probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

no si eu tot Madgearu am terminat din Bucuresti...acu ce sa zic am aflat ca nu am personalitate...andreea raicu tot Madgearu a terminat...banuiesc ca si ea tot stearsa e...
chiar nu cred ca asta e problema. eu una nu cred ca este un liceu mai prost ca altele, din cate stiu este printre cele mai bune. Daca termini Madgearu nu e musai sa fi contabil, eu am urmat Dreptul...
E drept ca au trecut ceva ani de cand am terminat eu dar in mod cert nu este acolo dezmat mai mare ca in alte licee.
in ceea ce o priveste pe Teda cred ca e greu de dat sfaturi daca nu o cunsoti personal. Poate nu ar fi rau sa vorbeasca cu ea vreo prietena de-a voastra care se intelege mai bine cu ea ca sa vedeti exact ce gandeste. deasemenea poate nu ar fi rau sa o trimiteti la ceva activitati de modeling, de actorie daca asta o pasioneaza, ceva care sa ii creasca respectul de sine, sa o faca sa se simta indeajuns de admirata incat sa nu mai cada in bratele unor barbati maturi doar pentru a se simti apreciata.
oricum ar fi va doresc sa gasiti calea cea buna, si cel mai bine voi stiti ce i se potriveste pentru ca o cunoasteti cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ma mai gandesc la o chestie.

uneori e bine sa schimbi directia total. abordarea adica.
e ca atunci cand incerci sa deschizi o usa impingand in directia gresita.
nu trebuie decat sa tragi si se deschide f usor.

eu cred ca voi ati creat deja un fel de "rutina". ea face trasnai, voi o certati (dur), ea cedeaza, apoi discutati, armonie, ea sare calul si o luati de la capat.
in locul vostru, as rupe cercul. as face altceva, dar cu blandete, nu de pe pozitii de forta.

e mult, mult prea mare si aproape de maturitate ca sa va mai permiteti pozitii de forta.
daca faceti asta, nu-si va dori decat sa faca 18 ani si s-o tiveasca. si e pacat, pt ca voi va doriti de fapt fata aproape.

tipul ala exact de asta profita, de nesiguranta ei si de distanta dintre voi. acolo s-a bagat, in locul liber pe care l-ati lasat.

am spus de invitat acasa nu ca sa-i arat afectiune lui, ci dupa principiul "tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu nu cred ca legatura cu tipul are vreo treaba cu apropierea de parinti. pur si simplu este adolescenta, doreste sa fie admirata, sa fie cool, si i se parea ca asta este calea. important ar fi sa o faceti sa ridice stacheta sa isi dea seama ca este mult prea buna pentru un astfel de tip, si asta nu cred ca are legatura cu dragostea pe care i-o oferiti voi, ci tine de modul in care vrea sa fie privita de anturaj...
iar legat de discutia despre sex cu mama nu cred ca vrea sa ii testeze limitele, ci probabil ea chiar crede ca a descoperit ceva super iar mama e prea demodata pentru a mai fi la curent cu asa ceva...dar voi o cunoasteti cel mai bine si stiti ce ar putea fi in capul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

intii am sa va spun celor ce au tras concluzia ca doresc sa mi se faca statuie pt ca sint un parinte caruia i pasa, ca nu este asa.... imi fac datoria fata de ea, pentru ca i sint parinte, pentru ca am o responsabilitate fata de ea si nu in ultimul rind pentru ca o iubesc. nu astept nimic in skimb si nici nu ma simt ranita cind da cu vorbe dure la adresa noastra, a parintilor, in stinga si n dreapta. imi iau fetele asa cum sint

cea ce i-am spus de fiecare data cind a luat o rau pe aratura: iau masuri extreme, atunci cind isi pune sanatatea, integritatea, viata in pericol... unele dintre voi ma cunosc de cind teda era de o skioapa si ma "luam de piept cu Dumnezeu" pentru viata ei, cind fiecare zi era o lupta zilnica cu astmul de care suferea. nu m a invins boala ei, nu ma va invinge un terkea berkea de 27 de ani si voi lupta cu adolescenta fiecareia dintre fetele mele...

am vorbit cu ea... mi am muscat limba sa ma pastrez calma, cit mai detasata si sa nu ma reped cu sfaturi ori alte alea....

asa cum ma asteptam multe nu a avut a mi spune, kiar si asa am insistat si luptat cu minute luuuungiii de tacere din partea ei.

mi a atras atentia ca m am skimbat: ca eram mai nostima, mai permisiva, mai..mai.. ca acum sint pusa pe a da pedepse in stinga si n dreapta. pedeapsa suprema pt ea fiind ca nu o las sa iasa.. am intrebat o cum ar dori sa fiu/fim.. nu stie. ideea cu lista a fost respinsa din start

deodata, dupa atitia ani, a ajuns la concluzia ca ea nu a avut o prezenta masculina in viata ei... ca ovidiu este la fel ca mine, de fapt ca eu m am transformat intr un ovidiu si extrapolind, ea a ramas fara mama... este fara tata... deci este orfana (asta mi a amintit de citeva remarci ale ei in momentul in care a aflat ca ca ioana este adoptata: ar fi vrut ca si ea sa fie adoptata, ea nu are nicio drama?) ca a aflat ca ioana o respinge si ca o considera (pe ea, teda) un ghimpe... si cam atit. cu ala nu are nik.. doar stau de vorba, (?) si imi spunea cu un zimbet superior vis a vis de intrbarea mea legata de limbajul ei sexual :"pai eu vb despre sex de vreo 2,3 ani"! (promisesem sa mi tin gura asa ca nu i am spus ca bate cimpii si ca se da mare in fata mea)

am intrebat o la final daca nu este masokista... ca daca este atit de important iesitul din casa, eu as tine cu dintii de acest privilegiu, dar la ea este anapoda... cum iese cum o da in bara...

cit despre relatiile cu sora sa...i am spus ca sint relatii normale (oarecum) intre surori... nu i musai sa se iubeasca precum "surorile". mai sint si zile proaste.... dar fie vb intre noi, cred ca asta este durerea, deziluzia ei cea mai mare. ea tine/tinea f mult la ioana, niciodata nu o pira si de cele mai multe ori ii lua apararea, cel putin in fata mea. daca ma luam de ioana, avea grija sa ma intrebe ca ce am cu ea, de ce o haituiesc. ioana a fost intotdeauna un target de atins, kiar dc ioana nu este perfecta, nu conta. ioana este la hasdeu, la hasdeu vroia si teda. ioana s a despartit de iubit, l a sunat si l a facut albie de porci pe individ. kiar si prostiile ioanei le copiaza, dar ceva mai "umflate". doar ce spunea ioana era ok.
CRED ca acum este extrem de dezamagita si ranita.. si este posibil sa fi reluat (mi a spus ca ea la re-cautat ea pe acest individ, ca inkeiasera orice legatura) aceasta poveste poate pentru a o pedepsi pe ioana... ca doara l a cunoscut cind era sub aripa ocrotitoare a ioanei. nu stiu, poate gresesc, dar asta mi da impresia discutia purtata cu ea. pentru ca atunci, cind imi spunea despre "tradarea" ioanei, a inceput sa plinga


TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Tora,fruntea sus,trage aer in piept.Lupta voastra nu e cu terkea berkea ala,e cu fata si neimplinirile ei,cu faptul ca vrea sa atraga atentia cu orice pret cu faptul ca este,de fapt se crede nefericita.Te doare dar copila trebuie sa stie ca viata nu sta in primul natarau care-i face avansuri,care o face sa vorbeasca despre sex direct si fara ocolisuri.Asta e ceva conex...e probabil o fire rebela si sfatul meu,opinia mea e ca ar trebui strunita,pentru cel putin o perioada si sa vada ca aprcirea o obtine nu vorbind despre sex ca si cum ar fi experta ci altfel.

