probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

"Asa ca, revenind la surori, nu dormim dar nici n-o sa sar din pat de cate ori isi sutesc fardurile sau toalele si apoi isi spun ca se urasc. In fond, au si probleme serioase: uneia i-am luat mama, aleilalte Tora i-a luat tatal. Sa fie sanatoase...asta-i situatia si nu regret ca m-am recasatorit."

Rufus si Tora, nu cred ca e prea intelept sa fiti prea duri cu ele.
Din cate am inteles, Teodora este, in clipa de fata, traumatizata de faptul ca propriul ei tata i-a propus sa se lase adoptata de sotul mamei ei. Daca tu esti dur, mama ei e dura, tatal natural dur, unde sa gaseasca fata un umar pe care sa se sprijine ? La cel de 27 de ani sau altii asemenea.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu cred ca gandirea ei e mult mai simpla dar pentru ca situaia in familie e atat de mixta, ii e usor sa isi caute singura traume ca sa dea o explicatie cand e incoltita. Si nu cred ca vrea sa traga nici un fel de semnal de alarma ... Ce teorie e asta ? Cauta un tip de 27 de ani, vorbeste cu el despre sex ca sa le spuna parintilor ca are nu stiu ce lipsa de atentie ?

Pana sa ajunga la discutiile despre sex, individul ala a aburit-o cu cine stie ce complimente si teorii si promisiuni. Sau in ziua de azi te cunosti la concert si a doua zi vorbesti de pozitii de sex ? Ceva in discutiile lor a dus la aceasta intimitate si la placerea fetei de a-si marturisi fanteziile sexuale. Ca dovada ca si acum, cand ea nu a mai dat un semn de joi, el a contactat-o ... SMS-ul lui Rufus mi se pare potrivit. Trebuie vorbit frumos dar ferm, rugat ca relatia sa inceteze. Nu stiu despre politie, mi se pare cam extrem, poate daca el insista sau are un comportament ironic, atunci trebuie implicate autoritatile.

Cat despre Tea, eu zic ca o sa treaca ... Acum aveti experiena cu ea ... Nu mai lasati garda jos, pur si simplu nu este inca la maturitatea de a lua decizii calculate ... Pare ca se arunca cu capul inainte fara a se gandi la consecinte ... Prin urmare, stati cu ochiul pe ea si sa stie asta. Vrea la concert, va duceti unul din voi cu ei, sau, va duceti in secret si voi si urmariti ce face. Stiu ca multa lume o sa fie impotriva vorbelor mele, dar eu cred ca in situatia data, ori nu se mai duce, ori se duce si cineva o supravegheaza. Asa o sa vedeti cat bea, cu cine umbla, ce exact se intampla la concertele astea ... Bauta, perfuzii, politzie ? Asa ceva nu se trateaza cu intelegere si toleranta.

Ah, si a mai zis cineva ... Trebuie aflat daca si-a inceput viatza sexuala ... Nu as avea incredere in "Nu"- ul ei. Pentru ca daca a inceput-o, atunci trebuie punctate cu insistenta alte aspecte. Boli, sarcina, prostitutie ...etc. Sigur ca stie despre ele, dar trebuie aflat daca e chiar in pericol sa se friga ... Daca a fost in stare sa bea pana la spitalizare, atunci e foarte posibil sa faca cine stie ce alte prostii sexuale ...
La istoricul asta, eu as spune ca trebuie supravegheata foarte serios ... Retineti, nu am spus sa i se interzica activitati, am spus doar lasata si urmarita din umbra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Corect,Buflea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Din cate am inteles, Teodora este, in clipa de fata, traumatizata de faptul ca propriul ei tata i-a propus sa se lase adoptata de sotul mamei ei.



Este o presupunere a mea, nu stiu daca este un adevar. In "domeniul" asta presupunerile sunt numeroase si, fara ajutor din partea ei, nu stim adevarul. Subiectul este tabu pentru ea, foarte rar se trezeste vorbind de ta-su si atunci mai putem afla cate o farama din ce gandeste si putem plasa, eventual, un sfat. Daca deschidem noi subiectul...nici un rezultat.
Parerea mea este ca nu si-a inceput viata sexuala. Poate din afara e greu, dar din interiorul familiei se vede cu usurinta, este imposibil sa scape tuturor un "amanunt" de genul asta. Sau poate nu imposibil, dar greu. Nu se pune problema de lipsa educatiei pentru preventie si protectie...problema se pune de vointa. Daca se pierde, poate renunta foarte usor la protectie, daca asa vrea domnul. Nu cred ca e pregatita pentru a pune conditii.
Dar poate ma insel.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Verisoara fii-mii are 28 ani. Este sora mai mare, modelul si reperul fetei mele.
Este persoana in care are cea mai mare incredere si la care se duce cand are ceva de spus si nu se simte in largul ei cu mine.

Acum cateva luni am asitat (era la mama acasa) la o desfasurare de forte incredibila: plansete, urlete, usi trantite, e neinteleasa, noi nu mai reprezentam nimic pentru ea. Ma rog tot tacamul emotional pe care l-a putut gasi.
Nu a mai vrut sa vina acasa.

Dupa cateva incercari esuate am reusit sa aflu cauza.
Verisoara ei nu i-a mai dat atentie si ea s-a simtit abandonata. (Verisoara ei are o fetita de 2,6 ani)
Mama mea le-a dat mai multe atentie verisoarei si fetei de 2 ani.
Ea s-a simtit tradata si nesigura pe dragostea lor si a simtit ca pozitia ei in familie se clatina.
A mai fost un fapt ce a deranjat-o, insa il las deoparte.

Am vorbit cu nepoata-mea i-am spus sincer despre ce este vorba si i-am sugerat sa stea de vorba cu fii-mea sa o cheme la ea si sa-i propuna sa participe intr-o oarecare masura la viata ei.


Situatiile, cu toate ca difera in intensitate si manifestari, sunt olecuta asemanatoare dintr-un anumit punct de vedere.
EU nu zic sa lasati pe umerii Ioanei rezolvarea problemei, dar o puteti coopta intr-o mica masura.
Fie doar sa spuna de ce a scris in jurnal ce a scris si ce au sa-si reproseze una alteia.

Sentimentele lor trebuie drenate si plaga curatata.

Sora mea mai mica cand s-a prins ca ii citesc jurnalul a scris numai magarii dspre mine.
Sora mai mare cand s-a prins ca mama si-a bagat nasul in el apai ii dadea exact ce nu vroia sa auda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Te-a contactat individul,Rufus?Ieri a incercat ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din pacate nu m-a contactat, poate are ceva treaba. Ziua inca n-a trecut, l-am rugat sa ne vedem azi. Deocamdata a disparut.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ma asteptam.Fata cum e?Bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Rufus, tu ai dreptate cu privire la tatal Tedei. Sigur ca doare sa se desparta parintii, doare si mai tare daca cel care sta in alta casa nu te mai cauta atata vreme... ca si copil oscilezi intre a zice ca el e "raul, el e de vina" dar dorul te face apoi sa te indoiesti si sa nu te crezi destul de bun pentru a fi iubit, sau iti invinovatesti celalalt parinte alaturi de care stai ca n-a stiut sa faca in asa fel incat toate astea sa nu se intample. Sunt sentimente amestecate si traume reale, nu cautate sau inventate, comune multor copii aflati in situatii asemanatoare. Iar relatiile cu sexul opus se dezvolta si in functie de modelul de acasa si de relatia copilului cu parintele de sex opus. Toate-s legate. Acum cand tatal natural , dupa o lunga absenta i-a zis ca-i gata sa semneze pentru adoptie, a fost pentru ea o confirmare a unui abandon. E normal sa sufere, sa se intrebe de ce vrea el asta, cum si de ce l-ai putea inlocui tu, sau cu cine o inlocuieste tatal natural pe ea? Ca nu discuta e exact semnul ca doare prea tare ca sa zica ceva despre asta.
Poate solutia ar fi sa vorbiti intai separat voi adultii cat sa ajungeti la o intelegere in care tatal natural sa fie in continuare prezent in viata ei. Stiu ca-i o varianta mai mult de film american asa, asta cu armonia intre parintii naturali si noile lor familii dupa divort, dar cumva copiii ar trebui sa fie feriti de a cadea la mijloc si de a se simti datori sa aleaga sau sa apartina exclusiv unei parti. Ideal ar fi ca noile familii sa reprezinte un dublu sprijin si in situatii de criza sa faca chiar front comun pentru binele copilului. Greu de aplicat insa, stiu, ca-s multe rani, resentimente si orgolii la mijloc si cumva toate ajung sa fie resimtite in primul rand de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

tora, rufus,din experienta mea cu nepotelul meu,al carui tata a avut aparitii meteoric ein viata lui lucrurirle stau cam asa:s-a atasat definitiv d esotul meu tocmai pt ca a vazut in el un prieten.si cand am avut ocazia sa stam impreuna,sotul a impus uns et de reguli,negociate si prezentate.
ins ains ecund ain care sor-mea ,mama lui, sau cealalta sora a mea vin si ii spun faci asta,ies scandaluri monstruoase.
ceva,undeva se pierde.
despre ta-su:ce sa-i fac?nu am ales eu,e alegerea lui.daca revine il primesc,dar sa nua stepte mai multa atentie decat imi da el.si a tecut saracutut prin perioad ein care astepta maca run sms.la capactiatea de anul alsta,cand nu a dat un sms,stiti ca am compatimit impreuna,vb lui nenea Iancu.
la noul prieten al maica-sii,reactie urata,dura.nu te mai intelegi cu el.i-a luat-o pe maica-sa!
greu,greu,greu.
rufus,sper sa te intalnesti cu tipul ala.

Mergi la inceput