Ajuutor, raci :))

Ajuutor, raci :)) | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Nu radeti de mine, a fost socra in vizita, si inainte sa plece acasa (acu juma de ora) a oprit la piata si-a cumparat raci vii. Si mi i-a adus barbatul acasa, iar el a plecat sa o duca la gara si apoi se intoarce la birou, deci am ramas singura cu o chiuveta plina de raci vii si 3 copii care urla prin toata casa cand ii vad ca misca!!!!

Heeeelp, ies din chiuveta.....si eu nu stiu ce sa fac cu ei. Prima data am crezut ca ii pastrez in apa pana vine barbata-meu, sa ii faca el, da cum are ceva de lucru la birou, probabil ma asteapta vreo 3-4 ore de cosmar, cu o chiuveta plina de raci vi care misca!!!!

Cat timp rezista racii in apa? cum naiba se gatesc?! daca ii las acolo si inchid usa vreme de 3 ore, risc sa ii adun de pe sub dulapuri?!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Dupa socul initial copii vad ca se distreaza de minune stau catarati pe scaune in jurul chiuvetei, ii hranesc cu frimituri de paine, i-au botezat deja Morocanosu, Fricosu....(avem noi animale de companie), si asta mica plange ca si-a rupt unul o antenuta
Totul pana la momentul cand vreun rac mai viteaz incepe sa se agite, atunci incep toate sa urle si sa fuga din camera

Sunt hidosi....abia astept sa scap de ei... ca deja vad ca vor sa le scot unul pe jos sa se joace cu el.......

Se spala inainte de a-i fierbe, sau ii bag direct in apa?? Cu ce naiba ii iau din chiuveta sa ii pun in oala? Cleste n-am si din paleta cred ca evadeaza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

INtra pe net repede si vei retete de raci.....

Mai Mickyyy cum te lipesti mereu de astea?Macar filmeaza momentele,veti rade copios mai tarziu....ai grija cum ii manevrezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Te-au invadat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Sarmanii :(

nu-s tree-hugger da as prefera sa mananc chestii care nu-s ferte de vii.

ti-am gasit aici niste metode de omorat homari (deci tot un fel de raci).....mai cu mila:

"There are several ways to accomplish this. Putting the lobster in the freezer an hour before cooking will do the trick. Quicker yet is to plunge the tip of a sharp knife straight down right behind the lobster's eyes.

For those who do not wish to wrestle with a thrashing lobster prior to cutting the spinal cord, place the lobster in a large pot in the sink. Begin filling with cold tap water and gradually increase the heat factor of the tap water until it is hot. This will desensitize the creature so you can cut the cord and put it into the pot or cut it in half for further cooking."


...si aici:

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20081212090704AAIGDuW



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

INtra pe net repede si vei retete de raci.....

Mai Mickyyy cum te lipesti mereu de astea?Macar filmeaza momentele,veti rade copios mai tarziu....ai grija cum ii manevrezi.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Mda, asta imi zise si barbatu, eu il sun disperata ca nu stiu ce sa fac cu animalele din chiuveta si el nonsalant imi zice sa le fac poze . Din afara probabil e superhaios dar de acasa, de la un metru distanta de chestiile alea miscatoare, e horror. Ma mir ca n-au chemat vecinii politia, la ce urlete au fost aici.

Am googluit dupa retete, da nu am gasit pe nicaieri reteta de calmat copii isterici si de gatit raci cam de la 1 metru distanta, ca mai mult nu am tupeul sa ma apropii de ei.

Soacra cica sa ii scot pe aia morti si sa ii dau de o parte, da cum crede ea ca o sa bag eu mana in chiuveta sa le iau pulsu sa vad care misca si care nu??? I-as muta in cada ca au mai mult loc, da nu stiu cum sa ii transport....si de gatit nu-mi vine, n-am facut si n-am mancat raci pana acu....barbatu vru, el sa se descurce cu ei!!!

Iar sar in chiuveta; si stropesc totul imprejur!!! Daca n-as cunoaste-o suficient de bine pe soacra as zice ca mi-a facut-o intentionat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

cand eram mica a venit tata, f mandru, cu 3 fitofagi vii.
Am urlat, i-am botezat si eu (ca si copiii tai) si atata scandal am facut incat bietii fitofagi au ajuns in cada in loc de tigaie.
Au rezistat 1 weekend. Fiind mica nu realizam ca mai bine ii omoram pe loc decat sa ii tin in cada aia cu apa de la chiuveta, clor etc.
A trecut weekendul, nu facuse nimeni baie, tata era mohorat si poftea la peste, eu urlam numai cat pronunta careva cuvantul "pane", mama bombanea ca "pesti vii ti-au trebuit".
Luni am mers la scoala, m-am intors, mai erau 2 in cada unul in cuptor. Tata mi-a explicat "Ina, imi pare rau.Dar era cam palid. Nu se simtea bine deloc."
Marti, 1 fitofag in cada, 1 in bors.
Tata: "Ina, a sarit din cada si s-a lovit cu capul de gresie."
Miercuri, 0 fitofagi in cada, 1 in congelator probabil.
Tata: "Nu stiu unde e al treilea. O fi plecat"

Pune-i la congelator, amortesc si nu-i mai doare. Cica. Plus, nu se mai fatzaie peste tot.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portugal spune:

Buna Mickyyy aici in Portugalia sotul cand cumpara raci ai fierbe cu foi de ceapa zice ca sa capete culoare .Iam zis ca sunt raci vii si radea. Dar el zice sa-i pui intr-o cratita cu apa rece pe foc astupi cratita si lasi la fiert. Dupa fierbere ai scurgi le pui sare ai pui in frigider ca aici se servesc reci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu stiu cum se fierb, noi ii luam gata fierti de la magazin, ii mai dam un clocot acasa, in apa sarata cu marar mult. Ii lasam sa se raceasca in apa pana sunt buni de mancat. Sunt deliciosi!

Sa ne spui cum te-ai descurcat cu ei. Soacra nu stie cum sa ii faca, daca ea ti i-a adus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Offf nu este alta solutie decat sa-i prinzi cu mana de mijloc unde se termina coada si ncepe partea dura - nu iti fac nimic nu-ti fie teama.
Insa se pune apa la fiert si cand clocoteste se arunca acolo - ai grija sa iei o oala in care sa incapa de tot de la bun inceput altfel ii chinui.


www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Nu merge decapitatul sau congelatul sau troznitul cu ceva in cap?
de fapt unde incepe capul chestiilor astora? :/

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput