Haide Yna85! Haide Gina85! Felicitari mamicilor!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Buburuza mea din burtica e intr-o activitate continua.Se impinge de zici ca nu-i adevarat.N-o mai avea loc,mititica.Sau starea mea de emotie amestecata cu nerabdare i s-a transmis si ei.Draga de ea,inca 2 zile si gata !Atat sa mai stea si ea cuminte acolo .
Mami de 2 ,multumesc pt.cuvintele frumoase.Sa stii ca nu am exagerat deloc cand am descris-o.

Alina 37+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

fetelor, abia astept sa intru in concediu ca nu mai pot tine pasul la cat scrieti....si cum cea mai nasoala pozitie la mine e in sezut, ma chinui pana citesc........parca mi-a intrat sub sani,asa presiune simt acolo..sunt tare curioasa in ce pozitie sta ca nu imi pot inchipui...impinge tare in partea dreapta, la o palma buna deasupra buricului, iar intre sani parca am o minge asa de tare e....

DOURA a zis ca nu imi poate da nimic altceva...m-a lamurit, nu¿azi dimineata am inhalat odata si nu am mai avut treaba de atunci......sa scap odata de ea, ca e tare enervanta...

ANGELIQUE, MENA,IULIA , .

DENY suna bine titlul...

A.C. e normal sa ai emotii cat casa...cine o sa fie mandra sa isi tina fetita in brate luni¿¿tinem pumnii sa decurga totul bine.

ANDIE felicitari pentru schimbarea saptamanii.

BUBU nici eu nu mai mananc nimic pana la 9.30, ca daca ma apuca tusea dau la rate tot...dar nici bine nu imi e, ca sunt ametita si imi e rau...de foame,probabil...eu pana acum in sarcina nu am stiut ce e aia greata de dimineata, rau...acum fac cunostinta...

ALMY ce bien ca esti asa de calma...stii ce te asteapta...

ANGIUTA multa sanatate.

DANA eu refuz sa ma uit la filme de genul asta....e prea mult.

ONUTZ gabriel e un nume frumos....felicitari.

IPARPALA sa decurga cu bine nasterea.

SELLENA nu e de gluma cu ce a patit sotul tau.insista sa isi faca analizele, sa mearga la dr.ai tras o sperietura zdravana, nu gluma..nici nu vreau sa imi inchipui...bine ca sunteti voi bine.

DANNAH cum mai esti¿cum e scurgerea¿tot asa¿




embarazada de 34+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Bioana - ce simti tu ca un ghem in partea de sus e funduletzul!!! Eu m-am lamurit luni la eco. Se impinge din funduletz si e ca o galma care se muta din stanga in dreapta.Asa dragut mi s-a parut!
Avand in vedere ca merg foarte des la toaleta si ca am o presiune constanta pe vezica - tind sa cred ca sunt pierderi de urina. Sunt incolore pentru ca beau multe lichide. Luni merg din nou la control - ce bine - si il rog sa verifice.
Am inteles ca sunt niste benzi de testare a PH-ului la farmacie (hartie de turnesol), Ph-ul lichidului amniotic e mult mai mare. Chiar o sa intreb la o farmacie cand plec de la servici, dar ma indoiesc ca voi gasi.
Sotul tot insista sa stau acasa, dar mie mi se pare ca acasa voi depune mai mult efort decat la servici. LA servici am munca de birou, scaun comod, spatar reglabil... Acasa sigur as gasi eu ceva de trebaluit. Oricum weekdnu-ul asta ne apucam de treaba.
Am ramas impresionata de cata lume m-a sunat sa se ofere sa-mi dea lucrusoare de bebe: patut, pompa electrica, sterilizator, interfon, carusel muzical...am si cateva plase bune cu hainutze. Mai trebuie doar sa le pun cap la cap si sa ma organizez. La prima sarcina eram a doua din "trupa" care a avut bebe si nu prea am avut de la cine sa primesc. Ei, intre timp au nascut mai multe prietene...
Pup fetele!

mamica de Mara - 3 ani si jumatate si viitoare mamica de Mark 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubulina42


Iparpala,mai e o clipa pana la marele eveniment, bine ai revenit si ..nastere usoara!va fi natural sau stii cand e evenimentul?




