probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mey,pe mine ma irita rau de tot expresia asta cu "scapatul din mina"!

Michelle ,tu spui ca parintzii au fost slabi...cum trebuie in conceptzia ta sa fie un parinte ca sa nu fie slab?

Eu stiu ca parintzii mei nu m-au scapat din mina si nici slabi nu au fost,insa stiu 100% ca n-au avut ce scapa din mina!Eu am fost un copil docil,un copil cuminte,care am invatzat,n-am facut nicio problema parintzilor!

Am noroc ca si baiatul imi seaman,si la fel nu mi-a facut probleme pina acum!Asta nu inseamna ca eu nu am fost slaba,sau ca nu l-am scapat din mina ci ca el a fost la fel d edocil si cuminte ca maica sa!

Cum procedezi tu daca itzi rebeleaza copilul ?
Cum faci tu sa nu fii slaba,sa nu-l scapi din mina?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Michelle, ti-am dat vot negativ pentru ca mi se pare ca rastalmacesti pur si simplu ce a scris boticelina.
Ea ti-a dat exemplul ei personal, ca se poate si sa "scapi copilul din mana" si sa nu iasa lucrurile prost. Ce nu ai inteles tu, este ca parintii ei au avut incredere in ea, ca sigur era supravegheata de fapt, prin simplu fapt ca nu trebuia sa minta ....ca uneori a da cu fundul de pamant da rezultate mai bune decat a astepta cei 18 ani legali ca sa faci tampenii cu ghiotura.
Pana la urma, te poti "sexa" si inchis in casa, ca solutii tot gasesti, poti iesi o data la 3 luni si sa te imbeti si droghezi ca sa recuperezi palidele incercari ale altora de a se grozavi.
Nu sunt de acord cu libertatea totala, din contra, insa am vazut ca esecurile majore ies taman din copiii tinuti in reguli mult prea stricte si pedepse multe prea aspre.

Ai mei ma pedepseau cu stat in casa pt diverse .... erau destul de stricti. Asa ca tot imi gaseam portia de libertate, chiuleam de la scoala, mergeam la vin fiert cu colegii, sufeream oribil ca ratam chefuri, majorate ... si vorba aia in anii 90-93 in afara de vodca cu suc de kiwi de la dozator si carpati fara filtru, pupici pe bluesuri, prea multe tampenii nu aveam de facut.

Au inteles cand am intrat la facultate ca daca merg pe munte, no news = good news, ca daca sunt cu gasca mea sunt safe, ca am invatat sa nu beau peste masura, sa vin cu taxi acasa si nu pe jos, ca stiam sa sun la modificari de program majore ....

De fapt au invatat sa aiba incredere in mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Mey,pe mine ma irita rau de tot expresia asta cu "scapatul din mina"!

Michelle ,tu spui ca parintzii au fost slabi...cum trebuie in conceptzia ta sa fie un parinte ca sa nu fie slab?

Eu stiu ca parintzii mei nu m-au scapat din mina si nici slabi nu au fost,insa stiu 100% ca n-au avut ce scapa din mina!Eu am fost un copil docil,un copil cuminte,care am invatzat,n-am facut nicio problema parintzilor!

Am noroc ca si baiatul imi seaman,si la fel nu mi-a facut probleme pina acum!Asta nu inseamna ca eu nu am fost slaba,sau ca nu l-am scapat din mina ci ca el a fost la fel d edocil si cuminte ca maica sa!

Cum procedezi tu daca itzi rebeleaza copilul ?
Cum faci tu sa nu fii slaba,sa nu-l scapi din mina?

Dana


dar eu nu vb de tine...vb de boticelina si parintii ei.

parerea mea e ca un parinte este slab cand nu stabileste limite si reguli pt un copil.

toata viatza indiferent cat suntem de adulti avem limite si reguli de care sa tzinem cont. de aceea un copil treb sa invete asta.
nu exista libertate 1005...adica poate sa existe dar e de scurta durata.

cat despre respectul pt parinti, cum poate un copil care nu-si respecta parintii, si le cauzeaza atita suferinta, sa respecte, vecinii, colegii, autoritatile?



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Tora si Rufus cred ca sunteti niste parinti foarte buni, va admir. Si eu am trei copii, baieti toti, mai mici decat copii vostrii, deci probleme mai mici(momentan). Incerc sa invat de la voi, v-am urmarit si la subiectul cu drogurile.
Din ceea ce ati povestit eu am tras concluzia ca Teda nu este foarte apropiata de voi, adica nu ati reusit sa fiti "prietenul" ei, acum la adolescenta. Nu stiu care este secretul, eu il caut pentru a reusii sa am o relatie cat mai buna cu copii mei. Oricum m-am gandit la mine: de ce nu sunt prietena cu mama mea? pentru ca ea ma critica, pe cand prietena mea cea mai buna ma asculta si eventual imi da un sfat, dar nu CRITICA, ceea ce cred ca este un defect al nostru, al parintilor, din dorinta de a le fi cat mai bne lor.
Cred ca ar trebui sa-i aratati mai mult iubirea, atentia voastra, ea stie ca o iubiti - teoretic-, dar sa fie si practic. Nu stiu daca voi ati discutat cu ea despre toate temerile voastre, sa-i spuneti ceea ce ganditi, exact asa cum povestiti aici pe forum.
In privinta barbatului de 27 de ani, cred ca ea vrea sa arate ca este cool si nimic mai mult. Ceea ce trebuie ea sa inteleaga este ca intr-o relatie conteaza foarte mult RESPECTUL, respect care se pare ca el nu il are fata de ea.
Vis a vis de Rufus, eu cred ca trebuie sa te impui ca un tata adevarat, indiferent de ceea ce spune ea, nu cred ca asta gandeste. Cred ca te apreciaza, dar nu vrea sa recunoasca, cred ca vrea mai mult de la tine, dar ii este greu sa spuna. Nu-mi aduc aminte daca ati spus despre cum era relatia ei cu tatal biologic, cand locuia cu el, sau imediat dupa despartire.
Eu nu prea sunt de acord cu pedepsele, am invatat pe pielea mea, cu fiul meu cel mare, la un moment dat nu mai reactiona la nimic, spunea ca ce pot sa-i mai iau: nu calculator, nu televizor, nu afara. Cred ca muzica ii face tare bine, deci chiar ar fi necesare orele de chitara. Ca si alte fete spun ca ar fi foarte utile niste vizile la un psiholog, chiar cred ca v-ar ajuta tare mult sa o intelegeti pe fata. Daca ea nu vrea, incercati sa mergeti voi, nici nu va imaginati cat de mult va poate lumina.
Va doresc sa luati cele mai bune decizii, sunt convinsa ca pana la urma va fi bine si nu uitati sa-i aratati dragostea neconditionat, sa se simta iubita, iubirea face minuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am intzeles ca nu vorbeai d emine,nu mie mi s eadresa replica ta!

Ce faci daca nu respecta copilul regulile tale atit de pretzioase?
Cum procedezi?

Eu recunosc sincer ca nu stiu cum as fi procedat daca nu as fi avut un copil docil caruia sa nu-i impun reguli,nu stiu!

Vreau sa stiu cum ai proceda tu daca nu-tzi respecta copilul regulile,dintr-un motiv sau altul?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Michelle, ti-am dat vot negativ pentru ca mi se pare ca rastalmacesti pur si simplu ce a scris boticelina.
Ea ti-a dat exemplul ei personal, ca se poate si sa "scapi copilul din mana" si sa nu iasa lucrurile prost. Ce nu ai inteles tu, este ca parintii ei au avut incredere in ea, ca sigur era supravegheata de fapt, prin simplu fapt ca nu trebuia sa minta ....ca uneori a da cu fundul de pamant da rezultate mai bune decat a astepta cei 18 ani legali ca sa faci tampenii cu ghiotura.
Pana la urma, te poti "sexa" si inchis in casa, ca solutii tot gasesti, poti iesi o data la 3 luni si sa te imbeti si droghezi ca sa recuperezi palidele incercari ale altora de a se grozavi.
Nu sunt de acord cu libertatea totala, din contra, insa am vazut ca esecurile majore ies taman din copiii tinuti in reguli mult prea stricte si pedepse multe prea aspre.








