Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Vally daca e un pic iritat eu folosesc crema de la Mustela altfel doar il spal si nu il dau cu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Deci piticul meu nu numai ca-si indeasa pumnii in gura, a inceput efectiv sa scuipe strange din buze si sufla saliva, e mortal, dar mai nou a invatat sa ciupeasca. Fetelor, are o forta de m-a invinetit. Apuca de pielea de pe gat si strange de-mi dau lacrimile.

Ce crema de galbenele folositi?

Balanta eu in afara de baitza il mai sterg cu servetele umede, dar nu insist prea mult sa se mai obisnuiasca treptat si cu microbii.

In casa nu-i pun nimic pe cap... Sunt min 21 de grade noaptea deocamdata. Abia aseara l-am pus in sac pe la 3 dim cand m-am trezit eu pt pompa.

Ms pt ideea cu baitza mai rara, eu ii faceam zilnic si pe cap. De acum il spal la 2 zile pe caput, dar pe corp zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Iar am scris un ditai mesajul fara sa ma loghez ...

Crema de galbenele am Weleda, dar nu sunt prea incantata, intra greu in piele. Il dau cu Vaseline la schimbat, inclusiv pe cutele de pe picioruse. Simplu, ieftin si eficient. Am si Penaten cu zinc in caz de iritatii, dar nu l-am mai dat de mult ca nu a fost cazul.

Roxy, noi avem o colectie de 3 carusele, 2 electrice de la Fisher Price si unul manual. Unul e cu pasarele care se invart in ambele sensuri si dau si din cap, super haios. Cel manual e incomod intr-adevar de invartit, dar il pastram ca merge suspendat si la carucior.
Oricum, tine cont ca se pot folosi cam pana la 5 luni, dupa aia cica e periculos ca pot trage de ele.

Edit: Eric ma trage de par si/sau de ureche, pe drumul din dormitor pana la canapeaua unde papam.
**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna seara,

Eu am avut o zi proasta (nu cu bebe, el a fost linistit si a gangurit ca de obicei), si nu ma pot aduna sa raspund punctual.

Ati tot vorbit despre constipatie. Si eu ma ghidez dupa regula ca daca nu face greu, si consistenta e ok, nu e constipat, chiar daca face cam la 4 zile (alaptat exclusiv). Cand a trecut pe la 4-6 saptamani, de la scaun la (aproape) fiecare masa la scaune mai rare, cred ca 7 zile a fost cea mai lunga perioada fara sa faca. Nu, nici atunci nu am intervenit pentru ca nu daduse niciun semn de disconfort, iar cand a facut, a facut usor si moale (dar muuult).

Urechiusele lui Vlad i se pliau mult cand era mai micut, erau mai moi. Se pliau la jumatate, mereu ma speriam. Acum mai rar am vazut. Nu cred ca am ce face altceva decat sa il urmaresc si sa le asez daca e cazul.

Si noi folosim produse pe baza de galbenele, dar dupa ce il schimb nu il dau decat daca e vreun pic rosu, eventual cate un fas cu apa termala (si lasat sa se usuce).

Pe manute incerc sa il spal tot asa, macar o data pe zi, cu apa si sapun, in rest il verific si-i scot scamele pe care le are printre degete, de la tot ce apuca. Avem si servetele umede de bebelusi care se pot folosi pe maini/fata, dar inca nu as vrea sa le folosesc. Eu degeaba ii scot pumnuletii si ii bag suzeta, ca ori o scoate in secunda doi, ori incearca sa indese si pumnii pe langa ea. Comic a fost atunci cand cu un pumn si-l indesa pe celalalt. Aa, a inceput sa se uite acum si la picioare, si cred ca da si el sa faca abdomenele de care ziceti.

Pt Halloween nu facem nimic, iar de Craciun probabil il vom imbraca in rosu (fara sa fie costum de mos) pe la vizite.

Aruba, f simpatica Grace.

Imi pare rau pt bebelusii cu febra, dar ma bucur ca isi revin repede. Termometrul meu de frunte piuie si se face rosu cand are 37.5+, si atunci ii iau temperatura si rectal.

Ma bag in pat, baietii (sotul si bebe) dorm deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata si haideti la cafea. Eu tot prind nopti intregi ca se mai trezeste sotul. Mi-e cam mila de el, dar sunt asa fericita cand se ofera sa se ridice el.
Eu cu bepanthene nu am dat-o niciodata. Am in casa, dar am zis ca folosesc doar daca se irita si nu a fost cazul. O dau cu o crema vitaminizata preparata in farmacii. E foarte faina si foarte ieftina si doi dr. mi-au zis ca e super. Nici cu aia nu o dau chiar la fiecare schimbat. Sterg cu servetel umed mereu.
Incepe si a mea sa isi indese pumnii in gurita, dar deocamdata nu protesteaza cand ii scot si ii dau suzeta.
Aseara a mancat la 7, apoi pe la 10 de abia a adormit. S-a mai trezit la 3.30. Am fost foarte uimita ca ma asteptam pe la 11 sa ceara papa. Nici baita nu a mai primit. Pe cap oricum nici eu nu o spal zilnic. Caciulita ii dau pe afara si dupa ce o spal pe cap, dar atunci mai si uit.
Mai fetelor, nu stie nimeni sa ma lamureasca si pe mine cu luna aceea libera care trebuie sa o ia taticii? E musai in primul an? Adica ma intorc la lucru o luna si mai vin un an acasa? Se reface contractul de munca si apoi se suspenda din nou?
Va pup si va doresc o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Neata buna dragelor,

