Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Alma, si eu am avut cateva infectii la deget, chiar daca nu asa puternice, si am pus pur si simplu o picatura de betadina pe rana deschisa dupa ce am stors puroiul. Stiu ca e dezinfectant, dar la mine a functionat de pe o zi pe alta

Corina, mami de Vlad Alexandru (26.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimi!
Alma, si eu am. Am avut si dupa nasterea baiatului, a durat cam un an si jumatate! A fost tare traumatizant (mai mult psihic), chiar si acum imi mai vine sa merg mai mult pe partea exterioara a talpii, iti dai seama, baiatul are 8 ani... Am fost chiar si la chirurgie si m-a taiat, mi-a curatat acolo si in 3 zile era la loc infectia.
Acum am din nou. Ceea ce cred eu e ca se produce un dezechilibru in organism odata cu nasterea, ne lipsesc ceva vitamine, minerale, ceva de genul... Si eu am mers o buna bucata de vreme cu sandale, dar acum incap intr-o pereche de pantofi mai vechi, care se largisera. Cred ca e si surplus de piele sau un colt care pana nu iese, te chinuie. A avut si Elena si ne-a spus ca i-a trecut cand a reusit sa isi scoata coltul buclucas. Poate fi pusa betadina, cum zicea Cuchi, sau rifampicina (sunt niste capsule cu un praf rosiatic inauntru; desfaci capsula si pui praful ala) sau baneocin. La mine nu incape nimic inauntru. Poate daca as impinge cu un betisor sau o scobitoare...

Am citit in viteza un articol pe un blog care pare interesant, nu am aprofundat, doar l-am frunzarit. Il las aici, poate ajuta.
http://alexcreste.blogspot.ro/2011/11/parerea-mea-pe-tema-diversificarii.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna dimineata si-o cisterna de cafea

Optimista din mine spune: Fetelooor, mai e un pic si o sa dormim toata noaptea, cap-coada, o sa le iasa si dintii, colicile s-au terminat, or sa manance si mancare mese-mese si uite asa cresc... si noi imbatranim(asta nu a mai fost asa optimista)

Dar frateee... pai pana cresc, da-ne Doamne rabdare si putere ca mie una imi vine sa-mi iau campii.

Mai Elly, cred ca Octavian al meu s-a gandit sa-i urmeze exemplul amicului Mihnea. Cand vine ora de masa, sa ma fereasca Dumnezeu, pai il apuca plansul numai cand vede biberonul. Apa bea, cu mare pofta chiar. O crede ca apa e de mancare si laptele de sete?

Ne chinuim asa de aproape 2 sapt, mananca mai mult in somn, ca altfel plange cu biberonul in gura. Dar azi dimineata a reusit sa ma faca sa ma crizez. Ultima masa fusase aseara la 22.00, s-a trezit la 6 jumate dimineata(de obicei la 4 cel tarziu era treaz de foame) si pana la 8 m-am chinuit cu el sa manance. El mananca nan1, dar azi am incercat si cu topfer si tot degeaba. Pana la urma am reusit sa-i dau 20ml apa si 65ml nan1 si a adormit. Ce-o avea? O fi bolnav?
Ma gandesc sa nu cumva sa aibe vreo infectie urinara ca-i miroase pipi in continuare a medicamente, am observat asta de la vaccinul de 2 luni, dar dr a zis ca ei nu i se pare, dar totusi a sesizat si mama si soacra ca miroase cam urat, dar ce legatura ar avea asta cu refuzul de a suge lapte si cu zbatutul in timp ce suge????
Bronsiolita cred ca a trecut, ca respira bine acum, gingia de jos e cipoi de umflata, dar totusi nu vad legatura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hello!

Fetelor, am o stare ff nasoala. Puiul e tot mai agitat, iar eu tot mai extenuata.
Mai am si ceva probleme pe la "subsol". M-a pus naiba sa iau Aco si de cand cu ele sangerez intre menstre. Le-am intrerupt, dar vad ca iar am o usoara secretie maronie. In plus, ma dor ovarele, ma inteapa, mai ales dreptul(cel pe care am avut chisturi). Trebuie sa ajung la dr, neaparat!

Deea noi am schimbat laptele si chiar se vede o imbunatatire. Eu imi pierdusem orice speranta(de 4 luni ma chinuiam cu el asa).
Acum ii dau Humana 2 si Humana AR, si mese mici(max 120ml) la 2-3 ore. Sa-l vezi cum plange cand ma vede ca-i fac lapticul, ca sa i-l dau mai repede.
Eu zic sa-i schimbi laptele, dar treptat si incearca si tu cu mese mici si dese. Tetinele sunt ok?
Sper sa gasiti solutia si voi, ca e tare frustrant.

