Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna tuturor,

Porumbita, ganduri bune pt socru, ma gandesc la voi. Simpatice poze.

Despre sacii de dormit, si noi ne-am luat acum o saptamana de la C&A, mersi de recomandare, de aici am retinut-o. Cred ca era redus pretul cu 20% si n-am dat chiar 99. Am luat marimea 70cm, ii este lungut. Noi avem si un sac de la IKEA, fara maneci, pt 6+ luni, si pe instructiunile lui scria ca ii este bun atunci cand nu ar putea sa ii intre capul cand e incheiat, si ne-am gandit si la regula asta atunci cand l-am ales de la C&A - probabil i-ar fi venit si cel de 60cm.

In el il pun de cateva nopti, avem 21 de grade in camera, si probabil pe la 4 5 e chiar mai putin. Il imbrac cu un body cu maneca scurta pe dedesubt si ii las manecile de la sac suflecate ca sa nu le bage in gura. Cred c-ar merge si cu body cu maneca lunga si fara maneci la sac. Diferenta intre asta si cel de la IKEA, in afara de faptul ca cel de la IKEA nu are maneci, e ca cel de la IKEA se incheie de sus in jos si nu are deci protectie pt fermoar sus.

De cand si-a descoperit manutele, nu l-am mai invelit deloc cu paturica cand doarme, si asta e motivul pt care, cand s-a facut mai rece, i-am luat sac.

Eu il alaptez fara probleme noaptea, nu trebuie sa il scot din sac, iar eu nici nu il schimb noaptea, ca atunci ar trebui scos.

Cam asta e experienta noastra de o saptamana cu sacul .

Ieri s-a intors de 2 ori de pe spate pe burta, insa mai trebuie sa invete sa isi scoata si mana care ramane sub el. Cand sta la 30-45 de grade, pe genunchii mei sau pe o perna (supravegheat, desigur), isi ridica capul si se intinde spre picioare. Imi da niste emotii, ce mai..

muraturica, n-avem rosii, ca ii fac rau bebelui . Lasand gluma la o parte, cred ca orice prim copil aduce "frustrarile" de care vorbesti, mai mult sau mai putin. Schimbarea este majora, adaptarea e normal sa fie dificila uneori.

Aa, intreba cineva de greutate, al meu baiat a luat doar 500 de grame in luna a treia, fata de 1300 si 1000 in primele doua. Dupa luna a treia a coborat putin de pe curba lui, dar vom vedea in continuare care e evolutia. La lungime a ramas pe curba lui. Oricum, al meu e printre cei mai micuti de aici.

Viairo, m-ai amuzat cu torpilele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna seara

in sfarsit reusesc sa mai scriu, ca de citit citesc tot

am inceput exercitiile oberlander si zilele astea am tot citit si baby signs ca sa incep si cu bubulina.Cu baietii am experimentat si a fost bine, si acum mai folosesc semnul pentru mai vreau inconstient

in luna a 3 a a luat doar 500 g exclusiv cu Lm.Dr s-a declarat multumita dar mi-a spus ca este probabil un copil care se multumeste cu putin si asa ca am inceput alaptarea intensiva si fortata la 2 ore ca sa recuperam.Ceea ce vad ca da rezultate.
Deci ii dau ambii sani la supt de fiecare data.

Asta seara este liniste, zici ca i-am dat cu praf de somn, bubu a adormit dupa baita si nici nu a vrut laptic, deci a mancat bine pana la baita.

Din seria sa nu faceti ca mine, am mancat niste cioco care nu i-a priit bebelusului pt ca mi-a dezvoltat o alergie pe tot corpul.Dr a presupus ca de la cioco, sau poate de la uleiul de masline cu care ii faceam masaj.Cert e ca ii dau 3 ml de claritin de 3 zile si ii fac baita cu apa cu amidon, plus ca am renuntat la masaj si acum trebuie sa vad ce sa folosesc dupa ce ii trece.

