probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Trist este la tine. A mea fata are PRIETENI,se bucura de viata,nu cu mamica de mana la filme, a depasit stadiul asta ...O las sa zboare dar sunt acolo pentru ea.



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family



Nu stiu ce te face sa crezi ca ai mei nu au prieteni sau ca nu au timpul lor personal dar cred ca oricit as incerca intre noi este un "disconnect" si comunicarea este dificila...
Eu inteleg familia cumva altfel si intreactiunea mea cu baietii mei este altfel decit la tine...ceea ce este OK.

Important ar fi sa inveti sa nu mai etichetezi lumea atit de usor...nu-i rusine sa mergi si cu prieteni si cu parintii. Un echilibru este foarte important...si la 14-15-16 ani inca au nevoie de prezenta fizica a parintilor in viata de zi cu zi. Pe cit pare de necrezut nu la toti copiii le e rusine sa iasa pe strada cu parintii lor. Tonul batjocoritor (cu indirjire) ma face sa cred ca nu-i chiar totul asa de roz pe cit vrei sa para...ma rog, nu-i treaba mea. Mult success in continuare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Da da! precum ti am zis, cu mamica la film brrrrrrrrrrrr.


Este doar higly honor, nu are gagic,nu este blegomana, are prieteni minunati este intr o scoala super academic. Nu este roz, este chiar perfect. Este meritul ei,NU al meu. Mai este si frumoasa sac!

Hai ca nu mai scriu aici ca ma harasezi



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Corinadana,
fata mea are 17 ani si petrece timp cu noi . Are prieteni cu care se duce la film, iese in oras, sta peste noapte la prietenele ei, etc. Dar asta nu inseamna ca nu merge si cu noi la cate un film, sau nu iesim saptamanal sa luam masa undeva in familie. Si mai chiuleste de la scoala cate o zi cu acordul meu, si petrecem ziua aia impreuna, doar noi 2 . Cateodata mergem la un film, genul de filme mai artistice care ei ii plac dar prietenii ei nu le gusta (nici eu dar asta-i alta poveste ), alta data mergem sa ne facem parul sau la masaj. Si sotul meu petrece timp de calitate cu copiii cand eu lucrez in weekend, le duce la o arcada din asta cu jocuri, sau la popice, sau le scoate pe un traseu la munte.

Mi se pare trist ca tu nu petreci timp cu fata ta si nu aveti o astfel de relatie.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1
Adica...cazurile acelea de mame in care copii sint neglijati ubla desculti/murdari etc sint ok sa aibe astfel de mame si eu sa le dau la adoptie doar pt ca ma bazez si pe scoala religioasa sa le faca o educatie sa fie persoane serioase si sa nu umble dupa prostii mai tirziu?

Crezi ca daca ii speli si ii imbraci curat dar esti deconectata de ei, esti cu mult mai buna decat mamele alea?

Stii care e problema ca te bazezi pe scoala? fuga de responsabilitate. Asta este jobul TAU, tu trebuie sa educi copiii, nu scoala. Stii care este cel mai puternic role model pentru un copil? Nu scoala, nu prietenii, nu profesorii sau preotii care le spala creierul, ci parintele de acelasi sex. Si tu ce modelezi la copiii tai? Cum sa gasesti scuze vesnice pentru orice, cum sa te scoti victima din orice situatie, cum sa simta neputinta tot timpul, cum sa dea vina pe altii, cum sa fuga de responsabilitate si cum sa obtina atentie cu rolul de victima. Nu e un model bun, nu functioneaza grozav nici pentru tine.

Citat:
de ex eu nu as minti la scoala o zi pe saptamina ca este bolnava( dupa cum am vazut in postarea lui bird ca face) si nici nu as tine-o acasa asa fara nici un motiv doar sa o duc la cumparaturi...

Nu o tin acasa o zi pe saptamana, am zis ca o mai tin acasa cateodata. Evident ca nu tin fetele acasa cand au teste, examene, etc. Si nu le tin fara nici un motiv, ci le tin pentru ca ne face placere sa petrecem timp impreuna. Pot avea timp cu fiecare din ele in parte si in felul asta ne apropiem, putem sa discutam ce le framanta si sa ne simtim bine.

