Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello.
Am venit si noi de la dr. de la controlul de 2 luni. Totul in regula, Aurora a ras si a ciripit la dr. si asistenta. Are 5.700 kg si 58 de cm. Greutatea e mai mare decat media, dar dr. a zis ca e in regula. Am intrebat daca sa ii dau ceai sau apa pe langa lapte (exclusiv formula) si a zis ca nimic pana la 5-6 luni cand diversificam alimentatia.
Am intrebat si de scaunele rare (Aurora face la 2-3 zile, uneori cu supozitor, dar nu tare ci normal). A zis ca daca nu se chinuie nu e bai. Sa evitam supozitorul pe cat posibil, dar nici sa cadem in cealalta extrema si sa nu folosim daca copilul se chinuie. I-a prescris lactuloza sirop sa o ajute. Nu stiu exact ce si cum ca nu l-am cumparat inca.
De cand am venit de la dr. se tot maraie si tot plange.
Vaccinul de 2 luni (infanrix hexa) nu il are, trebuie sa il cumparam.
Am trecut recent la pampers nr. 3. Pana acum foloseam clasici, albastrii. Acum am din aia mai noi albi dar pe langa faptul ca au un miros oribil mi se pare ca nici micutei nu ii plac. Cateodata plange fara motiv aparent si cand ii desfac pampersul se inveseleste brusc. Nu o schimb de loc rar si cu cei clasici nu a plans niciodata din motivul asta.
La multi ani sarbatoritilor si sanatate multa celor raciti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna mamici si pitiki.
La multe luni frumoase sarbatoritilor zilei.

Ali felicitari pentru contract si spor la impachetat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna gagici,

Multumesc pt raspunsurile cu imbracamintea. Il voi imbraca un pic mai subtire de acum, body si trening e suficient. Ali, asa e, salopeticile sunt cele mai comode. Eu nu il scot in ele ca am damblaua sa il imbrac ca un barbatel cu pantalonasi etc, dar nu vad nici o probl sa il scoti asa.

Eric a facut febra dupa vaccinuri, azi dim a atins 37.8 axilar. I-am dat Tylenol (acetaminofen) 1.5 ml, a scazut un pic dar tot e fierbintel la atingere. Stau cu ochii pe el ca pe butelie va dati seama. Mi-e un pic ciuda ca azi e tare frumos afara dar n-am curaj sa-l scot.

Muraturica, felicitari pt bilant, parca e sora cu Eric, avea si el aceleasi masuratori la 2 luni (5,65 kg si 58 cm). AL meu a luat-o razna cu greutatea in urmatoarea luna, dar nu ma plang.

Laura, bine ca investigatiile nu au aratat nici o probl. neurologica sau altceva serios. Buna ideea cu camera.

Felicitari tutoror piersicutelor sarbatorite, luni frumoase si multi ani fericiti! (scuze ca nu nominalizez) La multi ani Dannett!

Ma duc sa schimb pampersul si sa iau temperatura, dar raman prin zona.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Offf Muraturice si al meu face tare greu si la 3/4 zile , nu mai stiu ce sa-i fac . Cand cumperi ce ti-a recomandat doctora , instiinteaza-ma si pe mine .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

Buna mamici,

Multumim frumos pentru urari.
Azi am fost la doctor la 3 luni si avem:
Maria 6,200 kg si 62,5 cm
Andrei 6,100 kg si 61,5 cm

Suntem cumintei dormim noaptea si azi avem zi de inot cu colaceii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Laura si eu am avutaceeasi problema cu el, la 2-3 zile si se chinuia saracutul. Am ajuns la al 3-lea lp, Topfer Lactana pre, nu mai stiu daca ii dai si lp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Laura, se numeste duphalac sirop. Nu am cumparat, dar am citit prospectul pe net. Pare Ok. Cand incep sa ii dau te anunt cum se comporta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fetelor si noi ne confuntam cu problema constipatiei, cu toate ca nu e tare, face rar la 5 zile. Sfatul pedriatelor a fost sa nu o las mai mult de 2 zile fara sa face. Asa ca-i pun supozitor, mai e si metoda termometrului, dar mi se pare barbara. Saptamana asta a facut singura de 2 ori ceea ce m-a bucurat. Intre timp i-am dat Protectis, Dicloflor (a facut caca singura dupa o cura 5 zile cu dicloflor).

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fetelor mie mi-a spus pediatru ca daca e alaptatul exclusiv si face normal, fara sa se chinuie nu e o problema daca face la 3/4 zile fiindca LM se asimileaza foarte bine. Eu il las pe SIlviu si face singurel uneori si a treia sau a patra zi.

Ali eu am salopetele special de iesit afara, sunt un pic plusate si f comode.

Kimmy cum e la mama acasa?

Laura super vestile despre Andrei.

De cateva zile si Silviu saliveaz la greu desi mi se pare cam devreme pregatirea pt.dintisori si nu mai vrea suzeta deloc numai tata e buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorenaflore

Fetelor si noi ne confuntam cu problema constipatiei, cu toate ca nu e tare, face rar la 5 zile. Sfatul pedriatelor a fost sa nu o las mai mult de 2 zile fara sa face. Asa ca-i pun supozitor, mai e si metoda termometrului, dar mi se pare barbara. Saptamana asta a facut singura de 2 ori ceea ce m-a bucurat. Intre timp i-am dat Protectis, Dicloflor (a facut caca singura dupa o cura 5 zile cu dicloflor).

Pup


E o usurare sa aflu ca mai sunt bebei cu problema asta. Mie metoda cu termometrul nu mi se pare barbara. Din contra, pana la urma termometrul e mai subtire decat un supozitor. Aurora nu are nici o problema daca aplic metoda asta, dar nici caca nu face. Insa daca vrei sa incerci sa stii ca nu e dureros pt ei.

Mergi la inceput