Sper sa fie nastere naturala, la Diana asa a fost. Singura problema este ca la ultima ecografie bebe avea o circulara, dar de atunci l-am tot simtit rotindu-se. Asa ca...poate nu mai are circulara, sau... O sa vedem.

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011) si 39+ cu
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

DANNNAH ce bine ar fi sa fie asa.....ca imi e putin groaza ca nu s-a intors inca....am eco pe 5 noiembrie...vedem atunci.. multa sanatate.sa dea doamne sa fie bine!!

embarazada de 34+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Go YNA


Fetelor,eu am patit azi una cat pt tot anul.
M-am dus frumusel la Sensiblu sa mai iau una-alta,si stateam la rand la casa cu produsele in brate.In fata mea un domn si in fata lui o doamna la vreo 50 de ani.Farmacista ma vede, nici nu-i greu la cata sunt,si-mi zice sa merg in fata,eu zic ca-i ok si ca astept,dar ea insista. Ok,trec in fata,zic multumesc celor doi din fata mea,si incepe tanti ca sa nu zic altfel:Pai da,ca astea din ziua de azi au numai drepturi.Ca pe vremea mea nu stateai acasa 2 ani si sa mai si iei bani.Astea umplu tara de plozi sa stea acasa! Era sa mor de rusine.
Si farmacista si dl ii tot ziceau sa inceteze.
Eu,educata lu' peste fript, n-am zis nimic si am iesit din farma plangand de mi se innodau lacrimile sub barbie.
Na, tara de tampiti! dar nici cu mine nu mi-e rusine, ca n-am zis nimic precum idioata.

Angiuta eu am luat la un moment dat oscilococcinum si m-am simtit foarte bine! Sanatate! Succes la scoala cu Vladut!
Alina ce zile incarcate ai tu! Haide Alina
Felicitari pt saptamana 38 Ai o fetita minunata,cred ca-ti lumineaza fiecare minut.
Denny trece atat de repede perioada greturilor, incat cred ca unele dintre fete au si uitat! Nu pot sa ma pronunt ca n-am avut
Sa ai bebe sanatos si sarcina usoara!Poate incerci sa iei un drop mentolat dupa episodul cu varsaturile, am inteles ca functioneaza.
Onutz foarte frumos numele Gabriel! Sa-i poarte noroc in viata! Si mie imi place,dar nici nu am indraznit sa zic ceva, pt ca am avut un iubit cu numele asta si sotul intra in fibrilatii
Iparpala mai e putin pana vine minunea Nastere usoara si bebe sanatos!
Epopeasca mai e putin si gata.Dupa n-o sa putem sa dormim din alte motive Mai nou am si eu nopti albe din cauza aciditatii, e groaznic. Si noi vom sta cu bebe in camera, am pus un pat in camera lui,si probabil sotul va mai dormi si in dormitor, ca sa nu fie zombi la job.Nu vad de ce sa-l chinui si pe el.
Despre soricel:daca terenul e al primariei,suni acolo, daca e proprietate privata,e mai complicat. Sa stii ca soriceii vin la dulciuri si la arome,chir si o frunza de patrunjel.Deci tine totul cat mai impachetat.
Dannah lichidul amniotic e tranparent spre rozaliu.No-spa poti sa iei,mie de ex mi-a zis dr sa iau la orice disconfort.
Mena scumpa, cum sa nu ai chestii interesante de scris??Ce vorba e asta?? Nu ne batem in talente aici,ne ajutam reciproc cu sfaturi sau idei.
S.ellena draga,imi pare rau despre sperietura voastra.Multa sanatate sotului tau
Bubu ma doare sufletul cand vad ce povestesti tu de picioarele tale.Pe mine m-a trimis la investigatii pt o nimica toata.Multa,multa sanatate
Bioana

fetele!


