Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Pt ca ii dau antibiotic, dr mi-a dat si un prebiotic Bifido Baby. Vad ca regleaza si tranzitul, poate va ajuta, eu acum am citit:

-----------------------------
Bifido Baby®

Bifido Baby® contine inulina imbogatita cu oligofructoza.

Bifido Baby® este un prebiotic cu o formul#259; speciala care ac#539;ioneaz#259; pe toat#259; lungimea colonului hr#259;nind selectiv flora saprofit#259; endogen#259; (flora sacharolitica din intestin), îmbun#259;t#259;#539;ind astfel metabolismul colonic #537;i calitatea mucoasei colonice.

Un plic de Bifido Baby® (4 g inulina imbogatita cu oligofructoza) administrat zilnic pe o perioad#259; de minim 30 de zile sustine buna functionare a sistemului digestiv.

Efect bifidogen - stimuleaza selectiv flora saprofita endogena de la nivelul colonului;
Regleaza tranzitul intestinal reducand pana la disparitie episoadele de constipatie, colici intestinale, balonari , regurgitari, greata, varsaturi si scade frecventa episoadelor de diaree infectioasa;
Moduleaza sistemul imunitar - bariera impotriva colonizarii cu bacterii si alte tipuri de germeni patogeni (ex. E. coli, Clostridium Difficile, Rotavirus, etc. ), reducand aparitia infectiilor recurente si necesitatea administrarii de antibiotice;
Previne aparitia si recidiva atopiilor la sugarii cu risc crescut de atopie (antecedente familiale);
Creste absorbtia pasiva de Ca si alte microelemente ( Mg, Fe ) de la nivelul colonului;
Sustine fixarea Ca in oase, ajutand astfel la o dezvoltare fizica armonioasa prin administrarea pe perioade lungi de timp (minim 6 luni).

Administrarea de Bifido Baby® este bine tolerata inca din prima zi de viata si nu afecteaza in mod negativ cresterea in greutate si dezvoltarea fizica a sugarilor.
---------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

intru si eu sa va salut repede
Mattia chicoteste langa mine
eu am doar o singura salopeta cu care-l imbrac afara pt ca e haioasa,in rest le folosim in casa..sunt intr-adevar comode,usor de imbracat si dezbracat dar mie-mi place,afara sa-l imbrac cu jeans si bluzite cu mesaje cool
cu caca,noi ne chinuim zilnic,ma feresc sa-l ajut tot timpul pt ca mi-e teama sa nu-si piarda stimulul natural(vorbesc de termometru si sonda) dar mi-am adus de acolo sondele,supozitoarele si niste pipete cu glicerina care-l ajuta si cu aerul din burtica si cu caca
sanatate multa piersicutelor si mamicilor racite!
noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Si eu ma plangeam de kk de ceva vreme. Rareori facea singurel, trebuia sa-i pun supozitor de cele mai multe ori. Am incercat si cu bifido baby si il ajuta la kk, dar il si irita destul de tare. Mi s-a parut ca ii accentua colicii sau ma rog, il durea burtica mai tare asa ca am renuntat. Facea verde si ff urat mirositor.

Acum ii dau humana, ceai de musetel si multa miscare si vad ca in ultima sapt a facut singur, usor si galben. Inca nu am inceput si sucul de morcovi recomandat de pediatra. Ati putea sa incercati un 10 ml de suc de morcov crud.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

buna, fetelor!

sa incep cu scutecele babylove nr 3: eu am crezut ca nu se potrivesc lui eric, fiindca iesea des pipi pe body dar cand colo, iote ca ele au aripioare asimetrice . la marc s-a intamplat sa iasa pipi doar de 2 ori. asa ca pe eric l-am trecut pe scutece libero iar marc inca mai este cu babylove.
despre imbracat: eu nu ii infololesc: azi i-am scos in body cu maneca lunga si salopeta peste. fara caciula, fara paturici. au fost 19 grade aici.
despre baie: incercam sa le facem zilnic, dar nu reusim intotdeauna.
despre caca: obisnuiau sa faca o data la doua zile, dar in ultima vreme fac zilnic (eric a facut azi chiar de doua ori).
despre frumusetea bb-ilor mei vs a altor bb-i: nu obisnuiesc sa ii compar, insa sunt f mandra ca am "scos" asa baieti frumosi (cra-cra-cra). cel mai mult ma bucura insa ca sunt sanatosi (stiu ca nu am scris pe forum la momentul respectiv: in timpul sarcinii, eric a avut un marker pt sindromul down si desi am mare incredere in dr la care am facut morfofetalele si ea aproape ca mi-a garantat 100% ca acest copil nu va avea sd, tot am avut emotii pana am nascut).

fleur, odata a avut si unul din bb-ii mei 37.8 dar s-a oprit acolo. la voi se considera ca 37.8 este febra?
laura, ma bucur sa citesc de bine despre bb.
r_ocsy, vera, multumesc pt aprecieri (din capitolul anterior)

stie cineva unde pot gasi ciorapi-pantaloni (aka strampi) pt bb-i? (vreau sa le dau la iarna pe sub pantaloni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Balanta, aici se considera febra de la: 37.3 masurata axilar sau 38 masurata rectal. Eu ii masor doar axilar.

