probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

E posibil ca tu sa fi facut ce vrei si ei sa fi fost mereu pe urmele tale fara ca tu sa stii ... Altfel, singura ai spus ca prima ta reactie la povestea asta este sa o incui in casa. E greu ca parinte sa trasezi niste reguli si apoi sa stai linistit si sa astepti sa fie respectate ... tocmai pentru ca adolescentii, unii dintre ei, invatza numai din greseli ... Si sunt greseli si greseli. Poate tu ai dovedit ca esti mai prudenta si alunecarile tale din decor s-au lasat doar cu cucuie, dar cand copilul ajunge sa ia contact cu politia si spitalul din cauza unui concert, nu prea iti mai vine ca parinte sa dormi linistit acasa.

Si eu am fost un adolescent rebel dar mereu, mereu, i-am avut pe ai mei pe urmele mele ... Nu-mi aduc aminte sa-mi fi interzis ceva, dar pentru ca aveam potential de a intra in belele, erau ori cu mine oficial, ori prin preajma ... Si eu am trecut prin adolescenta pe vremuri mai putin periculoase. La cenaclu am fost de vreo 3 ori parca, odata cu tata si de doua ori cu gashca si cu parintzii mei tot pe stadion ... La Laptaria lui Enache m-am intalnit odata cu maica-mea in WC, moamaaaa ce criza am facut atunci si maica-mea a sustinut sus si tare ca ea n-avea treaba cu mine, ei erau acolo cu prietenii lor (ceea ce era adevarat) ... deci am avut o libertate oferita in schimbul notelor bune la scoala, dar o libertate controlata ... Poate nu erau mereu dupa mine, nu stiu, dar mereu am avut impresia ca nu pot iesi din decor prea tare ca apar ai mei de undeva. Ma deranja asta ? Groaznic de rau ... Dar nu a existat negociere, aveam doar doua variante, ori ma duc si accept fie sa vina si unul din ei cu toata gashca, fie sa fie si ei prin zona, ori nu ma duc. Mi-am petrecut vreo 10 ani din viata gandind cu ura despre parintii mei si visand sa plec de acasa. Dar acum ii inteleg perfect si le multumesc pentru ca m-au canalizat pe drumul cel bun, lasandu-ma totusi sa trec prin balariile pe care mi le-am dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tora97

la faza cu bautura, pt ca mi a mai venit mirosind a bere acasa, i am taiat vreo 5 cm din lungimea parului si i am spus ca daca se va mai repeta episodul o voi scapa de grija elasticelor de par. in cazul in care va intrebati de ce anume bea fata noastra, in noaptea cu pricina le a spus politistilor ca bea deoarece are parinti comunisti, ca sora ei mai mare o uraste, ca nu i placea liceul la care a intrat (unde nu am obligat o, dar am sfatuit o sa mearga, tinind cont de aptitudinile ei, si cu care a fost de acord)



Asta este barbarism. De ce nu i-ai taiat si unghile din carne?
Trist ca mai exista astfel de parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Buflea, nu, chiar n-au fost cu un pas in spatele meu niciodata. Parintii mei sunt oricum pro-responsabilizare si chiar maica-mea a insistat sa avem singuri grija de treburile noastre. Era sa nu fiu acceptata la examenul de admitere in clasa a V-a pt ca m-am dus singura (la indemnul mamei) sa-mi depun dosarul la secretariat si secretara nu vroia sa mi-l primeasca. I-am zis ca mama stie, chiar ea m-a trimis si ca nu plec de acolo pana mu ma inscrie. Am scris bine clasa a V-a, deci 12 ani.

Iar mai mare fiind sigur nu ar fi venit dupa mine, ce si cum sa faca sa se tina pe urmele mele cate 2 saptamani prin Costinesti/Neptun/2 Mai ? Sigur nu s-ar fi urcat in tren sa ma monitorizeze pe mine prin Laptarie sau pe la Arene...

Nu, am facut o intelegere si cata vreme aveam 10 pe linie si spuneam pe unde-mi umbla oasele era totul in regula.

Trebuie totusi sa precizez ca deja fusesera caliti in adolescenta fratelui meu care a fost trimis intr-o zi sa duca gunoiul si s-a intors dupa 2 saptamani, de l-au cautat ai mei inclusiv cu politia si anunturi la radio vacanta. Atunci s-a nascut pactul "noi te lasam dar vrem sa stim unde esti si cand vii, suna daca ai probleme". Tii, ce copii dificili am fost , ma si mir cum au rezistat bietii parinti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

din cate am citit de la Tora si Rufus, fata nu este maturizata suficient si normal ca nu ii pot oferi libertatile unui adult cand ea gandeste tot ca un copil.
acesti parinti sunt disperati,instinctul le spune sa fie... si treb sa gaseasca solutii.

e ea in stare sa suporte conecintele naturale ale vietii in care vrea sa intre?

ce inseamna asta la 14 ani: prieten, glume proaste la scoala, bautura, politie, discutii despre sex pe telefon...?
e asta un drum bun? e asta dorintza fiecarui parinte sa-si vada fata asa...si sa o lase linistit in pace sa faca ce vrea?
nu vedeti ca e inca un copil, care ia decizii proaste?
cum pot parintii sa puna capul linistit pe perna seara cand ea e cine stie pe unde?
iar asta e doar inceputul...stai sa vezi ce vine, daca e lasata tot asa...
eu cred ca i s-au dat prea multe, oferit prea mult...si nu apreciaza pt ca e prea imatura si prea rasfatzata.

boticela, nu mai traim vremurile de acum 20 de ani...cand te duceai safe la concerte si la mare....sunt tot felul de temptatii si de nebuni pe strada...

histamina,eram sigura ca daca pun un verset din Biblie si scriu cuv"rugaciune"... gata... restul nu se mai citeste...
stii si tu o familie de adventisti sau alta religie si ti se pare ca, cunosti totul despre credintza, religie...si Dumenzeu.

da , Dumenzeu ne ofera dragoste ne conditionata, dar ne da si libertatea si ne lasa sa suferim consecintele deciziilor noastre.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

michelle, nimeni nu cred ca a spus aici ca fata procedeaza corect, si trebuie lasata in pace, ca e matura si responsabila. Din contra.

Revolta unora nu provine nicidecum de la citatele din biblie, ci de la sfaturile oferite de tine.
E clar ca Teda are probleme, si aici esti si tu de acord. Noi insa nu avem cum sa le stim cu exactitate cauza, fiecare isi da cu parerea (pubertatea, tatal, sora mai mare, nevoia de atentie, etc). Tocmai din cauza asta exista o mare varietate de abordari, insa probabil ai observat, cam toate parerile merg in aceeasi directie, indiferent ce solutii vor alege parintii, ei nu trebuie sa si le impuna cu forta in fata ei. E nevoie de tact, e nevoie de rabdare, e nevoie de iubire.

Tu esti de alta parere, ne spui ca e un copil imatur si rasfatat, care trebuie pedepsit. Exact ca pe vremea bunicilor! Mai lipsea celebra fraza cu "eu te-am facut, eu te omor", ca sa fie tacamul complet.
Din modul cum ai postat eu asta am inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa



da , Dumenzeu ne ofera dragoste ne conditionata, dar ne da si libertatea si ne lasa sa suferim consecintele deciziilor noastre.

michelle


Exact, chiar asta e definita parintelui ideal.Libertate si responsabilizare, plus disponibilitate pentru copil si dragoste, indiferent de ceea ce alege acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

boticelina, ai avut parinti intelepti! Dcaa se opuneau era mult mai rau si ei si-au dat seama de asta. Sa tii mine cum s-au purtat ei cu tine, daca istoria se repeta .

Nu stiu daca Tora si Rufus ar putea urma exemplul parintilor boticelinei, depinde de ei dar si de Teodora.

Eu sunt genul parintilor lejeri, asa au fost si ai mei(dar nici eu nu le-am facut probleme, nu am fost o razvratita), dar am in batatura o fata cuminte, a trecut de razvratirile preadolescentine, acum e o adolescenta de 16 ani, cu picioarele pe pamant si inteleapta. Dar vine cea mica din urma si tare ma tem ca nu va fi ca cea mare...

de acord cu andacos. Sunt in aceeasi situatie, cea mare are un tata, cu care vorbeste si se vede constant, nu e uitata de familia lui. Iar sotul desi o creste de la 5 ani nu ii e tata. Nici el nu s-a straduit sa se impuna, a stat in umbra, in expectativa. Dar a fost acolo la nevoie, sa ma sustina pe mine, dar si sa sara in ajutorul fetei cand a fost cazul.

Nu am ce sa adaug, multe din pareri le-am aprobat, dar e clar ca Tora si Rufus vor lua ce se potriveste situatiei lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa



da , Dumenzeu ne ofera dragoste ne conditionata, dar ne da si libertatea si ne lasa sa suferim consecintele deciziilor noastre.

michelle


Exact, chiar asta e definita parintelui ideal.Libertate si responsabilizare, plus disponibilitate pentru copil si dragoste, indiferent de ceea ce alege acesta.

dar Dumenzeu ne da si reguli si limite clare...cand le incalci suporti consecintele.
iar libertatea este limitata si isi are rostul si timpul ei...

si nu ma indoiesc de dragostea care Tora si Rufus le-o arata(la toate fetele)...asa ca nu mai era cazul sa o mentionez.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

michelle, nimeni nu cred ca a spus aici ca fata procedeaza corect, si trebuie lasata in pace, ca e matura si responsabila. Din contra.

Revolta unora nu provine nicidecum de la citatele din biblie, ci de la sfaturile oferite de tine.
E clar ca Teda are probleme, si aici esti si tu de acord. Noi insa nu avem cum sa le stim cu exactitate cauza, fiecare isi da cu parerea (pubertatea, tatal, sora mai mare, nevoia de atentie, etc). Tocmai din cauza asta exista o mare varietate de abordari, insa probabil ai observat, cam toate parerile merg in aceeasi directie, indiferent ce solutii vor alege parintii, ei nu trebuie sa si le impuna cu forta in fata ei. E nevoie de tact, e nevoie de rabdare, e nevoie de iubire.

Tu esti de alta parere, ne spui ca e un copil imatur si rasfatat, care trebuie pedepsit. Exact ca pe vremea bunicilor! Mai lipsea celebra fraza cu "eu te-am facut, eu te omor", ca sa fie tacamul complet.
Din modul cum ai postat eu asta am inteles.




concret, care din sfaturi nu ti-au convenit sau le consideri deplasate?
am spus ca e un copil imatur si rasfatzat care nu apreciaza si are nevoie ghidare din partea parintilor.
cauzele rebeliunii sunt multe si daca nu sunt unele sunta altele...e important sa fie cunoscute dar la fel de imp e ca situatia sa fie tinuta sub control de parinti macar pana se mai maturizeaza un pic.

normal ca e importanta abordarea si sunt sigura ca Tora si Rufus stiu cum sa o faca.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Rufus, Tora eu vreau doar sa va spun ca am fost in papucii Tedei. Aveam 16 ani, un prieten cu 13 ani mai mare si chef de cearta, de trantit usi, plecat de acasa, tot tacamul...

Solutia alor mei a fost sa-mi acorde libertate, dar si responsabilitate (aproape totala).

Conditia principala a fost sa-mi vad de scoala, daca notele/media generala ar fi scazut sub 8 s-ar fi anulat tot ceea ce urmeaza:

- Plecatul de acasa: spus cand plec si cand preconizez ca ma intorc, fie ca sunt 3 ore sau 3 saptamani. Daca am probleme sa sun. Daca n-am, sa nu sun Nu erau mobile in adolescenta mea, deci puteam suna doar pe fix de la vreun telefon public iar ei pe mine chiar ca nu ma puteau gasi.
- vicii: "noi suntem parintii tai si datoria noastra este sa va crestem frumos si sanatos, deci nu sponsorizam vicii. Daca bei/fumezi, muncesti pt bani de bere/tigari" si s-au tinut de cuvant.
- ai grija ce faci si fa astfel incat sa nu intri in bucluc (exmatriculari/politie/sarcina/BTS), adica nu dorim sa te luam de la sectia de politie, sa te adunam beata de pe jos, libertatea implica responsabilitate. La fel si sexul. Daca totusi patesti ceva spune repede sa putem rezolva, asta e, shit happens sometimes.

Vreau sa zic ca am avut cea mai misto adolescenta, am facut tot ce mi-am dorit, am stat 7 ani cu prietenul looser (pe care ai mei mi-au zis ca-l urasc si ca nu il vor vreodata in vizita la noi acasa - mi-au zis sa-i transmit eu asta) si asa a ramas, omul ala n-a calcat la mine acasa in cei 7 ani de prietenie, am plecat la concerte noaptea, in bucuresti , vara eram 1 saptamana acasa 3 plecata, banii mi i-am muncit, ei decontau drumul dus-intors cu cel mai ieftin mijloc de transport plus niste maruntis de subzistenta pe zi, gen juma de paine si 5 felii de parizer, restul era treaba mea sa produc/economisesc.

Si da, m-am imbatat, m-am sexat, am si muncit (doar munci legale - asta era conditia esentiala), m-am distrat de mi-a iesit pe urechi, am terminat fiecare an de liceu cu premiul 1, am intrat la facultate cu concurenta de 56 candidati / 7 locuri, si-mi doresc din tot sufletul sa am si io intelepciunea, cand mi-o veni randul, sa pot lua o decizie la fel de buna si in acord cu personalitatea copilului meu.

Citind acum de Teda, prima reactie a fost "jesus, as incuia-o in casa", dar apoi mi-am amintit de mine



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


sunt f. multe din ce spui tu cu care nu sunt de acord si eu nu voi fi un astfel de parinte.
- cum adica sa nu stii 3 sapt de copilul tau unde e si ce face?...pai, poate sa fie la 2 m sub pamint de 2 saptamini sa nu aibe ocazia sa sune in prealabil...si habar sa nu ai... Doamne fereste!!!!
- sexul...cum adica shit happenes? un copil e "shit" ?...e o viata de om, o responsabilitate pt o mama pt tot restul vietii ei.
si se poate intimpla oricui , oricind iar 100% protectie nu exista decat, no sex.
-spui ca "m-am imbatat, m-am sexat..." nu spun cat de dezgustator imi suna acest cuvint "sexat"... crezi ca meriti flori pt asta?
daca tu crezi ca ai iesit la liman dupa toate astea vezi ca sunt milioane de cazuri in care nu mai ies...asa ca nu e o virtute si nu e un exemplu de urmat.
-ai mai spus ca ai stat 7 ani cu un prieten looser...iar un exemplu bine de urmat...

cred ca ai amarit viatza bnietilor tai parinti(sper ca le-ai cerut iertare),care au fost prea slabi sa poata face ceva si au preferat calea de a te lasa sa suporti consecintele ...dar ce a fost in inimile lor...numai ei stiu. si nu asta le doresc Torei si lui Rufus.

michelle

Mergi la inceput