probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ba e prost ca nu realizeaza ce poate pati.Cred ca,din cauza faptului ca fetita a avut liberate de miscare,considera ca este si nesupravegheata.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


fix asa e, cum le stii tu pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ema...nu intru in polemici din respect pentru roblema lui Rufus.
Dupa opinia mea,un om care stie clar ca e ilegal ceea ce face,corupere de minori si continua pe aceeasi cale,ori e la nivelul unei rame ca si inteligenta,ori crede ca are putere prea mare asupra ei si continua.Avand in vedere ca pana acum parintii au preluat putin fraiele situatiei,ma indoiesc ca nu o va lasa mai moale.Daca sa presupunem ca e smecher si implicat in diverse,cu atat mai mult nu are inteligenta de a nu atrage atentia asupra lui,periclitand ceea ce face.

Deci si intr-un caz si in altul,prea mult nu-l duce capul,probabil e un smecheras de Bucuresti cu tupeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Dana, eu cred ca regulile sunt parte din viata noastra si-s pentru noi toti impreuna si separat. Imi e greu sa imi imaginez o societate sau o relatie, de orice fel, fara reguli.

Regulile sunt defapt un mod de viata, de relationare, cu cei din jur. Nu sunt o neaparat o povara. Cum sa le mai zicem sa sune mai ok? Directii? Compromisuri? Limite?

Dar tu ai dreptate cu ´´regulile´´ acelea autoritare , modul acela de ´´eu decretez tu executi´´ , de obicei pretentii ne-necesare si ilogice cu care multi parinti isi impovareaza copiii.


Interesanta constatarea lui Pisigri.
Mie din principiu nu imi plac niciun fel de extreme, fie ca-i zice AP fie ca-i zice oricum altcumva.
Multe mame care se declara a fi ´´AP´´ elimina orice limita sau regula din relatia cu copiii lor, iar eu ma indoiesc ca asta e un lucru bun. Dar cine-s eu sa judec?

Nu exista reteta sigura pentru fericire si armonie, asa ca...
Suntem frumosi asa diversi cum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Dar tu ai dreptate cu ´´regulile´´ acelea autoritare , modul acela de ´´eu decretez tu executi´´ , de obicei pretentii ne-necesare si ilogice cu care multi parinti isi impovareaza copiii.




--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Lady,eu la genul asta de reguli m-am referit,la genul de relatzie in care copii sunt din start(copii ajunsi intre timp la pubertate,adolescentza)inferiori parintelui!

V-as mai da un exemplu(pe linga cel cu pisigri),va rog s anu uitatzi reactzia forumsitilor fatza de Xio cea de acum citziva ani!"O mucoasa"(XIo )care sta la discutzie,ba chiar "isi pemite"sa ne contrazica pe noi astia maturii si...atotstiutorii!

Cred ca exact asa se petrece in foarte multe famiilii!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E foarte posibila si aceasta varianta. Dar daca esti parinte si fata ta este in situatie oare te vei rezuma la aceasta varianta? Vei spune si vei actiona ca atare?
"Ok... nu e mare branza... se amuza si desteptul ala de 27 de ani de naivitatea fiicei mele, de daca o intreaba ce pozitii ii plac cel mai mult cand fac sex? Aiureli. Nimicuri."

Oare ca si mama/tata ai reusi sa spui si mai ales sa crezi ceva de acest gen? Eu nu cred. Pur si simplu nu cred.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pana scriu ceva - dispare mesajul la care fac referinta... mey...

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Tora, liceul (mai ales profilul) nu este pe potriva unei fete frumoase si mai ales "cu o puternica personalitate". Puteti in semestrul 2 sa o mutati. Nu ar da diferente multe si poate alege ce profil vrea acum. Eu cred ca Matei Basarab ar fi ok (au stiinte sociale, stiintele naturii, mate info). Media de admitere e in jur de 8.90, e central, profesori foarte ok, mediu curat si mai ales sunt destui baieti draguti si isteti.
Chestia cu prietenul de 28 de ani e intr-adevar o problema. Indiferent ce metode folositi, e un must sa o indepartati de el. E un derbedeu...sex anal ii trebuie cu o fata de 15 ani. Poate e ok si un psiholog.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Am totusi o intrebare de ce scrii cu K in loc de C?


E o prescurtare folosita mai ales in trimiterea SMS-urilor, inlocuieste "ca" (exemplu "k si" in loc de "ca si"); pana si vara-mea (44 de ani) o foloseste. Pe mine ma enerveaza groaznic , dar asta nu-si are locul aici.

End off-topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Actiunile astea extreme ( betii, discutii despre sex, alegerea unui prieten nepotrivit ), eu le vad ca pe o manifestare de ciuda, ca nu mai este copil unic la mama.
Poate ca ar fi bine ca Tora sa fie mai afectuoasa cu Teda. Si mai des.
M-am uitat la pozele voastre; imi pare un copil tare trist.
Toate observatiile pe care i le faceti, sa se concentreze pe ce i se poate intampla ei, nu familiei.
Are nevoie sa se simta iubita in permanenta.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

Tora, liceul (mai ales profilul) nu este pe potriva unei fete frumoase si mai ales "cu o puternica personalitate".


Prostie mai mare nici c-am citit in ultimele luni.
Cum mai, la liceul Madgearu sunt (sau ar trebui sa fie) numai ... pocitanii lipsite de personalitate??!
Mie mi se strange pielea pe mine cand vad ce conceptii au unii oameni si cum nu se sfiesc sa le disemineze. Adica (,) contabilele sunt niste oi hidoase si placide, fara exceptie?
Iaca afla ca eu tot Madgearu am absolvit, e drept ca nu in Bucuresti, insa pe diploma scrie contabil-statistician. Si n-o sa zic de mine, insa crede-ma ca am avut colege foarte frumoase de care nu numai ca nu s-a ales praful ci o duc bine-merci. Si au si personalitati puternice pe deasupra.



Ne mai plangem ca generatiile tinere aleg calea usoara de castigare a banului, ca nu studiaza temeinic, ca vor sa fie toti modele (fetele) si fotbalisti (baietii). Pai cum sa nu fie asa din moment ce si parintii cred ca fetele frumoase trebuie sa dea la un anumit liceu prin prisma caracteristicilor fizice pe care le au....
Brrrr................

Mergi la inceput