Intrebare

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Sunt obosita...atat de obosita ca m-as intinde toata pe jos...daca s-ar putea sa nici numai aud nimic ...tare bine ar fi.
Ma tot gandesc de o vreme sa i-au pe cineva sa ma ajute...sa dau baiatul la o gradinita particulara... chiar nu stiu ce sa fac...
Daca il dau acum la gradinita o sa-l zapacesc de tot ca din toamna merge la alta gradinita. Si in casa pe cine sa aduc? sa faca ce? cel mai greu imi e cu baiatul...recunosc.
Ieri mi-am pierdut portofelul ...cu toate actele in el. Azi am tipat un pic la asta mic. Cand s-a suparat am fugit repede la baie si mi-am facut baie la cap in chiuveta. Stiam ca il tine doar 10 min supararea si nu aveam timp si de dus... ma manca capul de ziceai ca sunt maimuta.
Tot azi l-am prins pe baiat ca a luat fata din patut si a puso in patul mare. Apoi vroia sa-i puna o perna in cap...
Numai stiu unde imi pun lucrurile...pe unde ascund actele...sunt un robotel umblator. Sunt varza!
Nu am mai cantarit fata...dar mananca, face pipi, kk, e ok adica. ieri ...sau alaltaieri...ca nici numai stiu, s-a ridicat in fund bineinteles ca apoi a cazut intr-o parte. Mai da semne sa se ridice dar cade pe burta...e mai mult o intoarcere...cand se trezeste pe burta incepe si plange ca nu-i place...
A fost iar racit asta mic...din cauza mea...l-am imbracat prea gros cred, cand l-am scos afara fata nici nu a stranutat. desi o pupa in fiecare zi...asta nu inteleg...o pupa, o mangaie, e bebelusul nostru..dar vrea sa-i puna perna pe cap. Si sa plece. Ce o fi in capul lui mititelul...
Voi fetelor cu mai multi copii...cum va descurcati?
Cum reusesti Julia cu 4 copiii??? Esti o enigma! Dar tu Lavi???
Cum reusiti? Aveti ajutoare? mai multe maini? e ziua mai lunga la voi?
sunt eu defecta?
Stiu ca ar trebui sa ies pe undeva singura...dar nu imi vine...nici prieteni prea multi nu avem, iar eu nu sunt genul care sa-mi invit vecina "la o cafea sa mai barfim si noi".
Si cand ies pana la piata nu stiu cum sa ajung mai repede acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cum nu imi permit luxul unei depresii am lasat totul si am plecat la supermarket
Am lasat baiatul la locul de joaca si m-am plimbat cu fata prin magazine. Mi-am luat o rochie...cam inflorata ...merge...
Am luat copilul de la locul de joaca si am mancat cu el o pizza...nu da-ti cu rosii ca nu o sa-i pice dintii! Apoi l-am dus iar la locul de joaca pt a face si ceva cumparaturi. Fata a dormit bustean la tura a doua mai ales ca o si mufasem. Nu era un loc anume amenajat dar am gasit un locusor mai necirculat si m-am dosit un pic pe acolo. Nu aveam nici un chef sa intru la toaleta sa alaptez.
Cand ne-am intors acasa venise si tati...asa ca am mancat supa si baietii au trecut la somn...fata avea chef de vorba asa ca a ramas sa-mi tina companie la spalat de vase am ajutoare ;)
Acum s-a culcat si ea...
Oricum sunt mai bine... trebuie sa ma duc la banci sa deblochez cardurile. Am gasit portofelul in canapea. L-a aruncat baiatul dupa dar a cazut in lada de la canapea de asta nu l-am vazut.
Trebuie sa ma adun un pic ca tare imprastiata sunt!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ela, bravo, foarte buna excursia la supermarket, ti-ai ridicat moralul. Nu dau cu rosii, adica as da cu suc de rosii bun la gust pt ca si noua ne place pizza. Pana la urma e paine cu diverse pe ea, ca un sandwich. Nu vad ce e rau la ea daca nu faci excese.

