Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

despre hainute, cu salopetele o tin prin casa, iar in oras ne imbracam cu rochite sau pantolonasi, bluzita.


LAURA sa ne povestesti cum a fost la pediatru si pupam pe Andreiutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura32

Dana , ti-am trimis PM

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)



Raspuns!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza

Fleur eu imi pun telefonul sa vibreze si mai are si un sunet de greieras. Il tin langa cap si il simt cand vibreaza. Daca nu iti scade productia de lapte, nu cred ca e nevoie sa te mulgi. Eu dc nu bag pompa, se angorjeaza sanii, curg, iar in cateva nopti pot sa-mi iau adio de la lapte. Ziua nu mai produc nimic, se umplu la 5-6 ore. Aseara a mancat el pe la 10, apoi la 2.30 am scos 160 ml, la 6 a papat el si erau aproape plini, la 9 iar a mancat o gustarica, si acum la 11 sunt plini si tocmai i-a golit. In felul asta am reusit sa reduc suplimentul de lp la max 2*90 ml pe zi. Plus 3 l de ceai si multe galafor.

Ref la imbracaminte, la 15 grade ii pun body si hanorac si o tichiuta. La 10 grade probabil o sa-i iau ceva intermediar intre geaca si hanorac. Oricum dupa cum ati observat, eu il tin mai dezbracat. Mi se pare mult mai periculos sa transpire decat sa-i fie putin rece. (dum am fost la tara si in casa erau vreo 27 de grade de soba si nu a adormit cu niciun chip, cand l-am scos afara a adormit instantaneu).

Ali multa bafta la relocare. Eu il mai scot si in salopeta afara, dar de obicei il schimb. Nu cred ca e nicio tragedie dc il scoti in salopeta.

Iuli in cazul asta se mai zice ca e lipsa de calciu. Dc te-ai asigurat ca nu-i e cald, intreaba si pediatra. Eu le-am luat nasilor o cafetiera programabila si un storcator de fructe.

Laura nu ne zici nimic?

Eu evident cra cra cra, dar imi dau seama si cand alti copii sunt frumosi. De ex la mine in parc sunt numai copii tristi, incruntati si cu capul foarte mare :)))))) Deci cum sa nu cra cra cra cand Patrick e cu gura pana la urechi tot timpul?

R_ocsy si eu ma gandeam zilele astea la craciun, la bradut. Sunt curioasa cum va reactiona. Atunci va sta in fundulet singurel.

Acum un an pe vremea asta asteptam sa imi vina ciclul...si n-a mai venit :)

Sanatate multa piersicutelor bolnavioare, sa va reveniti repede.

Cine imi pune si mie link-ul de unde ati luat voi colaceii de baie, pls? Vad ca sunt la moda si poate ma combin si eu la unul :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Am avut o noapte usoara, de la 22.30 pana la 4.00 dimineata. insa acum nu8 doarme decat in brate, cand o pun in landou sta 5-10 minute si pe urma se pune pe urlat. abia am aerisit in casa, de spalat vasele in 2 transe (cateva vase nu multe).
are muci in continuare, azi o sa vina si petriata sa o vada.

Iar azi ne-am batut si recordul la laptic 145 ml la o masa.

La multi ani! pentru bebeii nascuti astazi - Ana Ecaterina (ioana3110), Andrei si Maria (tamys)si pentru Ana Grace (ARUBA)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetele ,

Scuzati intrarea mea brusca de dimineata , dar eram in viteza . Multumesc Dana de raspuns

Asaaaa , la dr ieri a fost ok , am fost la spitalul 9 , ia facut o ecefalograma si nu a vazut dr. nimic in neregula , la si testat , a zis ca este totul in regula , ia nu vede nimic dar ca nu este de neglijat si sa-l filmez cand face din cap . Cam greu ca totul dureza 4 secunde , vb sotului sa punem o camera. Ma asteapta cu filmul la spital , o sa incerc , sa vad daca si reusesc .

Am fost si la Ana Culcer ia facut analize din sange , au iesit bine si sumarul din urina si ala a iesit ok , au crezut sa nu aibe o infectie urinara , dar ia iesit eozinofile 4 , mi-a spus ca este alergic si sa nu ii mai spal hainele cu lenor si sa nu am praf in casa si pufuitor cu parfum , in fine mie nu mi s-a parut a fi alergic la ceva , dar nici nu ma pricep ft tare . Am zis ca o sa merg pe un tratament homeopat . In schimb are fimoza , eu l-am tot decalotat dar nu asa de bine ca doctorii , ia tras aseara asa de tare pielea ca acum este rosu tare
D-na dr. Culcer a zis ca este posibil sa fie o lipsa de calciu , au vrut sa-i recolteze si pentru o calcemie dar nu a dat Andreiu suficient sange , mi-a zis sa-i dau calciu sirop cate 2,5 ml pe zi si vigantol cate 3 pic pe zi ca a luat prea brusc in greutate , el lua cam 800 gr pe luna si acum mi-a luat 700 gr in 2 sapt , i-a priit concediul ca a mancat si a dormit baiatul meu . Ma intrebat daca mananc lactate si eu bineinteles ca nuuu mananc mai deloc , de aici este posibil sa aibe lipsa de calciu , o data asimilez eu din ce mananc si mai trebuie sa ajunga si la el , de azi ma fortez sa mananc si eu iaurt si lapte , niciodata nu am fost fan branzeturi dar se pare ca nu am incotro

Am inceput de ieri si recuperarea la picioruse la Budimex , din cauza ca am nascut la 37 sapt , cica ap. locomotar nu s-a dezvoltat complet + pozitia din burta , a dus la blocarea partii drepte . Partea dreapta la el este ft rigida , dar prin masaj si gimnastica vom revenii la normal .

Am inceput si noi sa avem cat de cat un program , noaptea doarme si cate 4 ore legate , ziua papa la 3 ore , poate reusim si noi sa fim pe drumul cel bun .

Fleur , eu ca si Carmen il tin mai sumar imbracat , un body maiou si o salopeta , invelit cu o paturica pufoasa si calduroasa .

Aruba , la noi in familie , eu sunt cea subiectiva , pot sa vad si copii mai frumosi ca al meu , in schimb sotul spune ca al nostru este cel mai frumos . Eu mai rad de Andrei si ii spun ca are urechi clapauge si ma cearta sotul , zice ca are cele mai frumoase urechi baiatul lui

Astept cu nerabdare sarbatorile sa-l imbrac in mos craciun pe Andrei si sa facem cadouri , Roxana asa ca nu esti singura

Am scris o gramada , acum ma apuc sa mai fac si de mancare , Andreiul este cu soacra-mea la plimbare

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow mamici si pitici
in primul rand la multe lunitze sarbatoritilor de azi si la multi ani cu intarziere pt danett
noi n-avem nimik nou de raportat - cu somnul stam la fel de la 23 la 11 de papat papam tot 4 mese a cate 180 ml, baitza facem in fiecare seara, rareori cand mai sarim peste. eu stiu k cel putin in primele 6 luni e bine sa se respecte regula pt k inca se curata pielea bebelusilor. oricum ei transpira destul de mult si se irita pe la pliuri.
btw, tot vroiam sa va intreb - daca sunt printre voi fete care folosesc scutece babylove nr 3, ati observat cumva k lipseste volanasul acela la cracul drept? la primul bax pe care l-am desfacut am vazut k toate scutecele sunt oarecum decupate la cracul drept si au volanas doar la stangul o fi vreo eroare de fabricatie?
eu parca ma simt mai bine azi, nu-mi mai curge nasul asa tare si parca si gatul e mai bine oricum inca sunt zorro-mom cu masca oe fatza
legat de cra cra syndrome eu nu am o problema sa recunosc ca sunt bebelushi mai frumosi k a mea. e clar k pt orice parinte al lui e frumos, dar nu neaparat cel mai cel. sotzulache chiar mi-a zis k daca i s-ar fi parut urata mi-ar fi zis
cu imbracatul - eu zilele astea am imbracat-o cu un body, trening mai subtire si un puloverash dantelat pe deasupra mai mult de kiki asa in picioare ii pun niste botosei subtiri peste sosetele sau ii dau tenisi, iar cand megem pe la umbra sau se face mai racoare ii pun paturik pe ea. aaa, si ii dau o caciulitza subtire de bbc pe capsor k la noi aici cam bate vantul si e curent intre blocuri. dar sa stiti k ma uit la restul bebeilor pe afara si mi se par tare infofoliti cu treninguri din alea grose, veste matlasate pe deasupra, caciulitze groase si gluga peste
iuli - si pe mine ma tot batea mama la cap cu cadoul pt nashi, dar nu am luat nimik. oricum noi suntem ca fratii cu ei si nu ne cramponam de chestii din astea. eu nici nu-mi aduc aminte dk am primit ceva de la finii nostri cd am botezat...
carmen - ti-am dat nr de tel al tipei cu colaceii pe mail vezi k vine ea sau colega ei si ti-l aduce acasa.

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Azi am facut si noi prima intoarcere de pe spate pe burtica
Deci unii oameni sunt chiar neganditi.ma plimbam cu Denis pe strada si vine o vecina si nu stiu ce bolborosea acolo cu el ca scriam un mesaj si numa vad ca il pupa pe manute.am amutit .nici nu am mai putut reactiona.decat pe manute care si le zabaleste toata ziua mai bine il pupa pe obraz.si e si o femeie care nu e prea prietena cu apa si curatenia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Salutare!
Tudor a racit rau, am fost la dr si i-a dat antibiotic. Tuseste asa urat saracutul si nici nu poate sa respire. Speram sa scape dupa tratament. Nu-mi place mie partea cu antibioticul, dar vreau sa-l vad sanatos. Apoi mi-am propus sa ma duc la un homeopat sa vb cu el sa vedem ce vom face in cazuri asemanatoare pe viitor.
Ref la cadou pt nasi, noi am luat un cuptor de paine si au fost f incantati pt ca isi doreau. E buna si ideea cu rama foto.
Tudor al meu e si el mereu cu pumnii in gura, ma dispera, sper sa nu-si suga degetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy

btw, tot vroiam sa va intreb - daca sunt printre voi fete care folosesc scutece babylove nr 3, ati observat cumva k lipseste volanasul acela la cracul drept? la primul bax pe care l-am desfacut am vazut k toate scutecele sunt oarecum decupate la cracul drept si au volanas doar la stangul o fi vreo eroare de fabricatie?

Roxy
mami fericita de Antonia


Ha ha, daca nu spuneai tu nu-mi dadeam exact seama singura. Mi se parea uneori ca e ceva ciudat cand le pun, credeam ca trag eu gresit de ele. Intr-adevar volanasul de pe partea dreapta este mai mic. Dar cum trece totusi de elastic, mi se pare ok. Scurgeri am avut mai degraba cu cele natur-nu-stiu-cum, tot de la ei, alea in pachet verde deschis (am uitat complet cum le cheama si nu mai am punga).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Am sters si eu pozele vechi si am mai pus cateva de la botez pe picasa.


Mergi la inceput