Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

eu credeam ca sotul e obligat sa-si ia luna aia de stat cu bb oricand in cei 2 ani...si ma gandeam s-o ia aproape de sfarsitul cic.nu e asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Salutare fetelor!

Emma doarme de la 12 de cand a mancat. A adormit singura ca era rupta. De la 9 nu mai dormise.

Si ea baga in gura pumnii, patura, degetul meu daca il prinde... Suzeta a vrut doar doua zile, acum se stramba de parca ii dau sare amara si o scuipa cat colo.

Muraturica, nu este specificat in lege in care an trebuie luat concediul de catre tatic. In cele 24 de luni de concediu luate de tine, una trebuie sa fie luata si de sotul tau.In luna respectiva tu poti sa revii la munca sau iti poti lua concediu fara plata. Daca sotul tau renunta la partea lui de concediu atunci se scade o luna din total. In cazul tau vei sta mai putin cu o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

asa am inteles si eu:cum a spus zizou
ce ma bucur ca citindu-va si vorbind cu voi imi dau seama ca aam un copil normal...cu "tabieturi si comportament adecvat varstei"-eu sunt nebuna si caut nod in papura si mii de explicatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ne-am trezit si noi, la 7, dupa ce a papat la 4.

Valy, sacii de dormit fara maneci cred ca dau mai multa libertate de miscare si sunt bb-ii mai putin "infofoliti" noaptea. Eu am unul din asta dar nu i l-am dat pana acum, mi se pare prea gros, e un pic plusat. Am observat ca noaptea adoarme si doarme cel mai bine cand e mai racoare, 21-22, paturica e demult indesata sub picioare, il las asa, peste noapte ma mai scol si il invelesc. doarme in pijamaluta intreaga (fara botosel) de bumbac subtire.

Jucariile i le-am spalat de la inceput. Cele de panza in masina de spalat, cele de plastic in cada la baie, cu detergent. Din alea cu mecanisme inauntru nu avem, dar banui ca sunt protejate cu o carcasa ceva pe dinauntru si pot fi spalate.In curand trebuie sa le spal din nou, ca le-a balit pe toate pe care i le-am dat.

Va pup, ma duc sa hranesc flamandul si mai revin.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Valy, nu cred ca este limita inferioara de varsta pentru colacel. Atata timp cat copilul nu se sperie in apa si colacul ii sta cat de cat fix pe gat, sa nu intre apa pe langa, e ok. Oricum ei se sprijina cumva pe colac cu falcutele, deci chiar daca e mai larg la gat cred ca tot ok e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Salutare

Andrei a plans as' noapte pe la 12 rau de tot , nu stiu ce a avut , isi strangea si piciorusele , eu am mancat niste conopida . I s-a invinetit si un piciorus de la masajul de recuperare , poate il doare , incerc sa caut raspunsul . Asa mi-a mai plans cand am venit a doua zi de la spital cu el .

Am tot cautat pe google cu tremuratul capului si am vazut ca sunt mai multe mamici care scriu ca , copiii lor fac asa dupa ce fac pipi si ca ar fi normal , unii baietei asa se manifeste si ca pana la un an dispare acest reflex . Doamne Ajuta , ca ma speriasem tare .

Muraturica , eu nu stiu ce sa-ti raspund dar din ce am inteles , in cei 2 ani ( daca atat ai optat ) sotul trebuie sa stea o luna ( nu este obligatoriu ) . Eu o sa stau 1 an si 11 luni

S-a trezit printul ... revin

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

laura si voi faceti masaj??? la ce clinica ???
a mea tremura putin-maini si picioruse.i-aam dat 10 zile calciu si nu mai face...dar capul nu-i tremura.

apropo de sacii fara maneci- eu ma gandeam ca ar trebui si manutele acoperite. la manute nu le e frig???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

v-am innebunit cu sacii de dormit dar mai am o intrebare:in sacul de dormit poate dormi pe burta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Laura, pupam Andreiutu care ne-a dat emotii zilele astea .
Foarte posibil sa-l fi durut burtica de la conopida, e printre alimentele sub semnul intrebarii pt noi (adica de experimentat, eventual, si eliminat in caz de disconfort la bb), alaturi de varza si fasole. Eu am patit-o cu fasolea, v-am povestit.

Valy, si eu te innebunesc cu raspunsurile la sacii de dormit .
Nu le e frig la manutze, doar nu o bagi goala in sac, banui ca are un body cu maneci lungi, o pijama, nu? Manecile de la sac mi se par "in plus" daca in camera e o temperatura rezonabila.Doar cand din diverse motive e frig in camera, i-as da asa ceva. In rest, si daca o invelesti cu o paturica in loc de sac,o invelesti pana la barbie? Nu isi scoate manutele singura de sub patura? Al meu asa face,de fapt il acoper cu paturica pana la subsuori, si oricum o trage de pe el si o mototoleste sub picioare si doarme excelent, neinvelit. Dar cred ca depinde de fiecare copil, daca e mai friguros, etc.
Pe burta in sac nu as pune-o, ca m-as teme ca isi trage marginea sacului peste gurita, nu stiu de ce am impresia asta.
In concluzie, cred ca daca le reglam cum trebuie temperatura in camera la valoarea la care se simt ei confortabil, nu mai conteaza cu ce si cum ii invelim. Parerea mea.

Noi am papat si acum doarme, sper macar o ora sa-mi mai fac din treburi. Pupici.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

merso fleur pt raspunsuri. cred ca nu iau nici un sac de dormit pana la urma,ca a mea doarme noaptea numai pe burta....si referitor la maneci-asa e , ca paturica vine sub manute...dar cum eu ma invelesc pana in gat ca-s friguroasa,ma gandeam ca si bb ar trebui sa aiba mainile acoperite....si cum sacii sunt in jur de 170 ron....ma las pagubasa.

Mergi la inceput