Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

salutare tuturor,
ne-am intors si noi de la plimbare,tare placut a fost azi,nu imi mai venea sa mai intru in casa
piticul meu e cu pumnul in gura,agitat nevoie mare..n-a facut treaba mare pe ziua de azi si pana nu o face..se screme la greu
sac de dormit avem si noi tot fara maneci dar probabil o sa-l folosim la iarna cand iesim la plimbare ca in casa nu cred sa fie atat de frig incat sa fie nevoie de el..
ma duc sa-l spal la fundulet ca tocmai a reusit sa faca
revenim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Buna fetelor,

Noi suntem in toi cu pregatirile pentru botez, din pacate va fi frig, 4 grade-brrrrrr, sper sa nu raceasca. Greu cu hainutele elegante pentru baieti, au cumparat nasii costum, dar daca el e obisnuit sa fie hainutele un pic elastice, a facut urat cand l-am imbracat in sacou.
Pentru copii la botez vor comanda parintii "a la carte", fiecare ce considera ca e bun pentru pitic.

Eu am un sac de la ikea, foarte potrivit pentru 20-22 grade. Il imbrac in body cu manecuta lunga, fara picior. Sacul se inchide de sub barbie, fara sa-l deranjeze, nu e foarte gros, usor de pus-scos. Merge si la somnic pe burta, desi in ultimul timp nu a mai vrut.
Asta este: http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/20197487/
Pun o poza cu sacul mai tarziu.


Vad ca voi va plingeti de bebei constipati, al meu mai mereu face foarte moale, lichid, in jet, ca niste torpile si tot se screme mult.
Il mai ajuta sab simplex, espumisan e apa de ploaie pentru el.
Despre pumnisori si Robert ii incearca pe rand. Si ma pisca rau cand il doare burtica.

Au venit torpilele, am treaba.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

fetelor sunt tare mandra. Eric a facut azi prima intoarcere de pe spate pe burta!
era pe spate pe pat, eu m-am intors cu spatele sa-i aduc o hainuta, cand revin hopa! baiatul era pe burta! l-am aplaudat si a ras.
de-acum tre sa fiu atenta ca in curand o ia la sanatoasa...

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Seara buna fetelor. Eu am avut o zi groaznica- Silviu a luat raceala de la sora sa si tuseste, are nasucul infundat de abia respira, stranuta mereu I-am pus aspiratorul nazal, i-am dat panadol si osccilo. Abia am scapat de raceala celei mici si o iau de la capat.
Si ca sa fie ziua proasta pana la capat, mama a facut o biopsie pt.un nodul la san, rezultatul a fost incert asa ca azi a operat-o, trei saptamani pana avem rezultatele finale am ni#537;te emotii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello! wow, ce de-ati mai discutat pe aici
hai sa vad ce-mi amintesc:
crema de galbenele: folosesc unguent cu extract total dr baciu (e 4 ron cutia mare)
sac de dormit: asa cum a zis carmen de la C&A si am dat vreo 78 ron la reducere a mea nu doarme pe burta, dar cu siguranta poate fi folosit si la somnul pe burta pt k se inchide pana sub barbie, k un guleras normal
pumnisori: si noi ii morfolim la greu cand alternativ, cand pe amandoi odata. nu incerc sa o opresc pt k nu as avea nici o sansa atata timp cat nu baga degetul e ok.
spalat pe manutze: o curat cam de 2 ori pe zi cu o compresa cu apa sau apa termala+spalat cu gel de dush la baitza seara
produse de ingrijire bebe: noi folosim gama de la bioderma ABC - gel spumant par+corp, am si o crema de fata pt sezonul rece pe care inca nu am folosit-o, iar pt masaj lotiune de la uriage cu apa termala. am avut nivea sensitive la inceput dar se cam irita de la ea si ramanea pielea grasa, asta de la uriage e mult mai ok.
kk: noi facem cam de 3-4 ori pe zi, fara efort si moale.
colacei baie: se pot folosi din ziua 2 de viata a bebelui. eu am pus-o prima data la 2 luni.
laura: sa nu mai folosesti balsam de rufe la lucrushoarele lui BB! peste tot scrie k nu se fol k irita f tare si e prea parfumat.
jucarii de panza/plush: cele care se pot spala la masina le execut ca atare, iar restul cu tot felul de mecanisme in ele...deocamdata nu le-am curatat, insa o sa cumpar o solutie dezinfectanta pt textile (sunt mai multe pe piata si a aparut acum si sanytol)
mi-ar fi placut sa merg si eu la moastele sf nectarie, dar nu stau la cozile alea...o sa merg la radu voda k si acolo e o racla cu o parte din moastele lui.
maria sanatate multa piticilor
fleur - felicitari pt rasuciri