Acu, din ce am citit: eu o imbrac cu maieu si pija in casa sau body si pantalon.De culcat o culc intr-o paturica din aceea care are si fermoar pe mijloc si sta in ea ca intr-un sac.In casa avem cam 24 de grade permanent.Eu am de asemenea mania aerisitului si stam cu geamul deschis la greu.
Am si sac gros si subtire dar deocamdata l-am folosit pe cel subtire.

Pt afara peste ce are in casa ii dau pantaloni si sosete plus un pulover de lana.Caciula doar cand avem 20 de grade in casa si e dupa baie si afara pe la 15-16 grade.In rest fara.
Cand e de iesit nu ma formalizez decat daca e musai.De ex daca bb doarme si trebuie sa plec dupa V sa il iau de sc. o iau cum e, o invelesc bine si aia este.

Am fost si la confe de alaptare, a fost super si interesant.Bineinteles ca sunt tot timpul lucruri noi de aflat mai ales daca iti place sa comunici, sa socializezi, sa cunosti persoane noi si sa vezi ce mai e nou in domeniu - ceea ce mie imi place.

Ref la fumat, nu am fumat niciodata si sunt f categorica in privinta aceasta asa ca imi tin parerile pt mine ca sa nu dati cu rosii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

ciao fetele

Ana mea a luat si ea putin in greutate luna asta, cam 500 de grame, luni facem 3 luni si vedem ce zice pediatra. Am incercat s-o fac sa manance mai mult, dar nu vrea ea, lapte am destul ca papa deobicei doar de la un san. In rest este vesela....etc cred ca este bine.

Si eu o pun in sac cu body cu maneca lunga si pantalonasi fff lejeri pe care oricum ii gasesc in sac in fiecare dimineata, asa ca are treaba noaptea sa-si dea jos pantalonii.

De fumat eu nu mai fumez de 3 ani, cam de cand am inceput proiectul pt bebe, tot atunci s-a lasat si sotul, si sper sa nu ne mai tenteze pe niciunul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Pupam si salutam lumea

Fleur,FELICITARI pentru bebe cel puternic! Vorba ta,nu mai poti sa-l lasi nici o secunda fara sa fi cu ochii pe el;abia astept sa ajunga si Laila la asemenea performanta
Laila de 12 zile are exact 4800 de grame....si sincer ...sunt ingrijorata;e foarte activa in timpul zilei,doarme putin,la fiecare 2 ore...adoarma 20-45 de minute,iar noaptea se trezeste cam de 3 ori;ziua mananca bine de tot si des,noaptea in maxim 5 minute adoarme cu biberonul si...eu nu o trezesc...De cand veniram acasa pe 3 septembrie...a pus exact 1 kil,ajunseram exact cu 3800 atunci;oare e putin?Nu-i dam apa sau ceai deloc,doar lapte,Similac.de lungit insa s-a lungit bine,are 62cm.Totusi ma ingrijoreaza la maxim stagnarea asta...,face caca la 2 zile si mult....baita facem la 2-3 zile deci cam de 3 ori pe saptamana.Mama s-a mai calmat....i-am zis tare si clar,adica rastit rau de tot ca nu-i dau voie sa ma mai critice in nici o privinta,sunt adul nu copil care trebuie corectat.....si de atunci avem pace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata
ne-am trezit si noi pt mancat si schimbat de pampers asa ca dau eu cafeaua si o felie de tort ,astazi face si Mattia 3 luni dupa care ne bagam din nou la somn :))
revenim mai tarziu la o ora mai normala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata ,

Delia felicitari pentru Laila este o lungana , l-a intrecut pe Andrei

Noi facem masaj si gimnastica si plange pana raguseste imi este asa de mila de el , dar nu avem ce face , mergem inainte . Mi-a spus doctora ca dureaza destul de mult recuperarea .

Porumbita sanatate multe socrului tau . Unde faceti voi kineto si cat te costa ?