Carmen, eu stiam ca morcovul constipa, atunci cand se introduce prima oara in alimentatie, multe mamici s-au plans ca bb-ii se constipa. Poate ca sub forma de suc e altfel, mai laxativ.

Trebuie sa ies ca Ericul meu a fost destul de agitat azi, cred ca tot in urma vaccinurilor, si a vrut tzatza la maxim 2 ore. Asa ca ma duc sa-l hidratez...

Pupici, multa sanatate celor raciti!

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna dimineata cu noaptea-n cap, strumfulici s-a trezit, am crezut ca-i e foame si am fugit sa aduc bibe, el o voia doar pe suzi. Astept sa vad daca se razgandeste
Balanta, eu am luat strampi de la h&m, par ok, nu i-am dat inca.
Nici eu nu stiu cum sa il imbrac afara, in serile de sapt trecuta cand erau cam 12 grade si vant rece ii dadeam body cu maneca lnga, salopetica de blugi si o gecuta de vant. Cu esarfa, fes de bumbac si pantofiori. vorba lui Fleur, un barbatel
Fleur, cu ce fel de termometru masori temp axilar? Aici doctorii recomanda numai rectal, eu am luat si termometru de ureche si ei nu il iau in considerare.
Ned, si eu folosesc topfer, dar HA. Abia astept sa il schimbam cu cel normal.
Bbii vstri chir fac rar kk. Al meu face o data sau de doua ori pe zi in ultima vreme si mi se pare ca se cam chinuie. O sa o intreb pe pediatra oricum. Mi se pare ca are o consistenta cam ciudatica.
Va pup, da semne


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Va poftesc cu drag la cafea.
Aurora care incepuse sa se trezeasca doar la 4 dimineata se trezeste mai nou la 2 si la 5 (iarasi). Sunt cam zombie dar ma descurc. Trebuie sa sortez hainute ca multe nu ii mai sunt bune si sa vad ce am pentru noile dimensiuni.
Eu la scutece raman fidela pampersilor clasici. Babylove mi se par foarte rigide, dar nu am nimerit inca asimetrice.
Multumim pentru opiniile despe Bifidus. Deocamdata sotul ma tot bate la cap sa incercam ceai de musetel. Azi dimineata a facut singurica, dar foarte puutin.
Balanta, ma bucur sa te citesc din nou. Eu am vazut strampenei pe la magazine micute de cartier care au si hainute de bebe. In cele mari nu am vazut, dar nici nu am cautat ce-i drept.
Cu imbracatul nu prea ma pronunt ca mi se pare ca o cam infofolesc. Salopetelele sunt intra-adevar preferatele mele ca sunt comode. In din alea plusate am mai dus-o si pe afara mai ales cand stiam ca o tin doar in carucior si e oricum acoperita de nu se vede mare lucru. In rest ori costumas cu pantalon ori pantalon cu bluzica. Imi e drag de ea in rochita dar o imbrac rar. Cum sta mai mult in carucior la plimbare se fataie si se aduna rochita pe sub ea. Cat am zis eu ca nu imi place rozul, am primit o gramada de hainute roz si e mai mereu in culoarea asta.
Temperatura si eu o masor rectal. Fleur, cum il ti pe Eric locului sa o masori axilar. Stiam ca peste 38 rectal e febra si peste 37.5 e stare subfebrila. Aurora a avut o data 37.7 dar nu am facut nimic pt ca am crezut ca a fost din cauza ca era prea gros imbracata.
Poate daca cineva se pricepe ma lumineaza si pe mine: eu stau 2 ani acasa. Stiu insa ca trebuie sa stea si sotul 1 luna, dar noi alegem sa nu stea si sa pierd eu luna respectiva. Ar fi prea complicat financiar sa stea el. Din ce am priceput eu din lege luna aceea trebuie sa fie in primul an. Ce sa inteleg ca la sfarsitul primului an eu ma duc o luna la lucru si apoi mai stau un an? Se reia contractul de munca si apoi se suspenda din nou? Multumesc anticipat daca stie cineva ca eu mi-am prins urechile si angajatorul e mai in ceata decat mine.
Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

pentru toat#259; lumea si pentru toate gusturile.

Silviu s-a trezit aseara brusc la ora11,30 si la12,30 plangand si tipand a supt si a adormit, nu stiu ce a avut, ai vostrii fac asta? Nu parea ca il doare burtica

Muraturica, Tamys pentru vestile bune de la control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Bem doua cafele azi ca am scris in acelasi timp cu Maria.
Si Aurora s-a trezit ieri tipand peste zi de doua ori. Eu am presupus ca or fi gaze sau crampe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multumim de cafea,Muraturica. Si nectarel se trezeste de doua ori pe noapte.Dar, ii da soacra lapte. Maria, asa mai patim si noi, urlete din somn. In rest suntem bine.Nu mai facem caca cu supozitor, ci singur. Eu cred ca s-a reglat de la Humana.Sanatate multa piersicutelor racite si bebeilor. Ned, tu povesteai de Tudor ca e racit.Ti-a dat antibiotic injectabil?Ce bine ca de maine se incalzeste din nou. Cand ma gandesc ca vine iarna, intru in depresie. Nu-mi place.Nu mi-am scos nici hainele de iarna.

Mergi la inceput