Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Deea,eu deja ii dau lui Darius cefaclor pentru infectie urinara.Incepuse sa verse fff rau si dr.mi-a recomandat sa ii fac urocultura.la prima iesit infectie e coli,la a doua urina sterila,la a treia -cultura mixta si la a patra -infectie cu stafilococ auriu.Nu imi venea sa cred ca are infecte urinara si de asta am refacut analiza de 4 ori.In fine am amanat o saptamana vaccinul sa ii pot da antibioticul,.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Multumesc Elena!Adevarul este ca am timp datoita lu Darius,a este tare cumintel,iar sotul nu este acasa,asa ca nu am altceva de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

O sa imi spun si eu parerea referitor la infectiile urinare pentru ca m-am confruntat din plin in ultimii ani, mereu cu E-coli.
E-coli traieste in intestinul gros si migreaza f usor in tractul urinar, mai ales la femei. E complicat de spus, in lipsa simptomelor - a febrei si durerilor/usturimilor de spus daca urocultura a iesit pozitiva cu E-coli, daca chiar este infectie sau proba a fost contaminata la recoltare/prelucrare, drept pt care se recomanda un tratament naturist - gen merisoare si repetarea analizelor dupa o luna.
Cand este vorba despre infectie urinara in mai toate cazurile sunt parametri din sumarul de urina modificati, gen PH, leucocite prezente, etc.
Addya mie mi se pare cam ciudat cum ai facut 4 uroculturi si fiecare a gasit altceva, prezenta stafilococului auriu in urina nu e uzuala si este de obicei de origine nosocomiala - adica luata intraspitalicesc.
Eu va doresc sa se faca Darius bine cat mai repede.
Anitta si la noi functioneaza plimbarea afara MEREU, dar e un frig si un vant la noi de nu imi vine sa ies nici eu. Ieri am fost cu E afara si azi e mucos :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Elena, si la noi a fost vant puternic azi, noroc de protectia de vant de la carucior. Stiu ca in Polonia e si mai frig brrrr... Cat priveste urocultura, daca la 4 probe diferite au iesit 4 rezultate diferite, as zice ca e o greseala de recoltare sau o problema cu borcanasul steril. Am trecut si noi prin asta, baiatul era mai marisor, 7 luni avea.
Va doresc o seara placuta si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ca sa detaliez un pic, ca am un pic de timp, la baiat infectia urinara a debutat cu febra foarte mare, avea 40 de grade, instalata brusc. Pentru ca nu stiam ce are, l-am dezbracat complet sa-l examinam un pic. In momentul ala a inceput sa urineze si sa planga foarte tare, de unde am dedus ca are durere la urinat. Leucocitele au iesit mari. Urocultura pozitiva la E Coli. Ideea e ca dupa tratament, urocultura iesea ba sterila, ba pozitiva la Proteus (care e foarte pacatos si foarte greu se trateaza) si Coli. Ceva de speriat, am fost bagati in priza doua luni. Pana cand am dat de o bioloaga care a lucrat ea insasi proba de urina (recoltata absolut corect - spalat bine, necontaminat borcanelul, nu va spun ce chin, la 7 luni sa recoltezi urocultura corect). Era sterila. In sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Buna seara fetelor.Eu una sunt varza.Dupa ce ca ma simt rau de tot ca am racit,s-a gandit si piticul sa se trezeasca peste noapte din ora in ora,incat sunt praf acum.Sper ca la noapte nu va fi tot asa.Nu stiu ce sa ma mai fac cu el.Am incercat sa-i dau biberon si se stramba,nici nu vrea sa il vada.
Addya,in legatura cu urocultura,nu stiu ce sa zic.Nu e normal sa ai 4 rezultate diferite intr-un interval atat de scurt.Ai schimbat intre timp si labortorul sau la acelasi ai facut toate analizele? Te intreb ca eu am lucrat intr-un laborator de analize medicale si cunosc bucataria interioara.
Daca are cineva vreun pont pentru mine despre cum sa-l fac sa accepte si biberon astept cu interes.
Aaa, era sa uit sa va intreb daca stiti de unde pot cumpara mult mult zeeeennnn.Dau oricat
Va urez o seara placuta.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Roxana nici E nu accepta biberonul:( dar sa stii ca si acum o luna cand a acceptat ultima oara tot dupa 3 ore s-a trezit noaptea, ca si dupa san.
Anitta oare ce au bbeii nostri de nu mai termina cu plansul??? Eu cred ca Eric plange din 2 motive: fie ca e obosit, fie ca il deranjeaza digestia.
Virgi mai poti mami?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Nu stiu ce sa zic fetelor.Ideea este ca toate cele 4 uroculturi au fost facute in acelasi laborator.Cand am recolta probele,m-am spala bne pe maini si l-am spalat si pe Darius la putzica .Vad ca de 2 zile tot are temeratura 37.7 -37.8.Pediatra mi-a zis sa ii dau Ceclor 7 zile.Pana acum i-am dat de 2 ori dar vad ca a inceput sa verse dupa el si i-au aparut niste bubite rosii pe piept.aat despre ceaiul de merisor nu stiu ce sa fac,sa ii dau sau nu,pentru ca pe cutie scrie ca este contraindicat copiilor mici.

aaaa....si inca o problema":mai sunt mamici carora nu le-a venit menstruatia pana acum?


multi pupici si o seara placuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Addya nu se da la bebei ceai d emerisoare. febra nu e neaparat sa fie de la o infectie urinara, si 37,7 - 37,8 e stare subfebrila. ea poate fi data si de dintisori si de inca o mie de alte motive.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Elena, ,dr.pediatru mi-a zis sa ii dau ceai de merisor.Mie mi-a fost frica sa ii dau dupa ce am vazut ce scrie pe cutie.Acum ii dau Ceclor,si vad ca i-au aparut cateva bubite pe piept.Sper sa nu fie ceva grav,pentru ca la reactii adverse scrie ca pot aparea eruptii cutanate.

Mergi la inceput