Citat:
Pt cele care ma considera "lebada ranita": nu toate fiintele umane au o personalitate puternica ca a voastra, sa se bata cu pumnii in piept ce mare si tare sint eu....mai sint si persoane modeste care isi recunosc limitele si cauta solutii.

Draga mea,
esti adult si ai in grija 2 copii. Tu nu cauti solutii, tu cauti vinovati si scuze. Sotul tau e groaznic dar nu poti sa-l parasesti ca depinzi de el, ai o meserie in care poti castiga foarte multi bani, suficient sa te intreti singura cu copiii, dar n-ai pile sa gasesti job, fata are probleme cu scrisul dar tu nu stii sa o ajuti, e autista dar autoritatile nu vor sa-i dea diagnostic, prietenul din adolescenta te-a marcat pe viata, sotul te terorizeaza acum, nu poti sa deal cu copiii si lasi scoala sa le 'spele creierele' , etc. Mai erau niste mesaje mai demult cand iti parea rau ca ai facut copilul (primul banuiesc), ca te-a legat de sot, dar ai mai facut unul .

Eu nu am vazut UN mesaj in care sa iti asumi responsabilitatea pentru ceva, oricat de mic, care s-a petrecut in viata ta. Totul se intampla din vina altora, tu esti asa o victima pasiva, nu ai avut nici o contributie la situatie. Tu nu poti face nimic sa indrepti situatia, solutiile trebuie sa vina de la altii.

Cauta un psiholog si mergi la terapie. Te va ajuta foarte mult. Daca nu vrei sa o faci pentru tine, fa-o pentru copiii tai care au nevoie de tine, au nevoie de un role model.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

fara a avea vreo intentie de rautate, nu te mai refula in bucatarie, stiu ca e relaxant.... dar totusi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

bird te-as ruga sa nu mai imi raspunzi la nici un mesaj pe care il postez nu doresc sa aud parerea ta despre mine si problemele mele este evident ca intelegi si interpretezi cum vrei tu sa le vezi; si de fapt de ce trebuie sa iti dau eu tie explicatii? pina acum nu ai facut decit sa ma ataci in mai toate posturile mele asa ca te rog frumos la posturile mele sa nu mai raspunzi si iti doresc ca nici tu si nici nimeni din familia ta sa nu aveti urma de vreo problema asemanatoare cu a mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Asta este un forum public, nu poti sa ceri cuiva sa nu-si exprime parerea vizavi de ceva ce tu publici. Dar ai dreptate, nu trebuie sa-mi explici mie sau oricui altcuiva, nimic.

Sa nu iti imaginezi ca cei care nu se plang nu au probleme.

Ma deranjeaza foarte tare atitudinea ta, dar m-a socat cum ai spus ca iti duci copiii sa le fie spalate creierele. Intelegeam daca erai credincioasa si credeai in ceea ce sunt invatati copiii tai. Dar un credincios nu s-ar exprima legat de educatia religioasa a copiilor ca 'spalare de creier' . Dar sa desconsideri educatia data copiilor si sa o aplauzi pentru ca speri sa te scuteasca pe tine de probleme, pentru mine este extrem de greu de imaginat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da` Rufus?Unde este Rufus?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

As fi raspuns, da' iar mi-a luat-o bird inainte si a scris ce voiam eu sa zic

msl1, ca sa reduc la ceea ce ai inteles tu ca e datoria unui parinte: eu am un catel, un labrador, pe care il ingrijesc, ii dau sa manance, chem doctorul cand e nevoie, nu-l imbrac/incalt ca nu e cazul Asta, conform definitiei tale, m-ar face parintele acestui catel ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Ch_dana, eu cred ca... DA! Tu esti mama catelului tau Pentru el, cel putin, esti centrul universului si este total dependent de tine. In plus, il iubesti si il educi (pipi, kk, NU-I VOIE, STAI, SEZI, ma rog, reguli elementare aplicabile cateilor), asa ca...

Sa fie sanatos si vesel si sa te bucuri de el cat mai multi ani!

PS: Eu am o fetita Beagle si sunt asa de mandra cand o admira lumea, de parca as fi nascut-o eu.

Scuze de off-topic, dar nu m-am putut abtine.

Mergi la inceput