Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Crismac, eu am aceleasi mutatii MTHFR ca si tine. Le-am descoperit foarte repede dupa ce am ramas insarcinata. In dreptul lor scrie negativ ca aia e limita de laborator cum ar veni, adica negativ ar trebui sa fie ca sa n-ai probleme, dar cum si tu si eu avem dublu heterozigot vitaminele in cantitati foarte mari sunt ESENTIALE pentru dezvoltarea armonioasa a copilului.
Din ce am inteles organismul fetelor cu mutatii ca ale noastre nu poate asimila bine acidul folic in forma in care se gaseste el in Acifol, Elevit si altele asemenea. E nevoie de Metafolat care se gaseste in MEDYN FORTE si FEMIBION. Eu am comandat de pe internet de pe Farma Express vitaminele Medyn Forte Kapseln (Femibion nu am voie ca contine Iod si eu am probleme si cu tiroida si oricum Medyn contine cantitati mai mari de B-uri decat Femibionul) si il iau alternativ in combinatie cu Elevit si suplimentar iau si Acifol in fiecare zi. Asa mi-a recomandat Dr Uscatescu de la Fundeni. De fapt toata schema de tratament pe care mi-a dat-o vazandu-mi analizele este in semnatura mea. Sarcina mea se dezolta foarte bine cu acest tratament. Incearca sa mergi la dansa cu analizele tale sa iti dea si tie tratament ca ceea ce ti s-a intamplat sa nu se repete.


20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternativ cu 0.4, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C, Acifol si Utrogestan zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

M-ati pus serios pe ganduri cu discutia asta despre acidul folic. Deci e posibil sa iau degeaba acid folic?
Fetelor care aveti datele de contact ale d-nei dr Uscatescu, imi dati si mie PM va rog?

Didi de mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Emilia, vitaminele de care ai zis nu se gasesc si in ro, sau de ce a fost nevoie sa le comanzi?

EDIT: intre timp am vazut si eu ca femibion se gaseste, dar medyn forte nu. De la ce moment al sarcinii ai inceput sa iei medyn?

Didi de mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Didi, daca nu asimilezi acidul folic (in general, nu e cazul la o singura mutatie hetero MTHFR), ai avea homocisteina marita. Atunci da, iei degeaba acid folic.
Ca sa iti raspund la ce ai intrebat la aspirante, nu stiu de legatura dintre acid folic si cancer. De ce nu dau medicii din start Femiobion sua Medyn? Pentru ca ginecologii dau vitaminele care sunt considerate necesare si ei nu studiaza medicamentele ce favorizeaza cancerul, ci pe cele care previn problemele fatului.
Oricum, asa cum am mai scris: fata de conditiile in care traim si chimicalele pe care le inghitim sau le punem pe noi: mancare cu E-uri si pesticide, cosmeticale, detergenti, poluare, radiatii, etc, vitaminele sunt zero...Ce sa mai zic daca mai si fumam, bem sau bagam junk-food.



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am inceput sa iau Medyn-ul foarte repede dupa test pozitiv, ca nu crestea Beta HCG cum ar fi trebuit. In prima faza am luat zilnic, combinat cu Elevit, de teama sa nu pierd sarcina. Apoi m-am mai relaxat si am inceput sa iau alternativ o zi Elevit o zi Medyn.
Pt Dr Uscatescu - Fundeni suna la 021/2750500 si ceri la hematologie cu Dr Uscatescu interioare 2257 sau 2258


20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100, Acifol si Utrogestan zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Buna seara
Intru si eu in randurile voastre. V-am citit de mult timp. Am doua mutatii MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Maine mai fac PAI. Am pierdut 2 sarcini la 6-7 saptamani crezand ca e din cauza fibroamelor.Din decembrie vreau sa incerc din nou. Iau deja acid folic 5mg/zi si vitamine prenatale. Am luat si aspenter dar imi sangereaza gingiile.
Poate cineva sa-mi trimita adresa de e mail a doamnei dr. Uscatescu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

emilia, multumesc pt nr de telefon , am mai primit si PM intre timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Emilia , multumesc pt. informatii . Dupa ce primesc si rezultatul cariotipului voi merge si la dr. Uscatescu . Sarcina usoara in continuare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Fetelor am si eu. Nev de medic ginecolog(care #351;a stie cu ce #351;e mananca Trombo) ptr urmarirea sarcinii
Locuiesc in bucuresti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Buna MBK,

Pot sa-ti recomand doi medici ginecologi pe care i-am cunoscut in timpul sarcinii si care stiu bine si subiectul cu trombofilia.
Primul e conf dr Herghelegiu de la SANADOR - Sevastopol - medicul cu care am nascut la 38 de saptamani prin cezariana (am gemeni fetita si baiat de 1 an si 8 luni, iar eu am genele MTHFR A1298C si C677 T heterozigote si tottimpul sarcinii si 6 sapt dupa nastere am facut Clexane de 0,4, pana in saptamana 28 am luat Aspenter, in plus Medyn Forte, Elevit, etc - pacienta dr Uscatescu).
Cel de-al doilea este dr Haiduc de la spitalul Filantropia, care acum 2 ani era si la Medical City si la Euroclinic langa spitalul de urgenta Floreasca.
Ambii doctori sunt medici ginecologi foarte buni si au urmarit si urmaresc sarcini ale unor paciente cu risc de trombofilie.
Multa sanatate!
Eliza.

Mergi la inceput