Strugurasi de Sept-Oct 2011 *73* Bravo Anca !

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Dbunny, in 4 labe evident. Mai face si pasi 2-4, dar apoi trece la pozitia care ii ofera viteza :P

Mariana, imi pare rau ca e racit puiul, multa sanatate. Novocalmin e puternic... ai grija. ti l-a prescris medicul

Maia acu cateva zile avea un firicel destul de gros (1mm) de sange
am fost la ofta care mi-a spus ca probabil s-a zgariat cu unghia si mi-a dat antibiotic
eu intreb: e neaparat nevoie
el: a, nu... daca vreti puteti sa nu ii dati
i-am spus ca o sa o urmaresc si daca vad ceva suspect revin.
nu a fost cazul, acum e aproape absorbit.
in fine, ca idee uite asa baga medicii medicamente fara sa fie neaparat nevoie si daca ai incredere si nu iti pui intrebari tu suporti consecintele pe termen lung, ca medicul nu are treaba :D

Am terminat caciulita, acus pun poze.
Luni comand lana si o sa imi fac si eu si ea la fel :)
abia astept. as croseta la nesfarsit caciulite din astea. mi se pare foarte fain :)
azi am iesit cu wrapul si o vanzatoare la un plafar (pe care il vizitam des) mi-a spus ca suntem foarte frumoase asa amandoua lipite... m-am topit :)

Pt fier cine are nevoie de idei:
smoothie: banana, putina apa, miere, spirulina (este o alga care contine de 50 de ori mai mult fier decat spanacul) si unt de cocos. a iesit foarte bun :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Alayna, ce mai faceti?

Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Va citesc,va citesc !

Ma minunez sa vad cate mamici talentate pe aici ,mi-ar fi placut si mie sa crosetez/impletesc

Sanatate puiutilor bolnavi




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Lena f.reusite caciulitele.Ce talentate sunteti si ce copii buni aveti de va lasa sa faceti asa minunatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC


Pt fier cine are nevoie de idei:
smoothie: banana, putina apa, miere, spirulina (este o alga care contine de 50 de ori mai mult fier decat spanacul) si unt de cocos. a iesit foarte bun :)



Din toate ingredeientele astea am doar...putina apa

Dani are meci in deplasare azi.cica joaca in contra unei echipe din alt cartier. Si eu tre sa-l duc ca Paco lucreaza.si pe Noa o caram dupa noi of course...nu-mi place idea, dar asta e...
partea buna e ca nu gatesc, azi mergem la chinezesc, iar mandra va papa ceva peste din borcanel
sambata frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, ma bagi in boale cu caciulile, fata! Vezi ca vin peste tine! Nu se mai poate!

si pe noi ne complimenteaza lumea cand ne vede cu slingul. mie mi se pare ceva atat de natural..

jade, merge casa?

La multi ani, lucas si dimitris! Scuze pt intarziere...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

La multi ani Dimitris! E am uitat de sf Dumitru:( Mi-e dor de focul lui Sumedru (cine stie)

Multumim fetelor de urari

Gata, am avut si petrecerea si am reusit sa-i taiam si motul! N-a fost el un mot pe cinste dar am taiat de pe la chica cateva firicele A primit o multime de cadouri si vouchere.

Mariana, imi pare rau ca Anton are febra asa mare si ganglionii umflati.. am avut si noi in cateva randuri in ultimele 3 luni, ultima oara tot asa febra mare si n-am mai rezistat si i-am dat amoxilin la prescrptia dr. M-a speriat pt ca, cu numai doua saptamani inainte avusese si l-am tratat cu leacuri babesti dar imediat i s-au umflat
iarasi si febra mai mare... M-am suparat tare rau atunci ca din neglijenta noastra a trebuit sa-i dau antibiotic (il scosem afara imbracat mai subtire si la noi a fost iarna)
Acum nu mai iesim afara fara un baticut la gat mai ales cand bate vantul.. Si eu am aceeasi problema, daca e frig si ies fara esarfa la gat, a doua zi deja am probleme cu gatul..

Weekend fain sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

olla

pynkisor, felicitari, nu conteaza cati ai dar esti sefa:)

wow ancatoma, ce fericita esti astazi, un rasfat deplin, esti tare cum imparti lucrurile cu sot, asta e cel mai bine

Camady:(

Athosik, imi pare tare rau....hai ca trece reepde si nu o sa ajungeti la perfuzii..offf

ayu a facut azi kk cu un pica de mucus ca nici nu stiu ce sa fac....de cateva zile iar face de vreo 3-4 ori pe zi kk, dar doar un pica si nu f moale, normal...a mancat ieri cam multe dulciuri de cas, o fi de la alea

Jade, daca face si moale o fi de la vreun dintisor

Abmariana si bebe dimitris cu probl? va imbratisez mamici, asa mai apar de acum, fel de fel, cate o raceala cate o diaree

LA MULTI ANI LUCA SI DIMITRIS

FETELE:

barbatii trebuie implicati in treburi cu vorbe direct, adik ei nu prea isi dau seama daca nu le spui verde in fata ce vreti de la ei

indi ce sa zic, el ma ajuta la gatit, adik uneori mai gateste el..ii mai da lui ayu sa pape, facem baie impreuna, si mai sta cu el cand eu am treaba....e ok, macar cat de cat face si el cate ceva, in rest eu..noi avem certuri din alta cauza, si anume, are si el un prieten si iese la o cafea cu el cam pt o ra aproape inf iecare zi, prietenul adik il suna ..hai la cafea, vine il ia cu masina si il aduce acasa inapoi..dar pe mine ma apuca nervii ca naiba, nu aproape in fiecare zi, asta ma dispera foarte tare

noi ieri am avut casa plina,a fost sarbatoare la indi, si am fost extra super obosita,ca eram f nedormita daca am stat sa gatesc, au iesit ok mancarurile..ayu a fost f incantata de casa plina, ii place la enbunie sa fie oameni multi in jurul lui...acum tocmai am terminat de strans dupa musafiri si azi de ex, eu am zi de relaxare,adik nu mai fac nimik, il rog pe indi sa se ocupe de ayan sa ii faca niste orez cu morcov sa ii dea sa pape sa se joace etc..io de acum ma pun pe canapea si vreau nani si sa fiu lasata linistita

poooop


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Jade, gata , am inteles de ce ii urati lui Dimitris LMA. Eu m-am concentrat numai asupra problemelor lui Anto si am pierdut din vedere ca mai sunt si sarbatori. Scuzati-ma am 2 nopti consecutive nedormite.

In fine, am inteles ce are Anto. Este reactie secundara la ROR, chiar daca i-am facut vaccinul acum 10 zile. Pe prospectul vaccinului scrie ca pot aparea manifestari secundare pana la 42 zile de la vaccin. Are febra de 3 zile, sunt curioasa daca apare si o eruptie cutanata dupa asta. Roseola infantum nu are cum sa fie ca a facut-o acum 3 luni.

Lena, eu am fost sfatuita sa-i pun Novocalmin atunci cand febra depaseste 39 grade, iar el avea 39,6. Cred ca am procedat corect.
Pana acum nu i-am administrat niciodata antibiotic, nu sunt fan medicamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Abmariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

zubi iese indi al tau zilnic cu amicul la cafea o ora? aoleoooo, al meu iese odata la 15 zile si si atunci ii zic cateva pe sub mustatinu de alta dar daca eu ies la o cafea(si ies zilnic)iau si fata cu mine in carut.
M-as inscrie la facultatea de limbi straine, dar n-am inima sa las copiii cu soacra. m-as duce la sala, dar n-am chef de strambaturi pe sub mustatzuri cu sotzul...si tot asa, unde ma duc, imi car su pruncii, ca-s ai mei

abmariana pediatrul mi-a spus ca poate da reactie ror-ul si la 15 zile. dar la noi a fost singurul vaccin la care n-a facut nici un strop de febra. sanatate!

lali unde-ai disparut?

Mergi la inceput