probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citind aici subiectul acesta imi dau seama ca am fost un copil/adolescent tare cuminte in comparatie cu altii...la 14 ani inca ma jucam cu papusile si jocuri copilaresti, dupa 18 ani de abia am avut un prieten serios...dar sincer as fi vrut acum sa nu il am pt ca mi-a dat viata peste cap serios dupa 2 ani de prietenie serioasa care a avut o consecinta nefasta asupra vietii mele si inziua de azi mai am "reziduuri" psihic vorbind....adolescenta trebuie petrecuta altfel cu scoala, activitati, distractie adecvata virstei prieteni adecvati virstei (fara sex) pt ca complicatiile unei relatii serioase sint de ajuns dupa 25-30 de ani...ce mai trebuie sa iti strici viata si in adolescenta?
Eu nu cred ca voi avea puterea psihica necasara sa "deal" cu problemele unei adolescente rebele, asa sint eu mai moale de inger...de aceea un alt motiv pt care merg la scoala religioasa si sper sa ii spele bine creierul fetelor mele la scoala religioasa ca sa fie serioase, sa nu doreasca prieteni neadecvati si activitati neadecvate virstei; dupa 21 de ani (daca oi mai trai pina atunci) pot sa plece de acasa si sa faca ce vor, dar si atunci sper ca "spalarea pe creier" sa fie asa de buna incit sa fie persoane serioase pt tot restul vietii...
( astept voturi negative...da va rog nu va mai strofocati cu voturile ca nu ma intereseaza si doar imi umpleti casuta degeaba)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

msl1 , te loghezi si te duci la profilul tau si dai uncheck la casuta unde sa primesti mesaje pt acord /dezacord la mesaje. e simplu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

indiferent ce se spune de america si la cite se intimpla pe aici, eu vad f. multi copii cu gindul la carte, sa faca ceva cu viata lor, voluntariat, activitati...cat si parinti cu "coloana vertebrala" care au curajul sa spuna NU si sa ia masuri cand e cazul.

fumatul nu mai e la moda, bautura si drogurle prea riscante, iar sex-ul mai poate astepta, mai ales cand e vb de 15 ani.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:


Si daca-ar veni fata insarcinata acasa, care ar fi reactia? Tot ,,o lasam sa greseasca, ca sa poate invata"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

indiferent ce se spune de america si la cite se intimpla pe aici, eu vad f. multi copii cu gindul la carte, sa faca ceva cu viata lor, voluntariat, activitati...cat si parinti cu "coloana vertebrala" care au curajul sa spuna NU si sa ia masuri cand e cazul.

fumatul nu mai e la moda, bautura si drogurle prea riscante, iar sex-ul mai poate astepta, mai ales cand e vb de 15 ani.

michelle



Te pronunti cam repede. Asteapta pana la a 7a a 8a si ai sa vezi/auzi urechilor de groaza o sa te ia. Si se duc pe apa Sambetei si reguli si limite, va fi ff important grupul de prieteni in care se va invarti. INVATA L sa si aleaga prietenii!!!

Sex+ droguri la 13-14 ani intr o scoala rated 9 din 10...Asta este crunta realitate.Si popular kids si nerds kids (clasificati asa de tampitii aia populari) si ghetto kids.



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

indiferent ce se spune de america si la cite se intimpla pe aici, eu vad f. multi copii cu gindul la carte, sa faca ceva cu viata lor, voluntariat, activitati...cat si parinti cu "coloana vertebrala" care au curajul sa spuna NU si sa ia masuri cand e cazul.

fumatul nu mai e la moda, bautura si drogurle prea riscante, iar sex-ul mai poate astepta, mai ales cand e vb de 15 ani.

michelle



Te pronunti cam repede. Asteapta pana la a 7a a 8a si ai sa vezi/auzi urechilor de groaza o sa te ia. Si se duc pe apa Sambetei si reguli si limite, va fi ff important grupul de prieteni in care se va invarti. INVATA L sa si aleaga prietenii!!!

Sex+ droguri la 13-14 ani intr o scoala rated 9 din 10...Asta este crunta realitate.Si popular kids si nerds kids (clasificati asa de tampitii aia populari) si ghetto kids.



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family



ai perfecta dreptate. conteaza f. mult anturajul.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
un alt motiv pt care merg la scoala religioasa si sper sa ii spele bine creierul fetelor mele la scoala religioasa ca sa fie serioase, sa nu doreasca prieteni neadecvati si activitati neadecvate virstei;


Ingrozitoare afirmatie... tu lasi educatia copiilor pe seama scolii religioase ?! Nu crezi ca e mai bine sa le prezinti TU optiunile, mai alees ca ai si experienta negativa, sa le arati ce consecinte au unele fapte ?

