Intrebare

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ela,sanatate multa puiului drag....ai grija,asta cu umflatul poate avea multiple cauze.Urmareste-l sa faca pipisi da-i lichide..banuiesc ca ti-a spus si medicul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mada si eu m-am gandit la infectie urinara dar daca la analize nu a iesit nimic...pishu face normal, nu il jeneaza nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu m-am gandit la ceva la rinichi,de aia ti-am zis.Sunt analize specifice...sa nu retina apa in organism si sa se umfle..din cauza rinichilor.Sunt virusi perfizi....urmareste sa nu cumva sa nu faca pipi mai mult de patru cinci ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mi-a venit !!!! yupiiiiiii!!!!
Sunt multttt mai fericita acum si baiatul e mai bine.
Am scos toate medicamentele si am ramas la sirop de tuse si sprei de muci. febra numai face Slava Domnului!
Cand s-a trezit azi dimineata era mai bine. iar la pranz a venit fugind la bucatarie ca e foame la burtica lui. L-am scos afara si dimineata si la pranz...asa cu mucii taras, prin curte, pe strada cu bicicleta... Nu il duc inca in colectivitate ca nu vreau sa ma injure nimeni. dar la plimbare merge.
Fata...e suspecta! nu inteleg cum de nu a luat viroza asta... e singura care a scapat...oare urmeaza si la ea?...dar eu zic ca pana acum dadea ea ceva semne...
sau poate toti au luat gripa de la mine cand am fost eu racita...apoi sotul, apoi baiatul...si ea si-a luat anticorpi de la mine? hmmm....
inca nu zic hop pana nu sar gardul!
O saptamana minunata si puiuti sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ela, fata a luat anticorpi de la tine. Eu, acum imi dau seama ce binecuvantare a fost alaptatul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Azi am inceput oarecum diversificarea...
oarecum pt ca eram curioasa daca mananca ceva recunosc. si a fost un picut.
Am fiert un morcov micut si i l-am pus in farfurie.. in timp ce eu ii dadeam baiatului sa manance supa ea tot lovea farfuria si nu nimerea morcovul. Ii dadusem sa suga inainte sa nu fie infometata.
Apoi cu mana am strivit un pic de morcov si i-am dat cu degetul. Imediat m-a prins cu manutele ei de mana si sugea la degetul meu
De 3 ori i-am dat. Deci f putin. O sa-i dau si maine la fel.
Dupa i-am dat iar san in loc de apa...daca ii era sete fetei... dar nu a vrut.
Azi a supt la greu...poate o fi iar vreun puseu de crestere... am iesit si pe afara mai mult profitand de vremea frumoasa.
A inceput sa-si faca 2 somnuri pe zi... unul dimineata de 2 ore si unul dupa 15,16, inca 2 ore. In rest... ne jucam, radem, gangurim... se uita dupa frati-su ca dupa soare.
Seara se culca fie pe la 20 fie pe la 21 cand se culca si baiatul...
F rar cand nu vrea sa doarma decat daca o plimb putin in brate. In rest doarme singurica f bine.
Inca ma oftic ca nu poate sa doarma cu mine. La baiat imi era mie frica...acum ea se frichine toata noaptea... nu e cinstit! Cate o data vrea ...dar de cele mai multe ori nu. Nu inteleg de ce...nu ar trebui ca toti bb sa vrea langa mami???
Eu oricum o i-au cu mine in pat cand ii dau sa suga ...cand se trezeste ea, peste noapte... daca vrea bine daca nu...asta e :(
Daca o pun langa mine cand ne culcam toti nu adoarme...ma mangaie ma inghioldeste...incepe sa vorbeasca... baiatul incepe si el...si de aici pana la haos...e doar un pas.
Asta e... sanatosi sa fim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ela, stiu ca este greu in perioada asta cu amandoi, cu una cu alta...dar chit ca stiu ca este greu, cand te citesc ma apuca asa o melancolie...

Al meu baiat s-a intarcat, de o saptamana, la doi ani jumatate fix, in ultimele nopti inainte in tarcare tot cerea apa, apoi intr-o dimineata, in loc sa suga, a pus capul pe tzitzi si a inceput sa vorbeasca cu ea...si gata, nu a mai vrut, o mai cauta, ii mai povesteste una alta, o mai inghionteste...dar s-a facut baiat mare! Nu-mi vine sa cred, nici nu-mi imaginam cum va fi intarcatul si nici nu eram pregatita sa o faca , am doua nopti care le-am dormit cap-coada, mi se pare atat de ciudat...