Buna ideea si cu baiatul la locul de joaca, si-a mai descatusat si el energia si te-ai mai aerisit si tu un pic la minte.

Eu ma descurc usor pt ca fetele mele mari sunt chiar mari, au 7 si 11 ani. Nu am niciun ajutor, nici platit, nici neplatit, in afara de sot care vine pe la 8-9 seara acasa si intr-adevar se mai ocupa de fete. Tot el o scoala pe mijlocia la 7 si o duce la 8 la scoala. Cu fetele mari am mai mult problema temelor (sa le mobilizez sa si le faca si sa le verific), a ordinii la ele in camera, a certurilor care mai apar intre ele... In schimb cateodata sunt chiar de ajutor pt ca se joaca si o distreaza pe cea mica. Mie mi se pare mai greu de tine decat de mine acum pt ca ai doi copii mici.

Cu gospodaria nu ma omor, le fac pe toate la linia de plutire. Nu suport jegul dar nici obsedata de curatenie nu sunt. Gatesc doar pt noi 4 fetele, sotul mananca de pranz la servici si seara daca ramane ceva gatit bine, daca nu isi ia diverse din frigider. Zilnic spal cate o masina de rufe, in unele zile chiar si doua pt ca atunci cand plecam de acasa nu spal. Cu calcatul nu ma omor, calc strictul necesar (camasi din bbc, pantaloni din in vara) din cand in cand.

Julia, tu cum te descurci cu 4?

Apropo de baiat - la 3 ani e noromal ce face, sentimentele lui sunt amestecate, intre dragoste, simpatie si gelozie fata de cea mica. Nici el nu-si da seama exact ce e in capsorul lui. Nu-l invinovati dar nici nu avea incredere sa-l lasi singur in camera cu micuta. E inca mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Ei, cum ma descurc!? Nu stiu ce sa spun, ca sa fie ceea ce vrei tu sa auzi si ceva care sa te ajute. Daca spun ca ma ajuta sotul, ca dorm putin, ma tin de job, proiecte si rezist la treburi etc etc bombastice, mai mult te demoralizez. Daca zic ca-s depresiva de nu mai pot, gata, nici o sansa sa te pot incuraja, asa ca iata-ma incurcata.

Vreau sa-ti spun doar ca e fain sa te concentrezi pe copii, pe zambetele si copilaria lor si pe restul sa le mai dai in fasole pentru o perioada. Pentru ca e doar o perioada asa greu, dupa aceea mai cresc si ei, vei fi putin mai libera, cand creste micuta, vor interactiona copiii- ai mei se joaca mult impreuna. Lasa treburile mai facute, mai nefacute, ca nu pleaca nicaieri, le gasesti tot acolo... mai bine joaca-te cu ei cand te cer si dupa ce se satura de tine, mai poti face ceva si prin casa. E doar pentru o vreme, o sa treaca, repeta-ti mereu... 'Toate trec', vorba aia... cand ti-e greu, te bucuri ca toate trec, cand e bine, te intristezi ca trece copilaria lor, ca vor creste, se schimba si altfel vezi viata si trecerea ei.