Alma...ufff...tare nasoale sunt infectiile la colturi. Si dureroase, groaznic. Incearca sa faci o baie fierbine la picioare in apa cu sare mare si apoi bagi acolo betadina si baneocin(pudra sau unguent) si apoi pune o compresa sterila. Sper sa rezolvi.

Anitta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Alma si eu am aceeasi problema ca si tine la degetul mare de la piciorul stang.Bine,la mine a aparut prima data la degetul mare de la piciorul drept,s-a mutat la piciorul stang la degetul mare,apoi la urmatorul deget si iar la piciorul drept si tot asa e vre 2 luni de zile.Dupa ce am ncercat o gramada de chestii,mai puin antibioicul,am ajuns la solutie de exoderil si vreau sa zic ca da rezultate,singura chestie este sa nu porti sosete.Eu am observat a laca nu port se usuca zona afectata,daca port ramane umeda si "musteste".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Alma, am avut si eu un panaritiu si m-a tinut vreo 2 luni. Am pus de toate si nu imi trecea. Pana la urma mi-am luat inima in dinti si am umblat acolo, prima oara nu am sesizat nimic in neregula, a doua oara am gasit un colt ascuns bine, am curatat tot puroiul si am scos coltul si am scapat. Pune rivanol muuul ca sa usuce buba si baneocin pudra, betadina.
Deea, despre scutec ca miroase a medicament, si al lui Eric miroase, mai ales cand il uda prima oara. Incearca sa-i schimbi LP sau poate nu ii plac tetinele. Daca ti se pare ca puiul are o problema de sanatate mergi si cere inca o parere la alt pediatru. Din cate stiu eu bronsiolita poate fi semn de alergie, mai ales daca a aparut in urma unei vaccinari.
Elly, Eric si-a stricat programul de somn dupa vaccin, nu mai vrea sa adoarma deloc leganate pe picioare la 90 min. La peste 2 ore il adorm in brate sau in Manduca. Din acest motiv seara este f obosit si plange f mult. Am adoptat si eu metoda Anittei, il dezbrac ca sa taca.
Sa vad cand reusesc sa intru pe picassa sa vad ce au tricotat fetele.
Va !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Felicitari Addya, superb puloverul lui Darius, te pricepi si ai si timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

http://www.flickr.com/photos/42566835@N06/8160881586/in/photostream/
Daca intereseaza pe cineva lasati PM .
Scuze de interventie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

ziua buna,

salutari din bucuresti

e o vreme, zici ca vine vara nu iarna, dar si cand or veni gerurile sa te tii.

eu nu prea am noutati, doar ca e posibil sa fie gata pana sambata masina, dar va trebui sa vedem cum facem sa achitam si manopera, pentru ca i-au venit lu claudiu 3600 din afacerea lyo..., dar au mai aparut si alte probleme, pe langa cele stiute - a tb sa comande si alti cuzineti, ce or mai fi si aia....

important e sa o faca odata ca e tare naspa fara, in mogosoaia suntem izolati, ca e aiurea cu naveta in bucuresti - microbuze tixite ochi, stai cate o ora in statie... iar naveta cu trenul prin tara iar e nasoala, pentru ca tb sa alergi cu bagaje dupa el, iar banii sunt aceeasi fie ca e benzina fie ca sunt bilete de tren, deci nu as face nici o afacere.

deni, ne vedem si la ploiesti, insa acolo o sa am de treaba, sunt cu echipa la filmare.

annita, ti-am dat un mail cu toti comerciantii de la tine, care ofera discount, dar nu stiu daca ai apucat sa il vezi, nu am reusit sa te mai prind nici la telefon.

onutza si shosho, eu ar tb sa ajung luni la ctrl, dar sa vad daca reusesc, ma gandeam ca poate ne vedem. insa sa vad cum imi ies ploile. daca e sa ajung luni in iasi mai dau un semn pe aici pe weekend.

va imbratisez, si va doresc zile si nopti linistite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mirela, am vazut apelul tau, apoi am intrat de pe telefon pe net si am vazut mailul, am banuit ca de aia ma suni si nu te-am mai sunat inapoi. Multumesc mult de tot pentru ca ti-ai facut timp pentru mine! Succes la control, sa fie totul bine!
Elena, si Iulia plange foarte mult seara, dar si ziua. Noua 'terapie' e iesitul pe afara, adoarme foarte repede, indiferent daca e in ergobaby, in carucior sau in brate. Sunt foarte multumita de asta, macar stim ce sa facem. Parca v-am zis ca intr-o noapte pe la 11 sotul meu se plimba cu ea pe afara, in brate. Fratele meu avea obiceiul de a-si plimba copiii cu masina cand erau peste masura de agitati ca nu pot dormi.

Mergi la inceput