri ca totul e bine.Este f posibil sa dai tot peste un medic rezident daca te duci la camera de garda,iar la 112...nu zic ceva de rau insa din cite stiu sint medici generalisti.Despre dr mai in virsta...no comment.Era bine sa mergi la un pediatru recomandat.Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Buna dimineata mamici! Felicitari tuturor pentru bebelusi, multa sanatate tuturor si rabdare cat cuprinde sa va vedeti puiutii mari!

Eu sunt o mamica de ian-feb 2013 si va propun acest subiect nou, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175565&nm=Nasterea-la-Regina-Maria, care ar putea ajuta viitoarele mamici ce urmeaza sa nasca in aceasta clinica! Cu speranta ca nu v-am deranjat, va multumesc anticipat pentru particiare! Bineinteles, atunci cand puiutzii va vor da ragazul necesar!


Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 25+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput