Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata si multumi pt cafea!
eu am nevoie..aseara s-a culcat mai devreme si azi s-a trezit plin de energie, cu chef de vorba de-mi vine sa-l mananc,asa de dulce e:)
a facut si caca
si el se mai trezeste urland,nu am inteles exact de ce dar mi-e asa de mila de el..
ma duc sa-l spal la fundulet si poate mai dormim un pic
zi frumoasa!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Neatza fetele!
Ada nu mi-a dat injectabil ci sub forma de pulbere in care am pus apa, se numeste ospexin. Mai avem si un sirop de tuse Prospan care e din plante si un antialergic sirop aerius pe care nu il dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

muraturica, eu nu i-am pus niciodata un supozitor intreg, cu jumatate, taiat pe lungime.

In legatura cu probioticele, mi s-a mai recomandat si Baby's Jarro-Dophilus care sunt mai scumpe (100 lei, 75 lei la farmacia Tei https://comenzi.farmaciatei.ro/advanced_search_result.html?search_in_description=0&keywords=baby+jarrow), inca nu am ajuns la ele si nu ma mai ghidez dupa pret mai ales dupa ce mi-am luat-o in barba cu Colieful care pe noi nu ne-a ajutat

maria0408, a mea a facut la fel , dar ziua mai ales in perioada asta in care a fost racita. Dar am mai surprins-o de cateva ori si cand nu era racita si cred ca atunci era de la colici, ca tipa cu ochii inchisi si pe urma se culca la loc, sau daca eram langa ea ii puneam manuta pe burtica si se linistea.

Eu sunt disperata cu vremea din cauza botezului, pe 3 noiembrie, astia anunta ca de luni se raceste si ajunge la temperaturi normale in aceasta perioada....

In legatura cu botezul, voi cum ati facut sau cum veti face cu ceilalti copii, ma refer la divertisment, ati luat meniu separat pentru ceilalti copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna mamici!
Ecaterina si-a cam dereglat somnul de noapte. Cand era mai mica avea intervale mai fixe de trezit. Acum e diferit in fiecare noapte.Asnoapte s-a trezit la 2 jumate prima data ( dupa ce a adormit la 12). Am luat-o cu mine in pat sa o alapez si apoi nu am mai mutat-o in patut de frica sa nu se trezeasca la loc. Ei si toata noaptea se tot trezea si maraia iar cum ii bagam tzatza in gura adormea la loc. Daca nu o bag in seama cand maraie incepe scandalul cu adevarat. Nici nu stiu de cate ori, cert e ca de multe..
Oare din cauza ca ma mirosea, ma simte langa ea?
Is chiauna dimineata dupa asa noape. Mai e si vremea asta..

Ecaterina s-a mai reglat cu kk. Face cam o data pe zi. Ieri nu a facut, insa a facut asnoapte la 3.

Balanta, parca ziceai ca nu aveti Carrefour ca acolo am luat sigur. Vezi si la magazinele Mondex, ii luasem acum 2 ani finutei mele foarte practici. Grosi, pe dedesubt cumva flausati si deasupra pareau ca ciorapeii normali (bumbac pieptanat). Anul asta inca nu am ajuns.

Eu inca nu i-am luat niciodata temperatura bebelinei. Parca mi-e mila sa i-o iau rectal. Am stat un pic cu stres dupa vaccin, dar daca am vazut-o vioaie nu am considerat ca m-ar interesa ce temp are.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ciorapei - de la magazinele de cartier am luat. Dar am vazut foarte draguti si la Carrefour.
Bine, si la magazinele de firma C&A, H&M, dar nu am luat.

Treziri noaptea - ieri s-a trezit la 2.30 si la 5.30, dar azi-noapte la 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 asa ca..

Azi dimineata am avut cateva reprize de ras in hohote, imi venea sa o mananc de dulce ce e
Si ieri ne-am conversat destul de mult

Somnul de peste zi - s-a mai redus, doarme reprize de 30'-45' si apoi pauza de 1-2 ore. Noroc ca sta cumintica si nu comenteaza si eu am timp sa fac orice, asa ca profit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Imbracat - eu o imbrac mai gros decat ziceti voi. Asa o tin in casa cum ziceti voi, cu body si o bluzita peste.
Dar afara mai gros, un costum vatuit, ceva mai plin totusi.
Si eu am haina de stofa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Balanta eu i-am luat ciorpei pt.baietei lui Silviu de la C&A, sunt sigur din bumbac si sunt foart rezistenti, chiar daca sunt mai scumpi. la fetita am testat mai multe firme dar nu am fost multumita (fie contin nylon si se irita, fie se decoloreaza si fac scame, fie se deterioreaza f repede.

Ada nici mie nu-mi place vremea asta, de fapt nu imi place frigul deloc, desi ador zapada si muntele iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Miha ce fetita cuminte ai ziua, ca noaptea vad ca nu te lasa in pace deloc.

Lorena
eu am dat meniu separat copilasilor, au comandat ce au vrut intre supe, gratar de pui cu garnitura de legume asortate sau cartofiori, paste sau pizza. Pizza a castigat detasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neataaa! Multumim de urarile pt ziua de ieri! Doamne, au trecut 3 luni, am fetita mare deja, eu o vad domnisoara :)

Bilantul la 3 luni in urma vizitei la doctor e ft bun, avem 5,800 kg, adica am dublat greutatea de la nastere. Intr-adevar a luat doar 740 gr in luna a 3-a fata de 1100-1200 in primele 2, dar inteleg ca e normal sa o ia in jos curba asta de crestere. Desi nu a copt pe mana de la BCG, doctorita a zis ca ea vede o mica steluta sidefie pe brat ( cam 2-3 mm) si e suficient ca reactie dupa vaccin deci daca aveti problema asta, cautati si voi urma de la vaccin, eu una am vazut-o destul de greu.
Tinem capul sus (am pus si pe picasa poza cu bomobonica), il sustinem minute in sir, ne uitam stanga dreapta, pediatra zice ca e milestone de aproape 4 luni, deci e de bine.
De cuminte nu mai zic, culcata la 20.30 prima trezire la 7 pt papa,apoi iar somn pana la 10. Am o mutra asa odihnitaaaa, am dormit cat a dormit si ea.
Cu kk nu avem probleme, face de 2-3 ori pe zi, rareori doar o data, dar mereu moale, galben, ca la carte pt alaptat exclusiv.

Ref la imbracaminte, observ ca aici e competitie cine il imbraca mai subtire La mine e simplu, aplic metoda cate straturi port eu atatea poarta si ea, respectiv in casa 2, iar afara 3. La plimbare ii dau body stil maieu/maneca scurta, apoi o bluza cu maneca lunga si deasupra hanorac sau puloveras. In zilele ploioase ii dau gecuta. Ca pantaloni ii pun blugi sau de catifea, nu doar din bumbac simplu ca aia sunt subtiri. Nu mi se pare gros atata timp cat si eu sunt imbracata la fel. De transpirat a mea nu transpira niciodata. La caciulite am problema pt ca s-a iritat pe gat de la cele care se leaga sub barbie si nu i-am mai pus de ceva vreme. Iar dupa ce o spal pe cap ii pun caciulita stil fes, dar nu prea ii rezista mult timp pe cap ca se foieste. Ati vazut pe undeva caciulite de-astea?

Ref baita: ii fac in fiecare seara, e parte din ritualul de adormire, iar pe cap doar de 2-3 ori pe sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata fetelor

http://colaceibebe.webs.com/

Mergi la inceput