Vroiam sa spun, ca oricat de greu ar fi ( si credema ca stiu) trec toate si profita cat poti de momentele alea minunate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

De cateva zile suge non stop! Ma uitam intr-o zi cand a terminat pofticioasa daca mai e ceva in san...si mai era!
Am intrerupt procesul cu autodiversificarea... o sa mai astept. Problema e ca acum incepe sa planga si sa se agite cand suntem la masa. Asa ca fie eu mananc mai tarziu si stau cu ea pana manaca sotul si baiatul, fie mai devreme. Fie sta sotul cu ea si mananc eu... in fine. cred ca nici asta nu o sa moara de foame
Inca mai imi curge sanul de la care nu suge... mananca din amandoi, desi clar il prefera pe dreptul. Asa ca incepem cu stangul dar nu cand ii e foame rau ca atunci numai are rabdare pana incepe sa curga si se agita si plange. Asa ca daca e foame rau pac vine dreptul. Cand incepe si stangul sa curga hop facem rotatia Am zapacit saraca fata de tot! Ei oricum la sfarsit cand se satura imi da un zambet de ma topesc toata
Luni mergem la dr pt vaccin. Am zile in care imi pare rau ca i l-am facut ... insa si zile in care ma gandesc ca o sa vina vara, toamna o sa iasa in curte si o sa bage in gura cine stie ce minune... apoi incepe baiatul gradinita... sa ma vedeti atunci ce o sa o iau raina prin fasole...cand o sa vina cu toate minunile de acolo... asta e.
Iar s-a mai inaltat. Am schimbat salopetele, am trecut la 6-9luni. Desi la mani ii sunt lungi la picioare ii vin exact la fix. Are cu cine sa semene ca si noi suntem inalti.
Mai uit sa-i dau Vigantolul saracuta...la cat de obsedata eram la baiat ca toate sa fie perfecte, sterilizate si curate si la timp ...atat de ...neglijenta sunt la fata. De imprastiata si uituca.
Adio fiert apa si facut baie in cadita, in dormitor... direct in baie in chiuveta (daca sunt singura) sau in cabina daca sunt cu sotul. Mai mult in chiuveta saraca recunosc.
Jucariile le-am sterilizat cand le-am scos din pod sau cand le-am cumparat...in rest...sunt peste tot. Inca nu arunca cu ele si nici nu le baga in gura...dar nu e timpul pierdut.
Suzeta...o sterilizez o data pe zi...cu solutie ca doar nu pun sterilizatorul in priza pt o suzeta. Zace in magazie sterilizatorul alaturi de cadita, scaun de baie, leagan si toate prostiile pe care le-am pastrat de la baiat.
Trebuie musai sa gasesc pe cineva si sa scap de toate. Ca eu alt copil nu cred ca mai fac...adica imi plac la nebunie dar nasterea...ihhhh oribil proces...
Cat de usor am nascut ultima data si tot numai vreau sa mai trec pe acolo!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am fost la dr ieri pt vaccin. Va spuneam ca tot uit sa-i dau vigantolul, ce credeti.. m-a luat la intrebari d-na dr ca ii dau prea multe picaturi ca i sa cam inchis fontanela.
Pana la urma a trebuit sa recunosc ca de fapt vreo luna nu i-am dat deloc ca m-am enervat ca uit. Si acum am reluat dar e o zi da una nu... ca naiba.
E tot puturoasa din pct ei de vedere... daca o pui pe burta sta nemiscata si asteapta sa o intorci :))) in rest e ok.
A cantarito dar am uitat cat are...bine, dupa luna trecuta nici nu i-am mai dat importanta cantarului sau.
Are 67 cm.
Si-a facut fata mea un program criminal de cateva zile... se culca pe la 18 si doarme vreo ora...se trezeste mananca, se joaca, ii fac baie etc si la 20 iar se culca... dar la 4 dimineata incepe sa fie in forma maxima ii dau sa suga, mai sta in pat...la 6 numai are stare...
nu stiu cum sa ii schimb programul de somn...imi pare prea mica pt asta. inca o las sa doarma cum vrea ea... sa se trezeasca cand vrea...
sper sa fie doar o faza ca imi e un somn...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ela, dar ce vaccin lunar faceti voi? Adica parca i-ai facut unul exact acum o luna, nu?

Mergi la inceput