Ajuutor, raci :))

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu-i chinui. Apa cu sare, sa fiarba si zdup cu fiecare rapid in apa.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Sper sa aibe carapäcea suficient de groasa si etansa ca eu baie nu le fac nici sa ma pici cu ceara. Pe net scrie sa ii spal in mai multe ape, s-o creada ei!! Eu nu bag mana printre chestiile alea miscatoare sa scot dopul la chiuveta si e exclus sa le iau in mana vi sa le spal.
Am reusit sa mut 2 raci mici intr-un recipient care a ajuns in cada (fara sa ii ating, cu o combinatie de paleta pentru spuma si tepusa de la gril) asa ca am scpat de copii.
Ramane sa vad cum scap si de raci, am pus oala la fiert cu apa. Am si poze, da nu ma pricep sa le pun pe calculator.

Vad ca s-au mai calmat, nu mai incearca asa rau sa evadeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Cred ca au obosit!
Ce m-am distrat! Parca va si vedeam pe toti acolo, agitandu-va pe langa ei.
Asa stiu si eu, ca se oparesc de vii, in oala cu apa care fierbe. Daca nu incap toti impreuna, ii poti opari pe rand. Cate unul, doi, pana ii termini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Da, da...vii in apa care clocoteste. Si cum zicea cineva mai sus, sa incapa tot, nu sa ramana jumate pe-afara.
Am vazut io la Masterchef...ca personal n-am avut onoarea.

Am zambit si eu cu juma de gura asa...dar tareeee mila mi-e de ei sarmanii.
Am patit-o si noi cu un peste viu odata...horror a fost!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Concluzia personala dupa ziua de azi: prea mult stres si prea putine satisfactii culinare....gust pregnant de balta(poate si pentru ca in stresul de a-i vedea cat mai repede in oala si nu vi misunand prin chiuveta, am omis sfaturi banale, citite pe net- otet in apa de exemplu), carne putina si munca multa sa ajungi la ea. Mai ales cand desfaci la cruste pentru inca 3 pitici. Bucuria lu tati, sta cu ditamai ligheanul de raci in fata, fara pic de concurenta, si eu si fetele am renuntat destul de repede, mai ales ca erau atatea alte bunatati prin frigider, mancabile in cantitati consistente cu ustensile normale (linguri sau furculite).

Si intrucat cei 2 raci care au supravietuit macelului si se balacesc acum prin cada nu mai constituie motiv de panica, rog moderatorii sa mute subiectul unde considera ca ii e locul.

Multumesc de sfaturi si mai ales de sustinerea morala. N-as fi crezut in veci ca o plasa plina cu raci ar putea provoca asemenea degringolada la noi in casa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mickyyy ce fac racii din cada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mickyyy ce fac racii din cada?

Madalina


Copiii gasesc de toate īn nimic. Adultii, nimic īn toate."


Au decedat, dar a fost un experiment util in scopuri stiintifice, am aflat speranta de viata a unui rac de diminesiuni medii, tinut nemancat si in apa de chiuveta (cu clor): intre 18-20 de ore. Asa ca pe viitor, daca mai are cineva chef de raci, pot sta linistita, ca 3-4 ore in chiuveta nu patesc nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mey,eu il invidiez pe sotzul tau(mai exact papilelel lui gustative)ce-a ramas singurel cu un lighean plin de raci!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Mickyyy, tocmai ce-am terminat de citit, ca n-am prins transmisia in direct... Draga mea, intamplarea asta trebuie povestita la Dezastre in bucatarie, e de top.

P.S.: Bietii raci...



DE VANZARE, PENTRU COPII SI MAMICI. SUPER OFERTE!!!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput