probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Uite ce diferitzi suntem si sunt copii nostri!

Pe noi ne-a parasit taica sau cind avea copilul vreo 3 ani!
Eu am stat singura tot cam vreo 3 ani,efectiv n-am putut sa ma bag intr-o relatzie,mi-am lins ranile intii si apoi am mers mai departe!

Insa dupa ce a realizat el(copilul)cum sta treaba(copilul a realizat mai repede ca maica sa,pentru ca el avea contact rar,dar avea cu taica sau,pe cind eu-daca n-as fi stiut d ela copil si soacra mea,l-as fi putut da disparut)m-a intrebat de ce nu-mi gasesc si eu pe cineva!(bine formulat la nivel de 5 ani,insa asta era ideea)

Pe sotzul meu(pe care recunosc cinstit ca l-am "cautat"mult sa fie asa cum credeam eu ca trebuie sa fie pentru mine si copilul meu)l-a acceptat din prima,sunt prieteni foarte buni,eu uneori sunt asa...usor geloasa pe relatzia lor!

Taica sau...e(pfuuu ce greu e sa-mi gasesc cuvintele si asta pentru ca eu nu l-am vorbit niciodata de rau,nici in fatza copilului iar in fatza altora am spus ca a facut ce a crezut el ca e mai bine pentru el in momentul ala) si va ramine taica sau...in acte!

IN rest...nimic!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Rufus parerea mea e ca ar fi momentul sa te simti foarte indreptatit si responsabil ca tata al Teodorei. Cred ca asta are nevoie.
Nicidecum sa dai inapoi. Afirma-ti pozitia, arata-i ca ti-o doresti si ti-o asumi. Nu ca pe o parada de autoritate, ci ca pe sincera ta dorinta si necesitate de a o proteja, de a o avea ca fiica.

Cred ca i-ar fi placut sa stie ca te-ai dus peste barmanul cu pricina si i-ai pus in vedere ca e fiica ta si nu permiti asa ceva. Te porti prea cu manusi cu respectivul. Deja ai pierdut elementul surpriza. Ii ceri intalnire? Impune-i una.

Cred ca i-ar fi placut sa reactionezi ferm cand a ajuns in spital fiindca a baut nepermis de mult. Sa pui limite, sa arati ca iti pasa si faci ceva. Eu stiu ca iti pasa, ea are nevoie sa o convingi. Nu cu vorbe, cu fapte.

Esti tatal ei acum. Unicul care pare ca o vrea. Poarta-te ca atare, nu te mai impiedica in biologie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Tora daca-mi permiti un feedback, eu simt multa duritate in mesajele tale. Tu te lupti. Te-ai luptat cu pierderea relatiei, te-ai luptat cu astmul, vrei sa te lupti cu insasi adolescenta Teodorei.
Ii tai parul, ba pui usa, ba o dai jos, o conduci de mana la scoala - toate armele astea arata disperare si, in cele din urma, neputinta. Poate asta simte Tea cand spune ca si-a pierdut mama. Nu stiu daca te simte langa ea - nu fiindca tu nu ai fi acolo - ci fiindca esti pe pozitie de lupta. Te lupti cu ea. Vrei atat de mult sa-i fie bine, incat uneori ii faci rau.

Aveti o familie cu multe provocari, v-ar ajuta mult o consiliere psihologica de familie. Ati fi toti cinci castigati, nu doar Teda.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

da, si eu, daca as fi vrut sa discut cu el, nu i-as fi lasat mingea deloc.

si eu cred ca pe copii cel mai tare ii sperie sa "nu te mai intereseze de ei"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Buli, mi-ai amintit de o chestie draguta.
Eram de vreo 16 ani, si faceam sport de performanta.
Ma tot conducea acasa, de fapt pana la colt un sportiv mult mai mare decat mine, el avea atunci vreo 23 de ani.
Si tata a venit intr-o zi spre colt, din senin, si m-a rugat sa o iau un pic inainte.
I-a spus foarte frumos ca si el a fost sportiv de performanta la varsta lui, ca el intelege ca ma place, insa diferenta de varsta si asteptari de la o relatie include o parte pt care el considera ca eu sunt prea mica.
Si i-a zambit fte misto, era clar ca se refera la sex.
Tanarul meu sportiv a zis ok, aveti dreptate.

Si cu asta s-a terminat condusul acasa. Pentru mine era mandria ca uite se uita la mine ditai marele sportiv cunoscut de echipa nationala, pt el era flatarea ca o pustoaica draguta se uita dupa el. Nimic mai mult.

Si acum radem pe faza asta cu respectivul, si au trecut 20 de ani.

La primul meu prieten, atunci eram intr-o perioada fte fte rebela, eram in clasa a12a, s-a dus la usa, sa il cunoasca. Tot fara sa anunte
Avea dreptate, nu stia ce-mi poate capul sa-i mai scot din sarite.
L-a placut si nu am mai avut vreo problema sa ies cu el, din contra, avea incredere in el, si 5 ani cat am fost impreuna au avut o relatie fte ok.

Deci Rufus, TU esti acum tatal ei. Tatal biologic la cum se poarta este un DONATOR, atat. Protejeaz-o, sustine-o, arata-i cat de mult o iubesti si ca, cu sau fara actele de adoptie, TATA este cel care se comporta ca atare, chiar daca exista un tata biologic care o reneaga emotional.

Tatal alor mele nu le cauta decat 1 data la 9 luni la telefon, le spune ca i-e dor de ele, ca le iubeste si apoi dispare alte 9-10 luni. Nimeni nu l-a impiedicat sa le vada sau sa vorbeasca cu ele. Nu vrea, nu ii pasa, nu-si achita nici macar amarata aia de pensie alimentara ... deh, nu are venituri licite pe teritoriul tarii.
E dureros, iar in timp va fi si mai si pentru ele. Acum sunt inca mici, si totusi sufera, compara, analizeaza. Ma sperie modul matur in care poate gandi un copil de 7 ani. Darmite la 15-16 ani :(.
Sper sa gasesc un mod de a le creste fara sa se simta ne-iubite de propriul tata, cea mare deja spune ca nu ne cauta pentru ca nu ne iubeste .... in conditiile in care nu am spus vreun cuvant urat de el in fata lor. Ma abtin cu greu, insa incerc sa fiu corecta cu sufletele lor, si sa las timpul sa aseze lucrurile, sa ceara ele explicatii de la el, nu de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu vad situatia ca fiind f delicata si destul de grava.

si nu cred ca se datoreaza faptului ca sunteti o familie cu copii din dif casatorii, pt ca situatiile astea se intimpla frecvent si la familiile cu copiii lor.
iar voi sunteti responsabili pt ele. asa treb sa-i spuneti , ca nu o puteti la sa de capul ei pt ca sunteti responsabili in fatza lui Dumenzeu si a societati pt ele.

parerea mea este ca ati gresit ca ati lasat-o de la 14 ani sau citi a avut sa aiba prieten. chiar daca imi sare tot forumul in cap ca e ceva normal...ca toti adolescentii au...eu nu sunt de acord ca e ceva normal la o virsta asa de mica.de pe la 18 ani in colo...mai vb.

nu stiu ce sfaturi sa dau decat ce aud si eu la alte mamici cu copii adolescenti....asa ca le impartasesc cu voi, aici.
deci, ce aud de la mamici ca fac:

-le iau telefoanele, calculatorul,tv...
-le ia usa de la dormitor
-le da cat mai multe extra activ sa nu aiba timp liber de pierdut aiurea-le taie din buget pt haine, cosmetice...etc
-le cunosc cercul de prieteni
-masa de seara sa fie luata impreuna, in familie
-nu le lasa la petreceri, discoteca, baruri noaptea
-fumatul, bautura, droguri complet interzise (fratele meu era sa moara la 18 ani, cand a facut coma alcoolica)
-sex. vb cat mai mult despre consecinte si daca sunt in stare sa si le asume:copil, avort, boli...eventual un cadru medical altfel vb cu ea si ii explica consecintele cat sunt de grave si dureroase si unele pt toata viata.
eu cred ca ea se"da mare" ca stie...dar habar nu are ce inseamna.

-din pdv d religios, Dumnezeu NU binecuvinteaza persoanele rebele. dintre cele 10 porunci una este :"respecta-ti parintii" si tot singura porunca care mentioneaza si binecuvintare: "astfel vei avea viatza lunga si prospera".

cat despre taiatul parului, nu cred ca ati rez. ceva...la unele fete le sta chiar mai bine tunse....oricum ideea asta nu o mai auzisem.

abia astept sa vad cum rezolvati problema

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si inca ceva, daca sunteti credinciosi rugati-va pt ea, pt voi...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Michelle.... cu tot respectul pt credinta ta .... lasa-ne ca nu se rezolva totul cu percepte biblice si nici cu rugaciuni.
Si nici cu nspe SE TAIE sau SE IA
stii.... crestineste este SA DAI, de ex... ce ar fi sa ne vorbesti despre dragoste, acceptare, intelegere? nu ar fi mai aproape de Dzeu cumva?
cu cat frustrezi mai mult, cu cat interzici, cu cat ai cele mai mari sanse sa obtii efectul invers :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,cum e treaba?Pun pariu ca nu te-a mai contactat musiu si nici nu o va mai afce.Doar sa-l inghesui tu pe undeva si sa-i zici vreo doua.Fetele-s bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

michelle,relatiile dintre oameni nu-s dictate nici de carti si nici de versete.
pe vremuri,la tara, fetele erau bune de maritat cam la un an maxim doi dupa ce le venea ciclul.de ce?pt ca hormonii isi faceau de cap si decat sa treaca la fapte sa ii stie tot satul,mai bine maritata de buna(nebuna)voie.cum ciclul le venea pe la 14-15 ani, vezi si matale ca mai toate bunicutele de azi cand aveau 18 ani deja isi puneau semne de intrebare ca-s fete batrane.

la 14 ani,o fata de azi are dezvoltarea emotionala si hormonala a unei fete de 17-18 de ani de pe vremea bunicii.

pe de alta parte,nu cu versete iti cresti copilul,ci demonstrandu-i ca il iubesti,cu fapte,nu cu vorbe si neconditionat,indiferent ce face.facand tu pe politaiul,nu obtii nimic bun.

desigur,exista religii neoprotestante care sunt f putin permisive,sunt comunitati inchise si au un autocontrol puternic:slujbe regulate si obligatorii,lecturi religioase zilnice obligatorii............f putini ies din rand.
am o familie de adventisti langa mine.ff faini oamenii.au 14 copii.12 sunt adventisti practicanti,rigurosi,oameni faini,nu am ce sa le reprosez,dar doi,o fata si un baiat,au ales sa se revolte.
intreg neamul i-a repudiat.trec pe langa ei si ii ignora.
si ce au facut asa de rau?
doar ca s-au mutat fiecare cu alesul/aleasa inimii impreuna inainte de nunta si ca au zis:basta,nu merg la slujba de 5 ori pe saptamana.

deci,poti culege si reversul.

incearca sa vezi totul cu iubire,nu in sistemul:asta ai voie,asta nu,ca s-ar putea sa ai surprize.copii sunt imprevizibili si adolescentii cel mai mult.

Rufus,tu esti TATAL.punct.actionezi, o sprijini,ii esti alaturi si faci tot ceea ce un tata ar face.celalalt:componeneta in structura cromozomiala a Tedei.

Mergi la inceput