Eu am momente cand imi vineee... nu sa-i mananc, dar sa mi-i strang la piept, pana ii asimilez, asa mi-s de dragi! Alteori stau cu doi in brate, unul la piept, altul invidios pe celalalt,se intinde si plange ca vrea si el ceva, ma doare gura cat le fredonez minuni si le spun povesti pe loc inventate, sa ii distrag, sa nu planga, sa se distreze si ei, pisoii... Cand mergem toti cu masina, cantam toti diverse(Un elefant se legana pe o panza de paianjen, In padurea cu alune si multe melodii din Cutiutele muzicale), cand urla vreunul, si se ia si plangaciosul cu restul si gata cu urlatul. Le-am facut din fimo personaje din cantecele si povesti, cand citim din carti folosim neaparat o figurina 3d sau un plush pentru ca asa ii captez 100% si se fixeaza mai usor firul ideilor. Am instalat in casa un scaun-hamac, spanzurat de tavan, au o masinuta de interior, un scaun rotativ, in lada patului lor au jucarii si cand deschid sertarul, fac o mare de jucarii, iar cand e gata joaca, strang ei tot, sertarul inchis si gata si cu dezordinea... Au tot felul de jocuri si jucarii de rol, electronice, nu foarte multe, ca mai strang din ele si le primesc iar, la intervale de timp... Mult mizez pe faptul ca cei mari sunt cei mai buni 'profesori' pentru copiii mai mici ( ca in scoala franceza, cu grupe mixte), asa ca sunt atenta ce informatie primesc primii doi, de 6 si de 4,5 ani, ca aceeasi informatie ajunge si la cei mici. E usor, mult mai usor cu cel putin 3 copii, decat cu un copil sau cu doi, dar cu diferenta de varsta mai mare.
Mancam simplu si mereu proaspat, doar supa mai prinde 2 zile la noi, in rest gatim ad-hoc. Sotul nu e pretentios (YESS!!), nu e carnivor (mai degraba eu...), copiii nu mananca fisticheuri si floflonfluuri, vor sa recunoasca ce mananca in farfurie, fara sosuri si minuni. Cartofi, legume, paste, fasole, carne de pui, oua, branza, mamaligi, diverse variatii...Multe seminte, putine spre deloc dulciuri, si fructe la discretie.
Cu rufele...tocmai ma laudam la alt topic ca uscatorul de rufe arde curent en gross la noi, iar cand scot o tura de rufe, le impaturesc imediat si le pun in dulapuri. Nu necesita calcare, doar ceva cearsafuri,camasile noastre le calc si ceva bluze, pantaloni de stofa. In rest... sunt perfect valabile si necalcate si jur ca nu umblam sifonati!
Cum spuneam, mai raman si la noi destule nefacute, dar prefer sa-i vad pe copii (des) fericiti, decat sa frec sa fac casa luna. Pentru asta imi rezerv batranetile, dupa ce-or pleca copiii pe drumul lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mai ai si un job Julia???! Sfinte Sisoe!
Promit ca nu ma mai plang!
Asta mic...nu stiu ce e cu el... vorbeste incontinuu de parca nevoia lui de atentie nu se mai termina niciodata. Asta ma oboseste psihic destul de mult. Asa a fost de mic dar acum cand in peisaj a mai aparut si fata...nu stiu daca rabdarea e termenul cel mai bun de folosit... oricum, indiferent ce e trebuie sa rup si pt ea. Chiar daca e numai putin. Si uneori ma simt ca pierduta in spatiu cu ei. Cand unul dintre ei e bolnav...cum a fost baiatul zilele trecute, sunt de-a dreptul haotica.
Ce ne-a facut si la botez...avea restaurantul ala afurisit niste scari, noi eram la etaj, si am alergat pe scarile alea de ne-a iesit sufletul. Cand eu cand sotul. Cand s-a terminat botezul am zis Doamne ajuta ca am scapat.
Stiu ca e o perioada...ca nu o sa fie tot timpul asa...dar uneori imi e tare greu si ma mai plang si eu pe unde apuc
Sotul ma ajuta si pe mine. Uneori e la fel de terminat ca si mine...
Nici noi nu suntem pretentiosi la mancare dar pt copil mereu imi place sa am mancare gatita. Desi in ultimul timp a fost asa cum spuneai si tu mai mult atunci pe loc.
Jucarii...am saci intregi. Ii rotesc si ii invart doar doar...nimic. Jucaria preferata a lui am ramas noi. Parintii.
Uscator de rufe am si eu. Are masina de spalat incorporat. Nu stiu daca l-am folosit de 2 ori. Prefer tot pe sarma intinse si le mai pun un pic pe calorifer si asta e. Bine, la voi clima e mai umeda. Aici daca prind o zi cu soare le usuca.
In general ma culc pe la 1 noaptea. Azi noapte la 1 intindeam rufe sotul imi taia ceapa pt mancare. Fac sarmale azi sa am macar 3 zile. In timpul zilei e aproape imposibil sa fac ceva daca sunt doar eu cu ei acasa. Mai fac dar greu.
La 6-7 dimineata sunt in picioare. daca nu ma trezeste baiatul sigur incepe fata.
Casa luna nu a mai fost demult...nici numai stiu cum era la bloc...
Ma plang si eu ca o baba! In general e ok...doar ca uneori imi vineeee sa o i-au raina asa un pic pe alee....