Multe s-au discutat pe aici zilele astea, va citesc din urma.
Referitor la baita, si noi, la fel ca Daconst, facem de 2, maxim 3 ori/sapt, in niciun caz zilnic. In shimb, in fiecare dimineata ne spalam pe fatuca, spalam manutele, gatul, si la fundic o bag la chiuveta dupa fiecare caca.

In vanita speciala de bebelusi nu mai incape, asa ca de vreo 2 sapt. facem baita in cada mare, din baie. O ia sotul in brate si se rasfata amandoi in apa.

Ali, sa fie intr-un ceas bun alegerea voastra de a va muta, sa aveti drum bun si Denis sa nu o uite pe Sara. :)

Aruba, la noi in vcasa eu sunt cea subiectiva; cand iesim afara, la plimbare, obisnuiesc sa ma uit la fiecare carucior cu bebelas. Si precum sotul tau, si mie mi se pare ca a noastra e cea mai frumoasa, cea mai cea. Sotul meu in schimb, e mai obiectiv.

Fleur, referitor la imbracat: eu o imbrac pe Sara cu 1 rand de haine in plus fata de cum ma imbrac eu. Daca eu am o bluza si geaca, Sara are body cu manecute lungi, o bluzita si geaca;ciorapei lungi si pantalonasi.

Balanta, la mondex sunt ciotapei f. frumosi. Si eu o spal pe Sara zilnic pe manute, ori cu apa calda si sapun (la chiuveta), ori cu ser.

Si noi folosim gama Mustela (pt. spalat corp, par si masaj dupa baita). Pt, fundulet folosim crema cu galbenele Bubchen ( din magazinele DM).

Pupam bebeii.



Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neata!! S-a trezit la 7.30 pt papa, apoi am gangurit o ora si la 9 iar a adormit, sa vedem cat tine. Eu desi am dormit 9 ore legate tot la somn trag, cred ca e vremea de vina. Am pasat raceala sotului care acum e Zorro al casei cu masca pe fata :))
Multumim fetelor pt complimente! E o bombonica si imi vine sa o pap, ador ca in fiecare zi invata ceva nou, se vad progrese de la o zi la alta. Si noi avem problema cu urechile moi si pliabile, care se clapaugesc aiurea
Si eu folosesc alternativ unguentul de galbenele clasic (nu vad rostul sa dau bani in plus pe produse mai sofisticate si mai putin naturale) si Bepanthen. De iritat nu s-a mai iritat de 2 luni cred, cand facea kk dupa fiecare masa.
Roxy: de unde ai luat sacul de dormit cu manecute?
Miha, Pusi: ma bucur ca mai aud si alte mamici care imbraca puii mai gros, ca deja ma simteam singura nebuna de pe aici care "infofoleste" copilul.
O sa caut si eu Libero, chiar sunt curioasa de ele.
Ada: vezi ca e racla cu Sf Nectarie la Patriarhie zilele astea, in caz ca vrei sa treci pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata

Azi-noapte am adormit la 10 odata cu Bianca, pe Clara am culcat-o la 9. Si m-am trezit la 2, nu mai puteam adormi, eram satula deja de somn
Cand va aud cu 6-7 mese, pai noi atatea mancam pana in pranz

La fundulet o spal la chiuveta sau o sterg cu servetele, nu o dau cu crema deloc, nu s-a iritat niciodata. Am ascuns cremele de Bianca si nu stiu unde sunt.
Bepanthen foloseam oricum.

Pt Halloween am o salopeta pupkin portocalie, pe care i-am dat-o oricum sa o poarte si mai demult, chiar si ieri am imbracat-o, nu o tin pt sarbatoare neaparat. Pun poza imediat pe picasa
Pe Bianca nu o imbrac deosebit, poate o rochie ceva din garderoba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata, fetele. Eu sunt la cafea. Merci, Muraturica.Noi suntem bine. Nectarel tot in deplasare.Maine vine acasa.In rest, teme, am fost la masaj. Am si eu prietene foarte bune si binevoitoare, in sensul ca , la ultima noastra intalnire vorbeau despre slabit. M-am trezit cu una ca mi-a spus ca as mai putea slabi si eu vreo 2 kg.Problema este ca ea nu este un fotomodel si ar trebui sa slabeasca 20 de kg, ca sa fie cat de cat ok. Ma rog, nu mi-a cazut bine. Mai ales ca am aflat ca au fost si la un spectacol si pe mine nici nu m-au sunat. Asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Aruba, stiu ca au adus moaste de la sf. Nectarie de la Egina, mi-as dori sa erg, dar, nu stiu daca o sa ma lase si cu copilul. Este mare ingramadeala. Cumnata-mea este la coada de la 3 noaptea.

Mergi la inceput