Cu terkea berkea se va rezolva repede.
Ramane lupta cu micuta rebela.Asta e grea.E un copil teribilist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Intreb, nu dau cu parul, stiu ca si Ioana e tot un copil, ceva mai mare, dar oare nu ati putea ajunge la Teda prin Ioana?
Poate in fata Ioanei se poate deschide mai usor, isi pot povesti ca intre fete problemele si supararile. Stiu ca nu e corect fata de Ioana sa o folositi pe ea pe post de "mediator", dar situatii extreme cer solutii extreme.
Vorbiti intai cu Ioana si rugati-o sa va ajute, si incercati sa ii transmiteti mesajele vostre Tedei prin Ioana. Macar in prima faza, pana se va relua comunicarea intre voi, pentru ca din cate imi dau eu seama momentan ea refuza sa se "deschida" in fata voastra.

Noi aici fiecare ne dam cu parerea, ba e teribilism, ba sufera dupa tatal biologic, ba vrea sa va pedepseasca...fiecare are o alta idee, prin prisma propriilor experiente. Eu cred ca daca reusiti sa aflati direct de la ea ce o supara va fi mai usor sa gasiti apoi calea spre ea. Totul facut insa cu maxima discretie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Tora,fruntea sus,trage aer in piept.Lupta voastra nu e cu terkea berkea ala,e cu fata si neimplinirile ei,cu faptul ca vrea sa atraga atentia cu orice pret cu faptul ca este,de fapt se crede nefericita.Te doare dar copila trebuie sa stie ca viata nu sta in primul natarau care-i face avansuri,care o face sa vorbeasca despre sex direct si fara ocolisuri.Asta e ceva conex...e probabil o fire rebela si sfatul meu,opinia mea e ca ar trebui strunita,pentru cel putin o perioada si sa vada ca aprcirea o obtine nu vorbind despre sex ca si cum ar fi experta ci altfel.

Cu terkea berkea se va rezolva repede.
Ramane lupta cu micuta rebela.Asta e grea.E un copil teribilist.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


sint absolut de acord... cind spuneam "terkea berkea" cred ca ma refeream la el ca la o problema, careia tb sa i dau de cap.

oricum, "problemele" tedei sint una, iar individul este alta.... consider ca tb sa primeasca o lectie pe care sa o perceapa fie mea...

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

O sa rezolvi repede problema cu ala.
Grija mare la pustoaica voastra frumoasa.E punctul slab in toata ecuatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa deci. Hmmmm. Din punctul meu de vedere a spus o gramada de aspecte de care trebuie sa se tina seama. Insa in linii mari, este o perioada delicata, nu are repere bine precizate, are nevoie de ajutor, are nevoie de sprijin, are nevoie de modele. Are nevoie de persoane in care sa simta ca are incredere, are nevoie de confidenta. Acuta chiar! Este foarte bine ca a reusit sa spuna atat de multe din dorintele ei. Si atat de naturale. Doar ca trebuie notate(copiate) si citite si recitite si esential, acoperite. Sunt manifestari de "criza". Nu cere nimic spectaculos din cate vad eu. Aproape ca "cerseste"(iertata-mi fie exprimarea) atentie si consideratie. Stiu car are - dar trebuie si mai multa si mai ales "altfel".
Asta am observat eu citind cele scrise acum.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Intreb, nu dau cu parul, stiu ca si Ioana e tot un copil, ceva mai mare, dar oare nu ati putea ajunge la Teda prin Ioana?
Poate in fata Ioanei se poate deschide mai usor, isi pot povesti ca intre fete problemele si supararile. Stiu ca nu e corect fata de Ioana sa o folositi pe ea pe post de "mediator", dar situatii extreme cer solutii extreme.
Vorbiti intai cu Ioana si rugati-o sa va ajute, si incercati sa ii transmiteti mesajele vostre Tedei prin Ioana. Macar in prima faza, pana se va relua comunicarea intre voi, pentru ca din cate imi dau eu seama momentan ea refuza sa se "deschida" in fata voastra.

Noi aici fiecare ne dam cu parerea, ba e teribilism, ba sufera dupa tatal biologic, ba vrea sa va pedepseasca...fiecare are o alta idee, prin prisma propriilor experiente. Eu cred ca daca reusiti sa aflati direct de la ea ce o supara va fi mai usor sa gasiti apoi calea spre ea. Totul facut insa cu maxima discretie.


pai tocmai am spus care este actuala relatie dintre ea si ioana...

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput