Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Addya,nu ai rugat dr de laborator sa-ti dea o explicatie cum poate gasi 4 rezultate diferite,mai bine zis 3 ca cea cu proba contaminata o trecem cu vederea ca se mai intampla.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Elena mersi de pontul cu biberonul.Totusi 3 ore e ceva fata de 1 ora.M-a capiat de cap ca eu nici nu apuc sa adorm la loc si el se trezeste iar.Totusi el a mai mancat biberon cand era mic, in primele 2 saptamani si apoi am mai incercat sa-i dau ceai de vreo 2-3 ori cand era putin mai mare si nu parea sa aiba vreo problema cu biberonul.O fi de la lapte? I-am luat Topfer Pre care cica e bun atunci cand il si alaptezi. Am incerat sa-i dau cu lingurita si mananca putin dar cam scarbit.
In legatura cu menstruatia nici mie nu mi-a venit si asa ma bucur .
noapte buna pentru cine are somn si e si lasata sa doarma

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Roxana, imi pare tare rau ca vrei sa folosesti biberonul, atta timp cat alaptezi. Ai vazut ca si copiii care mananca LP tot se trezesc des. A avut si Iulia o perioada in care se trezea foarte-foarte des, nici nu numaram si nici nu ma incrancenam 9poate era puseu de crestere, n-am mai tinut cont). Luam asta ca pe firescul ei, intelegeam ca are nevoie de ceva, ca era alinare, mangaiere, foame, ceva era acolo. Sugea un pic, adormea, eu la fel, langa ea adormeam si asta era. Acum, de vreo 2 zile, se trezeste doar de 2 ori pe noapte, ceea ce e deosebit la ea, de obicei de 4-5-6 ori ni se intampla, cam la 2 ore maxim. Ideea e sa lasi lucrurile sa curga de la sine, nu il forta sa ia biberonul atata timp cat nu il vrea.
Nici mie nu mi-a venit menstruatia. Adica mi-a venit pe cand avea Iulia 2 luni si-atat. Sotul meu imi tot spune sa-mi cumpar test de sarcina. Poate ma trezesc ca alea de pe la tv din emisiunea "N-am stiut ca sunt gravida"
Elena, ai scris despre vizita la oftalmolog? Cum a fost?
Voiam sa-ti spun ca te admir foarte mult. Tin minte ca iti propusesei sa-l alaptezi pe Eric pana la 3 luni, iar cand ne spuneai ca il cantaresti la fiecare masa inainte si dupa, eram sigura ca nu vei putea rezista multa vreme asa, ca te macina mult si ca o sa-l treci pe LP. Ma bucur asa de mult pentru tine, ca inca il alaptezi cu mare succes, ca a crescut asa de frumos!
Cat despre plans, eu cred ca Iulia are tot felul de frustrari, pentru ca atunci cand vrea ceva, trebuie ca exact in momentul ala sa si primeasca. Ba vrea in picioare, ba vrea afara, ba vrea goala, ba baie, ba ii e somn, ba ii e foame, ba aparatul digestiv, ba kk, diverse maruntele, iar plansul e modul ei de a cere si de a se plange ca nu se simte perfect. O iau ca atare si eu, ii cant in struna cat de des pot si cum ma pricep, cu credinta ca daca ii sunt alaturi ii trece mai usor si incercand pe cat posibil sa ii alin durerile. Convingerea mea e ca n-are nimic grav, doar frustrari de moment, trecatoare, de aici si lipsa mea de ingrijorare.
Va pup, sa aveti o zi frumoasa! Eu m-am apucat de facut o ciorba de perisoare si apoi, pe la 12, o sa iesim pe-afara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Addya, nu crezi ca o fi alergie daca a facut bubite dupa administrarea Ceclorului? Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Anitta, multumesc, si eu sunt multumita de mine ca am reusit sa-l alaptez pe E pana acum si ca a crescut frumos.
Nu mai stiu daca am scris de oftalmolog, stiu sigur ca i-am scris in privat Irinei, nu-i nimic, scriu acum.
La oftalmolog ne-a spus clar ca e canalul lacrimar infundat si mi-a recomandat sa-i fac masaj de 3-4 ori pe zi, sa presez si sa rotesc pe bobita de cateva ori. Operatiunea asta sa o fac 2-3 saptamani, sa-i pun si ser fiziologic in ochisor si sa-l sterg cu servetele speciale. Daca nu se rezolva sa o sun si sa-l programez la operatie. Operatia se face cu anestezie locala - picaturi si trebuie facuta pana la 8-9 luni ca sa aiba succes. Eu am intrebat-o d epicaturi cu antibiotic si ea mi-a spus ca nu e nevoie ca nu are infectie si nu fac decat sa ii creez rezistenta la antibiotic, dar totusi mi-a dat reteta ca am insistat.
Bineinteles ca E nu sta deloc sa ii fac masaj, ma lupt cu el si tipa taaareeee de tot si pana acum nu avem nici un rezultat , ma gandesc sa ii pun si picaturile cu antibiotic... poate poate.
E este exact ca I, eu zic ca e alintat, vrea tot la secunda si eu ma straduiesc sa-l multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Stiu Anitta ca nu trebuie sa-l fortez cu biberonul si mai stiu ca ar putea fi un puseu de crestere,ceea ce am gandit initial,dar de 2 saptamani?Ajung si eu sa ma gandesc ca poate nu-i mai ajunge lapticul meu.Oricum il las in pace deocamdata,sa faca cum vrea el sa manance si din 10 in 10 minute daca asa vrea si il voi mai urmari, eventual o sa-l si cantaresc ca nu l-am mai cantarit de ceva timp.
Sa va spun sincer mai am o temere referitoare la respingerea biberonului,daca eu patesc ceva si nu il mai pot alapta,ce fac daca el nu vrea lp? Stiu ca trebuie sa gandesc optimist, si asta si fac in cea mai mare parte a timpului, dar mai am si eu momentele mele cand imi vin tot felul de ganduri.


Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Hai8di bre, la gunoi cu gandurile pesimiste! Gandurile frumoase atrag numai lucruri pozitive.
Am facut ciorba de perisoare si-o placinta cu dovleac si abia acum iesim afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Addya daca bebe a facut bubite pe piele trebuie anuntat pediatrul, e semn de alergie la medicatie si se poate agrava. In astfel de cazuri medicul evalueaza riscurile si decide daca se continua administrarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Buna ziua dragi mamici:) ce mai faceti?:) dupa cate citesc si bine si mai putin bine..
La fel ca multe din voi va citesc in fiecare zi si mai postez cand mai apuc ca deh...mi-o trebuit copchil:))
Roxana cu bibe o sa se invete...incetul cu incetul.
Anitta harnicuta mai esti eu azi am facut parjoale si atat:)) mai vad eu cu ce le asezonez:)
Noi suntem cam la fel..numai ca mai mari acuma..mai nou ne trezim si plangem noapte de fapt urlam habar nu am care e cauza dar ce sa facem trecem peste asta..de mancat mancam bine...am avut noi startul greu dar vad ca s=a dat pe brazda:)
Va pup ca ma striga:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

salutare dragutelor

Vad ca bebeii sunt cam iritati zilele astea, si M. a mea e la fel! Azi noapte I a dormit cu Buni si pe cand ma gandeam si eu ca dooorm mai lejer..s-o apucat M de tzatzarit la greu.. urla daca incercam s-o pacalesc cu suzeta, toata noaptea a fost cu gura pe tzitzi. De fapt e asa de cateva nopti, nici nu ma mai uit daca e vreun puseu ori ba, ca tot acolo-s.
De vreo 3 zile am pus-o pe M in scaunel cu legumele in fata, ea ar manca tot saraca..da' nu prea prinde cu manuta, aluneca, pierde bucata pana la gurita..in fine, cate ceva tot a mai gustat si pare sa-i placa. Nu am planificat sa incep asa de devreme, dar face adevarate crize cand ne vedea manacand- mormaie ca ursul si se intinde catre farfurie. Si I. manifesta interes, dar nici pe departe atata! Oricum, tzatza ramane sfanta!

In jumper sare de bubuie peretii, ii place la nebunie, o las cateva minutele insa, nu mai mult.

Aaaa, ieri am schimbat si eu prefixul, am intrat in a patra decada - vorba (incurajatoare a) indianului meu.

Cu gym-ul tot continui, merg de 5 ori pe sapt si ma simt exraordinar! De slabit n-am slabit, insa simt ca muschii incep sa ia locul gelatinei hihi, ceea ce ma bucura enoooorm!

Cam atat despre noi, va pupacesc!

Mergi la inceput