noi azi ne-am trezit la 11.30 culcate de aseara de la 12 eu am mai luat o pauza de muls pe la 5 k deh...
l-am avut pe bunelu' in vizita azi, a venit sa repare ceva pe la caloriferul din baie, am testat si instalatia cu ocazia asta k cred k ii dam drumul cat de curand. a ramas super impresionat de progresele nepoatei k n-a mai vazut-o de 2 sapt de la botez. i-a tras pitik niste zambete si hohote de ras de l-a terminat
va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Dau cafea ca mai nou vad ca sunt cea mai matinala. Pleaca sotul la munca si ma trzesc si eu inainte de asta. Imi satisfac viciile pe balcon (m-am reapucat de fumat si imi iau doza inainte de plecarea lui ) si apoi nu mai adorm ca stiu ca se tot foieste asta mica si mai rau ma zapaceste de cap.
In ultima vreme tot sotul ii da sa pape noaptea. Mi-e mila de el ca merge si la serviciu, dar nu ma lasa inima sa ma ofer sa ii iau locul. Eu cand ma trezesc adorm greu la loc si ziua urmatoare sunt zombie. E boala grea si cu somnul asta la mine. Nu stiu cum rezistam la treziri dese noaptea. In prima luna cand alaptam si se trezea mai des nu eram om.
Maria, sanatate celui mic si ne indreptam gandurile bune spre mama ta, sa nu fie nimic grav.
Fleur, felicitari. Pai la asa baiat mare si destept ma inscriu si eu la petit. Sa fie concurenta mare. Poate macar Aurora resuseste sa paraseasca tara. Glumesc, evident.
Ma gandeam si eu la sac de dormit, dar in casa e cald si pentru afara am niste salopete groase pe cand da frigul. O bag acolo si o fac eschimos.
O sa iau in schimb colacel mai ales daca ziceti ca merge si la 2 luni. Abia astept sa o vad in el.
Va pup. O zi frumoasa.
Aaaa....ati scris vreuna din voi ceva pe tortul de botez? Eu l-as face simplu ca decoratiuni, dar sa scrie ceva...si nu stiu ce....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Muraturica eu sunt prin zona, am baut deja o cana mare de cafea, am dus pitica la gradi si acum astept sa se trezeasca Silviu sa ii dau Panadolul si sa-l aspir. Asa cum a fost ziua a fost si noaptea, a facut febra pe la 1,00 nu a putut respira asa ca i-am bagat aspiratorul de doua ori, a dormit mai mult in brate ca altfel se ineca, tuseste de ti se rupe sufletul. Off e groaznic cand il vezi asa mic si neajutorat si chinuindu-se. Dr. care l-a vazut zicea ca circula o viroza foarte nasoala cu febra si tuse care nu cedeaza decat la atibiotic, sper sa nu ajungem acol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Neatza!
Fi-miu doarme, de cateva zile lasa noaptea 8 ore intre mese si doarme cam 6, boierie!!! Astazi s-a trezit la 6.15 si a a dormit oar pe la 8. Azi e ultima zi de antibiotic si gata, insa inca e infundat in nas si mai tuseste din cand in cand.

Va dam si o felie de tort pt ca astazi face Tudor 3 luni.

Pt fundulet am o crema de la weleda si crema galbenele dr baciu. Nu prea le folosesc, decat dupa ce face kk sau daca vad vreo iritatie, in rest il sterg cu vata cu apa calda. Servetele folosesc doar la kk, cand iau grosul.
De spalat pe maini il sapl de cel putin 2 ori, dim neaparat ii fac toaleta: spalat fata, maini cu apa termala si seara la baita cand il spal cu un gel tot de la Weleda. In timpul zilei il mai sterg cand e nevoie tot cu apa termala si comprese sterile.

Saculet avem si noi, nu unul ci mai multe. Am inceput sa le folosim de cateva zile, mi se par f practici.

Cu manutele la fel, in guraaa, ma dispera. Refuza si suzeta, o fi mai buna mana.

In luna a 3-a fi-miu a luat in greutate doar 600 g. Ai vostri cat au luat?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multumim de cafea.of, nasol, cu virozele astea. Nici nu vreau sa ma gandesc. Sa dea Dumnezeu, Maria sa fie bine cu mamam ta. Poate ajungeti si voi la sf. Nectarie, moastele pleaca marti dimineata. O sa mergem si noi luni.Sa ajute sfantul pe toata lumea, ca mie mult mi-a fost alaturi si ma protejeaza mereu. Ned, la multe lunite lui Tudor si sa se faca bine. muraturica, noi nici nu am facut botezul cu lume. O sa-l facem in primavara.Am vazut la botezurile la care am fost ca scria pe tort La Multi Ani si numele bebelului.
Mai, fetelor cunoasteti vreun meserias care poate sa-mi puna si mie niste sarme in balcon ptr.rufe?Adica, vreau ceva sudat acolo ca nu se poate altfel. M-am sdaturat de suporturi cumparate in care-mi prind mainile si care se rup. Vreau suporti din fier cu sarme si nu gasesc sau macar dati-mi o idee la ce categorie sa-i caut pe net. Azi se intoarce Nectarel din deplasare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salut, eu nu prea am reusit nici sa citesc, darmite sa mai raspund...


socrul nu e bine, azi noapte l au transferat la terapie intensiva...
spuneti o rugaciune si pt el (emil il cheama)


va las aici 2 poze cu piticii mei si finutul (de la botez nu am inca poze)

dintre bebeii finul e cel slabut si delicat, victor e buflei-ul

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=4349951181125&l=03c521396e

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=4349951221126&l=55679fd09a

Mergi la inceput