Eu n-as lasa un element atat de important numai in seama scolii..cred ca ar fi un esec pentru mine ca parinte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Citat:
un alt motiv pt care merg la scoala religioasa si sper sa ii spele bine creierul fetelor mele la scoala religioasa ca sa fie serioase, sa nu doreasca prieteni neadecvati si activitati neadecvate virstei;


Ingrozitoare afirmatie... tu lasi educatia copiilor pe seama scolii religioase ?! Nu crezi ca e mai bine sa le prezinti TU optiunile, mai alees ca ai si experienta negativa, sa le arati ce consecinte au unele fapte ?

Eu n-as lasa un element atat de important numai in seama scolii..cred ca ar fi un esec pentru mine ca parinte.


Dana & Amelia (21.06.2011)

Deocamdata sint mici 6 ani si 2 1/2 ani; da, atit m-a dus pe mine capul, sa le dau la scoala religioasa, nu sint in stare de mai mult; cea mica a luat o pauza nu mai merge deocamdata ca nu imi mai permit sa ii platesc dar cind va reincepe tot acolo va merge;nu am gasit o alta solutie, eu nu am experienta pedagogica, nu stiu cum sa explic lucrurile, cum sa le invat, sa le explic religie si alte lucruri;ca daca stiam faceam homeschooling; ma bazez pe scoala foarte mult; nici mie nu mi-au fost explicate multe dar nici de la scoala nu am beneficiat de nici o indrumare macar ele sa beneficieze de o educatie/indrumare buna scolara; nu inteleg ce e asa de sinistru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citind aici subiectul acesta imi dau seama ca am fost un copil/adolescent tare cuminte in comparatie cu altii...la 14 ani inca ma jucam cu papusile si jocuri copilaresti, dupa 18 ani de abia am avut un prieten serios...dar sincer as fi vrut acum sa nu il am pt ca mi-a dat viata peste cap serios dupa 2 ani de prietenie serioasa care a avut o consecinta nefasta asupra vietii mele si inziua de azi mai am "reziduuri" psihic vorbind....adolescenta trebuie petrecuta altfel cu scoala, activitati, distractie adecvata virstei prieteni adecvati virstei (fara sex) pt ca complicatiile unei relatii serioase sint de ajuns dupa 25-30 de ani...ce mai trebuie sa iti strici viata si in adolescenta?
Eu nu cred ca voi avea puterea psihica necasara sa "deal" cu problemele unei adolescente rebele, asa sint eu mai moale de inger...de aceea un alt motiv pt care merg la scoala religioasa si sper sa ii spele bine creierul fetelor mele la scoala religioasa ca sa fie serioase, sa nu doreasca prieteni neadecvati si activitati neadecvate virstei; dupa 21 de ani (daca oi mai trai pina atunci) pot sa plece de acasa si sa faca ce vor, dar si atunci sper ca "spalarea pe creier" sa fie asa de buna incit sa fie persoane serioase pt tot restul vietii...
( astept voturi negative...da va rog nu va mai strofocati cu voturile ca nu ma intereseaza si doar imi umpleti casuta degeaba)

Draga mea,
imi pare rau de tine si copiii tai. Toate mesajele tale denota numai neputinta, numai fuga de responsabilitate, numai aruncatul vinei in carca altora. GROW UP!!! Esti adult si ai responsabilitatea cresterii copiilor tai. Lasa victimizarea asta si fa-ti DATORIA de mama. Cum adica nu esti in stare sa 'deal' cu copiii? Cum adica ii duci la o scoala unde le spala creierele? Pentru ce? Ca sa poti tu sa scapi de responsabilitatea educatiei si sa poti sa pozezi pe lebada ranita in continuare??

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady22 spune:

da e nasol.sti poate ar trebui sa vb cu ea si sa faci in asa fel incat sa inteleaga k un barbat de 27 de ani e mult prea matur pt ea.
si taiatu parului nu e o solutie pt k o intoci si mai tee impotriva ta
iar cu politia credema k nu rezolvi nimica pt ca atata timp cat nu au intrtinut relatii sexuale nu ai ce sa faci.asta e doar o criza adolescentina isi va reveni u tre sa fi acolo pt ea orice s-ar intampla

don't worry be happy

Mergi la inceput