Fata e bine. Am cantarito aseara si avea 6490kg. A inceput sa ia mai greu in greutate dar e bine ca totusi ia.
I-am dat un morcov sa-l tina la gingii. Crud din frigider. Sugea la el... o dor gingiile dar nu se vede nimic. I l-am tinut eu la inceput apoi s-a agatat si ea cu manutele dar numai pt cateva secunde. Apoi l-a scapat. Nu prea poate ea sa tina ceva...nu stiu daca o sa mearga faza cu autodiversificarea. Si cum o sa le dau la amandoi cu lingurita...D-zeu stie! In fine...trebuie sa imi vina mie o idee...
Multumesc fetelor! Macar pt ca stiu ca nu sunt singura care trece prin asta...si nu a murit nimeni...tot e bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Mai ai si un job Julia???! Sfinte Sisoe!



Nu e job propriu-zis,nu plec de acasa, dar practic e mai mult de-atat,pentru ca e afacerea noastra de familie, avem un website de care sunt responsabila eu, desi sotul e oficial beneficiar si raspunzator. Mai glumim, ca el e mare manager si eu mic sclav, dar imi place enorm ce fac si ma bucur ca pot munci de acasa. :)

Am si eu zile cand imi vine sa urc pe pereti, stai linistita! Fac liste cu urgente si treburi, ca nu pot sa le tin minte pe toate...Mergem inainte, ca nu putem sta pe loc.

Daca e ceva ce chiar nu vreau sa fac, e sa-mi mai fac griji cu ritmul de crestere al copiilor. Nu tin minte sa fi cantarit vreodata pe vreunul acasa, asa, cu de la sine curiozitate si neliniste. Am in minte vorba unui pediatru, daca mananca, caca si doarme si le face bine pe toate, n-avea grija, e ok copilul. Asa ca... sanatate sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mai am si eu o intrebare...
e posibil sa ti se deregleze menstruatia de la alaptat?
adica sa nu iti mai vina o sapt sau doua?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

E posibil sa ai ciclul menstrual mai neregulat dupa nastere si alaptare, dar se regleaza el singur in urmatoarele luni daca e totul ok si sanatos in corpul tau.

Eu cu alta ma confrunt acum, ca nici nu vrea sa vina, desi am nascut de un an si o luna.De regula a fost la 7-8 luni cel tarziu, acum m-a uitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Dar eu ce sa mai zic ca Dani al meu are 1 an si opt luni trecute si ciuciu ciclu. Si nu-s insarcinata, nu trageti repede concluzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc Julia.
Mi-am facut si un test de sange pt sarcina dar abia luni am rezultatul.
Am fost cu baiatul la budimex si daca tot i-am facut hemolograma am zis sa-mi fac si eu macar sa fiu sigura.
Baiatul e cobza de racit dar ieri a inceput sa-i curga si sange din nas, si i sau umflat si picioarele... m-am cam speriat. Dar la analize a iesit viroza. Fara infectie. Acum 20 min a varsat toata supa...
Opresc toata medicatia asta si trec pe leacuri babesti si hemeopate ca numai pot. Precis o fi alergic la ceva din ce ii dau eu aici... si cum nu am timp sa vad de la ce... nu-i mai dau nimic.
Sper sa fie bine.

Mergi la inceput