36+
"buburuzul" Ianis Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Dannah, la inceput, pana sa inceapa sughitul jos jos, ziceam si eu ca o fi capsorul sau funduletul bombat maxim sub sani, insa la ambele ultime eco am vazut clar ca galmutzele mari cu care inghesuie de zor sunt piciorusele, talpile, nicidecum altceva, Sta fix in cap greierele si mai trage cate un pumnulet sau un sut fie in stanga, fie in dreapta, dupa cum i se pare lui ca merit
Taica-sau ii spune mereu:tati, tre sa intri in viata cu fruntea sus,nu cu capul plecat, mor de ras! ..Ce sa fac, daca el a vrut sa se aseze pe tzeava devreme...poate da Doamne-Doamne si iese repede!

!Fetelor, voi oti fi vorbit cu iubi si de aia mai mult ma mangaie decat sa ma maseze, ca lui ii e teama cand le vede asa.

Refuz sa ma mai gandesc ca e o problema, stau Zen,am mai vazut si alte viitoare mamici cu picioare butuci, sa speram ca nimic nu o ia la plimbare pe acolo si... ok, mai incerc compresa cu sare, desi in ultima vreme a fost inutila..Era ok cand erau umflate dar moi, acum sunt ca niste pietroaie, nu se mai dezumfla never, cred ca numai dupa delivery!Hai ca va fi bine!Mai e un pic, insa asta mi se pare cea mai grea parte a sarcinii,really, cand parca sunt un sac umblator, obosesc cand nu vreau si cand nu am chef sa fiu obosita, nu pot sa ma mai intind, asa ca pt mine pozitia pe scaun e cea mai buna, picioarele fac ce vor si nu am nici un control, mananc ca o vrabiuta ca nu intra, uneori simt ca imi iese burtica prin gat, asa presiune e, coastele sunt saracele la intrecere care iese prima in relief si arsurile sunt parte componenta din rutina zilnica- eu, fetele mele, zau ca abia astept ziua cea mare, sa fac cunostinta cu puiul si sa uit instant nebuniile aduse de zilele astea care mi se par deloc usoare, dar NU vreau sa le las sa faca ce vrea cu mine, am zis!..
Asa ca Gina2, Alina, eu as sarbatori, in locul vostru,in cinstea apropierii zilei celei mari care e asa aproape- nici vorba de plans-poate numai de bucurie, ca sigur toate o sa plangem de-o sa ne rupem cand o sa avem bebeii pe burtici!!!


36 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Asa e,fetelor...sunt lacrimi de bucurie.hai o imbratisare de grup ! ( asa faceam cu clasa mea cand era un moment mai emotionant)
NU stie nimeni nimic de YNA?
Sa stiti ca nici eu nu voi putea lua legatura cu voi pana nu ies din spital.N-am net pe mobil...Doar daca o fi vreo retea wi-fi deschisa pe acolo...sa am noroc !Eu sper !


Alina 37+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Hmmm, am ramas rau in urma cu cititul de ieri pana acum. Aveti ceva spor, nu gluma

Intre timp mi-am activat si eu PM si astept parola de la pozeeeeee.
Va pup

Ema de 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

VREAUSANINGA nasoala faza de la farmacie.nu stiu cum as fi reactionat eu....nu te mai gandi la doamna aia ca nu merita...

BUBU e una sa fie umflate, dar sunt si tari si colorate...amandoua, sau numai stangul¿ multa sanatate!!

EPOPEASCA gata,te-ai mai calmat¿cum ti-ai inceput si tu ziua...

fetelor, mi-am adus aminte ca azi e vineri!!! cam tarziu....

embarazada de 34+

o fetita...

Mergi la inceput