Maria multe sanatate si vou . Sa stii ca nu am slabit chiar atat de mult dar ma bucurat aprecierea ta . Pupici

Noi avem 19/20 de grade in casa si il tin imbracat lejer , intr-o salopetica mai plina .

Referitor la fumat ... si eu m-am reapucat, nu l-a capacitatea de altadata , fumez cam un pachet pe saptamana . In concediu 2 sapt nu am fumat deloc . Deci se poate


Cred ca sunt fete care au botezul azi , succes ca sa nu raceasca piersicutele , este cam frig .

Ada , l-am vazut pe Nectarel in pozele de pe FB este un grasan si tare frumos este . Cu cine seamana ? Mie mi se pare ca este al taticului Nectar

Sa aveti un w/e frumos !


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna mamici si pitiki.

Vera pt.cafea si la multe luni frumoase lui Mattia, dar si Oanei si Ilincai Maria. si pentru sarbatoritii de ieri Tudor, Natalia si Andrei David.

Multumesc fetelor pt. gandurile bune.Din pacate lui SIlviu nu i-a fost mai bine ieri, a si ragusit, inghite cu mare greutate a#537;a ca de aseara am luat oxpamox. Toata noaptea am facut ture intre el si fetita, care inca tuseste in timpul somnului. Ce viroza am putut lua


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Porumbita multa sanatate socrului tau.

Fetelor ce au botez astazi, petrecere frumoasa.

Noi avem sac de dormit fara maneci dar nu il folosim, eu am dat drumul la centrala termic#259; astfel ca sunt in jur de 24 C asa ca amandoi dorm doar in pijamalute fara a fi inveliti.

Bebelusilor vostrii le cade parul?Ii pieptanati, cu ce si cat de des, mai ales pe baietei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Hello fetele!
Am intrat rapid sa nu ma dati disparuta.Sunt tot la mama,la noi e dezastru in casa cel putin pana marti-miercuri,ca ne-am intins si am tot schimbat planurile de renovare
Distractie placuta doresc celor ce au botezul azi.
Dau si eu o felie de tort si sampanieee ca azi sarbatorim 5 ani de casnicie
Emma la 3 luni are in jur de 7200,7300.Nu am cantarit-o oficial.Doar acasa.Voi ati fost la bilant si la 3 luni?Ma gandeam sa nu o mai duc printre bolnavi doar pentru atata,ca la 4 luni oricum mergem la vaccin si o cantarim atunci.O sa o sun eu pe dr sa vedem ce zice.

Altfel nimic nou la noi.Papa la fel,doarme la fel.Are zile bune,zile rele.Ieri de exemplu a stat aproape toata ziua treaza,cu scurte reprize de somn,de cat 15 minute,si seara era rupta si nu reuseam nicicum s-o adorm.Ma dureau toate cat am tinut-o in brate si cat am plimbat-o.A adormit intr-un final la 1,si s-a mai trezit la 6 .Mai ca a meritat chinul de ieri.

Pup bolficutele,incerc sa citesc din urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata, fetele. De fapt, e pranzul.Petrecere frumoasa,maine la cine are botezul. la Noi aseara au fost nasii, iar nasul care este italian de origine ne-a povestit ca el a avut la nastere 800 de grame si nici nu avea mama lui 7 luni, iar acum fetelor are 2 mExagerez , este foarte inalt. Si eu am ramas uimita. Asa ca, nu ma mai gandesc daca e mic, slab sau gras. Bine ca suntem sanatosi. Delia, ce ma bucur ca ai mai intrat. E tare lungana Laila.Laura, da Nectarel seamana cu tac-su.Of, o sa ma plictisesc azi. Abia la 18 ma duc la coafor. De fumat, mai fumez si eu. Nu mult, dar, cand ies cu prietenii fumez.Nu sunt fumatoare a disper. In casa nu fumez deloc.

Mergi la inceput