Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Multumesc ptr ajutor ! #304;nitial vroiam la Reg Maria, dar Maine dim voi incerca la medicii spusi de U si de Emilia! Va multumesc fetelor! Pup o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

fetele
va rog sa ma primiti si pe mine in randurile voastre.
Sunt si eu posesoarea unei tiroidite Hashimoto + mthfr ambele gene pozitive heterozigote.
emilia am citit ca tu ai primit in aceste conditii clexane de 0.2 alternativ cu 0.4 -de cand ai inceput clexanul?
Dr-ul hematolog de la mine din oras imi spune ca in aceste conditii nu am nevoie de clexane , mi-a recomandat analize suplimentare mutatiile PAI+Fact XIII.
Am in vedere un Fiv la sfarsitul lunii ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Buna WISH42,

Eu sunt Eliza70 si am si eu tiroidita autoimuna Hashimoto di ambele gene MTHFR pozitive.
Mie mi-a prescris dn dr Avram Aspenter 75 mg, Acid folic 5 mg si optional Clexane de 0,4 (aveam cca 60 kg inainte de FIV). Avand pe linie materna 2 rude apropiate cu pierderi de sarcina in primul trimestru a trebuit sa fac Clexane.
Luam si Elevit 1 tb pe zi.
Am inceput Clexaneul odata cu inceperea procedurii de FIV (in cazul meu injectii cu Diphereline).
Imediat dupa pozitivarea betaHCG (dupa 3 beta), am fost la dna dr Uscatescu care mi-a verificat homocisteina si fiind mare mi-a dat Medyn Forte 1 tb pe zi in plus.
Am mai luat si Folowise parca.
In timpul sarcinii am mai luat si Thyrozol 5 mg pe zi prin trim 2, Dostinex pentru prolactina f mare in primul trim.
Plus tratamentul dat de ginecolog gen Utrogestan, Prednison, Cycloprogynova (numai pastilele albe)si mai erau si altele.
Cu ajutorul lui Dumnezeu am doi copii sanatosi.
Doamne ajuta sa reusesti sa=ti implinesti visul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Am vrut sa spun 2 gene MTHFR heterozigote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

eliza
multumesc frumos pentru raspunsul tau,imi este de mare folos.
Cand ai facut ultimul fiv?
Dna dr Avram nu ti-a solicitat si mutatiile PAI+Fact XIII.
Eu ma gandesc asa:sa presupunem ca fac aceste mutatii si ies ok,in situatia asta merg fara clexane?Parca nu indraznesc avand in vedere varsta si faptul ca tratamentul cu hormoni coaguleaza sangele.
Asta este nelinistea mea !!!Pentru ca daca nu indraznesc sa merg fara clexane oricum atunci degeaba mai fac analizele (care costa aprox 500 lei ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

eliza
cand ai inceput clexanul ai intrerupt aspenterul sau ai mers in paralel cu clexane 0.4 + aspenter 75?
Presupun ca ai luat elevit pentru ca femibionul contine iod si este contraindicat tiroiditei asa?
Am vazut ca elevitul contine o cantitate mica de vit A care se spune poate da avort.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

eliza prednisonul cum ti-a fost recomandat ,in ce cantitate si cand ai inceput sa-l iei?

Sa-ti traiasca mamarutzele,sa fia sanatoase si sa va bucurati de ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Am primit si eu rezultatul cariotipului copilului - este normal . As vrea sa va rog sa-mi dati si mie pm cu adresa de mail a doamnei dr. Uscatescu - va rog!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Buna Wish42,

Eu mai facusem in afara de cele 2 gene MTHFR si Factorul II si Factorul V Leiden. Ultimle 2 mi-au iesit OK.
Am mai facut la dna dr Avram niste analize pe care nu mi le mai amintesc exact (parca anticoagulant lupic, etc), dar sigur nu Factorul XIII sau PAI.
Eu aveam 40 de ani impliniti cand am facut ultimul FIV.
Intr-adevar si varsta conteaza cand iei decizia sa faci Clexane si la mine era destul de clar avand rude ff apropiate cu pierderi de sarcina
in primele 3 luni.
Ca si tine nu am mai avut curajul sa risc nimic.
Clexaneul l-am intrerupt la 6 saptamani dupa nastere si am trecut pe Detralex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

WISH 42,

Am inceput cu Elevit 1 tb pe zi cu vreo 2 sau 3 saptamani inainte de FIV din cauza rezervelor scazute de fier pe care le aveam atunci.

Femibion nu se gasea atunci in Romania, mi-a trimis o prietena buna Medyn Forte din Germania. Deja eram insarcinata cand am inceput sa iau.
Eu cred ca Medyn-ul 1 tb pe zi m-a ajutat ff mult, eu avand gemeni
si mi-a scazut rapid homocisteina care era putin peste limita superioara a laboratorului.

Mergi la inceput