dar astea sunt exceptii cand un tinar se imbata, sexeaza, petrece, drogheaza...si iese bine la liman"
plus ca in locul boticelinei , drept sa spun mi-ar fi un pic rusine de ce a facut parintilor sau macar as avea regrete...fapt care eu , cel putin nu l-am remarcat din mesajul ei.
nu e vorba doar de impus reguli...e vorba sa stai de vb cu copilul sa-i explici de ce si cum. sa-i arati ca si tu ca adult ai reguli care sa le urmezi.
treb sa mergi cu viteza care trebuie, platesti taxe, nu te duci baut la servici etc...etc...etc.
viata nu este o petrecere continua, este o lupta,si va fi din ce in ce mai grea...asta e o realitate...nu dramatizez eu acum.
dar are frumusetile ei si astea nu se pot vedea cu mintea incarcata de bautura, droguri si sex.
copilul are nevoie sa-si gaseasca o pasiune in viata, sa isi faca o cariera...sa isi traseze planuri in viata...cum le faca astea cu capul plin de aiureli.

pare drastic, sa le vorbesti de reguli si ca stai cu ochii pe ei...dar un copil chiar daca nu recunoaste are nevoie de atentie, sa stie ca cineva ii tzine spatele, ca are pe cine sa se bazeze, ca cineva ii vrea binele...asta inseamna ca are pe cineva carui ii pasa de el/ea.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

La prima iesire cu niste prieteni ceva mai mari, mama mi-a zis 3 chestii:
1. nu amesteci bauturile
2. nu bei cafea daca te-ai ametit, aparent te simti mai bine, dar de fapt potenteaza efectul alcoolului si te imbeti
3. daca se intampla ceva ce te deranjeaza, sau te ametesti, sau etc, ne suni si venim dupa tine
Despre sex etc si protectie, imi spusese mai demult. Si erau vremuri comuniste inca.
Nu am uitat regulile alea niciodata!!!
Cand m-am abatut de la ele, de vreo 2-3 ori in decursul liceului/studentiei, nu mi-a fost ok.
O singura data am vebit acasa ametita bine... bausem o bere la halba si spuma de pe o alta. Si mai si chiulisem de la meditatia pt admitere. Mama mi-a carpit o palma, consider ca am meritat-o. Nu pt ca am baut berea aia, ci pt ca era ora 15, cheltuisem banii de meditatie facand cinste si mintisem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

michelle, eu si toti prietenii mei am facut de toate in tinerete si toti am ajuns la liman.
noi le zicem acum experiente si ne fac sa zambim sau sa radem cu lacrimi.
asa sunt unii oameni, mai pacatosi, asta nu inseamna ca-s rai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Am intzeles ca nu vorbeai d emine,nu mie mi s eadresa replica ta!

Ce faci daca nu respecta copilul regulile tale atit de pretzioase?
Cum procedezi?

Eu recunosc sincer ca nu stiu cum as fi procedat daca nu as fi avut un copil docil caruia sa nu-i impun reguli,nu stiu!

Vreau sa stiu cum ai proceda tu daca nu-tzi respecta copilul regulile,dintr-un motiv sau altul?

Dana

dana, sincera sa fiu invat si eu de la altii si nu am o forumla magica. al meu e inca mic...deci nu am probleme de genul asta...si Domane fereste, dar nici nu vreau sa am.

dar stiu sigur ce NU voi face: sa stau cu miinile incrucistate si sa privesc cand copilul meu alege un drum gresit.
stiu ca voi face tot posibilul macar sa vada, sa realizeze pe ce drum apuca si desigur sa stie ca are libertatea sa faca ce vrea dar suporta consecintele.
il voi iubi cu aceeasi dragoste, il voi ajuta cat pot dar treb sa stie si ca toata familia a suferi pentru deciziile proaste care el ia un membru.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

michelle, eu si toti prietenii mei am facut de toate in tinerete si toti am ajuns la liman.
noi le zicem acum experiente si ne fac sa zambim sau sa radem cu lacrimi.
asa sunt unii oameni, mai pacatosi, asta nu inseamna ca-s rai


nu vb aici de copii buni vs copii rai. Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel, indiferent de ce facem...dar nu inseamna ca iubeste TOT ce facem.

plus ca, nu judecam aici, si cine am fi noi sa judecam pe altii...cand noi nu suntem judecati. nu?

suntem aici sa gasim solutii, ne spunem parerile ce credem ca e bine sau nu, imparatasim si sa invam din experientele altora...mai dam un sfat, cine vrea il ia, cine nu...face cum il taie capul.

asta e...si peste ani si ani vedem rezultatul...

michelle

Mergi la inceput